• Mart Ayı Kahve Kulübü Toplu Alım Organizasyonu
    Sevgili Ziyaretçi Mart ayı Kahve Kulübü ortak alım firması sizlerin oyları ile Niji Coffee olarak seçildi. Bu konudan Mart ayı toplu alımı ile ilgili gelişmeleri öğrenebilirsin. Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Kanalına katılmayı, Instagram ve Twitter adreslerinden bizi takip etmeyi unutmayın.
  • Telefon numaranızı paylaşmadan Kahve Kulübü duyurularından, güncel indirim ve kampanyalardan haberdar olmak istiyorsanız Bu Linke tıklayarak Kahve Kulübü Whatsapp Kanalını takip edebilirsiniz.

Timemore Grinder

İsim
kahveyeniden
Merhabalar; her yeni kahveseverin ilk sorusu hangi ekipmanı almalıyım oluyor. Biraz inceleme sonrasında en önemli ekipmanın değirmen olduğunu öğrenip başlıyor araştırmaya. Forumda da görüleceği üzere Comandante üzerinde genel bir ittifak var ancak bedeli fazla görülebiliyor. Bu bedel meselesi de öznel şart ve yargılardan etkilendiği için haliyle farklı tutumlar ortaya çıkıyor.

Ben de bu süreçte önceleri farklı değirmenlerle başlayıp yükseltme kararı alınca Timemore'a diktim gözümü. Hatta bu süreçte önceden Timemore kullanıp mevcutta Comandante kullanan bir arkadaş "al pişman olmazsın" deyince aliexpressten slimS (titanium burr) aldım. Hem espresso'da hem de pour over'da bugüne değin beni hiç üzmedi. Frenchpress için maalesef öğütümü kötü ancak her iki skalayı aynı anda yakalayabilen bir değirmen mevcutta pek yok zaten.

Bazı paylaşımlarda comandante'den daha iyi sonuçlar verdiği de iddia ediliyor ancak ben tecrübe etmemiş olmakla birlikte comandante'nin daha iyi olabileceğini ancak timemore'un fazlası ile iş görebileceğini düşünenlerdenim.

Kısaca Pozitif Yönleri:
- Fiyat Performans İlişkisi (Bence bu konuda en başarılı öğütücü)
- Şık tasarımı (öznel bir konu tabi)

Kısaca Negatif Yönleri:
- Tedarik sorunu
- Garanti, yedek parça sorunu (başımıza henüz gelmedi ama gelirse ne olur bilgim yok)

Maalesef eski forumda başıboş bulunan ortamda dolayı böyle bir algı oluştu. İyi kahve içmek için comandante değirmen sahibi olmalısınız. 12 yıldır kahve içiyorum son 2 yıldır comandante sahibiyim. Comandante olmadan önce de çok iyi kahve içiyordum. Burada önemli olan husus nitelikli taze kavrulmuş kahve satın almak, uygun şartlarda çekirdek halinde saklamak içileceği zaman taze öğütmektir. Sonra değirmen su vb diğer etkenler gelir.

İnsanlarda oluşan bu yanlış algı kahveye yeni ilgi duyan insanlarıda yanlış yönlendirmesine neden oluyor. Bu yanlış yönlendirmede insanları kolay adımlar atmasına engel oluyor. Basit bir mutfak tartısı, kağıt filtre, sözen el değirmeni ve huni ile çözülebilecek konu nerelere gidiyor.

Yakın zamanda bununla ilgili bir konu açmayı planlıyorum. Konu başlığı kahveye yeni başlayanların yol rehberi :) @Kahveciningalaksirehberi esinlendim.

Maalesef eski forumda başıboş bulunan ortamda dolayı böyle bir algı oluştu. İyi kahve içmek için comandante değirmen sahibi olmalısınız. 12 yıldır kahve içiyorum son 2 yıldır comandante sahibiyim. Comandante olmadan önce de çok iyi kahve içiyordum. Burada önemli olan husus nitelikli taze kavrulmuş kahve satın almak, uygun şartlarda çekirdek halinde saklamak içileceği zaman taze öğütmektir. Sonra değirmen su vb diğer etkenler gelir.

