• Mart Ayı Kahve Kulübü Toplu Alım Organizasyonu
    Sevgili Ziyaretçi Mart ayı Kahve Kulübü ortak alım firması sizlerin oyları ile Niji Coffee olarak seçildi. Bu konudan Mart ayı toplu alımı ile ilgili gelişmeleri öğrenebilirsin. Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Kanalına katılmayı, Instagram ve Twitter adreslerinden bizi takip etmeyi unutmayın.
  • Telefon numaranızı paylaşmadan Kahve Kulübü duyurularından, güncel indirim ve kampanyalardan haberdar olmak istiyorsanız Bu Linke tıklayarak Kahve Kulübü Whatsapp Kanalını takip edebilirsiniz.

Brownberry (Sanalbaharat)

Yirgacheffe Gr1 kilosu 11,80 dolardı, 13 dolar olmuş, diğer kahvelerde dolar cinsinden artmış:( Fiyatları böyle kalır mı, düzeltip eski fiyatlara dönerler mi?

Costa Rica Tarazzu güzel çekirdek. Aromatik değil ancak narenciye asiditesi ile keyifli, meyve suyu gibi...

işyeri kahvesi olarak son zamanlarda bunu alıyorum gayet içilir bir kahve çıkıyor:

Açık kavrum yazan Yirgacheffe Gr1 çok acı, içilecek gibi değil. V60 ile 3 deneme yaptım, suyu dökünce biraz yavaş akması gerekirken sanki kahve yok gibi hemen aktı, biraz hızlı su ekleyince kahve taneleri suyun üzerinde kalıyor. Buna rağmen hem çok koyu hem çok acı, içilecek gibi değil. Bu neden olabilir, bu kahveyi bir şekilde değerlendirebilirmiyim yoksa iade mi edeyim?
Daha önce aldığım Yirgacheffe Gr1 kahveler açık renk gelmişti, hiç sorun yaşamamıştım.
1.jpg
2.jpg

Speciality setin beşini de denedim. Güzel kahveler ancak kavrum aromaları bastırmış. Degas olsa da o aromalar yeterince ortaya çıkmaz 14 gün sonra iki tanesi hariç cold brew yaparım. Papua Yeni Gine açık kavrum da almıştım kesinlikle bu setten daha iyi. Güzelim Guatemala kahvelerini niye bu hale getirmişler anlamak mümkün değil. V60 için iyi bir tercih olmaz.

Speciality setin beşini de denedim. Güzel kahveler ancak kavrum aromaları bastırmış. Degas olsa da o aromalar yeterince ortaya çıkmaz 14 gün sonra iki tanesi hariç cold brew yaparım. Papua Yeni Gine açık kavrum da almıştım kesinlikle bu setten daha iyi. Güzelim Guatemala kahvelerini niye bu hale getirmişler anlamak mümkün değil. V60 için iyi bir tercih olmaz.
Bu SB'ın signature move'u gibi bişey bence. Ne yapıyorlar ediyorlar kahveleri eşitliyorlar neredeyse. Bazı özellikleri çok baskın kahveler belli oluyor sadece. Mesela limu/yirgacheffe. Ara ara aile evine 4-5 kilo kahve alıp buzluklarına atıyorum 250'şer bölüp, bittikçe çıkarıp çekip makinede demliyorlar. En son denediklerim;

"Kahve Çekirdeği 1 KG %100 Arabica -Kavrulmuş". Bunun öğütüm seçeneği bile yok. Kavrum kokusu bile kalmamıştı. "Tahminimce"(tamamen yanlış da olabilir) elde kalan çok eski yeşil çekirdekleri kavurup yolluyorlar. Bu kadar kokusuz/tatsız düz kahve içmemiştim epeydir. Yinede içtim.

"Kahve Etiyopya Limu", sb'nin en sevdiğim çekirdeği olabilir. Yirgacheffe bile ara ara bozuyor ama limu da hep var keyifli bir yan. Misafir kahvesi olarak alırım dedim ama kaldı.

"Colombia Supremo Kahve Kavrulmuş", yine oldukça düz bir kahve. Bayat değil en azından ama bloomingi güzeldi.

"Sumatra Mandheling Kahve Çekirdeği Kavrulmuş", en kötüsü (ve pahalısı) buydu. İçemedim...

Misafirlik 1-2 kilo limu alıp buzluğa atarım, 250 gram da yirgacheffe denerim. Bide öneriniz üzerine papua yeni gine denerim.

hario 100'lü plastik poşet filtre
sunulan en açık kavrum seçildi hepsinde
Timemore c3 13 klik
25gr 400ml su
89-90 derece
30sn blooming sonra tek döküş olarak demledim.

Geri