• Mart Ayı Kahve Kulübü Toplu Alım Organizasyonu
    Sevgili Ziyaretçi Mart ayı Kahve Kulübü ortak alım firması sizlerin oyları ile Niji Coffee olarak seçildi. Bu konudan Mart ayı toplu alımı ile ilgili gelişmeleri öğrenebilirsin. Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Kanalına katılmayı, Instagram ve Twitter adreslerinden bizi takip etmeyi unutmayın.
  • Telefon numaranızı paylaşmadan Kahve Kulübü duyurularından, güncel indirim ve kampanyalardan haberdar olmak istiyorsanız Bu Linke tıklayarak Kahve Kulübü Whatsapp Kanalını takip edebilirsiniz.

İnstagramda sürekli yapılan ürün incelemeleri hakkında düşünceniz?

Uygun olduğunu düşünüyor musunuz?

• Evet

Oy: 41 66.1%
  • Hayır

Oy: 21 33.9%

• Kullanılan toplam oy
    62
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Merhabalar,

Öncelikle fikirleriniz için teşekkür ederim.

Burada zaten ister kurucu olsun ister normal üye, tabii ki de çekincelerinin bahsedilmesi gerektiğinden yanayım. Bu nedenle zaten ilk yazdığım yorumda bu konu ayrıca açılsın seve seve konuşur bu konunun açılmasına sonuna kadar destek olurum demiştim.

Forum ile alakalı düşüncem şahsidir ve isim de vermemiş bulunmaktayım. Bu benim şahsi kanaatim ve hissettiklerim. Tıpkı kişilerin bazı konular hakkında çekinceleri var ise benimde forumun gidişatı hakkında çekincelerim var. Bunlar gerçekten vardır ya da yoktur detaylı bakılmadan bilinmez ancak çekincemi paylaşma nedenim aslında bu güzide alanın, insanların ve bilgilerin kaybolmaması adınaydı.

Son olarak ise de, şahsıma veya yaptığım eylemler hakkında bir söylem yapılan ve konuşma hürriyeti olan her platformda söz hakkımın olduğunu düşündüğüm için yazmaktayım. Bu nedenle de daha önceki yorumlara da cevap verdim.

Teşekkürler tekrardan :)
,
selamlar :) "bazı üyelerin sadece buraya video linkleri paylaşmak için giriş yapıyor olmaları hususu" konusunda bir şey yazmak isterim. Burası herkese açık sosyal mecra ise isteyen istediği gibi paylaşım yapabilir, yorum yazabilir diye düşünüyorum. Eğer böyle olmasını istemeyen dostlar çoğunluktaysa kapalı bir mecraya dönüşebilir. Ama o zaman buraya forum diyemeyiz. Zaten bir başlık açıldığında forumda ilgi görmüyorsa çok kısa sürede gündemden düşüyor. Paylaşmayın, yapmayın, yorum yazmayın demenin kimseyi bir faydası olacağını düşünmüyorum.
İsmail Bey Merhaba,
Elbette burası herkese açık bir sosyal mecradır ve her konuda da paylaşım yapabilir. Nitekim ben de evet oyu kullandım paylaşım yapılması bağlamında. Şu an siz beni nasıl bu yorumlamamdan dolayı eleştiriyorsanız haklı olarak, ben de sayın @delisibellikahvenin Suat Bey'e karşılık foruma yaptığı eleştiriye binaen o zaman sizin ilke ve değerlerinize uymuyorsa tanıtım videolarınız paylaşmayın minvalinde söyledim. Yorumlamalarımı ve eleştirilerimi bağlamından kopararak eleştirmişsizniz.

,

İsmail Bey Merhaba,
Elbette burası herkese açık bir sosyal mecradır ve her konuda da paylaşım yapabilir. Nitekim ben de evet oyu kullandım paylaşım yapılması bağlamında. Şu an siz beni nasıl bu yorumlamamdan dolayı eleştiriyorsanız haklı olarak, ben de sayın @delisibellikahvenin Suat Bey'e karşılık foruma yaptığı eleştiriye binaen o zaman sizin ilke ve değerlerinize uymuyorsa tanıtım videolarınız paylaşmayın minvalinde söyledim. Yorumlamalarımı ve eleştirilerimi bağlamından kopararak eleştirmişsizniz.
Öncelikle bir yanlış anlama olmuş onu düzeltmek isterim.

