• Mart Ayı Kahve Kulübü Toplu Alım Organizasyonu
    Sevgili Ziyaretçi Mart ayı Kahve Kulübü ortak alım firması sizlerin oyları ile Niji Coffee olarak seçildi. Bu konudan Mart ayı toplu alımı ile ilgili gelişmeleri öğrenebilirsin. Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Kanalına katılmayı, Instagram ve Twitter adreslerinden bizi takip etmeyi unutmayın.
  • Telefon numaranızı paylaşmadan Kahve Kulübü duyurularından, güncel indirim ve kampanyalardan haberdar olmak istiyorsanız Bu Linke tıklayarak Kahve Kulübü Whatsapp Kanalını takip edebilirsiniz.

Hangi Moka Pot?

@kahve123 Selamlar,

Öneri için teşekkür ederim.Şuan elimde 6cup bir alüminyum döküm var,kapasitesini arttırmak istiyorum.

Venus 10 cup modelinden sipariş verdim. Şimdi bununla tek kişilik demleme yapılamaz mı?

Venus 10 cup modelinden sipariş verdim. Şimdi bununla tek kişilik demleme yapılamaz mı?

Selamlar @helloween

Mokapot demleme yönteminin mantığına göre demlemenemez,deneme yapabilirsiniz lakin verimli bir çıktı olacağını hiç sanmam.Konu ekipmanı bende ana demleme ekipmanı olarak kullanıyorum ama hiç tek kişilik denemedim.
Eğer sürekli tek kişilik demleme yapacaksanız 2Cup - 4Cup aralığında bir mokapot temin etmenizi tavsiye ederim.

Selamlar @helloween

Mokapot demleme yönteminin mantığına göre demlemenemez,deneme yapabilirsiniz lakin verimli bir çıktı olacağını hiç sanmam.Konu ekipmanı bende ana demleme ekipmanı olarak kullanıyorum ama hiç tek kişilik denemedim.
Eğer sürekli tek kişilik demleme yapacaksanız 2Cup - 4Cup aralığında bir mokapot temin etmenizi tavsiye ederim.
Merhaba

Cevabınız için teşekkür ederim. Siparişi iptal ettim bugün. 4Cup alacağım sanırım.

Merhaba

Cevabınız için teşekkür ederim. Siparişi iptal ettim bugün. 4Cup alacağım sanırım.

Estağfurulla rica ederim @helloween

Umarım yine çelik olanı temin etmişsindir.

Demleme hususunda danışmak istediklerin olur ise özel mesaj yolu ile bana ulaşabilirsin,elimden geldiğince dilim döndüğünce yardımcı olmaya çalışırım.

Estağfurulla rica ederim @helloween

Umarım yine çelik olanı temin etmişsindir.

Demleme hususunda danışmak istediklerin olur ise özel mesaj yolu ile bana ulaşabilirsin,elimden geldiğince dilim döndüğünce yardımcı olmaya çalışırım.

sunu beğendim ama sanki üst kısım aliminyum gibi geldi. 2 kişilik çelik mokapot tercihim. fiyat önemli değil. aşağıdaki galiba yeni bir ürün, forumda deneyen olmayabilir

sunu beğendim ama sanki üst kısım aliminyum gibi geldi. 2 kişilik çelik mokapot tercihim. fiyat önemli değil. aşağıdaki galiba yeni bir ürün, forumda deneyen olmayabilir

Selamlar @helloween

Sanırım bunun su haznesi çelik lakin demlenen kahvenin aktığı hazne elüminyum.Daha detaylı araştırmanı tavsiye ederim.

Bir arkadşım aynısından aldı dışı çelik içi alüminyum sanırım 🤔

Selamlar @helloween

Eğer indüksiyon ocak kullanmıyorsanız bence en doğru tercih,şimdiden güle güle kullanının.Desteğe ihtiyacınız olması halinde benimle iletişim kurabilirsin,elimden geldiğince dilim döndüğünce destek olurum

Selamlar @helloween

Eğer indüksiyon ocak kullanmıyorsanız bence en doğru tercih,şimdiden güle güle kullanının.Desteğe ihtiyacınız olması halinde benimle iletişim kurabilirsin,elimden geldiğince dilim döndüğünce destek olurum
Tekrar merhaba

Venus 4cup'um bugün geldi ve bir deneme yapayım dedim. Suyu kaynattıktan sonra (hemen kaynar kaynamaz) walf'e kadar su koydum. CMD ile 15 klik, 21 ekim roast date'i olan el cantanto (kahve fab.) öğüttüm. Öğüttüğüm kahve yaklaşık 17gr idi. ama sanırım hazneye 2gr daha sığabilirdi. Herneyse ocakta yüksek ateşte pişirdim. Şaşırtıcı şekilde 30 saniye belki daha az bir sürede işlem tamamlandı.

