• Mart Ayı Kahve Kulübü Toplu Alım Organizasyonu
    Sevgili Ziyaretçi Mart ayı Kahve Kulübü ortak alım firması sizlerin oyları ile Niji Coffee olarak seçildi. Bu konudan Mart ayı toplu alımı ile ilgili gelişmeleri öğrenebilirsin. Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Kanalına katılmayı, Instagram ve Twitter adreslerinden bizi takip etmeyi unutmayın.
  • Telefon numaranızı paylaşmadan Kahve Kulübü duyurularından, güncel indirim ve kampanyalardan haberdar olmak istiyorsanız Bu Linke tıklayarak Kahve Kulübü Whatsapp Kanalını takip edebilirsiniz.

Comandante ve Espresso

mergenoglu

Üye
İsim
Mehmet Ümit Ergenoğlu
Daha fazla  
İsim
Mehmet Ümit Ergenoğlu
Espresso Makinesi
Gaggia New classic pro
Değirmen
Comandante
Ekipmanlar
Hario değirmen, Hario v60, Aeropress
Kahve Arkadaşlığı İstiyor musunuz?
Evet
Kahve Arkadaşlığı İl
İstanbul
Kahve Arkadaşlığı İlçe 1
Şişli
Kahve Arkadaşlığı İlçe 2
Gaziosmanpaşa
Giriş seviyesi olduğum için 6 aylığına Gaggia New classic pro ve Comandante C40 el değirmeni kullanıyorum. Daha sonra pası attıktan sonra üst seviyeye çıkacağım. Kahve ile ilgili log tutuyorum. Kullandığım her kahve için kayıt oluşturuyorum. Takip eden zamanda ara ara kayıtlarımı ve yorum paylaşacağım. Merak ettiğim, benzer şekilde yapan var mı Espresso için? Forumda gördüm birkaç paylaşım Espresso ile ilgili ama devamı yoktu. Daha da önemlisi acılık vb sorunlarda yok gösterici bilgilere tam olarak rastlayamadım.

@mergenoglu Belki bu başlık altında tuttuğunuz kayıtları paylaşabilirsiniz. Espresso ekipmanları daha çok bütçe istediğinden, demleme paylaşımları ön plana çıkıyor ama ben de sizlerin deneyimlerini okuyarak, öğrenmek isterim.

Espressoya hak ettiği saygınlığı kazandırma vakti gelmiş olabilir :)

Giriş seviyesi olduğum için 6 aylığına Gaggia New classic pro ve Comandante C40 el değirmeni kullanıyorum. Daha sonra pası attıktan sonra üst seviyeye çıkacağım. Kahve ile ilgili log tutuyorum. Kullandığım her kahve için kayıt oluşturuyorum. Takip eden zamanda ara ara kayıtlarımı ve yorum paylaşacağım. Merak ettiğim, benzer şekilde yapan var mı Espresso için? Forumda gördüm birkaç paylaşım Espresso ile ilgili ama devamı yoktu. Daha da önemlisi acılık vb sorunlarda yok gösterici bilgilere tam olarak rastlayamadım.

Açıkçası benim evde espresso hikayem o kadar yeni ki daha nasıl bir şekilde paylaşım yapmam gerektiğini bile bilmiyorum. Espressocular nasıl tarif veriyor birbirlerine 😁

Açıkçası benim evde espresso hikayem o kadar yeni ki daha nasıl bir şekilde paylaşım yapmam gerektiğini bile bilmiyorum. Espressocular nasıl tarif veriyor birbirlerine 😁
Bu konuda @NoDRaC zaten çok güzel reçete veriyor. Bir doktor olarak kesinlikle onaylıyorum reçetesini. Ortak benimsediğimiz bir şablon altında yapabiliriz bunu. Bu arada ben de espresso makine olayında çok yeniyim. Moka pot ile espresso da çok zaman geçirdim. Yeni cihaz Gaggia ile kendime 6 ay süre verdim. Sonra, evladiyelik iyi bir makineye geçeceğim.

@mergenoglu Belki bu başlık altında tuttuğunuz kayıtları paylaşabilirsiniz. Espresso ekipmanları daha çok bütçe istediğinden, demleme paylaşımları ön plana çıkıyor ama ben de sizlerin deneyimlerini okuyarak, öğrenmek isterim.

Espressoya hak ettiği saygınlığı kazandırma vakti gelmiş olabilir :)
Çoktan geldi geçti bile.

Bu arada özellikle belirtmek isterim ki çok farklı kahve çekirdekleri ve farklı ayarlarda demleme yapıyorum bu ara. Kesinlikle kahve pusulası, kahve demleme pusulası çok işime yarıyor. Çünkü deneme yanılma ile buluncak şey değil. Kesinlikle ve kesinlikle kahve pusulası çok faydalı fikir veren ve uygulaması kolay bir çözüm.