Ben aslında sadece açıklama yapmak istedim. Sizlere bir eleştirim yoktu. Verdiğiniz yorum benim için değerlidir çünkü farklı bir pencere açar bende.

,

İsmail Bey Merhaba,
Hocam yanlış anlaşıldıysam kusura bakmayın lütfen. Ben o cümle üzerinden genel bir yorum yapmak istedim. Selamlar.

Konu bir yana bazı yorumlarda eleştiricek o kadar cok nokta var ki , eleştirmeye kalksan konu bağlamından kopar. Ama özetle bu tür tartışmalara uzaktan objektif bakınca dün beyaza beyaz diyenler şu an aynı beyaza siyah diyebiliyor. İnsanların emeklerine eleştri getirmenin ne kadar kolay olduğunu boyle tartışmalarda çok rahat görebiliyoruz. Dün toplu kahve alımlarında editorun fikrini yada oyunu açıklamasını eleştirenlere , yok canım insanlar sürü psikolojisine dahil olabilecek kadar bünyesiz mi ne var oyunu acıklamışsa gibi soylemlerle karşı koyanlar şuan cekilen tanıtım videolarını eleştirebiliyor. Garip.. Halbuki ana bağlamda aynı şeyler.

Başlıktan ve konu mesajından anlaşılacağı üzere ben belirli firmaların agresif bir şekilde instagram üzerinde paylaşım yapılmasını körüklediğini ve bu durumun bende rahatsızlık uyandırdığını dile getirdim. Konu farklı noktalara geldi :) . Sanırım ben derdimi anlatamadım. Fikrini belirten arkadaşlara teşekkür ederim. Genel olarak benim dışında rahatsızlık duyan yokmuş bunuda görmüş oldum.

Başlıktan ve konu mesajından anlaşılacağı üzere ben belirli firmaların agresif bir şekilde instagram üzerinde paylaşım yapılmasını körüklediğini ve bu durumun bende rahatsızlık uyandırdığını dile getirdim. Konu farklı noktalara geldi :) . Sanırım ben derdimi anlatamadım. Fikrini belirten arkadaşlara teşekkür ederim. Genel olarak benim dışında rahatsızlık duyan yokmuş bunuda görmüş oldum.

İlk mesajını düzenleyince, konu daha anlamlı olmaya başladı :) Aslında yalnız değilsin, senin gibi düşünenler de var.

Konu bir yana bazı yorumlarda eleştiricek o kadar cok nokta var ki , eleştirmeye kalksan konu bağlamından kopar. Ama özetle bu tür tartışmalara uzaktan objektif bakınca dün beyaza beyaz diyenler şu an aynı beyaza siyah diyebiliyor. İnsanların emeklerine eleştri getirmenin ne kadar kolay olduğunu boyle tartışmalarda çok rahat görebiliyoruz. Dün toplu kahve alımlarında editorun fikrini yada oyunu açıklamasını eleştirenlere , yok canım insanlar sürü psikolojisine dahil olabilecek kadar bünyesiz mi ne var oyunu acıklamışsa gibi soylemlerle karşı koyanlar şuan cekilen tanıtım videolarını eleştirebiliyor. Garip.. Halbuki ana bağlamda aynı şeyler.
Ya da tam tersi oy aciklanmasini destekleyenler; çekilen tanitim videolarını da destekliyor ki çoğunlukta böyle. Bu açıdanda yaklaşabilirsin.
Konu tatlıya bağlanmış ne güzel; germeyelim ortamı isterseniz tekrardan🙏