İzlenimlerim ise şöyle. 21 ekim tarihli bir kahve kullanmama rağmen kesinlikle kahvede en ufak bir acılık yoktu. Sadece kahve v60'a nazaran hiç temiz değildi yani kahve bayağı bulanıktı. Kahvede yine sıfır krema vardı ve hafif ekşimsi bir tat bıraktı damağımda.

Acaba diyorum 15 klik çok mu ince oldu. Kahve bulanıklığı kafama takıldı. Bir de sıfır krema çıktı hiç yok yani. Malesef ki elimde yeni kahve yok ve elimde bulunan kahveleri bitirmek istiyorum. Daha ilk günden gayet keyifle içilebilir bir kahve elde ettim. French press ve v60'da ilk izlenimim bu kadar iyi başlamamıştı. Deneye deneye v60'da olduğu gibi kendime en güzel yolu bulacağım. Aynı zamanda french pressle süt köpürtüp latte de yapabilirim artık. Siz mokapot'u nasıl kullanıyorsunuz?

Tekrar merhaba

Venus 4cup'um bugün geldi ve bir deneme yapayım dedim. Suyu kaynattıktan sonra (hemen kaynar kaynamaz) walf'e kadar su koydum. CMD ile 15 klik, 21 ekim roast date'i olan el cantanto (kahve fab.) öğüttüm. Öğüttüğüm kahve yaklaşık 17gr idi. ama sanırım hazneye 2gr daha sığabilirdi. Herneyse ocakta yüksek ateşte pişirdim. Şaşırtıcı şekilde 30 saniye belki daha az bir sürede işlem tamamlandı.

İzlenimlerim ise şöyle. 21 ekim tarihli bir kahve kullanmama rağmen kesinlikle kahvede en ufak bir acılık yoktu. Sadece kahve v60'a nazaran hiç temiz değildi yani kahve bayağı bulanıktı. Kahvede yine sıfır krema vardı ve hafif ekşimsi bir tat bıraktı damağımda.

Acaba diyorum 15 klik çok mu ince oldu. Kahve bulanıklığı kafama takıldı. Bir de sıfır krema çıktı hiç yok yani. Malesef ki elimde yeni kahve yok ve elimde bulunan kahveleri bitirmek istiyorum. Daha ilk günden gayet keyifle içilebilir bir kahve elde ettim. French press ve v60'da ilk izlenimim bu kadar iyi başlamamıştı. Deneye deneye v60'da olduğu gibi kendime en güzel yolu bulacağım. Aynı zamanda french pressle süt köpürtüp latte de yapabilirim artık. Siz mokapot'u nasıl kullanıyorsunuz?
bulanıklığı nispeten gidermek için aeropress filtresi ya da normal v60 filtresini uygun ebatlarda keserek kullanabilirsiniz.
ben de venus 4cup almıştım, bugün şu videoda yer alan tarifle denedim, sonuç gayet iyiydi.

Tekrar merhaba

bulanıklığı nispeten gidermek için aeropress filtresi ya da normal v60 filtresini uygun ebatlarda keserek kullanabilirsiniz.
ben de venus 4cup almıştım, bugün şu videoda yer alan tarifle denedim, sonuç gayet iyiydi.

Selamlar @helloween

Öncelikle mokapot çıktısının V60 kadar saydam olmasını beklememek gerekiyor,filtresini yerine takarken de fark etmiş olmalısın ki V60 yöntemde kullanılan filtreler gibi değil.Mokapot ne espresso kadar yüksek gövdeli ne de V60 kadar saydam/akışkan bir yapıya sahiptir.

Fincanın altında kahve partikülleri kaldı ise yazında da belirtmiş olduğun üzere öğütümün ince gelmiş olabilir ve kahve sepetini tam durmadığın ve yüksek derecelerde su ile demlemeyi başlattığın için çekirdeğin bitterleşmeye vaktide kalmamıştır.

