• Mart Ayı Kahve Kulübü Toplu Alım Organizasyonu
    Sevgili Ziyaretçi Mart ayı Kahve Kulübü ortak alım firması sizlerin oyları ile Niji Coffee olarak seçildi. Bu konudan Mart ayı toplu alımı ile ilgili gelişmeleri öğrenebilirsin. Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Kanalına katılmayı, Instagram ve Twitter adreslerinden bizi takip etmeyi unutmayın.
  • Telefon numaranızı paylaşmadan Kahve Kulübü duyurularından, güncel indirim ve kampanyalardan haberdar olmak istiyorsanız Bu Linke tıklayarak Kahve Kulübü Whatsapp Kanalını takip edebilirsiniz.

Kalita Wave Modelleri Karşılaştırması

Papillon

Üye
Daha fazla  
Değirmen
Comandante c40
Ekipmanlar
Kalita wave 155/185, Hario switch, Hario v60, Kasuya v60, Lilydrip, Chemex, Aeropress, Soy c2g
Herkese merhaba, bildiğiniz üzere Kalita Wave dripperler seramik, cam, paslanmaz çelik gibi farklı materyallerden ve 155 ve 185 olmak üzere iki farklı boyutta üretiliyor. Fakat bu modellerin sadece materyali değil aynı zamanda yapıları da birbirinden farklı. Bu da bir başkasının önerdiği Kalita Wave demleme tarifini kendimiz uygulamak istersek fakat farklı model kullanıyorsak birebir tarifi uygulayamayacağımızı çünkü aslında arada büyük bir değişken olduğu anlamına geliyor. Bunu ilk olarak şu sitede yapılmış karşılaştırmada görmüştüm.

kalita.png

Kalita Wave ile yapılan demlemeleri oldukça beğendiğim için zamanla farklı boyutlarını da edinmiş bulundum ve elimdeki modellerle burada bahsedilen karşılaştırmayı kendim de yaptım. Sonuçları tablo olarak paylaşıyorum.

Elimdeki modeller:
Kalita Wave 155 (Çelik)
Kalita Wave 155 (Seramik)
Kalita Wave 185 (Seramik)
Güral 185

-Filtreli ve filtresiz olarak denemeler yaptım. Filtreli olan denemelerde suyu hızla boca ederken filtre yapısının bozulmaması için öncelikle hepsini öncelikle sıcak suyla ıslatıp dripper duvarına yapışması sağladım.

-Öncelikle tüm suyu tüm modellere en hızlı şekilde dökmek amacıyla 200 ml su kullandım. 200 ml suyu yaklaşık 2 saniye içinde boca edince 155 modeller taşma noktasına kadar, 185 modellerde ise ¾ falan doluyor.

-Son olarak 185 modelleri de taşma noktasına kadar dolduracak olan 300 ml su ile deneme yaptım. 155 modellerde ise dripper tamamen dolduktan sonra taşma noktasında kalacak şekilde kalan suyu yavaş olarak ekledim.

Kalita Wave 155 (Çelik)Kalita Wave 155 (Seramik)Kalita Wave 185 (Seramik)Güral
Filtreli (200 ml su)38 saniye25 saniye23 saniye35 saniye
Filtresiz (200 ml su)29 saniye19 saniye18 saniye11 saniye
Filtresiz (300 ml su)36 saniye26 saniye24 saniye14 saniye

Genel olarak sonuçlar:
  • Seramik modeller paslanmaz çelik modele göre çok daha hızlı akış sağlıyor.
  • Seramik modeller arasında delik çapları: Kalita Wave 155'in delik çapları en küçük, 185'in delik çapları biraz daha büyük. Güral'ın delik çapları ise aralarında en geniş olanı.
  • Delik çaplarıyla ters orantılı olarak iç tabandaki yükselti en yüksek 155 modelde, sonrasında 185, sonrasında ise neredeyse hiç yok gibi diyebileceğimiz Güral'a ait. Bu, Güral'daki filtreli ve filtresiz akış hızları karşılaştırıldığında bariz görülmekte, yükseltisi çok silik olduğu için filtre koyulduğunda akış ciddi anlamda kısıtlanıyor.
  • Dikkatli olunması gereken nokta, Güral'lar aynı seri olsa bile her bir dripper farklı olabiliyor. (Deliklerin kısmen ya da tamamen tıkalı olması, deliklerin yükseltinin bitişiğinde değil, uzağında olması, yükseltinin farklı seviyede olması vs.)
  • Kalita Wave 185 ve Güral'ın üstündeki/altındaki yazıların olmaması ve filtrenin oturduğu tabandaki yükseltilerin farklı olması dışında tüm bölgelerinin çapları, yükseklikleri birebir aynı.
  • Tüm boy dripperların taban çapları aynı, fakat eğimleri farklı. Yani tüm modellerde 155 boy filtre kullanabilirsiniz. Filtreler arasında değişen tek şey filtrelerin yükseklikleri.
  • Kalita 155 ve 185 modellerin iç 'yan duvarlardaki' çizgiler 185 modelde daha belirgin.
  • Son olarak: Kalita 155 seramik model satılıktır. :)
IMG_2135.JPG IMG_2136.JPG IMG_2138.JPG IMG_2137.JPG