Ne yaparsak yapalım algoritmalarla kuşatılmış günümüz "advertisement" dünyasından kaçamayız zaten. Bu sosyal mecraların temel amacı tüketimi çoğaltarak gelir elde etmek. "Ürün bedavaysa ürün sizsiniz" klişesi doğru maalesef. Kahve özelinde konuşacak olursak, konu çok trend ve birçok kişi ve firma için bu alan ticari anlamda ilgi çekici. Eğer kahve içeriği üretiyorsanız bir markanın adını andığınız anda istemeden de olsa bir duyulurluk kazandırıyorsunuz. Firmalar açısından nitelikli kahve gibi kısıtlı ilginin olduğu bir alanda kendini var etmek ve pazar bulmak için sosyal medya çokça kullanılıyor. Marka saymaya gerek yok. Sıkça, severek kullandığımız kahve ekipmanlarının üreticileri ya da distribütörleri de çokça kullanıyor sosyal medyayı. Bunda da bir sorun görmüyoruz değil mi? "Comandante görmekten sıkıldım", "niche çekilişlerinden sıkıldım" ya da "anladık her pazartesi kavurma yapıyorsunuz yeter" diye isyan da etmiyoruz. En fazla bize bir şey katmadığını düşündüğümüz ya da haber beklemediğimiz hesapları takip etmiyoruz. Buradaki tartışmadan bağımsız olarak bir firmanın ürününü içerik üreticilerine göndermesi bence ticari olarak akıllıca. Bunda da etik dışı bir sorun görmüyorum. İçerik üreticisi eğer bu ürünü satın almış ve çok beğenmiş gibi yaparsa bu içerik üreticisi açısından etik dışı. Eğer firma da rakip firmaların ardından diğer tüketicilere yalan yanlış konuşuyorsa o da etik dışı mesela.

Çok uzattım; özetle etik dışı olmayan bir ilişkiye fazla maruz kalmak en fazla "sıkıcı" olabilir. Bunun da çaresi takip etmemektir. İçerik üretici yetersiz bilgide olabilir. İçerikleri yanıltıcı da olabilir. ama bu şaşırtıcı bile değil. Dezenformasyon çağında yaşıyoruz sonuç olarak. Bir içeriğe körü körüne inanmamak dijital okuryazarlık istiyor, burada da sorumluluk o içeriği tüketende.

Onun dışında bu konuyu foruma ilk akla gelen şekliyle taşıyıp, belirli isimleri zan altında bırakma kısmı özür hak ediyor bence.

Ya da tam tersi oy aciklanmasini destekleyenler; çekilen tanitim videolarını da destekliyor ki çoğunlukta böyle. Bu açıdanda yaklaşabilirsin.
Konu tatlıya bağlanmış ne güzel; germeyelim ortamı isterseniz tekrardan🙏
-Negatif büyüdük
-Ben şeye bakmıyorum.
-Sistem çöktüyse bu iyi birşey demekki talep var.

Sizde haklısınız yukardaki örneklerdeki gibi doğru açıyı yakalamaya calışırız , dikkat ederiz. 😆😆😆

Bir firmayı savunacağım hiç aklıma gelmezdi ama... -elbette- ticari kaygılarla da olsa farklı ürünlerin distribütörlüğünü alıp piyasaya çeşitlilik katan firmaların, biraz agresif görünse de, birden fazla kişiye inceleme için ürün göndermesinde bir sorun görmüyorum ben. Ürün "iyi"yse, varsın kazansınlar, ben de biliyorum yurt dışı satış fiyatlarıyla buradaki fiyatı arasında dağlar kadar fark olduğunu.

Tartı, demleme ekipmanı gibi bazı ürünlerin incelemelerini birkaç farklı kanalda/hesapta gördüm ve içimden "tamam ya yeter artık" diye geçirdiğim de oldu, ama sonra diğer içeriğe geçtim, onları da unuttum. Çeşitlilik iyidir, samimiyetse kolay kolay tespit edilmez. Zira konu samimiyete gelecekse, herkesin bir şeyler üzerinden maddi-manevi fayda sağlamaya çalıştığı iddiasını da kolayca öne sürebiliriz.

Ha, bu alanda bir enflasyon, buna bağlı olarak da tedricen yükselen bir kalitesizlik var mı? Belki vardır, evet. O zaman daha iyisini yapmak lazım; burada az çok kimlerden bahsedildiğini biliyoruz ve bu arkadaşlar gayet güzel içerikler hazırlıyorlar, içlerinde dünya çapında incelemeler, deneyler yapan da var, çocuğa anlatır gibi anlatıp mühim bir boşluğu dolduran da... Emeklerine sağlık hepsinin de.

