• Mayıs Ayı Kahve Kulübü Toplu Alım Organizasyonu
    Sevgili Ziyaretçi Mayıs ayı Kahve Kulübü ortak alım firması sizlerin oyları ile Zümrüt Karaca olarak seçildi. Bu konudan Mart ayı toplu alımı ile ilgili gelişmeleri öğrenebilirsin. Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Kanalına katılmayı, Instagram ve Twitter adreslerinden bizi takip etmeyi unutmayın.
  • Telefon numaranızı paylaşmadan Kahve Kulübü duyurularından, güncel indirim ve kampanyalardan haberdar olmak istiyorsanız Bu Linke tıklayarak Kahve Kulübü Whatsapp Kanalını takip edebilirsiniz.

Burrlarımızın Fotoğrafını Atıp Aşınmalarını Değerlendiriyoruz

Comandantenin bıçakları ömür boyu keskinliğini koruma yapısına sahipken(diğer öğütücülerden kendisini ayıran en büyük fark bu belkide) 2-3 aylık bir öğütücü için endişelenmek yersiz bence. Görüntü olarak da normal gözüküyor.
Taşa mı yazılı bu ?

Comandantenin bıçakları ömür boyu keskinliğini koruma yapısına sahipken(diğer öğütücülerden kendisini ayıran en büyük fark bu belkide) 2-3 aylık bir öğütücü için endişelenmek yersiz bence. Görüntü olarak da normal gözüküyor.
Aslında konu da biraz bu ömür boyu dayanıklılık vaadedilen burr un bu kadar kolay yıpranması düşündürüyor. K pro gibi farklı değirmeni olan arkadaşlar da fotoğraf attıkça konunun derinliği de artacaktır.

Aslında konu da biraz bu ömür boyu dayanıklılık vaadedilen burr un bu kadar kolay yıpranması düşündürüyor. K pro gibi farklı değirmeni olan arkadaşlar da fotoğraf attıkça konunun derinliği de artacaktır.
Öğütüm tutarlılığı nasıl acaba ? Siz bilirsiniz yine de içiniz rahat edecekse isterseniz togay bey ile görüşün.

Öğütüm tutarlılığı nasıl acaba ? Siz bilirsiniz yine de içiniz rahat edecekse isterseniz togay bey ile görüşün.
IMG_20221030_154641.jpgIMG_20221030_154612.jpg

23 Click te öğütülmüştür. Öğütüm sonrası sürtünme oluyor, bu bana özgü bir şey mi herkesin başına gelen bir şey mi? 23 clickte sürtünme sesi ürkütüyor. Statiklenen parçaların düşmesi için gevşetmeden önce 2-3 kere elime vuruyorum, ondan sonra sürtünme sesi kesiliyor.

Ne kadar zormuş burr fotoğraflamak, bir türlü odağını çözemedim.

Bu da bendeki comandante mk4. Herhalde 7-9 ay gibi bir süredir kullanıyorumdur diye tahmin ediyorum.

6 klikten sonra sürtünme sesi kesiliyor bende. Bazen 10 kliğe kadar duyuyorum sürtünme sesini ama alttan bir kere vurunca kesiliyor ses, herhalde arada kalan toz vs bile o sesi etkiliyor. Ama 6 kliğe kadar ses her şekilde var. 6 kliğin altında öğütmüyorum da zaten, 13-30 klik arasından çıkmıyorum diyebilirim.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2022-10-30 at 15.03.28.jpeg
    WhatsApp Image 2022-10-30 at 15.03.28.jpeg
    36.8 KB · Görüntüleme: 188
  • WhatsApp Image 2022-10-30 at 15.03.28 (3).jpeg
    WhatsApp Image 2022-10-30 at 15.03.28 (3).jpeg
    52.9 KB · Görüntüleme: 138
  • WhatsApp Image 2022-10-30 at 15.03.28 (2).jpeg
    WhatsApp Image 2022-10-30 at 15.03.28 (2).jpeg
    34.8 KB · Görüntüleme: 140
  • WhatsApp Image 2022-10-30 at 15.03.28 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2022-10-30 at 15.03.28 (1).jpeg
    78.5 KB · Görüntüleme: 139
  • WhatsApp Image 2022-10-30 at 15.03.27.jpeg
    WhatsApp Image 2022-10-30 at 15.03.27.jpeg
    90.2 KB · Görüntüleme: 142
  • WhatsApp Image 2022-10-30 at 15.03.27 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2022-10-30 at 15.03.27 (1).jpeg
    123.5 KB · Görüntüleme: 211
1 yıllık k-pro. Her gün espresso, her gün olmasa da sık sık tk, hatta bir dönem ofiste ortalık malı oldu bu değirmen. Bir kaç kez yere düştü.
Çelik sertliği çok farkediyor gözle görülür bir biçimde, özellikle espresso gibi ince öğütümlerde bence yıpranma göz önünde bulunarak k-pro almak daha mantıklı.

