• Mart Ayı Kahve Kulübü Toplu Alım Organizasyonu
    Sevgili Ziyaretçi Mart ayı Kahve Kulübü ortak alım firması sizlerin oyları ile Niji Coffee olarak seçildi. Bu konudan Mart ayı toplu alımı ile ilgili gelişmeleri öğrenebilirsin. Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Kanalına katılmayı, Instagram ve Twitter adreslerinden bizi takip etmeyi unutmayın.
  • Telefon numaranızı paylaşmadan Kahve Kulübü duyurularından, güncel indirim ve kampanyalardan haberdar olmak istiyorsanız Bu Linke tıklayarak Kahve Kulübü Whatsapp Kanalını takip edebilirsiniz.

William's Roastery

Bir gün daha uzatılması sayesinde ben de katılabildim, teşekkürler :) Colombia El Rubi denemek istediğim bir kahveydi

Merhaba arkadaşlar,

Haftaya tarifi paylaşmış oluruz :) güncellenmedi daha
Pazartesi günü internet sitesiyle ilgili bir problem yaşamıştık giriş yapamayan arkadaşlar olmuş.
1 gün daha uzatalım dedik indirimi cumartesi akşama kadar geçerli normalde bugün bitiyordu.
Toplu alım öncesi küçük bir kaçamak yaparak 250 gr ETHİOPİA ACACİA aldım. 112 TL, kargo ücretsiz. Bu tutardaki bir sipariş de ücretsiz kargo olabiliyor demek ki. Teşekkürler @William

Gerçekten heyecanla 31 martta sipariş vererek son dakikalara yetiştim. En güzel son dakika gollerinden oldu sanıyorum. Tavsiyeler şimdiye kadar hiç yanıltmadı. 11250 siparişimle çekirdeğimi sabırsızlıkla bekliyorum. 😄🙆‍♂️

Merhaba,

İlginiz için teşekkürler arkadaşlar
Bugün nerdeyse tüm kargoları çıkardık :) entegrasyonla ilgili bazen barkod oluşmaya biliyor yarın son bir gözden geçirip gözümüzden kaçan sipariş varsa onların gönderimide yapılacak.
Notları mümkün olduğunca dikkat etmeye çalıştık, ileri tarihli kargolama ilgili baya not vardı geçen haftadan verilenleri bu haftaya sarkıttık (gözden kaçırdığımız varsa kusura bakmayın) daha ileri sarkıtamıyoruz çünkü barkodlar kaybolabiliyor, gözümüzden kaçırıp sizi kahvesiz bırakmak istemiyoruz :)
El Rubi nin en çok beğendiğimiz profili görsel olarak ekte paylaştım.
Gövdesi düşük bir kahve tatlılığı çok ön planda tadım notalarında yazdığımız gibi :)
Kahveyi demlerken ince öğütmekten çok çekinmeyin bitter tadlara kayması çok zor bir kahve developmentı 1 dakika ve delta t (first crack ve bitiş derecesi arasındaki fark) 6.9 derece olmasına rağmen
Referans olarak söylemek gerekirse ethiopia gedep profilimiz 40 saniye development time ve delta t 2.9 derece ve 50 saniye daha kısa bir profil El Rubi ye göre
Şimdiden afiyet olsun herkese :)
İyi haftalar,

Ekli dosyalar

• el rub cropster.png
    el rub cropster.png
    267.4 KB · Görüntüleme: 80
  • el rubi phase.png
    el rubi phase.png
    10.3 KB · Görüntüleme: 77
Sitedeki referans reçeteler güncel mi? Üç farklı kahveye baktım (El Rubi, Acaica ve Gedep) üçünde de aynı reçete yazıyor. 91°C sıcaklık, 50-250 döküş, 2:40 bitiş.

Colombia- La Esperanza (Yıkanmış)

Temiz dengeli bir kahve, tadım notları (pembe greyfurt, böğürtlenli tart) kadar süslü olmasa da keyifli. Ben vişneli bitter çikolata derdim. Fermente ve natural kahvelerden sıkılan bünyeme iyi geldi. Tatlılık yok değil ama biraz daha arttırabilirsem güzel olur.

Demleme kolaylığı yönünden çok kolay bir kahve değil, fazla çözünce acılaşıyor. 91 derece gibi düşük bir sıcaklık ve blooming+tek seferde döküş reçetesi güzel oldu. Başta sitedeki tarifler güncel değil diyerek her zamanki reçetemle başladım ama yazdıkları reçete meğerse bu kahveye uyuyormuş.

