• Mart Ayı Kahve Kulübü Toplu Alım Organizasyonu
    Sevgili Ziyaretçi Mart ayı Kahve Kulübü ortak alım firması sizlerin oyları ile Niji Coffee olarak seçildi. Bu konudan Mart ayı toplu alımı ile ilgili gelişmeleri öğrenebilirsin. Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Kanalına katılmayı, Instagram ve Twitter adreslerinden bizi takip etmeyi unutmayın.
  • Telefon numaranızı paylaşmadan Kahve Kulübü duyurularından, güncel indirim ve kampanyalardan haberdar olmak istiyorsanız Bu Linke tıklayarak Kahve Kulübü Whatsapp Kanalını takip edebilirsiniz.

Lelit Grace PL81T

Selamlar. ✋
Lelit PL81T modeli için OPV (Over Pressure Valve) nasıl ayarlanır onu anlatacağım.
Öncelikle makinenin soğuk olması gerektiğini söyleyeyim. Su tankından hortumları çıkarıp içindeki suyu önce boşa akıtın. Yoksa hortumlarda kalan su ortalığı epey ıslatıyor. Cihaz soğukken bunu yaparsanız istenmeyen bir arızaya sebebiyet vermemiş olursunuz. Su gelmediği an cihazı kapatın.

Elektrik bağlantısını kesin! Arkadan kabloyu sökün! Bu çok önemli bir detay!

FFC9D4F2-D296-487E-9640-6EA2D69123A0.jpeg

Şu iki vidayı yaklaşık yarım cm çıkacak kadar gevşeltin. Sonrasında üst kapağı ayırın.
Bu işlemler için yıldız başlı tornavidaya ihtiyacınız var.
4854CDC5-8612-4A9B-B232-FF3541B66C3C.jpeg

Makinenin altındaki bu 3 vidayı sökün.

999D4D1E-B11F-4EEE-8921-CE9ED4DC3C9C.jpeg

Daha sonra bu 2 civatayı da söküp arka kapağı yerinden çıkarın.

2B0ABD7A-050B-4C6E-BDD0-CB23DC4B7528.jpeg

Şu 4 vidayı da söküp bu sac parçayı da yerinden, yukarı ve kendinize çekerek çıkarın. Vidalardan biri gözükmüyor ama yeri orası.

9AF4E060-77C3-4B51-B554-D013C01FE54A.jpeg

Şimdi bu hortumu çıkarmak gerekiyor. Tırnağınızla kenarlarını yukarı doğru bir miktar sıyırıp sağa sola hafifçe çekerek çıkarabilirsiniz.

402BCDE1-7C60-469A-8F71-4C8EEE1F17AD.jpeg

Amacımız bu arkadaşı saat yönünün tersine çevirmek...

6 dosya ekleme sınırından dolayı bir sonraki posttan devam ediyorum.

Bu küçük vidayı çevirebilmek için...
6986FBFB-4D24-4919-8A0C-98539A3CEC14.jpeg86E06E39-61D5-4830-8B71-7B0D36EF9C5A.jpeg

Resimde gördüğünüz gibi düz, geniş ve kalın ağızlı bir tornavidaya ihtiyacınız var.
Çevirme işlemini yaparken prinç parçayı diğer elinizle sıkıca sabitleyin. Sıyıracağınızı hissettiğiniz an vazgeçin. Biraz sıkı bir vida ancak dönüyor.
Ben 1,5 tur kadar çevirdim. Denemek için hortumu bağlayıp, sadece tankı yerine oturtup kör tapa ile makineyi çalıştırdım.

796F78A2-630B-4DB1-864F-CA642BD2F789.jpeg

Şu ayarda da bıraktım.
Denerken içerisine elektrik çarpma tehlikesinden dolayı dokunmamanızı öneririm. Su tankını arkasına kettle dayayarak sabitledim. Siz de herhangi bir şey dayayabilirsiniz.
Tankın normalde olması gerektiği konumu haricinde bir konuma yerleştirerek test yapacaksanız, tankı koyduğunuz yerde, pompanın önünde bir switch var, onun basılı olması gerekiyor, ona dikkat ediniz.

İşlemleri tamamladıktan sonra tersi sırada makineyi toplayabilirsiniz.

