• Mart Ayı Kahve Kulübü Toplu Alım Organizasyonu
    Sevgili Ziyaretçi Mart ayı Kahve Kulübü ortak alım firması sizlerin oyları ile Niji Coffee olarak seçildi. Bu konudan Mart ayı toplu alımı ile ilgili gelişmeleri öğrenebilirsin. Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Kanalına katılmayı, Instagram ve Twitter adreslerinden bizi takip etmeyi unutmayın.
  • Telefon numaranızı paylaşmadan Kahve Kulübü duyurularından, güncel indirim ve kampanyalardan haberdar olmak istiyorsanız Bu Linke tıklayarak Kahve Kulübü Whatsapp Kanalını takip edebilirsiniz.

Kahve için ideal su ve arıtma cihazları

NoDRaC

Üye
Yönetici
Editör
İsim
Suat
Daha fazla  
İsim
Suat
Espresso Makinesi
Lelit Bianca
Değirmen
Niche, Comandante
Ekipmanlar
V60, Chemex, Kalita, Melodrip
Kahve Arkadaşlığı İstiyor musunuz?
Evet
Kahve Arkadaşlığı İl
istanbul
Kahve Arkadaşlığı İlçe 1
gaziosmanpaşa
Kahve Arkadaşlığı İlçe 2
taksim
Diğer konuların altında tartıştığımız su konusunu ve arıtma cihazlarını bir başlık altında tartışmanın daha uygun olacağını düşünerek bu konuyu açıyorum.

SCA Amerikanın belirlediği su kriterlerini ekliyorum.

Ekran Resmi 2020-04-03 13.21.04.png

@pacamara hem barista şampiyonu olarak hem de su firmaları ile birlikte ar-ge çalışmalarına katıldığınız için bu soruyu size sormak istiyorum. Yakın bir arkadaşım evine aşağıda resmini eklediğim cihazı taktırdı. Hem aosmith ile hem brita ile konuştuğunda her ikiside ev için bunun yeterli olduğunu reverse osmoz sisteminin kahve dükkanları için gerekli olduğunu söylediler. Socraticcoffee (kahve incelemeleri yapan instagram hesabı) brita c150 quell st kullanıyor. Benim evimde tezgah altında yer sıkıntım olduğu için büyük bir sistem alamam.

Sizce ev için sadece ion exchange yeterli mi?
Amazon product ASIN B00O92OGM8

Ekli dosyalar

• Ekran Resmi 2020-04-03 13.25.42.png
    Ekran Resmi 2020-04-03 13.25.42.png
    192.5 KB · Görüntüleme: 53
@pacamara hem barista şampiyonu olarak hem de su firmaları ile birlikte ar-ge çalışmalarına katıldığınız için bu soruyu size sormak istiyorum. Yakın bir arkadaşım evine aşağıda resmini eklediğim cihazı taktırdı. Hem aosmith ile hem brita ile konuştuğunda her ikiside ev için bunun yeterli olduğunu reverse osmoz sisteminin kahve dükkanları için gerekli olduğunu söylediler. Socraticcoffee (kahve incelemeleri yapan instagram hesabı) brita c150 quell st kullanıyor. Benim evimde tezgah altında yer sıkıntım olduğu için büyük bir sistem alamam.

Aynı sorun bende de var, tezgah altı da mutfak da yer açısından sıkıntılı, daha minimal bir çözüm harika olur.

Herhangi bir yer için X arıtma cinsi yeterli diyebilmek için, şebeke suyunun verileri önemli. Örneğin İzmir'de Ion Exchange herhangi bir şekilde yeterli olamaz. Ion Exchange'ler sadece toplam sertliği (TH) düşürür. En ucuz opsiyondur. Ben evde IE kullanırsam, içme suyu olarak kullanamam klor ve diğer maddelerden ötürü. O yüzden şu cins arıtma yeterlidir diyebilmek için şebeke suyunu bilmek şart. AO Smith'ten kimle görüşmüş arkadaşınız ?

Genel bir bilgi olarak,
Ion exhange arıtmalar toplam sertliği,
Karbon filtreler alkaliniteyi,
Reverse Osmosis sistemler ise her ikisini de düşürür.