İnsanlarda oluşan bu yanlış algı kahveye yeni ilgi duyan insanlarıda yanlış yönlendirmesine neden oluyor. Bu yanlış yönlendirmede insanları kolay adımlar atmasına engel oluyor. Basit bir mutfak tartısı, kağıt filtre, sözen el değirmeni ve huni ile çözülebilecek konu nerelere gidiyor.

Yakın zamanda bununla ilgili bir konu açmayı planlıyorum. Konu başlığı kahveye yeni başlayanların yol rehberi :) @Kahveciningalaksirehberi esinlendim.

Bir Timemore kullanıcısı ve 10 senedir V60 demleyen biri olarak naçizane tecrübelerim...

İyi kahve içmek için gerekli olanlar...

1) Nitelikli, güzel kavrulmuş ve saklanmış, yeni hasat taze bir kahve
2) Kötü olmayan bir öğütücü
3) 0.1 gr hassasiyetli basit bir tartı
4) Kaz boyun kettle (stagg, bonavita, vs olmasına gerek yok)
5) En önemlisi... demleme boyunca konsantrasyon, özen ve emek vermek....
6) Farklı kahveler ve metodlar denemek...
7) Opsiyonel: İyi bir damak... (geliştirilebilir)

Kahve ve demleme elit bir profil yaratılmadan deneyimlenmeyecek bir şey algısı devamlı mevcut.

En kaba şeylerden, en temel şeylere her türlü
kap kacağa haddiden fazla değer vermeye başladık. İnsanlarımız keyifli bir kahve ya da yemek için olmazsa olmaz mutfak aletleri koşulu içine girdi. Öyleki anneanne mücehvaratı ve kız çeyizi kavramı orta yaş ve üstü erkeklerin en temel argümanları olmaya başladı.
Bu durum son derece komik, gülünç ve absürd bir drama.
Temel meta seviciliği ile çocuk sevinçliği tadında.

Hal böyleyken normal algı sınırlarındaki bir insan bu kadar keşmekeşin içinde normal bir tüketim profili oluşturamıyor.
Dolayısıyla bu elit tutumcular sayesinde, genel halk profiline kapital bir pahalılıkla geri dönüyor kahve ve uzantıları.

Yine mevcut hayat şartlarında kira, çocuk, geçinme, temel ve medikal ihtiyaçlar dışında kahve profiline ekstra harcamalar çekirdek ailenin alım gücünün üstüne çıkıyor.

Öteki derebeyi zümrelerse azınlık grupta olup gerçek dışı tavsiyeleri ile kahvenin asıl ruhuna, felsefesine zarar oluşturuyor.

xeoleo, timemore, 1zpresso, kinu, lido, comandante değirmenlerle oldukça başarılı kahveler yapabilrisiniz. markaya çok da takılmamak lazım. aralarında illa ki fark olacak ancak fiyatlarının arasıdanki fark kadar büyük değil.

Önceki Malum Sitede şöyle bir algı Pr çalışması yaratıldı. Comandante olmazssa iyi kahve olmaz gibi. Ben çıkıpta comandanteye gerek yok. Xeolo Timemore gibi çok iyi comandante ile birebir sonuca yakın 3 Te 1 Fiyata değirmenlerde var dedigimde linç yemiştim. comandante olmazssa iyi kahve içemeyeceğini düşünen bir kitle vardı hatta ülkemizde Comandante satışlarıda bu yüzden patladı gitti Avrupada en çok comandante satılan ülkelerden biriyiz.Tamamen bu bakış yüzünden. Bu kitle yüzünden birçok insan iyi kahveyi ucuza içemeyeceğini düşünerek bu işe hiç girişmedi.

