• Mart Ayı Kahve Kulübü Toplu Alım Organizasyonu
    Sevgili Ziyaretçi Mart ayı Kahve Kulübü ortak alım firması sizlerin oyları ile Niji Coffee olarak seçildi. Bu konudan Mart ayı toplu alımı ile ilgili gelişmeleri öğrenebilirsin. Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Kanalına katılmayı, Instagram ve Twitter adreslerinden bizi takip etmeyi unutmayın.
  • Telefon numaranızı paylaşmadan Kahve Kulübü duyurularından, güncel indirim ve kampanyalardan haberdar olmak istiyorsanız Bu Linke tıklayarak Kahve Kulübü Whatsapp Kanalını takip edebilirsiniz.

Kahve Kavuran Firmaların Paylaştığı Bilgilerin Tablosu

oguzhanata

Üye
İsim
Oğuzhan Ata
Daha fazla  
İsim
Oğuzhan Ata
Değirmen
Timemore Chestnut Nano, Comandante c40
Ekipmanlar
V60, Aeropress, Mokapot, Frech Press, Kalita
Kahve Arkadaşlığı İstiyor musunuz?
Evet
Kahve Arkadaşlığı İl
Ankara
Kahve Arkadaşlığı İlçe 1
Yenimahalle
Kahve Arkadaşlığı İlçe 2
Beytepe
KAVURUCUDETAYLI ÇEKİRDEK BİLGİSİDETAYLI TARİFDETAYLI TADIM NOTUTEDARİKÇİ BİLGİSİ
3coresroasteryVarYokYokYok
A Roasting LabYokYokYokYok
At Origin CoffeeVarVarYokVar
BaristocratVarYokYokYok
Boxx CoffeeVarVarYokYok
Celsius CoffeeVarVarYokVar
CoffeecielVarYokYokYok
CoffeeMammaVarYokYokYok
CoffeeManifestoVarYokVarYok
CoffeePlusYokYokYokYok
CoffeeProjectVarVarVarVar
CoffeeCodeVarYokYokYok
CoffeeRemVarVarVarVar
CoffeeSapiensVarYokVarYok
CoffeeTropicVarYokVarYok
E-gurmeVarYokYokYok
HacksyCoffeeVarYokYokYok
Kahve FabrikasıVarYokYokYok
Null CoffeeVarYokVarYok
Overdose CoffeeVarYokYokYok
Paper RoastingVarYokYokYok
PusquelVarYokYokYok
Specific CoffeeVarYokVarYok
UniquaVarYokYokYok
CoffeeNutzVarYokVarVar
Zümrüt KaracaVarYokYokVar
Clean CupVarVarVarVar
Coffee DepartmentVarYokVarYok-Var
Kimma CoffeeVarYokVarYok
KronotropVarYokYokVar
MontagVarYokVarYok
Petra RoastingVarYokVarYok
Probador ColectivaVarVarVarVar
William’s RoasteryVarYokYokYok
RoastnberryVarYokVarVar
KungpowVarVarVarYok
Spada CoffeeVarYokYokYok

Arkadaşlar merhaba. Forumda da sıkça tartışılan firmaların yetersiz bilgi verdiği konusunda bir farkındalık yaratmak ve belki de bu durumun iyileşmesini sağlamak için hangi firmanın hangi bilgiyi bizlerle paylaştığının bir listesini oluşturdum. Liste görüleceği üzere çok basit. Listeyi olabildiğince iyi niyetle oluşturduğum için çekirdek özelinde olmadığı halde ayrıntılı sayılabilecek şekilde kahve demlemeyi anlatan firmalara da detaylı tarif kısmında var işaretledim. Detaylı Tadım notunda dikkat ettiğim şey ise firmanın herkeste yazan 3-4 meyve-çiçek ismini yazıp yazmadığıydı. Yani kahveden aldığı tadı kendine göre yorumlayan herkese var yazdım. Bu nedenle bazı firmalar gerçekten çok ayrıntılı bilgi vermişken, bazıları bu firmalara göre daha az ayrıntı vermiş olabiliyor. Ayrıca eklenmesini istediğiniz firmaları ya da firmaya dair yaptığım bir yanlışlığı lütfen belirtin.