İstanbul için İSKİ sitesinde aylık olarak verileri paylaşıyor. Bölgenizin suyunun nereden geldiğine bakarak bu değerleri bulabilir, buna göre bir arıtma sistemi seçebilirsiniz.

Merhabalar Nisan Bey, evimde arıtma hali hazırda mevcut, ama atık suyun fazlalığı korkutuyor gözümü. Fiyat bazında baktığımda yine aşırı kârlı bir durumdayım, ama geçen ne kadar atık çıktığını hesaplamak için bir bidona doldurayım dedim; 100 Litre su harcadığımda 40L temiz, 60L atık su çıktı diyebilirim oranlarsam.

Bu atığı azaltmanın bir yolu var mıdır? Teşekkürler.

Merhabalar Nisan Bey, evimde arıtma hali hazırda mevcut, ama atık suyun fazlalığı korkutuyor gözümü. Fiyat bazında baktığımda yine aşırı kârlı bir durumdayım, ama geçen ne kadar atık çıktığını hesaplamak için bir bidona doldurayım dedim; 100 Litre su harcadığımda 40L temiz, 60L atık su çıktı diyebilirim oranlarsam.

Bu atığı azaltmanın bir yolu var mıdır? Teşekkürler.

Daha fazla by-pass su geçirerek azaltabilirsiniz. Yani distile su üretiyorsanız, ihtiyacınız olan ölçüye getirebilirsiniz eğer ayar vananız varsa.
Ya da kullandığınız arıtma cihazınızı değiştirebilirsiniz, farklı markaların atık miktarları farklı oluyor. Filtrenin kabiliyeti ön plana çıkıyor, zaten bu yüzden bazı arıtma cihazları 500 tl iken bazıları 7000 usd'leri bulabiliyor.

Daha fazla by-pass su geçirerek azaltabilirsiniz. Yani distile su üretiyorsanız, ihtiyacınız olan ölçüye getirebilirsiniz eğer ayar vananız varsa.
Ya da kullandığınız arıtma cihazınızı değiştirebilirsiniz, farklı markaların atık miktarları farklı oluyor. Filtrenin kabiliyeti ön plana çıkıyor, zaten bu yüzden bazı arıtma cihazları 500 tl iken bazıları 7000 usd'leri bulabiliyor.
O zaman su arıtma için nelere dikkat etmeliyiz? Kaliteyi belirleyen ana maddeleri rica etsek.

Herhangi bir yer için X arıtma cinsi yeterli diyebilmek için, şebeke suyunun verileri önemli. Örneğin İzmir'de Ion Exchange herhangi bir şekilde yeterli olamaz. Ion Exchange'ler sadece toplam sertliği (TH) düşürür. En ucuz opsiyondur. Ben evde IE kullanırsam, içme suyu olarak kullanamam klor ve diğer maddelerden ötürü. O yüzden şu cins arıtma yeterlidir diyebilmek için şebeke suyunu bilmek şart. AO Smith'ten kimle görüşmüş arkadaşınız ?

Genel bir bilgi olarak,
Ion exhange arıtmalar toplam sertliği,
Karbon filtreler alkaliniteyi,
Reverse Osmosis sistemler ise her ikisini de düşürür.

İstanbul için İSKİ sitesinde aylık olarak verileri paylaşıyor. Bölgenizin suyunun nereden geldiğine bakarak bu değerleri bulabilir, buna göre bir arıtma sistemi seçebilirsiniz.

Kendisi ile görüştüm ama ismini hatırlayamadı alalı 4-5 ay oldu. Tezgah üstü cihazlar konusunda bunun gibi kompakt bir cihaz var mı önerebileceğiniz?
Amazon product ASIN B06X9VQRD5Ekran Resmi 2020-04-04 16.24.32.png

Kendisi ile görüştüm ama ismini hatırlayamadı alalı 4-5 ay oldu. Tezgah üstü cihazlar konusunda bunun gibi kompakt bir cihaz var mı önerebileceğiniz?
Amazon product ASIN B06X9VQRD5Ekli dosyayı görüntüle 1225

Karşıma çıkan ilk linki koydum, satıcıyı tanımıyorum.