Başlıktaki tüm yazılan, çizilenlere göz gezdirdim. Suat Bey'in şu ifadesinin altının özellikle çizilmesi gerektiğini düşünüyorum.

bilgimizin sınırı bilip bu bilgi sınırları doğrultusunda insanları yönlendirmek ve inceleme yapmak. Bir konuda bilgi birikiminiz veya deneyiminiz yoksa bununla ilgili bir tanıtım yapıp insanları yönlendirmenin doğru olduğunu düşünmüyorum.

Elbette kişiler özgürdür. Dilediğini paylaşabilir. Ancak özgürlüklerimiz başka bireylerin algısına dokunmaya başladığı anda "etik" konusunu defaatle ele almamız gerekiyor. Bunun için yazılı kanunlara ve yasal düzenlemelere gerek yok. Zaten etik dediğimiz şey yazılı kanun kurallarından, mecraların yeni veya eski olmasından bağımsız bir husus. Bu genel yaklaşımımı dile getirirken şunu da ayrıca belirtmem gerekiyor, bu ticaretin ve sektörün hem içinde, hem dışında biri olarak mümkün mertebe ürün inceleme/tanıtım videolarını izlemiyor, takip etmiyor ve tavsiye bağlamında dikkate almıyorum. İşin içinde biri olarak buna zaten ihtiyacım yok, alacağım alet edevat veya ekipmanı zaten işin profesyoneli olarak bireysel yaklaşımımla değerlendiriyorum. Ama perakende kahve sattığım dönemden olsun, kurumsal başka firmaların eğitmenliğini yaptığım dönemden olsun birçok blogger yahut başka mecra fenomenleri sık sık yazdı çizdi karşılık bekleyerek paylaşım/reklam yapmayı, özellikle kahve festivallerinde hayatımda hiç muhatap olmadığım insanların aşırı sevecen hallerde ilgi göstererek ticari kazanım elde etme çabasına değinmek bile istemiyorum.
Bu tip insanların (ki kahve konusunda bundan 4-5 sene önce felaket bilgi(sizlik)leri vardı. Bu seviyede kime neyi, neden tavsiye edeceklerdi?
Ve bu tavsiye edilen ürün benim ürünümse, kahve sektörü ve unsurlarıyla ilgisi alakası olmayan bir bireysel kullanıcı gerçekten buna ihtiyaç duyuyor muydu?
Reklamla alacağı algısal bilgiler neticesinde benim ürünümden mi memnun kalacaktı yoksa tanıtımını izlediği atmosferin büyüsüne kapılıp önyargı ile mutlu mu olacaktı?
Bunu belirtmemin nedeni şu, buradaki arkadaşların birçoğunun bireysel hayatlarında işleri güçleri olması sebebiyle bu sektörün ticari yönelimine ihtiyaç duyup yöneleceklerini şu aşamada pek sanmıyorum. Ancak iş büyüyüp de ticari emek sömürüsüne evrildiğinde elbette ortaya koydukları emeğin karşılığını almaları gerekir. Zaten bu da sizlerin de belirttiği üzere profesyonellik temellerine oturtulmuş bir durum olmalıdır.

Bunun haricinde örneğin bir fincan aldın, kullandın, sevdin, hakikaten aşık oldun, paylaş ki herkes görsün fikrindeyim. Ama sizlerin de belirttiği gibi işi reklamımsı tanıtıma dönüştürdükten sonra durum başkalaşıyor.

Sektörde olan birisi olarak inceleme ürünleri sistemi 2 şekilde çalışır:

1- Ya ürün sizde kalır firma bu ürünü size hibe eder karşılıgında sizden tanıtımını ister.

2- Belirli bir ücret karşılıgı ürünün tanıtımını yaptırır ürünün geri gönderilmesini ister. Açıkcası en ufak kanallarda dahi bu işin ücretsiz olduğunu ne gördüm ne duydum. Dışardan baktıgınızda 1-2 İstisna haricinde çoğu youtuber öyle olmadığını söylüyor ama değil. Öyle olmadığını söyleyen bir çok youtuber aslında çok yüksek rakamlar kazanıyor firmalar tarafından ama rakip istemedikleri için olayı çarpıtıyorlar :D . Geneldede ücretsiz inceleme yapanlar ürünler bir firma tarafından gönderilmeyen daha ufak büyüme aşamasında olan kanallar ürünleri kendi paralarıyla alanlar.