Ekli dosyayı görüntüle 22654Ekli dosyayı görüntüle 22655

23 Click te öğütülmüştür. Öğütüm sonrası sürtünme oluyor, bu bana özgü bir şey mi herkesin başına gelen bir şey mi? 23 clickte sürtünme sesi ürkütüyor. Statiklenen parçaların düşmesi için gevşetmeden önce 2-3 kere elime vuruyorum, ondan sonra sürtünme sesi kesiliyor.
Öğütümde herhangi bir anormallik gözükmüyor.

Sürtünme için de değirmeni iç bıçak dış bıçak tamamiyle temizleyip öyle deneyin. Comandante açıklama kısmında yanlış hatırlamıyorsam 3 kliğe kadar sürtünmeyi normal sayıyor. 5-6 klikte sürtünme oluyorsa kalibrasyon ile ilgili bir sıkıntı var demektir ve bu durumda değirmeni kalibrasyon için garantiye yollamanız gerektiğini söylüyordu.

Son düzenleme:

Sürtünme için de değirmeni iç bıçak dış bıçak tamamiyle temizleyip öyle deneyin. Comandante açıklama kısmında yanlış hatırlamıyorsam 3 kliğe kadar sürtünmeyi normal sayıyor. 5-6 klikte sürtünme oluyorsa kalibrasyon ile ilgili bir sıkıntı var demektir ve bu durumda değirmeni kalibrasyon için garantiye yollamanız gerektiğini söylüyordu.
Yakın zamanda görüştüm, 8-11 klikleri arasındaki sürtünmeyi tuhaf sayıyorlar. 5-6 klikte varsa sıkıntı yok diyorlar. Zaten içinde kalmış ufak toz parçalarının bile etkilediği söyleniyor. İçine kahve koyunca burr sabitleniyor ve bunun önemi kalmıyor.

Tabii comandante'nin ve tincoffee'nin yalancısıyım, ben anlamam pek.

Öğütüm de ben de çok bir fark göremedim. Sadece öğütürken arada ufak tefek takılma oluyor ama orta kavrum çekirdekte normal diye nitelendiriyorum.

Ben de kalibrasyonunda bir problem olabileceğini düşünüyorum. Tamamen temizlediğimde sürtünme sesi 6 click e kadar düşüyor. Bakalım garantiden ne gibi dönüş olacak. Eğer sorunsuz olduğu söylenip geri dönerse en azından göndermeyi düşünen başka arkadaşlar boşa vakit kaybetmesin.

Yakın zamanda görüştüm, 8-11 klikleri arasındaki sürtünmeyi tuhaf sayıyorlar. 5-6 klikte varsa sıkıntı yok diyorlar. Zaten içinde kalmış ufak toz parçalarının bile etkilediği söyleniyor. İçine kahve koyunca burr sabitleniyor ve bunun önemi kalmıyor.

Tabii comandante'nin ve tincoffee'nin yalancısıyım, ben anlamam pek.
Ben de öyle biliyorum fakat uzun süreli kullanıcılarda olan yıpranma benim yaşadığımdan çok daha az, durumu tuhaf kılan olaylardan biri de bu. Her kullanıcıyla aynı aşınmaya sahip olsa dediğiniz çok doğru. Ben kalibrasyon yapılırken aradan 1-2 tane de olsa sorunlu ürünler çıkabileceğini düşünüyorum sadece. Tabi makine kontrolünde kalibrasyon yapılıyordur muhtemelen çok düşük bir ihtimal ama değerlendirmek gerek.

@raistlin Togay bey bu konuda en net bilgiyi verecektir. Commandante başlığı altında birçok kez konuşulan bir konu orda yazılanları baz alarak ben burr'da bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Garanti konusuna da yetkililer ile iletişime geçmeden yollamayın bence. Bir sorun olduğu düşünülerse zaten onlar sizi en iyi şekilde yönlendirir :)

@raistlin Togay bey bu konuda en net bilgiyi verecektir. Commandante başlığı altında birçok kez konuşulan bir konu orda yazılanları baz alarak ben burr'da bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Garanti konusuna da yetkililer ile iletişime geçmeden yollamayın bence. Bir sorun olduğu düşünülerse zaten onlar sizi en iyi şekilde yönlendirir :)
Comandantenin teknik ekibine mail attım zaten direk :) Aslında bu konuyu hangi değirmenler zamanla daha çok yıpranıyor onu anlamak için, herkese referans olması için açtım konu daha sonra geniş bir ölçek aldı :D

Ne kadar zormuş burr fotoğraflamak, bir türlü odağını çözemedim.

Bu da bendeki comandante mk4. Herhalde 7-9 ay gibi bir süredir kullanıyorumdur diye tahmin ediyorum.

6 klikten sonra sürtünme sesi kesiliyor bende. Bazen 10 kliğe kadar duyuyorum sürtünme sesini ama alttan bir kere vurunca kesiliyor ses, herhalde arada kalan toz vs bile o sesi etkiliyor. Ama 6 kliğe kadar ses her şekilde var. 6 kliğin altında öğütmüyorum da zaten, 13-30 klik arasından çıkmıyorum diyebilirim.
sirf bu yuzden like atiyorum fotograflara, gercekten emek isi detayli fotograf. eline saglik herkesin :)

Molent G50 2020'de aldım. Günde iki kez
- 1 türk kahvesi ya da mokapot bir de v60 için - kullanıyorum.
alta tepsisi ogutuleni dokerken burr'un tek bi yanindan mi dokuyor merak ettim. daha once buna dikkat etmemisim. molentin dokumu farkli sanki. bu sekilde nasil dengesizlik olusmuyor enteresan. belki fotograf acisidir, sitesinde de ayni aci var.

Ekli dosyalar

• brave_ru01l45x9u.png
    brave_ru01l45x9u.png
    641 KB · Görüntüleme: 207
Molent Pocket 11 aylık. Günde ortalama 22 gram v60 öğütümü.20221030_200006.jpg Son zamanlarda paralellik sorunu yaşadım, garantiye göndereceğim.

Evet arkadaşlar bu konuyu açmamın sebebi burrlarımızın zamanla aşınıp aşınmadığı konusunda hem bilgilenmek, hem de aşınma varsa hangi modellerde yaygın bunu görmek. Bu konu fikri başta yeni comandante (1 ay kadar) kullanıcısıyım burrda çok minimal diyebileceğimiz çizikler var. Garantiye göndermeye gerek olduğunu düşünmüyorum fakat fikir almaktan zarar gelmez. Siz de burrlarınızın fotoğrafını çekip altına modelleriniz yazarsanız herkes için verimli bir konu olur. :)

Merhaba Kürşat Bey,

Mailinizi de yanıtladım. Buradan da bilgilendirmiş olayım, başka arkadaşlar da faydalansın.

Kesici setler Nitro Blade alaşımlı çelik bloklardan makinelerle işlenerek / kesilerek üretilir. Gördüğünüz izler sizin minimal kullanımınızdan kaynaklanmıyor. Makine işlemesi sırasında oluşan izler, çentikler bunlar ve öğütümünüzü negatif yönde etkilemez. Kutudan çıkardığınız anda benzer izler de görmeniz son derece muhtemel. İçiniz rahat olsun lütfen. Comandante'nin kişisel kahve tüketimindeki ortalama kullanımıyla kesici setinin uzun uzun yıllar dayanacağından emin olabilirsiniz. İlk öğütücülerimiz 6. senesini deviriyor, başka 6 seneler de göreceğiz. Comandante bu açıdan oldukça sağlam bir saha testi geçmişine sahiptir.