Teşekkürler. ✋

Bu küçük vidayı çevirebilmek için...
Ekli dosyayı görüntüle 8052Ekli dosyayı görüntüle 8054

Resimde gördüğünüz gibi düz, geniş ve kalın ağızlı bir tornavidaya ihtiyacınız var.
Çevirme işlemini yaparken prinç parçayı diğer elinizle sıkıca sabitleyin. Sıyıracağınızı hissettiğiniz an vazgeçin. Biraz sıkı bir vida ancak dönüyor.
Ben 1,5 tur kadar çevirdim. Denemek için hortumu bağlayıp, sadece tankı yerine oturtup kör tapa ile makineyi çalıştırdım.

Ekli dosyayı görüntüle 8053

Şu ayarda da bıraktım.
Denerken içerisine elektrik çarpma tehlikesinden dolayı dokunmamanızı öneririm. Su tankını arkasına kettle dayayarak sabitledim. Siz de herhangi bir şey dayayabilirsiniz.
Tankın normalde olması gerektiği konumu haricinde bir konuma yerleştirerek test yapacaksanız, tankı koyduğunuz yerde, pompanın önünde bir switch var, onun basılı olması gerekiyor, ona dikkat ediniz.

İşlemleri tamamladıktan sonra tersi sırada makineyi toplayabilirsiniz.

Teşekkürler. ✋
detaylı anlatım için teşekkürler bi türlü cesaret edemiyordum ama şimdi deneyeceğim.

@uralavci çok güzel anlatmış. Benim gibi acemi olup bunu deneyecek olanlar kullandıkları tornavidanın sağlam olduğundan emin olsunlar. Aksi takdirde çok kolay aşınıyor (bende olduğu gibi).

Bir de yanılmıyorsam basınç portafiltrede 1 bar kadar daha düşük oluyor bu nedenle gösterge istenen basıncın 1 bar kadar üstüne ayarlanmalı 🤔

OPV'yi 10a ayarlayınca fazla yoğun olan kahve yatağını su delemeyip daha uzun sürede preinfusion yapıyor gibi mi shot alıyorsunuz ?

ben ayarlamalarımı makinanın göstergesi en yüksek değeri 5 -7 sn'de 10 barı görecek şekilde ayarlıyorum, 25 30 saniye dolaylarında da makinadaki basınç göstergesinin 1 1.5 bar'dan fazla düşmemesini hedefliyorum. opv'nin temizlik yaparken çalıştığını görüyorum sadece :D

yani opv'yi benim kahveyi hazırladığım 10bara ayarlayıp kahveyi fazla tampleyince veya olması gerekenden ince öğütünce içilebilir bir sonuç veya farklı bir deneyim sunabiliyor mu ?

OPV'yi 10a ayarlayınca fazla yoğun olan kahve yatağını su delemeyip daha uzun sürede preinfusion yapıyor gibi mi shot alıyorsunuz ?

ben ayarlamalarımı makinanın göstergesi en yüksek değeri 5 -7 sn'de 10 barı görecek şekilde ayarlıyorum, 25 30 saniye dolaylarında da makinadaki basınç göstergesinin 1 1.5 bar'dan fazla düşmemesini hedefliyorum. opv'nin temizlik yaparken çalıştığını görüyorum sadece :D

yani opv'yi benim kahveyi hazırladığım 10bara ayarlayıp kahveyi fazla tampleyince veya olması gerekenden ince öğütünce içilebilir bir sonuç veya farklı bir deneyim sunabiliyor mu ?

Bu sorunun cevabı bende yok. Makine elime geleli 4 gün oldu ve daha düzgün bir shot alabilmiş değilim. :D
Bana ayarla dediler, ayarladım. Baktım detaylı bilgi yok, onu da ben paylaşayım dedim. :)

5 deneme sonrası 9 bar göstericek şekilde ayarlayabildim herkesde 1.5 tur aynı etkiyi veremiyor bunun için makineyi tekrar toplamadan deneme yapın açık şekilde deneme yaparken makinenin kontrol çubuğunu ittirmeyi unutmayın (makinenein arka tarafında kazının alt sol tarafında ) yoksa benim gibi bozdum sanabilirsiniz :) opv vanasına uygun tornavida bulmak zor hemen atıyor bunun için demir testeresiyle girintiyi biraz daha derinleştirdim ve çok kolay döndürebildim.
edit: ilk shotımı aldım. yarım kilo içtiğim boxx brasil serro do cabral çekirdeiğini tüm parametreleri aynı tutarak demledim asiditesi bariz bir şekilde arttı benim için gayet iyi ama kör sepette 9 bar gösteren gösterge kahveyle shot alırken 8 bar gösterdi kör sepetle kahve arasında 1 bar fark olur mu?