O zaman su arıtma için nelere dikkat etmeliyiz? Kaliteyi belirleyen ana maddeleri rica etsek.

Atık oranı, kapasite, filtrelerin yapısı, filtrelerin içeriği, çalışma mekanizması, satış sonrası destek, yedek parça tedariği, ulaşılabilirlik, arızalanma periyodu, filtre değişim periyodu, NSF gibi sağlık belgeleri vb.
Görebiliyorsanız (genelde ticari sırdır gösterilmemesi normal) filtrelerin içinin fotoğrafları vb

Merhaba, evinizde veya işyerinizde ki;
1-Şebeke su kalitesi, depodan gelmemeli cH ve TH
2-Kullandığınız ekipman ve demleme türü
3-Günlük ihtiyacınız olan l/gün
4-Kullanacağınız çekirdek profili

Yukarıda ki datalar ve osmo.maviteknoloji instagram sayfamızdan IOS ve Android için BWT Tool Kit’i indirebilir ve karar verebilirsiniz.

Sorularınız olur ise yardımcı olabilirim.
Sağlıkla #evdekalın :)
D8613AED-A238-452C-A0B5-9416D398DCF2.jpegF5D670D0-B826-4FC9-BD41-2B2F9A7019EA.jpeg

Moderatörün son düzenlenenleri:
Yukarıda Teoman da belirtmiş, arıtma cihazlarında atık su oranı çok önemli. Ben açıkçası sırf bu hassasiyetle su arıtma cihazı kullanmıyorum. Biraz araştırırsanız eğer, özellikle kırsal bölgede atık su (belki ekonomik gerekçelerle de olabilir) bir şekilde depolara biriktirilerek başka amaçlarla kullanılıyor. Aslında @Kahveciningalaksirehberi 'nin atık su miktarı gayet iyi. Maalesef (bir türlü vazgeçtiremedim çünkü) annem yaklaşık 1/2-1/3 şeklinde değişen oranlarda atık su yaratan bir cihaz kullanıyor. Su, sanırım geri dönüşü en zor olan temel ihtiyaçlardan biri.

Yukarıda Teoman da belirtmiş, arıtma cihazlarında atık su oranı çok önemli. Ben açıkçası sırf bu hassasiyetle su arıtma cihazı kullanmıyorum. Biraz araştırırsanız eğer, özellikle kırsal bölgede atık su (belki ekonomik gerekçelerle de olabilir) bir şekilde depolara biriktirilerek başka amaçlarla kullanılıyor. Aslında @Kahveciningalaksirehberi 'nin atık su miktarı gayet iyi. Maalesef (bir türlü vazgeçtiremedim çünkü) annem yaklaşık 1/2-1/3 şeklinde değişen oranlarda atık su yaratan bir cihaz kullanıyor. Su, sanırım geri dönüşü en zor olan temel ihtiyaçlardan biri.

Arıtmayı sadece damacana doldururken kullanıyorum, sonrasında hattı direk kesiyorum. 2 damacanada bir, atık su hortumunu 30L bidona takarak onu da dolduruyorum, çiçek sulamak için vs kullanılan bir bidon haline geldi.

Ronnie Billemon’un yaptığı sunumda ev tipinde %90’a kadar su israfı görmenin mümkün olduğunu anlatmıştı. Ülkemizde distile su satışı pek yaygın değil, özel kullanım alanlarından dolayı olması gerek. Eğer ucuza satılsaydı, hiç arıtma almadan distile suyla devam ederdim (tekrar minerallendirerek)

BEF9A203-7310-4DC7-8DF7-4400B67FED8F.png

@MehmetBeycan

Merhaba Mehmet Bey
Ev kullanıcıları için Reverse Osmos yeterli mi? Ion exchangerın faydası ne kadar olur muhakkak öneririr misiniz? Filtre ve espresso için farklı tds almak mümkün mü?

