• Mart Ayı Kahve Kulübü Toplu Alım Organizasyonu
    Sevgili Ziyaretçi Mart ayı Kahve Kulübü ortak alım firması sizlerin oyları ile Niji Coffee olarak seçildi. Bu konudan Mart ayı toplu alımı ile ilgili gelişmeleri öğrenebilirsin. Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Kanalına katılmayı, Instagram ve Twitter adreslerinden bizi takip etmeyi unutmayın.
  • Telefon numaranızı paylaşmadan Kahve Kulübü duyurularından, güncel indirim ve kampanyalardan haberdar olmak istiyorsanız Bu Linke tıklayarak Kahve Kulübü Whatsapp Kanalını takip edebilirsiniz.

Sanalbaharat

Merak ve ekonomik olması nedeniyle evde kendim kavurmaya başladığımdan beri sanalbaharattan alışveriş yaptım. Şimdi zamlandı rakamlar, eskiden fiyat performans daha iyiydi. Kostarika, sidamo gr2, Kenya, supremo, Guatemala, Kongo, Tanzanya gibi birçok çekirdeği denedim. Favorim sidamo gr2 oldu bunlar içinde. Diğerleri de fena değil, ama bazen baya defekt çıkıyor buradan aldığım çekirdeklerde. Bazıları fiyat olarak 2 kata yakın,Kenya mesela, ama 2 kat aroma aldığımı söyleyemem. Kavurma konusunda halen emekliyor olsam da, bazen hiç de fena olmayan fincanlar çıkıyor. Dışarıda içtiklerimden daha çok beğendiğim
Defekt nedir isimli çalışmam(Tanzanya)👇

Ekli dosyalar

• E3C1F607-D576-4D63-B954-B13282C1B0B2.jpeg
    E3C1F607-D576-4D63-B954-B13282C1B0B2.jpeg
    170.1 KB · Görüntüleme: 325
Sanalbaharat maalesef SCA nın belirlediği nitelikli kahve şartlarını sağlamıyor çekirdek bilgileri paylaşmıyor. Çiftlik, işleme yöntemi, rakım varyete vb. Nitelikli olmayan kahvelerin konuşulmasına pek sıcak bakmıyorum.

Ekli dosyalar

• 891A98BB-354C-42D8-828E-C631C980540C.png
    891A98BB-354C-42D8-828E-C631C980540C.png
    516.4 KB · Görüntüleme: 394
buna göre sanalbaharat kanunun bu maddesini uygulamayıp ürünlerini nasıl satabiliyor? gerçekten ortada bir kanunsuzluk var. suç değil mi bu şimdi?
Burası Türkiye Ne kahveler giriyor ülkeye bi görseniz İçmeyi bırakın aynı ortamda bulunsanız böceklenirsiniz :D Sanalbaharata Gelene kadar çok büyük firmalar var çürük çarık çekirdeği kavurup hazır paketlerde satan :(

Burası Türkiye Ne kahveler giriyor ülkeye bi görseniz İçmeyi bırakın aynı ortamda bulunsanız böceklenirsiniz :D Sanalbaharata Gelene kadar çok büyük firmalar var çürük çarık çekirdeği kavurup hazır paketlerde satan :(
bu firmalara acımamak ve şikayet etmek gerek. hayatta en korktuğum insanların sağlığı ile oynayan şahıslar ve firmalar.
bakanlığın denetlemelerini talep edebilir ve gerekli yaptırımlara başvurmalarını sağlayabilirsiniz.
açık açık suç işleyen yerlere para kazandırmamak gerekiyor.

Arkadaşlar, sanalbaharat kahveyi eğer yurda kaçak sokmuyorsa sattığı kahveler gümrük denetim ve labaratuar testlerinden geçiyor. kanundaki çürük ifadesi ile bizim burada kullandığımız defect farklı şeyleri ifade ediyor. ayrıca nitelikli olmayan kahvenin konuşulmaması olayını biraz yadırgadım. birlik baharatın tüm kahveleri nitelikli mi? ama petra, montag, probador gibi firmalar dışında daha orta ve küçük ölçekli kavurucular buradan kahve alıyor. o zaman onları da mı konuşmayacağız? veya nitelikli olmayanı konuşmama kararını kim veriyor? bakın herkes nitelikli kahve içmek isteyebilir ancak ekonomik şartları bunlara elveren insanların da kahve içmek, kahve konusunda konuşmak, yeni şeyler keşfetmek hakkı var. lütfen bunu yapmayınız.

Arkadaşlar, sanalbaharat kahveyi eğer yurda kaçak sokmuyorsa sattığı kahveler gümrük denetim ve labaratuar testlerinden geçiyor. kanundaki çürük ifadesi ile bizim burada kullandığımız defect farklı şeyleri ifade ediyor. ayrıca nitelikli olmayan kahvenin konuşulmaması olayını biraz yadırgadım. birlik baharatın tüm kahveleri nitelikli mi? ama petra, montag, probador gibi firmalar dışında daha orta ve küçük ölçekli kavurucular buradan kahve alıyor. o zaman onları da mı konuşmayacağız? veya nitelikli olmayanı konuşmama kararını kim veriyor? bakın herkes nitelikli kahve içmek isteyebilir ancak ekonomik şartları bunlara elveren insanların da kahve içmek, kahve konusunda konuşmak, yeni şeyler keşfetmek hakkı var. lütfen bunu yapmayınız.
Ben mesela 2 sene öncesine kadar Nescafe'yi oldukça nitelikli bir kahve olarak bilirdim; 2-si, 3-ü bir arada bana bayağı nitelikli gelirdi:); sanalbaharat'ı görseydim eğer o zamanlar çölde suyu görmüş gibi olurdum muhtemelen. Nitelik kişi ve zamana göre görecelidir:D

Son düzenleme:
Kahve merak ve keyfine, A101 de satılan hazır filtre içindeki kahveyi bardakta kaynar su ile haşlayıp severek başlayan biri olarak
@ert--exxen ve @Bigvocate arkadaşlara katılıyorum.
Benim için, evde sadece benim hobim olan bir konuda, süper über nitelikler ve tatlar için 50-60-70-80 TL gibi paketlerin nitelikli, diğerlerinin çok kötü olduğu anlamını taşımıyor...
Mevcut bütçem dahilinde ulaşabildiğim, tadında zevkli bir nokta yakalayabildiğim her kahve benim için nitelikli...

Yakın zamanda ethiopya yirgacheffe gr2, sidamo gr2 ve limu kahvelerini aldım ve denedim. Yirgacheffe in kavrumu çok koyu geldi filtrede tüketemedim. Limunun kavrumu yirgacheffe e nazaran güzeldi ama kahve çok hoşuma gitmedi. Sidamoya gelince uygun fiyatı için tercih edilebilir aralarında en çok hoşuma gideni oldu.Yirgacheffe de kavrumundan dolayı öyle gelmiş olabilir alacak arkadaşlara sidamoyu tavsiye edebilirim.Ancak kavrumda tutarsızlıklar olabiliyor sanırım firmada,biraz şans işi olabilir.

Bu forumda bu siteye genel olarak ticari kahveye yönelik olduğundan ve kahve bilgilerini yeteri kadar vermediğinden sıcak bakılmadığını biliyorum fakat özellikle son alışverişim sebebiyle yazmak istiyorum. Son siparişimde
Peru Ecoforest kahvesinden bir açık kavrum ve bir de standart kavrum,
Brezilya Cerrado kahvesinden bir açık kavrum çekirdek ile bir Türk kahvesi çekimi aldım.
Sondan başlayayım: Bu sabah Brezilya Cerrodo paketini açtım, kahve çok açık kavrulmuş. Orta filtre kalınlığında çekip 1-16 oranında melittada demledim. Özellikle çok açık kavrulduğu için 95 derece su kullandım. Demlemem 3:30dk sürdü. Brezilya kahvelerini pek sevmem ama nitelikli diyebileceğim bir fincan çıktı ortaya. Yumuşak, tarçın ve süt lezetinde. Sitelerinde bir q grader tarafından yapılan tadım kartını eklemişler 82 puan. Ve bu kahve kargo dahil bana 20 liradan ucuz(250gr) geldi. Amacımın kahvenin aşırı kaliteli/nitelikli olduğunu savunmak değil. Amacım gerçekten (özellikle brezilya severler için) içilebilir bir fincan kahvenin ucuza da imkansız olmayan örneklerinin olduğunu göstermek.
2.olarak aynı kahvenin Türk kahvesi çekiminde yarıyı geçmişimdir. Kokusu çok iyi. Damlasakızı tarçın kokuları çok belirgin. Ben genelde 7-8gr kahve 90gr su 1:45 sürede demliyorum Türk Kahvesini. Bu kahvede bu demleme çiğ kalıyor. Çok açık kavrulduğundan 50derece su ile başlayıp yaklaşık 2:30dk hedefledim ve güzel sonuçlar aldım diyebilirim. Meyve seramonisi değil tabi ama dediğim gibi gayet makul standart diyebilirim.
3.olarak Peru kahvelerini de çok başarılı buldum. Onun tadım puanını göremedim ama nitelikliye yakın sonuçlar elde ettiğimi söylemeliyim. Dikkat edilmesi gereken yine açık kavrumda yüksek sıcaklık kullanılmalı veya çözünmeyi arttırıcı demlemeler yapılmalı. Gerçekten kahveyi tanıyıp demlemeyi ona göre yapmak çok önemli. Sonuçlar gerçekten özellikle fiyat göz önüne alındığında bazı nitelikli kahvecilerden yüksek fiyatlara alıp aradığımızı bulamadığımız kahvelerle yarışıyor.
Bu yazdıklarım yine hobi olarak özellikle nitelikli kahve severlere hitap etmeyebilir ama herkesin hem arayışı hem bütçesi hem damağı farklı olduğundan ben buraya not düşmek istedim.

Benim sanalbaharat sitesinden aldığım kahvelerden çıkarttığım sonuç şuydu; paket açıldığında ilk birkaç gün gayet aromatik güzel fakat 1 haftadan sonra standart saklama yapmama rağmen acılaşan, aromalarinin tamamını kaybeden içimi çok keyifsiz hale gelen kahveler olmasıydı. Nitelikli statüsündeki herhangi bir kahve giderek güzelleşip lezzeti otururken sanalbaharat kahvelerinde bu keyfi yaşayamamıştım. Uzun zamandır da almadım kendilerinden kahve, evet ucuz olabilir ama gözüm korktu diyeyim.
Bir de gerçekten bu işi severek yapan gönül vermiş standart bir kavurucudan kahve almak ayrı bir zevk benim için. Onlar da toplu alımda ve kargo bedava gibi yöntemlerle bir şekilde biraz daha ucuza geliyor ama sanalbaharat kadar ucuz olamaz kesinlikle. Zira söylediğiniz fiyata dışarıda ancak bir fincan V60 ancak içebiliyoruz😊

2018'den beri kahvemin çoğunu burdan tüketiyorum. Tamamını buradan aldım desem yeridir. @freenautilus komşumun dediği gibi eskiden daha iyi şeyleri daha uyguna alabiliyorduk bu siteden.

Uzun süre aldığım kahveleri öğütülmüş olarak talep ettiğim için ancak tadında garipliklerle olduğunu düşünüyordum ancak taze değirmen sahibi olarak çekirdek siparişi verip önüme serdiğimde kusurlu çekirdeklerinde öğütülmüş istediğimde kahvemin içinde yer bulduğunu farkettim. Bunu yapmak için oturup büyük fire oluşturmasına karşın ayıklamaya başladım(Resimde ayıklamamın bir kısmı mevcut). Artık değirmenden taze öğüttüğümden mi seçtiğimden mi bilemiyorum kendi mertebemce çok hoş bir kahveyi french presste elde ettim @cemix komşumun süt ve tarcın tatlarını alamasam da fazlasıyla ağır bir şekilde kabak tatlısı kokusu aldım (tat hafızamın zayıflığına bağlı olabilir).

Dediğim gibi ahkam kesmek olarak algılanmasın @koyukahverengi komşumun dediği gibi oluşturulan bütçeler dahilinde insanlar hobilerini sürdürüyor. O yüzden ulaşılabilir kılması namına sanalbaharat düşükte olsa bir imkan sağladığını düşünüyorum.

Çekirdek 1.jpeg

Geri