Kahve sepetine öğütülmüş kahveyi koyduktan sonra tersi düz olan bir bıçağı sepetin ağzına dayayarak kahveyi düzeleştiriyorum ve ardından çok hafifçe kahve sepetinin yanından 2-3 kez vurarak oluşan boşlukları alarak oluşan boşlukları kahve ile dolduruyorum.Öğütüm derecesine göre demlemelerimi 85°C - 90°C aralığındaki sıcaklığa sahip su ile başlatıyorum.Ocağın en küçük gözüne koyarak en harlı ile en kısık arasında ateşi açarak demlenen kahvenin kahve haznesine akmaya başlaması ile en kısıka alarak su rengine dönene kadar bekliyorum.Su rengine döndükten sonra derin bir kabtaki soğutulmuş suya yada musluğun altına su haznesini tutarak denlemenin sonlanmasını sağlıyorum.

Çelik mokapotta herhangi bir krema oluşmasını beklememelisin ve krema oluşup oluşmasının da lezzete herhangi bir katkısı yada kaybı olmuyor.Bu yüzden kremaya hiç takılma.

Edit:Ek olarak eğer fincanında kalan partiküllerin olmaması için öğütümü kalınlaştırabilirsin yada sevgili @opare ninde yorumunda belirtmiş olduğu gibi aeropress filtresi kullanabilirsin.Bir nebzede olsa gövdesinide arttırabilir.Ben hiç denemedim.

Mokapot müthiş keyifli. İçtikçe içesin gelir. Hazırlama ve demleme süreci de ayin gibi. Başka bir rahatlık veriyor.
İlk mokapot deneyimlerim faciaydı. Fakat @NoPainNoCoffee desteği sayesinde
KafeinKültür' ün "pink star" ı ile harikalar yarattık. Kendisinin hatırı sayılır bilgisi ve deneyimi vardır.
Bulanıklık da doğal bir sunum oluşturduğu için beni rahatsız etmedi.

Mokapot müthiş keyifli. İçtikçe içesin gelir. Hazırlama ve demleme süreci de ayin gibi. Başka bir rahatlık veriyor.
İlk mokapot deneyimlerim faciaydı. Fakat @NoPainNoCoffee desteği sayesinde
KafeinKültür' ün "pink star" ı ile harikalar yarattık. Kendisinin hatırı sayılır bilgisi ve deneyimi vardır.
Bulanıklık da doğal bir sunum oluşturduğu için beni rahatsız etmedi.

Kardeşim @Mastaura Selamlar,

Güzel sözlerin için çok teşekkür ederim,eğer ortada bir güzellik var ise büyük oranda senin emeğin ve elinin lezzeti ile çıkıyor.

Mokapot'un hazırlık ve demlenme sürecine dair cümlelerine son derece katılıyorum kesinlikle bir ayin ve hiç bitmesini istemeyeceğin bir ayin.

Krema da gelse ne iyi olurdu. Brikka da mı alsam diye düşünüyorum. Çok krema veriyormuş ama aliminyum olması sağlık ve temizlik açısından kötü.

Yaptığı krema zaten sahte ona verdigim paraya acirim, onun yerine sartlari biraz zorlayip Wacaco minipressoya yönelmek en mantiklisi

Selamlar @1aykutkaya

Bu tamami ile ne içmek istediğine bağlı,minipresso yada picopresso yada benimde bir adet mevcut olan kompresso gibi ekipmanlar daha ziyade espressoya en yakın çıktıyı almak için.Lakin mokapot'un demlediği çıktı daha farklı bir lezzet ve gövde profiline sahip.

Esasen espresso'nun köpüğüde yanlış hatırlamıyorsam kahve masası kanalında levent abi ile ismail abin konuğu espresso porfetto'nun sahibi ile yapmış oldukları programda şöyle diyordu;espresso'nun üzerindeki köpük yalnızca kullanılan çekirdeğin hala tazeliğini korduğunu ve yeni öğütülmüş olduğunu gösterir diyordu.Yani köpüğün alınan çıktıya herhangi bir lezzet katkısı yok.

Mokapot demleme prensibi itibari ile su aşağıdan yukarıya yalnızca 2 yada taş çatlasın 3 bar basınç ile itiliyor.Bu basınç değerlerinde de öyle bir köpük beklemek hayal olacaktır.

Mokapot'un kendi metal filtresinin üzerine aeropress filtrezi konularak biraz daha gövdeli,daha az kahve partiküllü ve görece olarakta köpük elde edilebildiği söyleniyor şahsım adına ben hiç denemedim.

Edit: picopresso değil nanopresso idi,wacaco modellerine çok hakim değilim.

Son düzenleme:
Geri