Arkadaşlar hepimizin derdi aynı, masraf edip aldigimiz ekipman ve kahvelerden en iyi fincanlari elde etmek istiyoruz. Ancak hep söyleyemediğimiz gibi su, kullandığımız suyun niteliği ekipmanlardan ve döküm tekniklerinden bagimsiz olarak en önemli unsur. Tabii ki biz ev kullanıcısıyız ve su konusunda kafeler gibi ciddi bir arıtma altyapısı kurabilecek imkandan yoksunuz. O nedenle bulabildiğimiz damacana sularla en iyi sonucu elde etmeye çalışıyoruz. Ne var ki, en azindan ben kendi adıma, evde tukettigim kahvelerin bazılarını kahve dükkanlarında da tadabildigim için evdeki sonuçlarla oldukca farkli olduklarini deneyimleyerek görebiliyorum. Bu nedenle en başından beri dilim döndüğünce su konusunun önemini vurguluyorum. İstanbul'da bulunabilen hazir suların da hemen hepsini denedim. Bazıları nispeten iyi sonuç verseler de surekli bulmak kolay olmuyor, ayrica bazilari cok da ucuz değil. Bu nedenle evde halihazırda kurulu olan ters ozmos sisteme entegre olabilecek nisbeten ucuz ve sürdürülebilir bir takviyenin peşindeydim. Su an icin bulabildigim en ekonomik sonuc o sisteme entegre bir ph filtresi oldu. Ilk denemeler gayet olumlu ancak zaman içindeki sonucu da görmek istiyorum. Basta da dediğim gibi tek derdim alabileceğim en iyi fincanlari elde etmek. Ayrica anli şanlı kavurucularimiz bu konuda bize yol göstermek konusunda ketum davransa da kahve demlemede kullanılan suyun önemine dikkat çekmek gibi bir misyonu yerine getirdiğim için kendi adıma mutluyum. Dileyen ilgilenir dileyen ilgilenmez. Konu bundan ibaret.

Arkadaşlar hepimizin derdi aynı, masraf edip aldigimiz ekipman ve kahvelerden en iyi fincanlari elde etmek istiyoruz. Ancak hep söyleyemediğimiz gibi su, kullandığımız suyun niteliği ekipmanlardan ve döküm tekniklerinden bagimsiz olarak en önemli unsur. Tabii ki biz ev kullanıcısıyız ve su konusunda kafeler gibi ciddi bir arıtma altyapısı kurabilecek imkandan yoksunuz. O nedenle bulabildiğimiz damacana sularla en iyi sonucu elde etmeye çalışıyoruz. Ne var ki, en azindan ben kendi adıma, evde tukettigim kahvelerin bazılarını kahve dükkanlarında da tadabildigim için evdeki sonuçlarla oldukca farkli olduklarini deneyimleyerek görebiliyorum. Bu nedenle en başından beri dilim döndüğünce su konusunun önemini vurguluyorum. İstanbul'da bulunabilen hazir suların da hemen hepsini denedim. Bazıları nispeten iyi sonuç verseler de surekli bulmak kolay olmuyor, ayrica bazilari cok da ucuz değil. Bu nedenle evde halihazırda kurulu olan ters ozmos sisteme entegre olabilecek nisbeten ucuz ve sürdürülebilir bir takviyenin peşindeydim. Su an icin bulabildigim en ekonomik sonuc o sisteme entegre bir ph filtresi oldu. Ilk denemeler gayet olumlu ancak zaman içindeki sonucu da görmek istiyorum. Basta da dediğim gibi tek derdim alabileceğim en iyi fincanlari elde etmek. Ayrica kahve demlemede kullanılan suyun önemine dikkat çekmek gibi bir misyonu yerine getirdiğimi düşünüyorum. Dileyen ilgilenir dileyen ilgilenmez. Konu bundan ibaret.

Denizhan abi, deneyimledikten sonra paylaşırsan sevinirim.Bahsettiğin gibi ekipmanlara iyi yatırımlar yapıyoruz; iyi kahve bulmaya çalışıyoruz.Prosesin en önemli materyali olan su konusunda birçoğumuzun sorunu var.Bu yüzden ekonomik, sürdürülebilir ve olumlu sonuçlar elde etme çabası içindeyiz.

Geri