Son düzenleme:
Shot alırken portafiltrenin kenarından 4-5 damla su akıyor, bir yerden sızdırıyor sanki. Yakın zamanda shower screen değiştirmiştim sadece. Müsait bir zamanda makineyi genel temizleyip tüm parçaları yeniden takacağım düzgünce. Bu sorunu yaşayan var mı başka? Kontrol etmem gereken başka bir şey var mıdır?

Shot alırken portafiltrenin kenarından 4-5 damla su akıyor, bir yerden sızdırıyor sanki. Yakın zamanda shower screen değiştirmiştim sadece. Müsait bir zamanda makineyi genel temizleyip tüm parçaları yeniden takacağım düzgünce. Bu sorunu yaşayan var mı başka? Kontrol etmem gereken başka bir şey var mıdır?
basket gaskete tam basmıyordur, gasketi fırça ve sıcak su ile temizleyin güzelce. portafiltreye kör sepet takıp sıkıca takın, kaçırmıyorsa basketin üstü ile gasket arasına bir şey girmiş artık çıkmıştır :)
vst basketlerle ilk kullanımda ben de benzer sorun yaşadım, portafiltreyi birkaç kere takıp çıkararak alıştırınca düzeldi.

Lelit Grace veya Anna için aşağıdaki sepetten almak isteyen var mıdır? Kargo 16 euro çıkıyor birden fazla alarak kargoyu paylaşabiliriz. Ankara’dan birileri çıkarsa daha iyi olur ancak Türkiye içi kargoyla uğraşabilecek biri varsa başka şehirler de olur :)
Not: Sepetin makineye uygun olduğu yorumlarda ve başka forumlarda söylenmiş ancak tamper konusundan emin değilim.

Lelit Grace veya Anna için aşağıdaki sepetten almak isteyen var mıdır? Kargo 16 euro çıkıyor birden fazla alarak kargoyu paylaşabiliriz. Ankara’dan birileri çıkarsa daha iyi olur ancak Türkiye içi kargoyla uğraşabilecek biri varsa başka şehirler de olur :)
Not: Sepetin makineye uygun olduğu yorumlarda ve başka forumlarda söylenmiş ancak tamper konusundan emin değilim.
Made by ascaso for 57mm tampers and wont fit tampers greater than 57.2mm
(57.3 tamper will not fit)

Made by ascaso for 57mm tampers and wont fit tampers greater than 57.2mm
Bunu gördüm ancak birçok yorum okudum Lelit Grace veya Anna ile kullananlara ait. Hiçbiri bundan bahsetmediğine göre sorun çıkmayabilir diye umuyorum.

Arkadaşlar müjde düzgün bir sepetimiz oldu. Espresso Perfetto’dan aldığım Ascaso Competition Basket daha önce paylaşmış olduğum ürünle bire bir aynıymış. Dün sipariş vermiştim bugün elime geçti. Öncelikle görsel olarak orijinal sepetten çok çok daha iyi. Delikler düzgün ve hepsi eşit. İlk denememde çok düzgün bir akış elde ettim ve sepetin akış olmayan bir kısmı yoktu.
Gelelim sorunlara: Tamper uyacak mı diye endişeliydim ancak arada hiç mesafe kalmadan sığıyor sepetin içine. Boş sepette denediğinizde alt kısımda sıkışıyor ama kahve koyduğumda sıkışmadı. Üzücü noktası olan ise leveler çok çok zor sığıyor. Bir ihtimal son ayara kadar açıp düzeltme yapılabilir. Son olarak sepet portafiltreye çok az küçük kalıyor o yüzden orijinal olan kadar sıkı değil. Kahve posasını atmaya çalışırken sepet düşebilir buna dikkat etmenizi öneririm.
044013DD-06B5-4F94-BDEA-35163FD6A8C0.jpeg
EED5562C-FA88-4B75-8CE1-76E8C2877B5C.jpeg

Bu makineyi kullanan arkadaşlar süt köpürtmede başarılı olabildiler mi acaba? 350 ml’lik bir pitcher edindim ancak buhar gücü zayıf geldi.

Geri