• Mart Ayı Kahve Kulübü Toplu Alım Organizasyonu
    Sevgili Ziyaretçi Mart ayı Kahve Kulübü ortak alım firması sizlerin oyları ile Niji Coffee olarak seçildi. Bu konudan Mart ayı toplu alımı ile ilgili gelişmeleri öğrenebilirsin. Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Kanalına katılmayı, Instagram ve Twitter adreslerinden bizi takip etmeyi unutmayın.
  • Telefon numaranızı paylaşmadan Kahve Kulübü duyurularından, güncel indirim ve kampanyalardan haberdar olmak istiyorsanız Bu Linke tıklayarak Kahve Kulübü Whatsapp Kanalını takip edebilirsiniz.

Deneyimlediğiniz kahvelerin tadım notlarını ve demleme reçetelerinizi kaydediyor musunuz?

ahmetmurat

Yeni Üye
Merhaba,

2 yıl öncesine kadar denediğim kahvelerin tadım notlarını, kahveyi nereden aldığımı ve kişisel puanımı belirttiğim bir excel tutuyordum fakat denenen kahve sayısı arttıkça güncel tutmak zor oldu. Listeyi şimdi tekrar güncel tutmaya karar verdim fakat sizlerin de benzer ya da daha profesyonel kayıt önerileriniz varsa değerlendirmek isterim,

Screen Shot 2020-08-01 at 10.49.50.png

Bir kahvesever forumda paylaşmıştı, notion diye aratıp kendisinin yarattığı şablonu kendi kullanımınıza göre revize edip kullanabilirsiniz.
Ben hem çekirdek takibi hem de reçete takibi için bu siteyi kullanıyorum.

Tablo kullaniyorum ben. An itibari ile kayıt ettiğim değerler.

Bean
Roastry
Origin
Roast Date
Price
Amount

Brew
Method
Grind
Coffee Weight
Water Weigh
Brew Time
Date
Notes

Taste
Strength
Acidity
AfterTaste
Complexity
Body
Sweetness
Bitterness
Overall
Notes

Tablo kullaniyorum ben. An itibari ile kayıt ettiğim değerler.

Bean
Roastry
Origin
Roast Date
Price
Amount

Brew
Method
Grind
Coffee Weight
Water Weigh
Brew Time
Date
Notes

Taste
Strength
Acidity
AfterTaste
Complexity
Body
Sweetness
Bitterness
Overall
Notes
demlemeye dair tüm değerler var sanırım listede :), kesinlikle ekliyorum tabloma. teşekkür ederim🤘

demlemeye dair tüm değerler var sanırım listede :), kesinlikle ekliyorum tabloma. teşekkür ederim🤘

Aslında biraz kendi demleme ekipman ve yöntemime göre belirledim parametreleri. İlave parametreleri genelde note kısmına ekliyorum. İki farklı note var yalnız. Biri tadım kısmında birde demleme kısmında. Sıcaklık ve Su eklebilecek diğer parametreler demleme için.

Tadım kısmınıda ben şu anda derecelendirme olarak yapıyorum. 1-10 arasında. Note kısmına sadece yazı giriyorum. Tadım notaları tablomda bulunmuyor.

Alakalı başlığı açacaktım, açmadan belki vardır bir bakayım dedim, iyi ki bakmışım :).
Gerçi pek ilgi görmemiş başlık ama aslında sorun olarak açılan pek çok başlığın da çözümü bu tür tablolar tutmak.
Ben kendim için şöyle bir tablo oluşturdum. Tadım notlarını detaydan ziyade en çok öne çıkanları tek başlık aştında topluyorum. Zira her kahve içeceğimde o kadar odaklanmak istemiyorum.
Cupping yapacağım zaman ayrı tablolar kullanıyorum onun için, elime geçen her yeni çekirdek için önce bir cupping yapmaya çalışıyorum.

05FFDD33-6245-406E-8B8D-D95AA8E4DF61.png

Geri