Çok ama çok büyük bir kanal değilseniz Ticari kaygılarla bu işi yapıyorsanız tarafsız olmak mümkün değil bu konudada ben hep tarafsızım diyen bir çok youtuber ilede yüzyüze çok sohbet ettim gerçekleri bilmeseniz daha iyi öyle söyliyim o kadar tarafsızlar. :D :) Yurtdışındaki gibi Tarafsız olamamalarının başlıca sebebide anında Türkiyedeki firmalar ürününü övmediğiniz yada poh pohlamadıgınız zaman hoop sen olmazssan başkası var mantıgıyla sektörlerinin bile alakasız olduğu youtuberlar ile anlaşıyor. Bu iş yurtdışında pek o şekilde ilerlemiyor çünkü daha bilinçli bir tüketici var ve tüketici tarafsız incelemeler beklediğinden Firmalarda bu konuda tarafsızlık ilkesi ile hareket ediyor ama Türkiye gibi Ticari kaygıların çok daha yüksek olduğu ve bilinçlenme düzeyinin düşük olduğu ülkelere gelince işler değişiyor.

Bu durumu Kahve Sektörü özelinde değerlendirirsem bazı firmaların o kadar agresif hareket ettiği öyle belli ki ama şöylede bir gerçek var Türkiye pazarında ürünü agresiflik ve Tarafsız olmayan incelemeler sattırır. Türkiye pazarında genelde İyi ürün değil PR'ı daha güçlü ve daha agresif olan ürün tutulur.

Bu olaylarda biraz son zamanlarda değişim var ama Bilgisayar gibi daha köklü ve kullanıcı tecrübesi Türkiyede daha eskiye dayanan kategorilerde değişiyor bilinçli ve daha çok kullanıcı deneyimleri ön plana çıkıyor artık eskiye oranla bunun sebebide agresifçe satılan ve kötü olan ürünlerden çokca agzı yanan kullanıcılar. Nitelikli Kahve sektörü yeni bir sektör ve şuan daha agresiflik sattırır aşamasında bu süreç belkide yıllar sürecek malesef gerçek bu :)

Sektörde olan birisi olarak inceleme ürünleri sistemi 2 şekilde çalışır:

1- Ya ürün sizde kalır firma bu ürünü size hibe eder karşılıgında sizden tanıtımını ister.

2- Belirli bir ücret karşılıgı ürünün tanıtımını yaptırır ürünün geri gönderilmesini ister. Açıkcası en ufak kanallarda dahi bu işin ücretsiz olduğunu ne gördüm ne duydum. Dışardan baktıgınızda 1-2 İstisna haricinde çoğu youtuber öyle olmadığını söylüyor ama değil. Öyle olmadığını söyleyen bir çok youtuber aslında çok yüksek rakamlar kazanıyor firmalar tarafından ama rakip istemedikleri için olayı çarpıtıyorlar :D . Geneldede ücretsiz inceleme yapanlar ürünler bir firma tarafından gönderilmeyen daha ufak büyüme aşamasında olan kanallar ürünleri kendi paralarıyla alanlar.

Çok ama çok büyük bir kanal değilseniz Ticari kaygılarla bu işi yapıyorsanız tarafsız olmak mümkün değil bu konudada ben hep tarafsızım diyen bir çok youtuber ilede yüzyüze çok sohbet ettim gerçekleri bilmesiniz daha iyi öyle söyliyim o kadar tarafsızlar :D :) Yurtdışındaki gibi Tarafsız olamamalarının başlıca sebebide anında Türkiyedeki firmalar ürününü övmediğiniz yada poh pohlamadıgınız zaman hoop sen olmazssan başkası var mantıgıyla sektörlerinin bile alakasız olduğu youtuberlar ile anlaşıyor. Bu iş yurtdışında pek o şekilde ilerlemiyor çünkü daha bilinçli bir tüketici var ve tüketici tarafsız incelemeler beklediğinden Firmalarda bu konuda tarafsızlık ilkesi ile hareket ediyor ama Türkiye gibi Ticari kaygıların çok daha yüksek olduğu ve bilinçlenme düzeyinin düşük olduğu ülkelere gelince işler değişiyor.