Var yazdıklarınızın da neredeyse tamamı copy/paste ya da tedarikçiden alınmış bilgilerin tercümesi. Kendi ziyaretlerini, gözlemlerini, deneyimlerini, derlediği bilgileri yazan/yazabilen yok. Çünkü bu işi öyle yapan yok... tabii ki bu kulvara yeni yeni girmekte olup bu imkana sahip olamayanlara söylenebilecek bir şey yok, sözüm bu işi yıllardır yapanlara... bu işin ekmeğini yiyeceksin ancak hayatında bir kez bile bir kahve ülkesi, çiftlik/kooperatrif/yıkama istasyonu vs ziyaret etmemiş olacaksın.... yazsan neee, yazmasan ne... ancak yazabilecekleri en önemli bir kaç bilgiyi paylaşmaktan da büyük çoğunluğu imtina ediyor... bir, ürünün hasat yılı ve kendilerinin tedarik tarihi... iki, tedarikçinin kim ya da hangi firma olduğu, ürünle ilgili linki... üç, sattıkları kahvelerin gerçek anlamda speciality coffee olup olmadığına dair olmazsa olmaz objektif, somut bilgiler... bunları yapmak durumunda olmasalar da en çok suistimal buralarda oluyor... ve dört, bunu da kimse yapmak zorunda değil ancak yapanlar en azından güvenirliğini artırıyor, ürünü aldığı birim fiyat... ötesi, mış, muş...

Var yazdıklarınızın da neredeyse tamamı copy/paste ya da tedarikçiden alınmış bilgilerin tercümesi. Kendi ziyaretlerini, gözlemlerini, deneyimlerini, derlediği bilgileri yazan/yazabilen yok. Çünkü bu işi öyle yapan yok... tabii ki bu kulvara yeni yeni girmekte olup bu imkana sahip olamayanlara söylenebilecek bir şey yok, sözüm bu işi yıllardır yapanlara... bu işin ekmeğini yiyeceksin ancak hayatında bir kez bile bir kahve ülkesi, çiftlik/kooperatrif/yıkama istasyonu vs ziyaret etmemiş olacaksın.... yazsan neee, yazmasan ne... ancak yazabilecekleri en önemli bir kaç bilgiyi paylaşmaktan da büyük çoğunluğu imtina ediyor... bir, ürünün hasat yılı ve kendilerinin tedarik tarihi... iki, tedarikçinin kim ya da hangi firma olduğu, ürünle ilgili linki... üç, sattıkları kahvelerin gerçek anlamda speciality coffee olup olmadığına dair olmazsa olmaz objektif, somut bilgiler... bunları yapmak durumunda olmasalar da en çok suistimal buralarda oluyor... ve dört, bunu da kimse yapmak zorunda değil ancak yapanlar en azından güvenirliğini artırıyor, ürünü aldığı birim fiyat... ötesi, mış, muş...
İlk yazdığınız kısmı nasıl ölçeriz ya da öğrenebiliriz bilmiyorum. İkinci kısımda yazdıklarınızı da hiç yoktan yerine getirenleri görmek amacıyla yaptım listeyi. Bunun üstüne kahve alırken bu kriterlere dikkat edersek belki de firmalarda bir iyileşme olur.

İlk yazdığınız kısmı nasıl ölçeriz ya da öğrenebiliriz bilmiyorum. İkinci kısımda yazdıklarınızı da hiç yoktan yerine getirenleri görmek amacıyla yaptım listeyi. Bunun üstüne kahve alırken bu kriterlere dikkat edersek belki de firmalarda bir iyileşme olur.
İlk bölümü neredeyse yapan yok zaten, sadece bir kaç kişinin zaman zaman ülke ve çiftlik ziyaret ettiğini biliyorum, hiç değilse kendilerine yeşil olarak gelen çekirdeklerin benden sizden farklı olarak yerinde neye benzediğini görmüş, çiftlik gezmiş, tadım yapmış olanlar var, onlara saygı duyuyorum zaten... ama yıllardır bu işin içinde olmalarına rağmen bunları hiç yapmamış olanlar da var maalesef... ama bir iki istisna hariç çoğu hiç direk ticaret yapmadıkları/yapamadıkları için kahve künyelerinde verdikleri bilgiler herhalde %100 copy/paste bilgiler... kötü mü değil, hiç yapmayanlar olunca yapanları diğerlerinden biraz ayırıyorsunuz... ama copy paste işi de pek zahmetli bir iş değil zaten... hasat yılını çoğu arkadaş vermiyor, çünkü bazıları bir iki yıl öncesinin döviz kuruyla stokladığı eski hasat çekirdekleri satıyor... bizler de bunlardaki fiyatlara bakarak gerçekten yeni hasat getirenleri acımasızca eleştiriyoruz... ya da bazıları hiç tarih vermedikleri için eski kurla yeni kur arasında bir fiyattan aldığı eski hasat ürünleri yeni hasat fiyatıyla satıyor... sanırım o piyasadaki herkes birbirini gayet iyi biliyor ancak kimse kimsenin kuyruğuna basmıyor... ha en önemlisi hangi çekirdek gerçek speciality, hangisi değil, o konu zaten çok flu, öyle de kalsın isteniyor... çünkü nasıl olsa daha ucuz diye olmayanların da alıcısı var...

ve dört, bunu da kimse yapmak zorunda değil ancak yapanlar en azından güvenirliğini artırıyor, ürünü aldığı birim fiyat...