1 Nisan kavrumlu Colombia El Rubi paketini açtım.

18gr
Buzdağı su
cmd 18 klik
Reçete Aeropress 2021 şampiyon reçetesi özetle.

İnce öğütümden çekinmeyin denilince reçetedeki 27 klik yerine 18 klikte öğüttüm.

Budur abi. Kavrum tutarlı, ağız sulandıran canlı asidite, tatlılık, şeftali ve bal notaları net, orta gövde. Baymayan her gün tüketilebilir bir çekirdek. Henüz beş günlük, mis.
Eline sağlık @William

Firma: William's Roastery
Kahve: Colombia-El Rubi
Kavurma Tarihi: 29.03.22
Çekirdek Miktarı: 20 gr
Demleme Metodu: Chemex, Blooming sonrası (30 saniye-60mL)- İlk döküş (140 mL)-İkinci Döküş (100mL)
Değirmen ve Öğütüm Ayarı: Comandante- 27 klik
Su Miktarı: 300 mL
Su Markası ve Sıcaklık: Bulak su (pH:8.4) -93
Demleme Süresi: 3.25

İlk yudumda canlı çok hoş şeftali notası geliyor.Soğudukça bal daha yoğun ancak şeftali tadımını gölgelemeyecek şekilde gösteriyor.Kahvede bal notasını çok sevmem aslında ama bu kahvede farklı olan diğer tadım notalarını baskılamaması aslında.Soğudukça bal daha çok kendini gösteriyor ama şeftali arkadan tatlı bir şekilde eşlik ediyor.Kahvenin bence en güzel yanı aftertaste uzun bir süre boyunca şeftali bırakmasıydı.Emeğinize sağlık.

Kahve: Colombia-El Rubi
Kavurma Tarihi: 29.03.22
Çekirdek Miktarı: 20 gr
Demleme Metodu: Chemex, Blooming sonrası (30 saniye-60mL)- İlk döküş (140 mL)-İkinci Döküş (100mL)
Değirmen ve Öğütüm Ayarı: Comandante- 27 klik
Su Miktarı: 300 mL
Su Markası ve Sıcaklık: Bulak su (pH:8.4) -93
Demleme Süresi: 3.25

İlk yudumda canlı çok hoş şeftali notası geliyor.Soğudukça bal daha yoğun ancak şeftali tadımını gölgelemeyecek şekilde gösteriyor.Kahvede bal notasını çok sevmem aslında ama bu kahvede farklı olan diğer tadım notalarını baskılamaması aslında.Soğudukça bal daha çok kendini gösteriyor ama şeftali arkadan tatlı bir şekilde eşlik ediyor.Kahvenin bence en güzel yanı aftertaste uzun bir süre boyunca şeftali bırakmasıydı.Emeğinize sağlık.
Evet... Almayı düşündüğüm chemex ekipmanlarım HEDİYE olarak geldi 😄 Yeni ekipmanlarımla beraber aynı anda Colombia-El Rubi kahvem de elime ulaştı. Caspase'ın bu reçetesiyle chemex ile demlememi yaptım. Tadım notlarım da şöyle: öncelikle hem çekirdek kokusu hem de demleme esnasında ortaya çıkan koku bir harika. İlk defa chemex demlememe rağmen aldığım sonuçlar çok güzel. Tüm tadım notalarını çok temiz bir şekilde aldım. İlk yudumlarda, özellik de soğumaya başladığında şeftali notaları çok belirgin. Biraz daha soğuduğunda bal sonuna kadar şeftaliye eşlik ediyor. En güzeli de bu keyifli kahvede bu tadım notalarını temiz şekilde alabilmiş olmam. İçimi çok güzel. Sonunda ağızda kalan güzel bir şeftali tadı. Bu güzel kahve için teşekkürler. Reçete için de @caspase ye teşekkür ederim.

Kahve: Gedeb
Kavurma Tarihi: 31.03.2022
Çekirdek Miktarı: 30 gr
Demleme Metodu: Origami, Bloom+İki döküş
Değirmen ve Öğütüm Ayarı: Comandante- 24 klik
Su Miktarı: 450 mL
Su Markası ve Sıcaklık: Nestle - 92’
Demleme Süresi: 3.30

Hario 40 lı filtre kullanıldı. Blooming sonrası spin ❌ ; karıştırma ✅ ; bu gramajda 25 klik daha iyi sonuç verebilir.