Bu durumu Kahve Sektörü özelinde değerlendirirsem bazı firmaların o kadar agresif hareket ettiği öyle belli ki ama şöylede bir gerçek var Türkiye pazarında ürünü agresiflik ve Tarafsız olmayan incelemeler sattırır. Türkiye pazarında genelde İyi ürün değil PR'ı daha güçlü ve daha agresif olan ürün tutulur.

Bu olaylarda biraz son zamanlarda değişim var ama Bilgisayar gibi daha köklü ve kullanıcı tecrübesi Türkiyede daha eskiye dayanan kategorilerde değişiyor bilinçli ve daha çok kullanıcı deneyimleri ön plana çıkıyor artık eskiye oranla bunun sebebide agresifçe satılan ve kötü olan ürünlerden çokca agzı yanan kullanıcılar. Nitelikli Kahve sektörü yeni bir sektör ve şuan daha agresiflik sattırır aşamasında bu süreç belkide yıllar sürecek malesef gerçek bu :)
Merhaba,

Öncelikle yorumunuz için teşekkür ederim. En azından yurtdışında da neler olduğunu az da olsa görmüş olduk ki PR olarak gönderilen ürünlerin varlığı hiç de bilinmeyen bir gerçek değil :)

Bunun haricinde ücretsiz ürün alan-iade eden hiç olmadığını, diyorsa da doğru olmadığını belirtmişsiniz.
Bu konuda hem kendi adıma hem de Quartet içerisinde yer alan diğer arkadaşlarım adına şunu diyebilirim ki, biz ürünleri satın da alıyoruz, deneme adına birbirimize de veriyoruz, firmalar tarafından deneme ürünü de yollanıyor ve gerçekten çok az da olsa hediye verilen ürünler de var.

Örneğin ben Minipresso videomu izleyen Sonat Bey tarafından Nanopresso hediye aldım. Daha doğrusu ben inceleme ürünü sandım kendisi hediye etti. Kaldı ki videomda bu durumu belirttim de ve ürünle alakalı negatif şeyler de söyledim.

Buna benim nezlimde en iyi örneğim Huskee Cup olacaktır. Ben çekiliş yaparak verdim ve Quartet adına da firmadan rica ettim bizlere hediye gönderdiler. Video çekerken de üründen plastik kokusu geldiğini ve kokunun çok kolayca çıkmadığını belirttim. Hatta video öncesi firmayla da durumu konuştum. Video sonrası keşke söylemeseydin dediler. Ben de onlara bana ürünün nasıl geldiğinin hiçbir önemi yok ben ne gördüysem onu söyledim diye belirttim.

Bu sebeple de, ticari bağım olsun ya da olmasın (ki çok şükür yok hala hobim bu güzel işler) asla ama asla bir ürünü, hediyeyi, kahveyi, ekipmanı vb. ne derseniz diyin, övmem övmedim de. Hatta ben az kalsın yerdim diye bir firma tarafından dava da edilme tehlikesi de geçirdim :)

Bu nedenle yalan söyleyenler tabi ki de vardır ancak 4 ümüz de böyle bir durum söz konusu değildir, belirtmek istedim :)

Son düzenleme:
Merhaba,

Öncelikle yorumunuz için teşekkür ederim. En azından yurtdışında da neler olduğunu az da olsa görmüş olduk ki PR olarak gönderilen ürünlerin varlığı hiç de bilinmeyen bir gerçek değil :)

Bunun haricinde ücretsiz ürün alan-iade eden hiç olmadığını, diyorsa da doğru olmadığını belirtmişsiniz.
Bu konuda hem kendi adıma hem de Quartet içerisinde yer alan diğer arkadaşlarım adına şunu diyebilirim ki, biz ürünleri satın da alıyoruz, deneme adına birbirimize de veriyoruz, firmalar tarafından deneme ürünü de yollanıyor ve gerçekten çok az da olsa hedie verilen ürünler de var.

Örneğin ben Minipresso videomu izleyen Sonat Bey tarafından Nanopresso hediye aldım. Daha doğrusu ben inceleme ürünü sandım kendisi hediye etti. Kaldı ki videomda bu durumu belirttim de ve ürünle alakalı negatif şeyler de söyledim.