Üstadım, bir tüccarın güvenirliğini artıran unsurlardan biri aldığı ürünün birim fiyatını paylaşmak olmamalı bence.

Nihayetinde birçok oyuncunun, dolayısıyla rekabetin yer aldığı bir sektörde, tüketici olarak benim en az meşgul olacağım unsur, X firmasının ürünü hangi birim fiyattan aldığıdır. Hele bu ürün, temel tükettim malları kategorisinde yer almıyorsa, birim fiyatı öğrenmenin gerekliliği de kalmaz.

Eğer nitelikli kahve tedarik ettiğimiz bir veya birkaç firma olsaydı veya kahve mutlaka temin edip tüketmemiz gereken ürünler arasında bulunsaydı o zaman dediğiniz sorgulamayı yapmaya hakkımız olurdu diye düşünüyorum.

Hürmetler...

Hepi topu zaten en fazla 5-6 çeşit kahve satıyor çoğu kavurucu arkadaşımız. Güzel iş yapan da az değil.

Reçete vermek zor olabilir ama ben aşağıdaki bilgileri beklerim. Hali hazırda bu bilgiler zaten ellerinde olması lazım. Yapılması gereken sitelerine eklemek.
  • Kahvenin künyesi
  • Önerilen yaklaşık su değerleri ve sıcaklığı
  • Degassing süresi
  • Tadım Notları... en azından asidite, gövde ve aroma/tat tanımlamaları ile...
    • Asidite
    • Gövde
    • Aroma
    • Tat
    • Ağızda kalıcılık

@oguzhanata Emeğinize sağlık. Çekirdek bulma tablosu sitesini yaptığımdan beri, farklı kavurucu sitelerin çok farklı bilgiler verdiğini ve bu noktada tüketici olarak bizlerin bir çok alternatif arasında samanlıkta iğne arar gibi dolaştığımız farkındalığındayım. Bu noktada toplanan bütün bilgiler şahsım adına tercih yapmayı kolaylaştırıyor.

Her zaman firmaların, istedikleri bilgileri verme özgürlüklerinin olduğunu düşünürüm. Sonuç olarak yapılan seçim firma için ticari bir karardır, ve bunun negatif yada pozitif sonuçlarına kendileri katlanacaklardır. Aynı şekilde biz tüketicilerinde alışveriş yaparken istediğimiz firmayı seçme özgürlüğümüz var.

sattıkları kahvelerin gerçek anlamda speciality coffee olup olmadığına dair olmazsa olmaz objektif, somut bilgiler...
Benim şahsen en önemsediğim nokta bu. Esasen nitelikli kahve bir bakıma, ağaçtan fincana kadar ki bütün süreçlerin takibi.

Üstadım, bir tüccarın güvenirliğini artıran unsurlardan biri aldığı ürünün birim fiyatını paylaşmak olmamalı bence.

Nihayetinde birçok oyuncunun, dolayısıyla rekabetin yer aldığı bir sektörde, tüketici olarak benim en az meşgul olacağım unsur, X firmasının ürünü hangi birim fiyattan aldığıdır. Hele bu ürün, temel tükettim malları kategorisinde yer almıyorsa, birim fiyatı öğrenmenin gerekliliği de kalmaz.

Eğer nitelikli kahve tedarik ettiğimiz bir veya birkaç firma olsaydı veya kahve mutlaka temin edip tüketmemiz gereken ürünler arasında bulunsaydı o zaman dediğiniz sorgulamayı yapmaya hakkımız olurdu diye düşünüyorum.

Hürmetler...
Normal şartlarda ben de merak etmem ancak en çok şüphenin ve spekulasyonun odağında bu konu var maalesef. Çünkü speciality sınıfta olmayan ucuz çekirdek, eski hasat/yeni hasat vs gibi özellikle de cekirdek kalitesi konusunda yerli kavuruculara karsi ciddi bir güven zaafı var. Kavurucularimiz da salt iç pazara dönük sadece ticari davrandıkları için bu şüpheli durumu körüklüyorlar. Hos bu konu yurtdisinda da surekli gundemde ve firmalar bizimkilere göre çok daha şeffaf ve duyarlı bir tavir sergiliyorlar...

Moderatörün son düzenlenenleri:
Geri