• Mart Ayı Kahve Kulübü Toplu Alım Organizasyonu
    Sevgili Ziyaretçi Mart ayı Kahve Kulübü ortak alım firması sizlerin oyları ile Niji Coffee olarak seçildi. Bu konudan Mart ayı toplu alımı ile ilgili gelişmeleri öğrenebilirsin. Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Kanalına katılmayı, Instagram ve Twitter adreslerinden bizi takip etmeyi unutmayın.
  • Telefon numaranızı paylaşmadan Kahve Kulübü duyurularından, güncel indirim ve kampanyalardan haberdar olmak istiyorsanız Bu Linke tıklayarak Kahve Kulübü Whatsapp Kanalını takip edebilirsiniz.

Melodrip hakkında

İsim
Beni Yaratan Müstesnâ Bütün İbâdet Ettiklerinizden Berîyim
Daha fazla  
İsim
Beni Yaratan Müstesnâ Bütün İbâdet Ettiklerinizden Berîyim
Değirmen
Timemore C2
Ekipmanlar
Aeropress, french press
Kahve Arkadaşlığı İstiyor musunuz?
Evet
Kahve Arkadaşlığı İl
Bayburt
V60 ile demleme yapılırken melodrip kullanılacaksa, kuğu boyunlu demlik kullanmanın bir önemi kalıyor mu?

Ya da şöyle sorayım, melodrip kullanımı kuğu boyunlu demlik yerine normal çaydanlık kullanımındaki dezavantajları ortadan kaldırır mı?

Melodrip kullanimi dusuk govdeli kahveler cikartiyor buda kismen tatlarin hafiflesmesini yani baskinligi ortadan kalkmasini sagliyor

Böyle birşey aynı işi görür mü acaba?

Melodrip bayağı bi ödül topladı tasarım konusunda ve @Kahveciningalaksirehberi de annesi ''eleğe o kadar para mı vereceksin'' dediğinde biraz bozulsa da kullandıktan sonra farkın bariz olduğunu söylemişti :D Attığın sepet basınç olmadan suyu duş ahizesi gibi bölerek damlatamaz, delikler küçük kalır. Melodrip'in fotoğraflarına yakından bakarsan deliklerin düz delik değil de oyuk şeklinde olduğunu görürsün. Bu sayede oyukta biriken su ağırlığı düz delikten akacak olan suya kıyasla daha iyi bi akış sağlar. Kullananlar daha detaylı bilgi verecektir tabi ancak bence melodrip olduktan sonra gooseneck kettle öyle ''olmazsa olmaz'' bi ihtiyaç değildir diye düşünüyorum

TRY 14.82 20%OFF | Olmayan basınçlı filtreli fincan için Breville Delonghi Krups kahve filtre sepeti 58mm 51mm sıcak satış Breville Delonghi filtre

Böyle birşey aynı işi görür mü acaba?

French press filtresi bile iş görür. Ama aynısı olmaz; Melodrip sadece "yağmurlama" işlevi görmüyor zira. @Kahveciningalaksirehberi en doğru bilgiyi verecektir aramızda.

Melodrip kullanımı kaz boyunlu kettle kullanım ihtiyacını azaltıyor. Hatta melodrip yaratıcısı Ray Mukawa bir ara kahvelerini fellowun elektrili normal uç lu demliği ile demliyordu.

Melodrip bayağı bi ödül topladı tasarım konusunda ve @Kahveciningalaksirehberi de annesi ''eleğe o kadar para mı vereceksin'' dediğinde biraz bozulsa da kullandıktan sonra farkın bariz olduğunu söylemişti :D

Kevgir, kevgir 😆😆

Şimdi agitation’un ne olduğunu biliyoruz, kahveleri irrite etmek diye çevrilebilir, Melodrip bunu çok güzel becerse de, aslında üretim amacı bu değil.

Ray’ın vizyonu; filtredeki açıklıktan (30 mikron) çıkabilecek 30 mikrondan daha küçük parçacıkların fincana ulaşması, bunların dildeki tat reseptörlerine yapışması, ve tat alma yetinizi köreltmeye sebep olduğu; Melodrip ise buna engel olmasıydı. Yani “particle suspension” olayını durdurmaktı.

Melodrip ile daha temiz, daha aromatik kahveler içmeniz gayet mümkün (aroma karıştırılabiliyor, koku ile karışmasın, yudum aldığınızda orthonasal olfaction’da aldığınız “koku” profili) ama agitation’u da epey düşürebiliyor.