Ama bu işin altın kuralı iyi çekirdek ve iyi bir kavrumdur. Elinizdeki çekirdek iyiyse ve 300-400 Tl fiyat bandına alabildiginiz Severin-Xeleo-Timemore gibi değirmenlerden varsa çok mükemmel bir fincan içebilirsiniz.

Mesala şuan Türkiyede elinde birçok iyi değirmeni olan arkadaş mevcut ama iyi çekirdek bulamıyorlar isyan ediyorlar hatta şuan bende isyan edenlerden biriyim yurtdışına felan yöneldik bu yüzden.

Kısaca elinde iyi bir çekirdek ve kavrum yoksa istersen dünyanın en iyi değirmenini al fayda etmez bu işin özü çekirdek ve kavrumdur sonrasında orta halli bir değirmen en son faktör olarakta demeleme ekipmanlarıdır :D

Bu iş için önce gercek anlamda nitelikli çekirdek, iyi kavurum şart zaten bunlar olmazsa olmazlar... bence bunlarla birlikte en önemli konu su, rastgele sularla da ne yaparsanız yapın, sihirbaz değilseniz iyi kahve demlediginizi zannederek kendinizi kandırırsınız... Işte bunların hemen ardından olmazsa olmaz, doğru ve mümkün olduğunca homojen öğüten bir öğütücü gerekiyor... ilk anda adının sanının bir önemi yok... Bu ise yeni başladıysanız ilk araştırmalarınızda karşınıza hario vb öğütücüler çıkıyor... bunların dışında ben şahsen o bahsettiğiniz markaların hiçbirinin bu ülkede satıldığına rastlamadim! Belki şansınıza bir arkadaşınız sizi yonlendirirse forumlarda ikinci ellerine filan denk gelebilirsiniz, yoksa kimsenin sizi yonlendirmedigi noktada ilk anda bulabildiklerinize mahkum kaliyorsunuz... sizde farklı mı oldu, en başından beri bu marka değirmenler her yerde bulunabiliyordu da salaklık bende miydi mesela?

Merhabalar; her yeni kahveseverin ilk sorusu hangi ekipmanı almalıyım oluyor. Biraz inceleme sonrasında en önemli ekipmanın değirmen olduğunu öğrenip başlıyor araştırmaya. Forumda da görüleceği üzere Comandante üzerinde genel bir ittifak var ancak bedeli fazla görülebiliyor. Bu bedel meselesi de öznel şart ve yargılardan etkilendiği için haliyle farklı tutumlar ortaya çıkıyor.

Ben de bu süreçte önceleri farklı değirmenlerle başlayıp yükseltme kararı alınca Timemore'a diktim gözümü. Hatta bu süreçte önceden Timemore kullanıp mevcutta Comandante kullanan bir arkadaş "al pişman olmazsın" deyince aliexpressten slimS (titanium burr) aldım. Hem espresso'da hem de pour over'da bugüne değin beni hiç üzmedi. Frenchpress için maalesef öğütümü kötü ancak her iki skalayı aynı anda yakalayabilen bir değirmen mevcutta pek yok zaten.

Bazı paylaşımlarda comandante'den daha iyi sonuçlar verdiği de iddia ediliyor ancak ben tecrübe etmemiş olmakla birlikte comandante'nin daha iyi olabileceğini ancak timemore'un fazlası ile iş görebileceğini düşünenlerdenim.

Kısaca Pozitif Yönleri:
- Fiyat Performans İlişkisi (Bence bu konuda en başarılı öğütücü)
- Şık tasarımı (öznel bir konu tabi)

Kısaca Negatif Yönleri:
- Tedarik sorunu
- Garanti, yedek parça sorunu (başımıza henüz gelmedi ama gelirse ne olur bilgim yok)
Al pişman olmazsın diyen ben olabilir miyim acaba 😇

Bu konuda benzer bir yazıyı Alaman malı Timemore çakması değirmen alan birine kibarca yazmıştım. yukarıda da zikredilen Kinu, Lido rüştünü ispat etmiş değirmenler; ama Comandante’ yi bunlar içinde öne çıkaran ilgili, bilgili resmî ithalatçısının olması ve her zaman destek vermesidir. İthalatçısı babamın oğlu olmadığından yağ çekmediğime de emin olabilirsiniz. Keşke Timemore aynı şekilde biri tarafından getirilse de biz de kurtulsak, o fiyat bandında gerçekten açık var.

