• Mart Ayı Kahve Kulübü Toplu Alım Organizasyonu
    Sevgili Ziyaretçi Mart ayı Kahve Kulübü ortak alım firması sizlerin oyları ile Niji Coffee olarak seçildi. Bu konudan Mart ayı toplu alımı ile ilgili gelişmeleri öğrenebilirsin. Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Kanalına katılmayı, Instagram ve Twitter adreslerinden bizi takip etmeyi unutmayın.
  • Telefon numaranızı paylaşmadan Kahve Kulübü duyurularından, güncel indirim ve kampanyalardan haberdar olmak istiyorsanız Bu Linke tıklayarak Kahve Kulübü Whatsapp Kanalını takip edebilirsiniz.

Değirmen Seçme Konusunda Yardım

Hangi değirmen

• Commandante c40 (2300tl)

Oy: 63 61.2%
  • Lelit fred mini (1750tl)

Oy: 2 1.9%
  • 1zpresso q2

Oy: 1 1.0%
  • 1zpresso jx-pro

Oy: 15 14.6%
  • 1zpresso k-pro

Oy: 11 10.7%
  • Timemore c2

Oy: 11 10.7%

• Kullanılan toplam oy
    103
El değirmeni olarak, Comandante dışında sadece Sözen'i kullandım; bu yüzden diğer el değirmenleriyle ilgili yorum yapamam fakat; CMD'yi masada sabit tutup, daha kolay çevirmek adına silikon bir tutacakla tutup öğüttüğümden beri ( motordante mantığı; değirmeni hareket ettirmeden sabit tutarak ) zaten az olan tozlanma; neredeyse sıfırlandı. Filtre öğütüm için işini mükemmel yapıyor. Üstüne var mı; bilemiyorum. Fakat espressoda ve Türk kahvesinde de üzmez; biraz yorabilir fakat silikon tutacakla bu sorunun da üstesinden geldim. Masada sabit tutmak çok mümkün değil fakat kol kolayca dönüyor red clix 9-13 aralığında... Bir ara bileklik filan talep ediyordu arkadaşlar Togay'dan... Belki bileklik de işe yarayabilir. Ben daha önce de bir başlıkta yazmış olduğum kullanım senaryomu şu şekilde tekrar edeyim:

Filtrede: %90 Comandante + %10 deneysel olarak Mignon Perfetto (konik- flat farkını tadabilmek adına...)

Espressoda: Özel çekirdeklerde %80 Red Clix Comandante + %20 Mignon Perfetto (konik- flat farkını tadabilmek adına...)
Günlük çekirdeklerde: % 100 Mignon Perfetto

Türk Kahvesinde: Özel Çekirdeklerde % 90 Red Clix Comandante + %10 Mignon Perfetto
Günlük Çekirdeklerde: %100 Mignon Perfetto

Nedir mesela bu özel çekirdekler; Mzungu, Lot X, Circulor Geisha vb. gibi sürekli deneyimleme şansımın olamayacağı
Nedir mesela bu günlük çekirdekler; fiyatından ziyade ulaşılması daha kolay olan çekirdekler, ana sora, mirador, worka vb...

İki değirmen çok büyük rahatlık ve TR piyasası için de bir miktar lüks aslında.... O kadar taksit ödedim; bu kadar da konforum olsun. :)
Bende yorum yapsaydım %80 böyle yapardım.

bu kadar yorum yapılım kimsenin comandante dememesine şaşırdım, sonra oy verdim ve CMD oyların yüzde 56'sını almış. CMD sahipleri ve oy verenler basıp geçmiş, yoruma gerek duymamışlar :D
Comandante sahibi olup da yorum yapanlar daha fazla olsaydı bence çok daha iyi olurdu. "Comandante bu, söze gerek yok" gibi bir yaklaşım olmuş, ama o fiyatta olan bir ürünü neden tavsiye ettiğini, artı eksisi varsa belirtilmesi gerekiyor diye düşünüyorum. Hadi kahveyle ilgilenen az çok bilir ama özellikle yeni başlayan ve konu açan kim varsa "Comandante al arkana bakma zaten alacaksın" denildi (Comandante lobisi 😂). Bunun ötesinde kullanımını ve öğütümünü de gördüm, evet iyi fakat sunduğu bir çok özellikle arrık Comandante'yi geride bırakan değirmenler ortaya çıkmaya başladı (öğütüm dışında). Ve ben bu Comandante olayının biraz kulaktan kulağa çok sık görmekten bilmeyen kullanmayanların bile ona öyle denildiği için Comandante dediğini düşünüyorum.