Karbon ya da kaplama / sıcak - soğuk işlemlerle sertleştirilmiş olmasından ve markasından bağımsız olarak makine işlemesinden geçen tüm kesici setlerde benzer izleri görürsünüz. Çentikler, girinti çıkıntılar ve kenar izleri kısaca. Temsilcisi olduğumuz Eureka da Italmill burr takımları kullanır ve durum onlar için de geçerlidir. Kesici setlerde sertlik seviyesi arttıkça öğütmeden dolayı oluşacak keskinlik kaybı azalır ancak işlemeden dolayı oluşabilecek bu izler ihtimali artar.

Standart pour over ayarlarında kullanımınızdan sonra duyabileceğiniz herhangi ses kahve tozlarından, kesici setler arasındaki partiküllerden kaynaklanır. Temizliğin ardından bunların geçtiğini fark edeceksiniz. Kesici seti montaj sırasında farklı pozisyonlarda oturtabilirsiniz yerine. İlk sürtme noktasının bu nokta seçimlerinizde göre değiştiğini de görebilirsiniz. Tüm noktalarda 9 ve üzerinde sürtme varsa tolerans dışı kabul ediyoruz.

Ezcümle, ince öğütmelerden çekinmeniz için hiçbir sebep yok, gönül rahatlığıyla öğütücünüzü kullanmaya devam edebilirsiniz. Yıllardır Türk kahvesindeki lokal partnerlerimiz bu öğütücüleri kullanıyor. Koray'ın öğütücüleri sadece festivallerde bile muhtemen bizlerin ancak beş altı ayda kullanacağı kadar Türk kahvesi öğütüyor. Aynı şekilde Atilla Narin'in Red Sonja'sı yıllardır kaç kilogram Türk kahvesi öğüttü artık unuttuk. Global arkadaşlarımız için de aynı şey geçerli.

Tüm bunlardan bağımsız olarak bir aylık bir yıllık ya da beş yıllık kullanımınızda sorularınız ve endişeleriniz için buradayız, destek vermekten memnuniyet duyuyoruz.

Herkese Selamlar,
Togay

hic boyle detayli bakmamistim. Gecenin korunde merak uyandirdi 😁 2021 Kasim ayinda aldim yaklaşık 15kg pour over ve tk ogutumu yaptim. Takıntılı biri olarak CMD'de yaşanılan gibi çapak atma yaşasaydım bana sikinti olabilirdi. (K-Pro) 20221031_011308.jpg20221031_011256.jpg

hic boyle detayli bakmamistim. Gecenin korunde merak uyandirdi 😁 2021 Kasim ayinda aldim yaklaşık 15kg pour over ve tk ogutumu yaptim. Takıntılı biri olarak CMD'de yaşanılan gibi çapak atma yaşasaydım bana sikinti olabilirdi. (K-Pro) Ekli dosyayı görüntüle 22674Ekli dosyayı görüntüle 22675
Comandante’ de çapak atma yaşanmıyor ki.. Üst mesajda da güzelce açıklanmış.

K pro ile cmd eşit kullanıldığı süreyi varsayarsak bıçak teknolojisi ve kullanılan alaşım bakımından keskin kalan taraf her zaman cmd olacaktır.

Comandante’ de çapak atma yaşanmıyor ki.. Üst mesajda da güzelce açıklanmış.

K pro ile cmd eşit kullanıldığı süreyi varsayarsak bıçak teknolojisi ve kullanılan alaşım bakımından keskin kalan taraf her zaman cmd olacaktır.
Comandante ile mukayese etmiyorum. Eger (adi neyse artik çentik, kirilma, kenar izleri vs.) Bu tarz birseyle karsilassaydim, ogutumde bir sorun olmasa da bana sikinti olabilirdi demeye çalışıyorum. Daha once defalarca karsilastirilmasi yapildi her ikisinin de kendine has ozellikleri var ve ben karsilastiracak kadar uzun sure CMD kullanmadim. Yukaridaki aciklamada oldugu gibi kutu açılışında boyle birseyle karşılaşsam iade ederdim herhalde :) satici veya malzeme kotu oldugu icin değil kendimi kötü hissederdim.

Geri