Bu konuda benzer bir yazıyı Alaman malı Timemore çakması değirmen alan birine kibarca yazmıştım. yukarıda da zikredilen Kinu, Lido rüştünü ispat etmiş değirmenler; ama Comandante’ yi bunlar içinde öne çıkaran ilgili, bilgili resmî ithalatçısının olması ve her zaman destek vermesidir. İthalatçısı babamın oğlu olmadığından yağ çekmediğime de emin olabilirsiniz. Keşke Timemore aynı şekilde biri tarafından getirilse de biz de kurtulsak, o fiyat bandında gerçekten açık var.

timemore'u sirf muhattabinin ulasilabilir olmamasi nedeniyle tercih etmemistim.

kendi kişisel fikrimdir. ben girdiğim tüm hobi olsun veya farklı konularda çalışmalar olsun, her zaman alabileceğimin en iyisini almaya çalışırım.
bunda ki sebep bir daha o noktaya yatırım yapma ihtiyacı duymamak için.
yani şunu da yapabilirdim. 3. seviye bir değirmen alırım, memnun kalmazsam bir üst seviyesini alırım ondan da memnun kalmazsam 1. seviye bir değirmen alırım.
ama bu sefer toplam harcadığım tutar ilk başta ayırdığım paradan daha fazla olacaktır.
bu yüzden ilk yatırım her zaman daha önemli.
eğer paranızın yetebileceği değirmen timemore ise elbette onu alın. bence de güzel değirmen ve pişman olmazsınız.
ama eğer daha fazla verebilecek konumdaysanız o zaman comandante ve daha üstlerine bakabilirsiniz.
bu size en iyi kahveyi sağlamaz ama. @NoDRaC ın da dediği gibi iyi kahve için çok fazla parametrenin bir arada oluşmasını sağlamanız gerekir. değirmen bunlar içinde ki en önemli kısım sadece.
yani en iyi fotoğraf lensine sahibim kelebeğin tüm detaylarını çekebileceğim anlamına gelmeyeceği gibi.
bir diğer konuda konuşmak istersem,
ben daha önce ki forumda bir özel bir çalışmanın olduğuna inanmıyorum. evet şu var. comandante çok sevilen bir ürün. bu yüzden bunu savunan kesim vardı. o konuda bende çok memnun değildim fanatikleşme yüzünden.
ancak objektif düşünürsek comandanteyi ülkemize getiren ve garantisini veren bir firmanın olması insanların bu değirmene gözü kapalı şekilde almasına sebep oldu. benim içinde hem garanti hemde yedek parçasının sıkıntısız olmasından kaynaklı tercihim olmuştu.
ülkede ki tedarikçilerin aslında örnek alması gereken kişidir Togay. çoğu müşterisini mutlu etmiştir ve yedek parça garantisi konusunda da sıkıntısız şekilde güven veren biridir.
kendim de sık sık benzer sektörlerde firmalarla görüşüyorum işim gereği.
ve en büyük şikayet ettiğim nokta, ürünlerinin arkasında durmamaları.
emin olun hele yazılım sektöründe tam bir facia durumu var ülkemizde.
bu yüzden yatırım her zaman güven ilişkisine bağlıdır.
burada comandantenin rakibi aynı fiyat bandında B markası olsaydı ve aynı desteği veriyor olsaydı emin olun aynı şeyler onlar içinde yazılırdı. umarım da ileride rekabet artar ve alabileceğimiz başka ürünler de gelir.