Son düzenleme:
ben Güralita ( Güral Kalita) kullanıyorum.
30 gr ve üstü demelemeler için çok kurtarıcı oldu benim için. tek deliği kapalı gelmişti deldim onu da bi şekilde. Akış hızı gerçekten iyi. 500ml kahve ortalama 3dk civarlarında demlenmiş oluyor. tabi orjinalini denemedim ama benim için şu an yeterli.

Harika olmuş bu, elinize sağlık. Bende de Güralita :D var. Eğer filtre delikleri tıkamazsa hız konusunda bir sıkıntı yaşamadım ben. Onun çözümünü de forumda vermişler, tabana 3 tane boncuk koymak :).

bende 25 gr ve üstü demlemelerde güral kalita kullanıyorum.demlenme hızı yüksek 400-500 ml arası demlemeler genelde 2.40-3.10 sn aralarında bitiyor memnunum

Harika olmuş bu, elinize sağlık. Bende de Güralita :D var. Eğer filtre delikleri tıkamazsa hız konusunda bir sıkıntı yaşamadım ben. Onun çözümünü de forumda vermişler, tabana 3 tane boncuk koymak :).
ben eski kahve çekirdeği koyuyorum 3-4 adet akışı etkiliyor filtrenin tabana yapışmasını engelliyor (orjinali gibi yükselti olmadığı için bence yapılması gerek)

ben eski kahve çekirdeği koyuyorum 3-4 adet akışı etkiliyor filtrenin tabana yapışmasını engelliyor (orjinali gibi yükselti olmadığı için bence yapılması gerek)
İlk yaptığım demlemede koymamıştım ve kağıt yapışıp akışı engellemişti gerçekten. O günden beri koyuyordum ama son demlememde özellikle filtre kağıdını koyduktan sonra pek harkeet ettirmedim, suyu da dibine yavaşça dökerek ıslattım ve hiç bir sorun olmadan akış normal hale geldi. Tabi şans eseri de olmuş olabilir :D.

Porselen ve seramik farkını kavrayıp, Kalita wave dripperların diğer çoğu dripper gibi, porselen değil seramik olduğunu; kutusunda da "seramik" yazdığını kontrol ettikten sonra kendi açtığım ilgili başlıklar ve içeriklerdeki porselen ifadelerini seramik olarak değiştirdim. :D

Bilgi notu olarak öğrendiğim temel farkı burada da paylaşayım:
Porselen: Işığı geçiriyor. Kil hamurun, seramiğe göre daha yüksek sıcaklıktaki fırınlarda pişirilmesiyle üretiliyor.
Seramik: Işığı geçirmiyor.

Son düzenleme:
Porselen ve seramik farkını kavrayıp, Kalita wave dripperların diğer çoğu dripper gibi porselen değil, seramik olduğunu; kutusunda da "seramik" yazdığını kontrol ettikten sonra kendi açtığım ilgili başlıklar ve içeriklerdeki porselen ifadelerini seramik olarak değiştirdim. :D

Bilgi notu olarak öğrendiğim temel farkı burada da paylaşayım:
Porselen: Işığı geçiriyor. Kil hamurun, seramiğe göre daha yüksek sıcaklıktaki fırınlarda pişirilmesiyle üretiliyor.
Seramik: Işığı geçirmiyor.
Bunu nerden gördünüz :) yanliş yazmiş olma ihtimalleri yuksek.Seramik ve porselen ayni şeydir.Çeşitleri şöyle olur: cok yüksek isida pişirilen , yuksek isida pisirlien,orta ve dusuk diye ayrilir.
Işıği gećirip geçirmemesi icindeki kristal yapilariyla alakali.Bazi seramikler lösit,lityum disilkat gibi kristallerle guçlendirilir.Kristal yapinin yoğunluğuna göre işik geçirgenliği değişir.Bir de seramik içinde cam faz vardir.İşik geçirgenliğini sağlayan cam fazdır.Bunlar feldspatik seramik olarak geçer.Biraz dağinik yazdım ama konu çok ayrintili yani hiç duymadim görmedim seramik ve porselen ayrımi olduğunu .Hele ki işik geçirgenligi konusunda :)

