• Mart Ayı Kahve Kulübü Toplu Alım Organizasyonu
    Sevgili Ziyaretçi Mart ayı Kahve Kulübü ortak alım firması sizlerin oyları ile Niji Coffee olarak seçildi. Bu konudan Mart ayı toplu alımı ile ilgili gelişmeleri öğrenebilirsin. Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Kanalına katılmayı, Instagram ve Twitter adreslerinden bizi takip etmeyi unutmayın.
  • Telefon numaranızı paylaşmadan Kahve Kulübü duyurularından, güncel indirim ve kampanyalardan haberdar olmak istiyorsanız Bu Linke tıklayarak Kahve Kulübü Whatsapp Kanalını takip edebilirsiniz.

İp Atlama

M

mmm

Guest
Oldum olası spora meraklıyım. Sporun en sevdiğim kısmı da, yüzme hariç kardiyo.

Tam üç yıl önce 100 kilo sınırını aşındırırken ‘bu iş böyle olmaz’ deyip düzenli spora başladım. Salonda en çok kardiyo alanında vakit geçiriyordum.

İnternette araştırma yaparken karşıma ip atlama çıktı. Nedir, ne değildir, yapabilir miyim, olur mu derken Adidas’ın PVC tipi bir ipiyle kuyuya indim. İniş o iniş, bir daha çıkmak istemedim.

Koşu, eliptik bisiklet, yürüyüş bandı vs birçok kardiyo sürecini geçirmiş biri olarak diyebilirim ki, ip atlamada aldığım verimi başka bir şeyden alamadım.

Bir kere tüm vücudu çalıştırıyor. Senkronizasyonu sağlıyor. Harika kondisyon yapıyor. Çevik bir hale geliyor vücut. Danıştığım uzmanlar arasında 10 dakika ip atlamanın yarım saatlik koşuya bedel olduğunu söyleyenler olmuştu. Bilimsel olarak neticeye vakıf değilim ama kesinlikle daha iyi bir tercih olduğunda hemfikirim.

Birkaç ip denedim. Ben hızlı atlamayı tercih ettiğimden Reebok’ın Hızlı Atlama ipini tercih etmiştim. Yurt dışından almıştım onu.

Ağırlık eklenen ipleri tercih edenler de var. Böylece kol ve omuzlar daha fazla çalışıyor.

Bu spor için Jump Rope Dude diye güzel bir YouTube kanalı var. Bazen oradaki programları da uyguluyorum. Ayrıca ip de satıyorlar, çok güzel gözüküyor ipler ama pahalı tabi.

Neyse, bugün 80 kilo bandındayım ve haftada en az iki-üç sefer sabahları, 10-15 dakika aralığında ip atlıyorum. Önceden hiç durmadan farklı stillerle 12-13 dakika atlıyordum. Şimdi 1 dakika atlayıp 10 saniye dinleniyorum ve süreyi 15 dakikaya tamamlıyorum.

Tabi evde atlayacak olanlar alt katta kimsenin olmamasına dikkat etsinler 😀 Bir de aşırı yüklenip aşil tendonuna çok yük bindirmesinler.

Delta rulmanlı 220 gr tutamaklı ip ile bende başlangıç yapacağım. Yeni satın aldım bakalım :) bu arada youtube dan bahsettiğin videoları izledim, eğlenceli ve yorucu gözüküyor. Teşvikin için ayrıca teşekkürler.

Delta rulmanlı 220 gr tutamaklı ip ile bende başlangıç yapacağım. Yeni satın aldım bakalım :) bu arada youtube dan bahsettiğin videoları izledim, eğlenceli ve yorucu gözüküyor. Teşvikin için ayrıca teşekkürler.

hocam ilk defa ip atlayacaksan biraz sabır gerekiyor. Ben ilk bir ay 20 saniye bile durmadan atlayamıyordum. Sonra yavaş yavaş açıldım

Düşük yoğunlukla vermiyor, hatta güçlendirdiğini iddia edenler var. Zaten ip atlarken çok zıplamıyorsun, vücudun dengesine, karın kaslarına vs dikkat ediyorsun.

hocam ilk defa ip atlayacaksan biraz sabır gerekiyor. Ben ilk bir ay 20 saniye bile durmadan atlayamıyordum. Sonra yavaş yavaş açıldım
Uzun zamandir aktif spor yapiyorum ve hala haftada bir futbol oynuyorum. Ip atlamaya baslarken de yardimci olacagini dusunuyorum. Yavas yavas acilirim artik :)

• Like
Tepkiler: mmm
Peki yeni başlayacaklar için bir kaç ip tavsiyesi alabilirmiyim...

Peki yeni başlayacaklar için bir kaç ip tavsiyesi alabilirmiyim...

Yukarıda da dediğim gibi, neyi öncelediğinizle alakalı oluyor seçim. Ama ben ip atlamaya kardiyo ve sıkılaşma olarak bakıyorum. O yüzden ağırlıklı ve kalın ipten ziyade rahat atlayabileceğim ince ipleri tercih ederim.

Buna göre tercih ettiğim ip şu
Amazon product ASIN B07QKLL6CB
Fakat Türkiye’de göremedim bunu. Bir arkadaş daha sormuştu.

Buna en yakın ip olarak şunu tavsiye edebilirim

https://www.proteinmarket.com.tr/ur...ohqu4GiFprOSpSI6m_Xl7QFLipnu6SzxoC7qoQAvD_BwE

Eğer üst bölgeyi yoğun çalıştırmak istiyorum denilirse o zaman ağırlık eklenen ipler tercih edilebilir.

Tüm bunların dışında bir göreyim, bakalım bu sporu sevecek miyim diye düşünülürse decathlon’un ipleri de gayet iş görür

https://www.decathlon.com.tr/C-550373-fitness-atlama-ipleri

Şu video da iş görür. Hatta bu kanalda başlangıç seviyesi için bazı tavsiyeler de var. İlk başlarken epey istifade etmiştim

Teşekkür ederim.

• Like
Tepkiler: mmm
Crossfit yapıyorum, ip olmazsa olmaz bi ekipman.
hem al yanına her yere götür, etkili bir antreman çıkar.
tabi ağır bi adamım, iple de crossfitle tanıştım. bizde genelde "double under" "bir sıçrayışta ipi iki defa geçirmek" olur antremanlarda ama o seviyeye gelmiş değilim.
ama severim ipi.
arkadaşımn ürettiği ip var, gayet güzeldir, tavsiye ederim.

Bir müddet boks yapmam sebebiyle iyi ip atlarım. Boksu bırakmama hafif bir geri gelme antrenmanı yaparsam yine çok seri ip atlayabilecek duruma geleceğim ama yerim yok. Pandemi dolayısıyla spor salonu vs bıraktım hep

Crossfit yapıyorum, ip olmazsa olmaz bi ekipman.
hem al yanına her yere götür, etkili bir antreman çıkar.
tabi ağır bi adamım, iple de crossfitle tanıştım. bizde genelde "double under" "bir sıçrayışta ipi iki defa geçirmek" olur antremanlarda ama o seviyeye gelmiş değilim.
ama severim ipi.
arkadaşımn ürettiği ip var, gayet güzeldir, tavsiye ederim.

bu ipi görmemiştim, bakayım inşallah sağolun

double under yapabiliyorum artık. Bayağı bir efor gerekiyor ama. İlk defa yaptığımda çok sevinmiştim 😀

Geri