Son düzenleme:
Tamamen katılıyorum... seçme şansınız olursa zaten kendi imkânlarınıza en uygun kahveyi, ekipmanı secer mutlu mesut yaşarsınız... ancak bu iş, nitelikli kahve kulvari ucuz bir hobi değil... hadi bizde nitelikli çekirdek/kavurucu yok, kahveyi yurtdışından sıradan bir kavurucudan bile alsanız buradakilerin en az iki katına alabiliyorsunuz...kaldi ki bu iş bir gurme alanı, cuppingler bilmem neler şarapta, viski de vs var, 30tlye de şarap var, 3000tl ye de, 100tlye de viski var, 10000tlye de, ucuzunu alabilen ona göre kadehle içiyor ve cuppingle filan işi olmuyor... nitelikli kahve de böyle bir alan oldu artık.. Herkes Gardelli ya da Gesha içemiyor, ne yapalım... ha kuş mu konuyor hayir, 3 günlük dünyada zaten herşey boş, corona virüsüymüş, depremmis, savaşlarmış, bunları bırakmis kahve konuşuyoruz sonuçta...

Tamamen katılıyorum... seçme şansınız olursa zaten kendi imkânlarınıza en uygun kahveyi, ekipmanı secer mutlu mesut yaşarsınız... ancak bu iş, nitelikli kahve kulvari ucuz bir hobi değil... hadi bizde nitelikli çekirdek/kavurucu yok, kahveyi yurtdışından sıradan bir kavurucudan bile alsanız buradakilerin en az iki katına alabiliyorsunuz...kaldi ki bu iş bir gurme alanı, cuppingler bilmem neler şarapta, viski de vs var, 30tlye de şarap var, 3000tl ye de, 100tlye de viski var, 10000tlye de, ucuzunu alabilen ona göre kadehle içiyor ve cuppingle filan işi olmuyor... nitelikli kahve de böyle bir alan oldu artık.. Herkes Gardelli ya da Gesha içemiyor, ne yapalım... ha kuş mu konuyor hayir, 3 günlük dünyada zaten herşey boş, corona virüsüymüş, depremmis, savaşlarmış, bunları bırakmis kahve konuşuyoruz sonuçta...

Gardellinin yarisma serisi kahvelerini getirsem, kor tadim yaptirsam, yerden yere vuran da cok olur.

Kahve ekipmani konusunda da ayni sey gecerli. Hepimiz gunde 2-3 fincan guzel nitelikli kahve icerek keyif yapmak, mutlu olmak istiyor :)

Bu grubun seviyesi ve kullanici profili de gercekten cok guzel. Cok farkli fikirler, tartismadan, saygili bir bicimde dile getiriliyor. Yasasin hosgoru!

Son düzenleme:
Gardellinin yarisma serisi kahvelerini getirsem, kor tadim yaptirsam, yerden yere vuran da cok olur.

Kahve ekipmani konusunda da ayni sey gecerli. Hepimiz gunde 2-3 fincan guzel nitelikli kahve icerek keyif yapmak, mutlu olmak istiyor :)

Bu grubun seviyesi ve kullanici profili de gercekten cok guzel. Cok farkli fikirler, tartismadan, saygili bir bicimde dile getiriliyor. Yasasin hos goru!
Konu beğenip beğenmemek değil tabii ki, işin o tarafı kişisel, ancak bu iş ucuz bir iş değil, konu bu... tahminimce çoğumuz ayda en az 1 kilo civarında kahve tüketiyoruz... şu anki fiyatlarla 250gr.lik paketler ortalama 50-60tl, günde yaklaşık 6-8tl, ayda ise 200-250tl eder... bu sadece kahvenin maliyeti yalnız, suyu, elektriği, gazı vs filan saymıyorum, onları da koyarsanız rahat 300tl'yi bulur... az mı çok mu, kime neye göre, kimi için sadaka, kimi icin gunde bir fazla ekmek, ayda birkaç kilo et.. günde ortalama 1-2 fincan kahve tüketen geleneksel bir kahvesevere sorsanız siz ne yapıyorsunuz der!

Geri