Bunu nerden gördünüz :) yanliş yazmiş olma ihtimalleri yuksek.Seramik ve porselen ayni şeydir.Çeşitleri şöyle olur: cok yüksek isida pişirilen , yuksek isida pisirlien,orta ve dusuk diye ayrilir.
Işıği gećirip geçirmemesi icindeki kristal yapilariyla alakali.Bazi seramikler lösit,lityum disilkat gibi kristallerle guçlendirilir.Kristal yapinin yoğunluğuna göre işik geçirgenliği değişir.Bir de seramik içinde cam faz vardir.İşik geçirgenliğini sağlayan cam fazdır.Bunlar feldspatik seramik olarak geçer.Biraz dağinik yazdım ama konu çok ayrintili yani hiç duymadim görmedim seramik ve porselen ayrımi olduğunu .Hele ki işik geçirgenligi konusunda :)
Bahsettiğiniz detayları bilmiyorum beni aşıyor, ama porselen ve seramiğin farklı olduğunu hatta bu ışık geçirme farkını lise yıllarımdaki derslerimden anımsıyordum, internetten bakıp yazdım. Belki kaba bir ayrımdır, istisnası var mıdır bilmiyorum ama bunlar Kalita wave dripper'ın seramik olduğu gerçeğini değiştirmiyor. :D

Benim bildiğim düz mantık porselen kaliteli, seramik daha az kalitelidir.
Muhendislik alaninda kategorize etmiş olabilirler ufak farklililarla ama bu kategorize etme şekli arkadaşin dediği gibi cok kabaca yapılmış.Yani presslenmiş veya alümina ile güclendirilmiş bir seramik alttan desteklendigi takdirde dünyaları kaldiracak kadar kompresif direnc sağlar.Dediğiniz cümle tamamen piyasada ürün satmak için çarpıtılan bir durum olabilir.

Muhendislik alaninda kategorize etmiş olabilirler ufak farklililarla ama bu kategorize etme şekli arkadaşin dediği gibi cok kabaca yapılmış.Yani presslenmiş veya alümina ile güclendirilmiş bir seramik alttan desteklendigi takdirde dünyaları kaldiracak kadar kompresif direnc sağlar.Dediğiniz cümle tamamen piyasada ürün satmak için çarpıtılan bir durum olabilir.
Siz zaten mühendislik açısından detaylı açıklama yaptığınız için bizde halk arasında nasıl geçtiğini söylemiş olduk elinize sağlık güzel bilgilendirme olmuş

Güralita ile demleme yaparken filtrenin şeklini bozmadan tutmak çok zor. Nasıl çözüyorsunuz siz ?

Güral şu an elimde yok ama genel olarak kalita filtresinin sadece tabanını ortadan başlayarak kenara çıkmadan bol su ile ıslatın kendisi suyu emerek en yukarı kadar çıkıyor. Yan duvarlara su dökmenizi önermem. İlk suyu dökerken de bir eliniz ile filtreyi üstten sabit tutun bir tarafta yaslanmasın. Sonra doğal olarak her tarafa eşit yaslanacak.

Selamlar herkese, güral kalitayı n11 de buldum 80 TL. Sormak istediğim şey orijinali ile arasında fincanda çok fark var mı acaba? Tüm bileşenler aynıyken deneyen oldu mu acaba? Ona göre almayı düşünüyorum ya orijinal ya güral.

Selamlar herkese, güral kalitayı n11 de buldum 80 TL. Sormak istediğim şey orijinali ile arasında fincanda çok fark var mı acaba? Tüm bileşenler aynıyken deneyen oldu mu acaba? Ona göre almayı düşünüyorum ya orijinal ya güral.
Bendeki Güral ile güzel fincanlar içtim, ama belirteyim; benim elimdeki Güral hatasız gözüküyor. Yukarıda da bahsettiğim gibi Güral üretimleri tutarsız. En hatasızı bile olsa Güral’da tıkanma çok daha kolay gerçekleşiyor orijinaline göre. Bunu filtrenin altına çekirdek koyarak çözenler var, bu yolu tercih edebilirsiniz. Tabii pratikliği, tekrarlanabilirliği nasıl olur bilmiyorum, sonuçta her denemede filtre altındaki çekirdek konfigürasyonu farklılık gösterecektir. Fincana nasıl yansıyor deneyen arkadaşların yorum yapması daha doğru bu konuda. Fotoğraflarda görüldüğü gibi orijinal Kalita wave’in (seramik) kendi yükseltisi bir hayli fazla olduğu için bunlara gerek duymuyorum.

Geri