Melodrip bana göre bir “çarpan” aracı. Yani kahveniz iyiyse, muazzam yapar; berbatsa, daha da berbat yapar (çünkü defect tatlar daha da bariz oluyor)

Bu sebeple melodrip kuğu boyun alternatifi olarak gözükse de, bence melodrip “eklenti”dir, kuğu boyun kettle şarttır.

Kevgir, kevgir 😆😆

Şimdi agitation’un ne olduğunu biliyoruz, kahveleri irrite etmek diye çevrilebilir, Melodrip bunu çok güzel becerse de, aslında üretim amacı bu değil.

Ray’ın vizyonu; filtredeki açıklıktan (30 mikron) çıkabilecek 30 mikrondan daha küçük parçacıkların fincana ulaşması, bunların dildeki tat reseptörlerine yapışması, ve tat alma yetinizi köreltmeye sebep olduğu; Melodrip ise buna engel olmasıydı. Yani “particle suspension” olayını durdurmaktı.

Melodrip ile daha temiz, daha aromatik kahveler içmeniz gayet mümkün (aroma karıştırılabiliyor, koku ile karışmasın, yudum aldığınızda orthonasal olfaction’da aldığınız “koku” profili) ama agitation’u da epey düşürebiliyor.

Melodrip bana göre bir “çarpan” aracı. Yani kahveniz iyiyse, muazzam yapar; berbatsa, daha da berbat yapar (çünkü defect tatlar daha da bariz oluyor)

Bu sebeple melodrip kuğu boyun alternatifi olarak gözükse de, bence melodrip “eklenti”dir, kuğu boyun kettle şarttır.

Kuğu boyundan şaşma :)

Melodripsiz yaparsın ama kuğu boyunsuz asla.

Kuğu boyun V60cının en yakın dostudur.

Ben soruyu ''melodrip alırsam kuğu boynu çok elzem midir?'' diye anladım. Yani tamam, ikisi arasında kalınacaksa kuğu boynu daha iyi demişsiniz ancak elimde melodrip varsa kuğuboynu kettle almam gerekli midir? Soru böyle değilse de ben sorayım bari :D

Ben soruyu ''melodrip alırsam kuğu boynu çok elzem midir?'' diye anladım. Yani tamam, ikisi arasında kalınacaksa kuğu boynu daha iyi demişsiniz ancak elimde melodrip varsa kuğuboynu kettle almam gerekli midir? Soru böyle değilse de ben sorayım bari :D

Her kahveyi melodrip ile demleyemezsiniz. Demlersiniz ama en iyi tadı vermez. @Kahveciningalaksirehberi dediği gibi, kötü kahvedeki tatları daha da ön plana çıkarır.

Bütçe sorunu varsa bir süre idare edebilirsiniz ama günün sonunda kuğu boyun kettle da öğütücü kadar elzem bir ekipman.

Kendi deneyimlerimden katkı sunarsam bence melodrip olsada kuğu boyun kettle gereklidir.
Çünkü her kahve melodriple aynı tadı vermiyor bazı kahveyle çok güzel bi tad yakalasanda bazısında aynı sonuç olmuyor yada bazı demleme şeklinde melodrip uygun olmuyor diyebilirim.
Melodripsiz demleme ihtiyacı hissettiğin durumlar oluyor kuğu boyuna gerek duyuyorsun ve daha güzel bi fincan ortaya çıkıyor😊

Kevgir, kevgir 😆😆

Diyelim ki, belirli bir çekirdeği melodriple demlemek istediniz, v60 tarifinizi nasıl değiştiriyorsunuz veya değiştiriyor musunuz? 5 aşamalı döküm, su-kahve oranı, öğütüm inveliği ve su sıcaklığı gibi..

Japonun biri çıkıyor; plastikten bir ürün icat ediyor; 335 TL; bizler neden düşünemiyoruz bunu arkadaş :)

yalnız bu kopyası; bir düşüncenin ürünü değil :)

Bu alet bildiğin protein tozu shakerinin süzgeçiyle aynı 🤔

Bendeniz bugüne değin V60'de tutarlı demlemeler yapamamıştım. Bugün bir ekipman kullandım ve gayet dengeli bir kahve elde ettim. Sonra tekrar kullandım, yine dengeli bir kahve elde ettim. Yarın nasip olur da tekrar kullanırsam yine dengeli bir kahve elde edeceğimi düşünüyorum.

Screenshot_2021-09-27-21-09-33-15_965bbf4d18d205f782c6b8409c5773a4.jpg
Küçük el rendesi. Suyu rendeliyor. 😅 10-15 lira sanırım, tam bilmiyorum. ☺️

Geri