Merhaba,

İlginiz için teşekkürler arkadaşlar
Bugün nerdeyse tüm kargoları çıkardık :) entegrasyonla ilgili bazen barkod oluşmaya biliyor yarın son bir gözden geçirip gözümüzden kaçan sipariş varsa onların gönderimide yapılacak.
Notları mümkün olduğunca dikkat etmeye çalıştık, ileri tarihli kargolama ilgili baya not vardı geçen haftadan verilenleri bu haftaya sarkıttık (gözden kaçırdığımız varsa kusura bakmayın) daha ileri sarkıtamıyoruz çünkü barkodlar kaybolabiliyor, gözümüzden kaçırıp sizi kahvesiz bırakmak istemiyoruz :)
El Rubi nin en çok beğendiğimiz profili görsel olarak ekte paylaştım.
Gövdesi düşük bir kahve tatlılığı çok ön planda tadım notalarında yazdığımız gibi :)
Kahveyi demlerken ince öğütmekten çok çekinmeyin bitter tadlara kayması çok zor bir kahve developmentı 1 dakika ve delta t (first crack ve bitiş derecesi arasındaki fark) 6.9 derece olmasına rağmen
Referans olarak söylemek gerekirse ethiopia gedep profilimiz 40 saniye development time ve delta t 2.9 derece ve 50 saniye daha kısa bir profil El Rubi ye göre
Şimdiden afiyet olsun herkese :)
İyi haftalar,
Merhaba william

11260 nolu siparişim henüz ulaşmadı

Colombia El Rubi paketin yarısı bitti hala güzel bir fincan içemedim. Farklı sıcaklıklar, farklı reçeteler bir sürü şey denedim ama tüm demlemelerimde kurtulamadığım baharatsı rahatsız edici bir tadı var. Tadım notlarının hiçbirini de alamadım. Benim kavrumda mı sorun var acaba diye düşünmeye başladım :unsure: Bir yandan da Ethiopia Acaica ve Gedep almıştım, onlarda hiçbir sıkıntı yok ikisi de tadım notlarını veren aromatik kahveler.

Bunu benden başka yaşayan var mı?? Reçete fikirlerinize açığım

Colombia El Rubi paketin yarısı bitti hala güzel bir fincan içemedim. Farklı sıcaklıklar, farklı reçeteler bir sürü şey denedim ama tüm demlemelerimde kurtulamadığım baharatsı rahatsız edici bir tadı var. Tadım notlarının hiçbirini de alamadım. Benim kavrumda mı sorun var acaba diye düşünmeye başladım :unsure: Bir yandan da Ethiopia Acaica ve Gedep almıştım, onlarda hiçbir sıkıntı yok ikisi de tadım notlarını veren aromatik kahveler.

Birebir aynı durumu yaşıyorum.İçtiğim şey kahve mi ondan bile emin değilim. Benim kavrum 1 Nisan, sizinki de 1 Nisan mı?

Her zamanki standart reçeteyle düzgün bir sonuç elde edemedim hiç bir şekilde.Farklı öğütme dereceleri ve farklı sıcaklıklarda sularla denedim ama düzgün bir sonuç yok ortada.

Son düzenleme:
Birebir aynı durumu yaşıyorum.İçtiğim şey kahve mi ondan bile emin değilim. Benim kavrum 1 Nisan, sizinki de 1 Nisan mı?

Her zamanki standart reçeteyle düzgün bir sonuç elde edemedim hiç bir şekilde.Farklı öğütme dereceleri ve farklı sıcaklıklarda sularla denedim ama düzgün bir sonuç yok ortada.
Evet 1 Nisan benimki de. Normalde Williams'ın kahvelerini çok başarılı bulurum ama burada cidden bir anormallik var. 200tl'lik bir kahve bir de, diğer kahvelerden bile iyi olmasını beklerdim.

Aeropres ile çok güzel oldu, bence bir deneyin

Colombia El Rubi 'de ayni durumu ben de yaşıyorum ayrıca kavrulma açısından çekirdekler arasında farklar da var...

Aeropress'i seven bir çekirdek El Rubi. Her ne kadar William'dan reçete rica etsem de dönüşü olmadı ama yukarıda yazdığım reçeteyle sürekli iyi sonuçlar aldım ben. Kavrum da net şekilde tutarlıydı, 1 Nisan.

Geri