Buna benim nezlimde en iyi örneğim Huskee Cup olacaktır. Ben çekiliş yaparak verdim ve Quartet adına da firmadan rica ettim bizlere hediye gönderdiler. Video çekerken de üründen plastik kokusu geldiğini ve kokunun çok kolayca çıkmadığını belirttim. Hatta video öncesi firmayla da durumu konuştum. Video sonrası keşke söylemeseydin dediler. Ben de onlara bana ürünün nasıl geldiğinin hiçbir önemi yok ben ne gördüysem onu söyledim diye belirttim.

Bu sebeple de, ticari bağım olsun ya da olmasın (ki çok şükür yok hala hobim bu güzel işler) asla ama asla bir ürünü, hediyeyi, kahveyi, ekipmanı vb. ne derseniz diyin, övmem övmedim de. Hatta ben az kalsın yerdim diye bir firma tarafından dava da edilme tehlikesi de geçirdim :)

Bu nedenle yalan söyleyenler tabi ki de vardır ancak 4 ümüz de böyle bir durum söz konusu değildir, belirtmek istedim :)
Siz bu işi hobiyi Ticari kaygılar beslemeden yapıyorsunuz dediğim gibi her sektörde olduğu gibi bu sektördede istisnalar var bence sizde o istisnaların arasındasınız bu bir önceki yazımı kişisel algılamanızı istememem. Yani ben şahsi olarak sizde ticari kaygı adına birşey görmedim diğer arkadaşlara göre daha geri plandasınız daha çok hobi olarak yapıyorsunuz yani kitlelere oynamıyorsunuz :) . Ama açık olmak gerekirse bu sektördeki Bazı youtuber arkadaşlar için malesef aynı şeyleri söylemeyeceğim en azından kendi adıma öyle olduğunu düşünmüyorum :)

Uzadıkça uzuyor konu. Bence asıl sorun herkes birbirini iyi tanımıyor. Tanımış olsa böyle durumlar olmaz. Herkesin hayatı zaten zor ve yorucu iken burada uzatmayalım. Ben zaten bir daha kendi inceleme videolarımı koymayacağım foruma paylaşmayacağımda. Forumda bulunurum yorum yazarım ama çok da fazla gerilmeye gerek yok. Altı üstü 100 ile 200 kişi izliyor videolarımı. Burada ticari beklenti fln filan yazılıyorda 200 izlenme ortalama ile size yoldaki adam bile bir ürün incelemeye yollamaz. Enes Batur falan değiliz biz. Bu yazdıklarınız onlar için geçerli bizler için değil.

Dün gece çektiğim videoyu 2 saatte çekip ardından kızımı uyuttum. Sonra 12'de kalkıp 3:30'a kadar edit yaptım. Sonra siteye yükledim. Sabah işe geldiğimde olayların böyle olacağı aklıma gelmezdi. Keşke paylaşmasaydım.

sadece tek bir şey belirtmek istiyorum. bir şeyden pek anlamıyorsanız vidyosunu da çekmeyin lütfen, komik duruma düşüyorsunuz.

Uzadıkça uzuyor konu. Bence asıl sorun herkes birbirini iyi tanımıyor. Tanımış olsa böyle durumlar olmaz. Herkesin hayatı zaten zor ve yorucu iken burada uzatmayalım. Ben zaten bir daha kendi inceleme videolarımı koymayacağım foruma paylaşmayacağımda. Forumda bulunurum yorum yazarım ama çok da fazla gerilmeye gerek yok. Altı üstü 100 ile 200 kişi izliyor videolarımı. Burada ticari beklenti fln filan yazılıyorda 200 izlenme ortalama ile size yoldaki adam bile bir ürün incelemeye yollamaz. Enes Batur falan değiliz biz. Bu yazdıklarınız onlar için geçerli bizler için değil.

Dün gece çektiğim videoyu 2 saatte çekip ardından kızımı uyuttum. Sonra 12'de kalkıp 3:30'a kadar edit yaptım. Sonra siteye yükledim. Sabah işe geldiğimde olayların böyle olacağı aklıma gelmezdi. Keşke paylaşmasaydım.
Herkes Kendini biliyor Berker'ciğim seninde açıkcası incelemelerinde Ticari Kaygı görmüyorum ben kendi adıma ama bazen yanlış değerlendirmeler yapabiliyorsun bu benim şahsi görüşüm :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri