• Mart Ayı Kahve Kulübü Toplu Alım Organizasyonu
    Sevgili Ziyaretçi Mart ayı Kahve Kulübü ortak alım firması sizlerin oyları ile Niji Coffee olarak seçildi. Bu konudan Mart ayı toplu alımı ile ilgili gelişmeleri öğrenebilirsin. Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Kanalına katılmayı, Instagram ve Twitter adreslerinden bizi takip etmeyi unutmayın.
  • Telefon numaranızı paylaşmadan Kahve Kulübü duyurularından, güncel indirim ve kampanyalardan haberdar olmak istiyorsanız Bu Linke tıklayarak Kahve Kulübü Whatsapp Kanalını takip edebilirsiniz.

Metal Filtre Kullanımı ...

valmont

Üye
İsim
Mehmet
Merhaba arkadaşlar, V60 ya da Chemex için metal filtre kullananlar ( kağıt filtre olmadan yalnızca metal filtre ) deneyimleri , yorumları nelerdir. Youtube'da bazı yorumlarda metal filitrenin French Press tarzı çok fazla kahve tozu- kalıntı bıraktığı yorumunu yapmışlardı. Sizin deneyimleriniz nelerdi.
Metal Filtre ve markası paylaşarak yorum yaparmısınız.

Son düzenleme:
Ancak benim biraz gözüm kanadı şu "filitreyi" "filtre" olarak düzeltirsen kanamayı durdurabilirsin :)

Öyle çok anlaşılmayacak bir durum da değil aslında french press demleme yönteminde ki kahve yoğunluğu (gövdesi) hoşunuza gidiyorsa metal filtre.

Gitmiyor ise kağıt filtre.

Metal filtre resimdeki gibi ise bende mevcut. Markası yok zamanında Aliexpressten almıştım ama hiç memnun değilim. Metal delikleri görülemeyecek kadar sıkı olmasına rağmen toz geçiriyor bardağa. Ama French Press kadar değil tabi. Ayrıca akış çok yavaş oluyor.

Metal .png

Metal filtre resimdeki gibi ise bende mevcut. Markası yok zamanında Aliexpressten almıştım ama hiç memnun değilim. Metal delikleri görülemeyecek kadar sıkı olmasına rağmen toz geçiriyor bardağa. Ama French Press kadar değil tabi. Ayrıca akış çok yavaş oluyor.

Ekli dosyayı görüntüle 2806
Metal filtre hem kağıt ile uğraşmamak hem de kağıt tadını ortadan tamamen kaldırmak için düşünüyorum. Ama kalıntı çok fazla bırakıyorsa sorun.

Metal filtre hem kağıt ile uğraşmamak hem de kağıt tadını ortadan tamamen kaldırmak için düşünüyorum. Ama kalıntı çok fazla bırakıyorsa sorun.

merhaba,

kahvenin görüntüsü bulanık oluyor ve bardağın dibinde bir miktar tortu oluyor. berrak bir kahve istiyorsanız mutlaka kağıt veya bez filtre kullanmanızı tavsiye ederim.

Kumaş filtre için de bu konuya bakabilirsiniz. Metal filtre ne yaparsanız yapın, ince partikülleri geçiriyor. Daha gövdeli bir kahve ve hafif bulanık bir fincan oluyor.

Konusu ve yeri diye meraktan soruyorum; 400 mikron filtre ile kahveyi eleyip, 200 mikron filtrede demlesek, yine de tortu oluşur mu?

Konusu ve yeri diye meraktan soruyorum; 400 mikron filtre ile kahveyi eleyip, 200 mikron filtrede demlesek, yine de tortu oluşur mu?
Oluşur.Pratik ile teorik birbirini hic bir zaman turtmaz.Partikul gecmeden kahve demlemek imkansiz.Bunu en aza indirgemek icin kağit kullanmak gerekiyor.Kağittaki mikronluk boşluklar bile su temas edince artik genişlediginden midir nedir kahve geçirebiliyor.Ama geçirdigi kahve pratikte önemli sayilacak seviyede degil.
Ayrica kagittan bi su geçirirseniz kağit tadi gećmez kahveye.Ben ağartilmamiş filtre kullaniyorum onda bile kağit tadi yok.Cok hassas ve takintiliyim bu konularda ve kagit filtre kahveye kağit tadi,kokusu geçirmez.(Öncesinde islattiginiz takdirde)

Oluşur.Pratik ile teorik birbirini hic bir zaman turtmaz.Partikul gecmeden kahve demlemek imkansiz.Bunu en aza indirgemek icin kağit kullanmak gerekiyor.Kağittaki mikronluk boşluklar bile su temas edince artik genişlediginden midir nedir kahve geçirebiliyor.Ama geçirdigi kahve pratikte önemli sayilacak seviyede degil.
Ayrica kagittan bi su geçirirseniz kağit tadi gećmez kahveye.Ben ağartilmamiş filtre kullaniyorum onda bile kağit tadi yok.Cok hassas ve takintiliyim bu konularda ve kagit filtre kahveye kağit tadi,kokusu geçirmez.(Öncesinde islattiginiz takdirde)

Tamamen merak ettim de sordum hocam. Yoksa kağıt filtre kullanmaya devam edeceğim, onda bir değişiklik yok. :)

Çözünmüş madde miktarı ile tortu farklı bir şey yalnız, tortu oluşmadan demlemek mümkündür. Melodrip'in amacı da (tek amacı) bu olayı mümkün olduğu kadar minimize etmek.

Metal filtreyi US Brewers Cup 2.'si Lance Hendrick'in demleme yöntemi şöyleydi; önce kağıt filtre, içine de metal mesh filtre, demleme ortasında kağıt filtre bütün tozları tutmuş oluyor, kağıdı çıkarıyor, geriye kalan demlemeyi metal filtre ile yapıyor. Body-clarity (gövde-aroma netliği(?)) arasında bir dengenin kurulabileceğini düşündüğü için böyle bir yola başvurmuş.

Demleme ortasında su dökmekten başka bir eylemde bulunmak istemezdim. Ama ileriki bir dönemde metal+kağıt filtre kullanılabilecek dripperların çıkacağını düşünüyorum.

bütün markalar tortu durumunu bırakıyor sanırım. nispeten daha az bırakan marka var mıdır?
Tortu filtreden daha çok değirmen kalitesi ile alakalı.

Bağımsız olarak oluşan toz partiküllerinin haricinde, çekilmiş kahvede her zaman kahve parçaları üzerine yapışmış tozlar bulunuyor. Bu sebeble dediğiniz gibi elek tarzı bir yöntemle tozu tamamen filtrelemek mümkün olmuyor.

Geri