• Mart Ayı Kahve Kulübü Toplu Alım Organizasyonu
    Sevgili Ziyaretçi Mart ayı Kahve Kulübü ortak alım firması sizlerin oyları ile Niji Coffee olarak seçildi. Bu konudan Mart ayı toplu alımı ile ilgili gelişmeleri öğrenebilirsin. Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Kanalına katılmayı, Instagram ve Twitter adreslerinden bizi takip etmeyi unutmayın.
  • Telefon numaranızı paylaşmadan Kahve Kulübü duyurularından, güncel indirim ve kampanyalardan haberdar olmak istiyorsanız Bu Linke tıklayarak Kahve Kulübü Whatsapp Kanalını takip edebilirsiniz.

Evde İrlanda Kahvesi (Irish Coffee)

Evde İrlanda kahvesi yapmak isteyen ilgililer için güzel bir kaynağı buraya bırakıyorum.

Irish Coffee
, diğer adıyla İrlanda kahvesi, viski ile hazırlanan ilginç bir kahvedir. irish coffee, kahve, İrlanda viskisi ve esmer şekerin kombin edilip karıştırılması ve üzerine de çırpılmış krema dökülerek kokteyl tarzı bir sunumla servis edilen kahvedir. Bu kahvenin yapımında mutlaka Jameson viskisi kullanılması istenir.Hatta İrlandalılar sipariş vermeden önce garsonlara, içerisinde kullanılan viskinin Jameson viskisi olup olmadığını sorarak öyle sipariş verirler.
Bu kahve, özel olarak üretilmiş 120cc'lik Irish Coffee Bardağı'nda (büyük kulplu viski kadehi - goblet) servis edilir.

Irish Coffee Tarifi İçin Gerekli Malzemeler:
4 cl İrlanda viskisi
1,5 çay fincanı filtre kahve
1 kahve kaşığı esmer şeker
Çırpılmış krema
1 tutam toz muskat

Irish Coffee Nasıl Yapılır?

Irish Coffee Yapılışı:

Irish coffee bardağını ilk başta ısıtmamız gerekir. Bunun için bardağın içerisine sıcak su dökülür ve 1-2 dk kadar bardak bu sıcak su ile ısıtılır. Ve bardakta bulunan su dökülür.
İlk önce kremamızı 15-20 saniye kadar çırparak bir kenarda hazırda bekletiyoruz. Ardından irish coffee kadehine viskiyi ekliyoruz. Ardından üzerine esmer şeker ilave ediyoruz. Bu ikiliyi kaşıkla güzelce karıştırıyoruz. Kalın öğütülmüş kahveyi french press yardımıyla demliyoruz. Kahvemiz 3-4 dk demlendikten sonra french press'te filtreleyip kadehimizde bulunan viski ve şeker karışımının üzerine döküyoruz. Bir kez daha karıştırıyoruz. Son olarakta daha önceden çırpmış olduğumuz kremayı bir kaşığı ters çevirerek yavaş bir şekilde kadehe ekliyoruz.

Kremanın üzerine ise; isteğe bağlı olarak toz muskat veya farklı şeyler atarak servis ediyoruz.

Kaynak:https://www.kahvekafe.net/2018/01/irish-coffee-irlanda-kahvesi-tarifi.html?m=1

Tarif için teşekkürler.

Alternatif ve daha kolay bir yol olarak, önce şeker kahve ile eritilip, içine viski de eklenebilir.
Irish whiskey olarak benim de tercihim Jameson, ancak başka İrlanda viskileri, hatta elinizde kısıtlı sayıda viski varsa hoşunuza gideni de kullanabilirsiniz.
Krema konusunda da ben biraz çekimserim açıkçası, Irish Coffee'yi kremasız yapıp tüketen kanatta yer alıyorum :D ama çırpmadan Tikveşli vb. hazır kremalar da kullanılmaktadır.

kısacası, Irish Coffee konusunda tarif biraz çeşitli, maalesef standardı net olan bir kahve/kokteyl değil. Eldeki malzemelerle aslına (!) uygun yapmaya çalışmak, elimizden gelen tek şey gibi.

Tarif için teşekkürler.

Alternatif ve daha kolay bir yol olarak, önce şeker kahve ile eritilip, içine viski de eklenebilir.
Irish whiskey olarak benim de tercihim Jameson, ancak başka İrlanda viskileri, hatta elinizde kısıtlı sayıda viski varsa hoşunuza gideni de kullanabilirsiniz.
Krema konusunda da ben biraz çekimserim açıkçası, Irish Coffee'yi kremasız yapıp tüketen kanatta yer alıyorum :D ama çırpmadan Tikveşli vb. hazır kremalar da kullanılmaktadır.

kısacası, Irish Coffee konusunda tarif biraz çeşitli, maalesef standardı net olan bir kahve/kokteyl değil. Eldeki malzemelerle aslına (!) uygun yapmaya çalışmak, elimizden gelen tek şey gibi.

Evde eritmem gereken bir noname viski stoğu var, ilk paragraftaki tarifinizin detaylı hali var mıdır? 😇

10 yıldan uzun süredir kahve içiyorum bir kere denedim bana göre olmadığını düşündüğüm için bir daha denemedim :)

deneyen arkadaşlardan fotoğraf bekliyoruz.

Evde eritmem gereken bir noname viski stoğu var, ilk paragraftaki tarifinizin detaylı hali var mıdır? 😇
tabi ki... öncelikle adresi gönderiyorum, eritmeye yardımcı olabilirim :D

şaka bir yana, çok detaylı bir tarif değil, sadece yukarıda ert-exxen'in tarifinin sırası değişik. yani ölçüler aynı, şekeri viski yerine kahvede eritiyorsunuz ve üstüne belirtilen oranda viskiyi ekliyorsunuz. Sonrasında hazır kremayı bardağın üzerine hafifçe bırakıyolrsunuz, süsleme ve yumuşak lezzet için. (hatta bazı insanlar tüp krem şanti sıkıyor)

benim nasıl yaptığımı soruyorsanız, yaptığımda yoğun filtre kahvenin içine istediğim sertliğe göre İrlanda ya da harman viski ekliyorum, ölçeğe bağlı kalmıyorum. Malt viski kullanmayı tercih etmiyorum. Mümkünse turba yoğun viski koyuyorum.

tabi ki... öncelikle adresi gönderiyorum, eritmeye yardımcı olabilirim :D

şaka bir yana, çok detaylı bir tarif değil, sadece yukarıda ert-exxen'in tarifinin sırası değişik. yani ölçüler aynı, şekeri viski yerine kahvede eritiyorsunuz ve üstüne belirtilen oranda viskiyi ekliyorsunuz. Sonrasında hazır kremayı bardağın üzerine hafifçe bırakıyolrsunuz, süsleme ve yumuşak lezzet için. (hatta bazı insanlar tüp krem şanti sıkıyor)

benim nasıl yaptığımı soruyorsanız, yaptığımda yoğun filtre kahvenin içine istediğim sertliğe göre İrlanda ya da harman viski ekliyorum, ölçeğe bağlı kalmıyorum. Malt viski kullanmayı tercih etmiyorum. Mümkünse turba yoğun viski koyuyorum.

Teşekkürler, o zaman yaptığım filtre kahvenin içine bir tatlı kaşığı şeker katıp üzerine viskimi ekliyip içiyorum. Kahvenin soğuk olması mı gerekiyor? Krema ya da krem şantiyle uğraşamam :))

Teşekkürler, o zaman yaptığım filtre kahvenin içine bir tatlı kaşığı şeker katıp üzerine viskimi ekliyip içiyorum. Kahvenin soğuk olması mı gerekiyor? Krema ya da krem şantiyle uğraşamam :))
ben sıcakken ekliyorum viskiyi. sıcakla alkol biraz uçup aromalar kalınca, biraz serinleyince içiyorum.

Bu sabah Colombiya supremo ve red label karıştırarak yaptım. Şu ana kadar içtiğim en iyi kahve olabilir.

Geri