Bu mesajım herhangi birine bir iğneleme, dokundurma değil. Sadece Comandante'nin fazla abartıldığını düşünüyorum.

Comandante sahibi olup da yorum yapanlar daha fazla olsaydı bence çok daha iyi olurdu. "Comandante bu, söze gerek yok" gibi bir yaklaşım olmuş, ama o fiyatta olan bir ürünü neden tavsiye ettiğini, artı eksisi varsa belirtilmesi gerekiyor diye düşünüyorum. Hadi kahveyle ilgilenen az çok bilir ama özellikle yeni başlayan ve konu açan kim varsa "Comandante al arkana bakma zaten alacaksın" denildi (Comandante lobisi 😂). Bunun ötesinde kullanımını ve öğütümünü de gördüm, evet iyi fakat sunduğu bir çok özellikle arrık Comandante'yi geride bırakan değirmenler ortaya çıkmaya başladı (öğütüm dışında). Ve ben bu Comandante olayının biraz kulaktan kulağa çok sık görmekten bilmeyen kullanmayanların bile ona öyle denildiği için Comandante dediğini düşünüyorum.

Bu mesajım herhangi birine bir iğneleme, dokundurma değil. Sadece Comandante'nin fazla abartıldığını düşünüyorum.

Vaktim olduğunda teknik olarak cevaplayacağım.

Ben de birçok öğütücüyle çok uzun süre geçirmeden, bilhassa Comandante özelinde negatif önyargınızın olduğunu düşünüyorum, dürüstçe. Dokundurma, gücendirme değil asla.

Bu kadar yüksek bir memnuniyet tabanı global düzeyde bir hiç uğruna oluşmaz, duruma sağduyuyla yaklaşmak bunu görmeye yeterlidir. :)

Sadece Comandante'nin fazla abartıldığını düşünüyorum.
Merhaba sizin yazılarınız genelde mantıklı oluyor.Ama bu konuda katılmıyorum.Comandanteyi uzun süre deneyimlemeden bunu söylemek doğru değil.İddia ediyorum 6-7 bin tlye kadar hiçbir elektrikli değirmen comandantenin pour over performansini veremez.
Pour over bence tartışmaya kapalı :)
Espresso içinde hicbir el değirmenini önermem.
Bu yüzden zaten crono+comandante seti kurdum.Çünkü comandanteden sonra degirmenlerin pour over performansi tatmin etmedi

Ben de yakın zamanda değirmen upgrade i yapmak istiyorum ve açıkçası 1zpresso k-pro ve commandante arasında gidip geliyorum. K-pro'nun dolu kutusu, kolay ayarlanabilir click sistemi ve fiyatı bana biraz daha sıcak geldi. Tat profilleri arasında nasıl bi fark vardır bilmemem ve commandantenin bi ekol olması hala düşündürüyor. Umarım bu başlık altında net cevaplar gelir.

Vaktim olduğunda teknik olarak cevaplayacağım.

Ben de birçok öğütücüyle çok uzun süre geçirmeden, bilhassa Comandante özelinde negatif önyargınızın olduğunu düşünüyorum, dürüstçe. Dokundurma, gücendirme değil asla.

Bu kadar yüksek bir memnuniyet tabanı global düzeyde bir hiç uğruna oluşmaz, duruma sağduyuyla yaklaşmak bunu görmeye yeterlidir. :)
Togay Bey tabi ki, ama belirttiğim sebeplerden kaynaklanmıyor mu sizce? Genel olarak Comandante al zaten alacaksın, baştan alacaksın, Comandante en iyisi. Şimdi bir ilginçlik var, herkes kullanıyor ama sadece çok iyi hiç toz üretmiyor. Ama sadece bu şekilde olunca bir tutam şüpheyle yaklaşıyorum, önyargılı olduğumu düşünmüyorum. Siz teknik kısmını açıklayacağınızı belirttiniz benim de görmek istediğim duymak istediğim bu, kullanıcıların sadece en iyisi demesi yeterli hissettirmiyor, tuzu eksik hissettiriyor. Bir tüketici olarak nasıl fiyat/performans tartışmaları yapıyorsak artı ve eksi her yönüyle değerlendirmek istiyorum sadece.

Bir önceki mesajım için de bir ekleme olsun: Abartılıyor derken, o kadar da edecek bir ürün değil demiyorum. Performans olarak heryeni değirmen Comandante ile kıyaslanıyor, reçeteler comandante ile veriliyor biliyorum. Bu konuda iPhone gibi olduğunu düşünüyorum akla ilk gelen ve tavsiye edilen olarak.

Hocam, elbette konu hakkında bilgim çok kıstılı ancak şöyle bir argüman bence pek doğru değil. Dünya çapında çok fazla övülen ama gerçekten çok kötü olan filmler, diziler, oyunlar, kitaplar gördüm. O yüzden düşünce tarzınız yanlış, doğruyu söylüyor olabilirsiniz bu arada onu bilmiyorum.

Hatta bunun bir ismi var 'Argumentatum Ad Populum' Çoğunluğa başvurma (argüman) gibi bir anlamı var.

Bu arada merakla bekliyorum teknik cevaplarınızı.

Hocam, elbette konu hakkında bilgim çok kıstılı ancak şöyle bir argüman bence pek doğru değil. Dünya çapında çok fazla övülen ama gerçekten çok kötü olan filmler, diziler, oyunlar, kitaplar gördüm. O yüzden düşünce tarzınız yanlış, doğruyu söylüyor olabilirsiniz bu arada onu bilmiyorum.

Hatta bunun bir ismi var 'Argumentatum Ad Populum' Çoğunluğa başvurma (argüman) gibi bir anlamı var.

Bu arada merakla bekliyorum teknik cevaplarınızı.
Film, dizi, oyun, kitap gibi şeyler tartışmaya çok açık, çok göreceli şeyler zaten. Değirmen konusuyla kıyaslamak doğru değil bence. Arkasında mühendislik olan, teknik verilerle desteklenen şeyler biraz daha keskin fikirler verir.

Togay Bey tabi ki, ama belirttiğim sebeplerden kaynaklanmıyor mu sizce? Genel olarak Comandante al zaten alacaksın, baştan alacaksın, Comandante en iyisi. Şimdi bir ilginçlik var, herkes kullanıyor ama sadece çok iyi hiç toz üretmiyor. Ama sadece bu şekilde olunca bir tutam şüpheyle yaklaşıyorum, önyargılı olduğumu düşünmüyorum. Siz teknik kısmını açıklayacağınızı belirttiniz benim de görmek istediğim duymak istediğim bu, kullanıcıların sadece en iyisi demesi yeterli hissettirmiyor, tuzu eksik hissettiriyor. Bir tüketici olarak nasıl fiyat/performans tartışmaları yapıyorsak artı ve eksi her yönüyle değerlendirmek istiyorum sadece.

Bir önceki mesajım için de bir ekleme olsun: Abartılıyor derken, o kadar da edecek bir ürün değil demiyorum. Performans olarak heryeni değirmen Comandante ile kıyaslanıyor, reçeteler comandante ile veriliyor biliyorum. Bu konuda iPhone gibi olduğunu düşünüyorum akla ilk gelen ve tavsiye edilen olarak.

Farklı farklı zamanlarda farklı farklı başlıklarda o kadar çok konuşuldu ki bir çok konu. Hatta kullanıcılar kendi memnuniyetlerini anlattıklarında bu başlıklar altında algı yapmayın tepkileriyle bile karşılaştı. Her başlık altında tonlarca argümana gerek olmadığını düşünüyorum. Nasıl derler, her başlıkta Amerika'yı yeniden keşfetmeye gerek yok Comandante performansını anlatma noktasında. :) Bir çok başlık altında yine tüm tipte öğütücülere dair açıklamalar yapıyorum ben zaten, sadece Comandante'ye dair de değil. Başka markalara haksızlık etmeden bilhassa.

@Androge0s Çoğunluğa başvurma temelli, teknik temelsiz bir argüman söz konusu değil. Üst paragrafta izah ettiğim gibi defalarca konuştuk, defalarca anlattık, sayısız organizasyonda sunumlar yaptım. Yine söz verdiğim gibi tekrar yazacağım. Comandante'nin bu kadar kullanılmasında teknik açıdan, performans ve marka teknik desteği açısından büyük değerler var. Bahsettiğiniz subjektif(elbette objektif kriterler bu alanda da mevcut) alanlarla çoklukla ölçülebilir, ve rakamsal ifade edilebilir değirmen performansını kıyaslamak doğru bir çıkış - kıyas noktası değil.

Bu arada arkadaşlar herkesin kullanıcı deneyimine sonsuz saygı duyuyoruz, teknik veriler bir çok şey anlatsa da sizin kişisel deneyiminiz de çok önemlidir. O yüzden tüm söylemeye çalıştığım aşırı uçlardaki negatif ya da pozitif yargılardan ürünlere dair çok detaylı bir tecrübemiz yoksa kaçınmanın hepimizin deneyimini adına daha sağlıklı olacağı ve doğru yönlendirmeler sağlayacağıdır.

Comandante'nin her türlü özelliğini bir kenara koyarsak benim gözümdeki marka algısı olarak Comandante=BMW dir. X bir marka daha hızlısını yapabilir, başka bir marka daha konforlusunu da yapabilir bunlara hiç söz yok, neticede mühendislik gelişir. Ama BMW her zaman BMW dir ve tercih sebebidir. Comandante de öyledir. Benim için.. En yakın zamanda alacağım yeniden.

İçimden bir ses ağır linç yiyeceğimi söylüyor 😂. Sadece şu ana kadar da dediklerim, yazdıklarım nezdinde hiç bir zaman amacım kötülemek olmadı, objektif olunduğu sürece birçok konunun irdelenmesi, tartışılması (kavga olmadan) bence herkes için olumlu sonuçlar doğuruyor. Benim istediğim de bu, konuşalım, neden ve nasılını tartışalım. Çünkü gün sonunda bir hobimiz, bazılarımız için bir yaşam tarzı söz konusu, ve böyle bir durumda Togay Bey'in de dediği gibi kişisel deneyimler önemli. O yüzden tekrar etme ihtiyacı duyuyorum, amacım asla kötülemek, negatif yönlerde yaftalamak, algı oluşturmak değil. Belki düşüncem yanlıştır, belki de değildir, ama bir fikrin ve düşüncenin güzel yönü, farklı etmenler altında değişebilir olmasıdır.

İçimden bir ses ağır linç yiyeceğimi söylüyor 😂. Sadece şu ana kadar da dediklerim, yazdıklarım nezdinde hiç bir zaman amacım kötülemek olmadı, objektif olunduğu sürece birçok konunun irdelenmesi, tartışılması (kavga olmadan) bence herkes için olumlu sonuçlar doğuruyor. Benim istediğim de bu, konuşalım, neden ve nasılını tartışalım. Çünkü gün sonunda bir hobimiz, bazılarımız için bir yaşam tarzı söz konusu, ve böyle bir durumda Togay Bey'in de dediği gibi kişisel deneyimler önemli. O yüzden tekrar etme ihtiyacı duyuyorum, amacım asla kötülemek, negatif yönlerde yaftalamak, algı oluşturmak değil. Belki düşüncem yanlıştır, belki de değildir, ama bir fikrin ve düşüncenin güzel yönü, farklı etmenler altında değişebilir olmasıdır.

İşte iyi bir kahveyi hak eden mesaj. :) Bir sonraki sipariş söz konusu olduğunda nota iliştiriverin, bir yarışma kahvesi demlemesi sizindir :)

Az toz üretmesi az şey değil bence; tıkanmayı önlüyor, partiküller boyut olarak birbirine yakın, tatlar dengeli, aromalar daha kolay patlıyor. Yani bir ev kullanıcısı olarak tabii ki işin teknik kısmına çok hakim değilim ama, "fiyatından bağımsız ve sözen dışında diğer değirmenlerle karşılaştırmadan" bu yorumu yaptım. Daha iyisi var mıdır; deneme fırsatım olmadığı için bilemiyorum. Yine olsa yine alırdım muhtemelen; çünkü satış sonrası desteği gözlemleyerek satın aldım. Adamın kaç yıllık olduğunu bilmediğim değirmeninin ayar kadranının ucundaki 3 toptan biri çıkmış, firma ücretsiz yeni kadran yolluyor mesela. :) Türkiye gibi tüketicinin firmalar tarafından çokça üzüldüğü bir yerde bu yaklaşıma çok alışkın değilim.
Değirmende eleştirilecek yan yok mudur? Var tabii olmaz olur mu? Küçük elli insanların elinden kayıyor ince öğütümlerde, bunu da kaydırmaz bantla çözüyorsun, filtrede buna da gerek kalmıyor. Bunun dışında, plastik birkaç parçası var içinde, bunların alta bakan yüzlerine kahve tozu birikebiliyor, hareketsiz kalıyor orada... Takıntılı bir tip olduğum için "oğlum siz hayırdır niye burası böyle açık kalmış." diye düşünmedim değil. Kürdanla orası da temizleniyor gerçi... 1 klikle Türk Kahvesi öğütmek de uzun sürüyor ama sonuçta pudra kıvamında kahve veriyor. Başka da yok sanki kusuru, 2 yıllık ev kullanıcısı olarak ben gözleyemiyorum en azından. Parasını hak eder mi diye düşününce de; hangi para birimini diye düşünüyor insan :) Bir avrupalının küçük bir şımarıklık yapıp sahip olacağı şeye biz birkaç ay taksitle sahip olabiliyoruz. Değirmeni tartışmalı kılan mevzu da esasında bu bence...

İşte iyi bir kahveyi hak eden mesaj. :) Bir sonraki sipariş söz konusu olduğunda nota iliştiriverin, bir yarışma kahvesi demlemesi sizindir :)
Togay Bey teklifiniz için gerçekten çok teşekkür ederim, beni gerçekten çok mutlu etti 😊. Eğer teklifinizin geçerlilik süresi yoksa ileride daha iyi bir değirmene geçtiğimde ve Lot X alımlarına katılmamın daha uygun olacağı zamanda (o kahvelerden almak istiyorum fakat verilen reçeteyi uygulamazsam heba ederim :ROFLMAO:) değerlendirebilir miyim?
Az toz üretmesi az şey değil bence; tıkanmayı önlüyor, partiküller boyut olarak birbirine yakın, tatlar dengeli, aromalar daha kolay patlıyor. Yani bir ev kullanıcısı olarak tabii ki işin teknik kısmına çok hakim değilim ama, "fiyatından bağımsız ve sözen dışında diğer değirmenlerle karşılaştırmadan" bu yorumu yaptım. Daha iyisi var mıdır; deneme fırsatım olmadığı için bilemiyorum. Yine olsa yine alırdım muhtemelen; çünkü satış sonrası desteği gözlemleyerek satın aldım. Adamın kaç yıllık olduğunu bilmediğim değirmeninin ayar kadranının ucundaki 3 toptan biri çıkmış, firma ücretsiz yeni kadran yolluyor mesela. :) Türkiye gibi tüketicinin firmalar tarafından çokça üzüldüğü bir yerde bu yaklaşıma çok alışkın değilim.
Değirmende eleştirilecek yan yok mudur? Var tabii olmaz olur mu? Küçük elli insanların elinden kayıyor ince öğütümlerde, bunu da kaydırmaz bantla çözüyorsun, filtrede buna da gerek kalmıyor. Bunun dışında, plastik birkaç parçası var içinde, bunların alta bakan yüzlerine kahve tozu birikebiliyor, hareketsiz kalıyor orada... Takıntılı bir tip olduğum için "oğlum siz hayırdır niye burası böyle açık kalmış." diye düşünmedim değil. Kürdanla orası da temizleniyor gerçi... 1 klikle Türk Kahvesi öğütmek de uzun sürüyor ama sonuçta pudra kıvamında kahve veriyor. Başka da yok sanki kusuru, 2 yıllık ev kullanıcısı olarak ben gözleyemiyorum en azından. Parasını hak eder mi diye düşününce de; hangi para birimini diye düşünüyor insan :) Bir avrupalının küçük bir şımarıklık yapıp sahip olacağı şeye biz birkaç ay taksitle sahip olabiliyoruz. Değirmeni tartışmalı kılan mevzu da esasında bu bence...
Satış sonrası destek konusunda kişisel bir deneyimim olmadığı halde Togay Bey'in ne kadar ilgili ve çözüm odaklı olduğunun foruma üye olmadan önce stalklarken bile bir çok örneğini gördüm, ve kendisinin yaklaşımından ötürü çelişkili, tartışmaya açık konularda bile kendisiyle konuşabilmek, sorabilmek gerçekten çok güzel. Alınan herhangi bir ürünün kendisi dışında fiyatını en çok hak etmesini sağlayacak unsurlardan bir tanesi çünkü bence. Dediğiniz gibi fiyatın da bu tartışmalarda önemli bir yeri olduğuna katılıyorum. Ülkenin durumlarından ötürü ufak şımarıklıklarımızı bile 0.01g tartıda tartar gibi uzun uzun düşünmemiz gerekiyor. Fakat bir dediğiniz dikkatimi çekti, 1 klikle Türk kahvesi çektiğinizi belirttiniz. Türk kahvesi için verilen aralık 5-10 klik değil mi? 1 klik değirmene zarar vermez mi?

Togay Bey teklifiniz için gerçekten çok teşekkür ederim, beni gerçekten çok mutlu etti 😊. Eğer teklifinizin geçerlilik süresi yoksa ileride daha iyi bir değirmene geçtiğimde ve Lot X alımlarına katılmamın daha uygun olacağı zamanda (o kahvelerden almak istiyorum fakat verilen reçeteyi uygulamazsam heba ederim :ROFLMAO:) değerlendirebilir miyim?

Satış sonrası destek konusunda kişisel bir deneyimim olmadığı halde Togay Bey'in ne kadar ilgili ve çözüm odaklı olduğunun foruma üye olmadan önce stalklarken bile bir çok örneğini gördüm, ve kendisinin yaklaşımından ötürü çelişkili, tartışmaya açık konularda bile kendisiyle konuşabilmek, sorabilmek gerçekten çok güzel. Alınan herhangi bir ürünün kendisi dışında fiyatını en çok hak etmesini sağlayacak unsurlardan bir tanesi çünkü bence. Dediğiniz gibi fiyatın da bu tartışmalarda önemli bir yeri olduğuna katılıyorum. Ülkenin durumlarından ötürü ufak şımarıklıklarımızı bile 0.01g tartıda tartar gibi uzun uzun düşünmemiz gerekiyor. Fakat bir dediğiniz dikkatimi çekti, 1 klikle Türk kahvesi çektiğinizi belirttiniz. Türk kahvesi için verilen aralık 5-10 klik değil mi? 1 klik değirmene zarar vermez mi?
Togay vermez dedi, ben de denedim bir kez... Çok uzun sürüyor o yüzden 5 kliğe geldim geri :)

Bu arada fiyatın cmd'nin daha fazla tercih edilmesi konusunda da şöyle bir etkisi var. Diğerleri de ucuz şeyler değil... chestnutx aynı fiyat, molent 1200... Yani kafada soru işareti olmayacak şekilde bir satın alım yapmak istiyor insanlar... Kullanıcı yorumları çok etkili oluyor neticede... Ürünlerin pahalı olduğu yerde "bir kez alıyorum iyisi olsun." düşüncesi ortaya çıkıyor. Hepsini tek tek deneme şansımız olsa belki başka değirmenler daha çok tercih edilirdi.

Comandante geçen hafta foruma özel kampanyalı fiyattan 2100 liraya satıldıktan hemen sonraki gün yine bu forumda ikinci el Comandante 2000 liraya satıldı arkadaşlar. :D Comandante'yi alın, iki ay kullanın, beğenmezseniz yine aldığınız fiyattan alıcı bulursunuz, merak etmeyin. :)

Comandante geçen hafta foruma özel kampanyalı fiyattan 2100 liraya satıldıktan hemen sonraki gün yine bu forumda ikinci el Comandante 2000 liraya satıldı arkadaşlar. :D Comandante'yi alın, iki ay kullanın, beğenmezseniz yine aldığınız fiyattan alıcı bulursunuz, merak etmeyin. :)
O kampanyayla C40'ın siyahını alabilen kim bilmiyorum ama cidden helal olsun. İlk merak edip baktığım oydu ve kod kullanılmıştı :ROFLMAO: .

Geri