Bu arada özellikle belirtmek isterim ki çok farklı kahve çekirdekleri ve farklı ayarlarda demleme yapıyorum bu ara. Kesinlikle kahve pusulası, kahve demleme pusulası çok işime yarıyor. Çünkü deneme yanılma ile buluncak şey değil. Kesinlikle ve kesinlikle kahve pusulası çok faydalı fikir veren ve uygulaması kolay bir çözüm.
hocam gaggia dan memnun musunuz bu arada? yoksa cok mu acemi işi

58 mmlik portafiltresiyle en profosyonel giriş seviyesi makinesi sayılabilir gaggia. Çoğumuz onun küçük küçük kardeşi bekoyla öğrendik espressoyu :)

Onun küçük kardeşi Beko ve Comandanteyi 1.5 seneye yakın kullandım.Çok güzel kahveler içtiğim oldu.Comandante ile Red Clix kullanıyorsanız öğütüm aralığınız epey geniş olur şanslısınız bu konuda.Çünkü bu tip makine ve değirmenlerde kahvenin tadına olumlu yönde etki edecek pek bir seçenek olmadığı için geniş öğütüm aralığı çok önemlidir.Eğer normal akslı bir Comandante kullanıyorsanız öğütüm aralığınız dardır espresso konusunda.O halde dozaj ve tamp şiddeti ile oynamak gerekir.Buna dikkat ederek çok güzel kahveler içebilirsiniz.Ben comandante ile öğütüm yaptığımda espresso için genellikle 9 ila 12 ya da 13 klik arasında gidip geliyorum.9 klik aşağısı benim emektar comandantede çok ince kalıyor.10 klikte bırakıyorum.Genellikle 19 gram kahve kullanıyorum 30 saniye 40 gram espresso almaya çalışıyorum.Saniye ve gram bir iki aşağı yukarı değişebiliyor.Comandanteyi harman kahvelerden ziyade single orijin shotlarda kullanıyorum.
Yeni makine almadan önce Gaggia klasiği bir güzel tanıyın Hocam.İnanın zamanla doğru kahveleri yakalarsanız güzel espressolar içebilirsiniz.

Onun küçük kardeşi Beko ve Comandanteyi 1.5 seneye yakın kullandım.Çok güzel kahveler içtiğim oldu.Comandante ile Red Clix kullanıyorsanız öğütüm aralığınız epey geniş olur şanslısınız bu konuda.Çünkü bu tip makine ve değirmenlerde kahvenin tadına olumlu yönde etki edecek pek bir seçenek olmadığı için geniş öğütüm aralığı çok önemlidir.Eğer normal akslı bir Comandante kullanıyorsanız öğütüm aralığınız dardır espresso konusunda.O halde dozaj ve tamp şiddeti ile oynamak gerekir.Buna dikkat ederek çok güzel kahveler içebilirsiniz.Ben comandante ile öğütüm yaptığımda espresso için genellikle 9 ila 12 ya da 13 klik arasında gidip geliyorum.9 klik aşağısı benim emektar comandantede çok ince kalıyor.10 klikte bırakıyorum.Genellikle 19 gram kahve kullanıyorum 30 saniye 40 gram espresso almaya çalışıyorum.Saniye ve gram bir iki aşağı yukarı değişebiliyor.Comandanteyi harman kahvelerden ziyade single orijin shotlarda kullanıyorum.
Yeni makine almadan önce Gaggia klasiği bir güzel tanıyın Hocam.İnanın zamanla doğru kahveleri yakalarsanız güzel espressolar içebilirsiniz.
Çok teşekkür ederim çok güzel özetlemişsiniz. Dediklerinizin tamamen aynısını uyguluyorum. Yaklaşık bir hafta on gün oldu aşağı yukarı aynı parametrelerde dolanıyorum. Red Clix Var ama açıkçası kullanmadım. Kullanmalı mıyım onu da bilmiyorum. Çünkü bildiklerimi karıştırmama neden olacak. Şu aşamada 9-12 klik arasında Ve 17 ile 18 gram kahve arasında gidiyorum. Ara ara karışım ara ara tek bölge kahve kullanıyorum. Anlattıklarınızın ekran görüntüsünü aldım ara ara bakıp fikir alacağım çok teşekkür ederim.

Çok teşekkür ederim çok güzel özetlemişsiniz. Dediklerinizin tamamen aynısını uyguluyorum. Yaklaşık bir hafta on gün oldu aşağı yukarı aynı parametrelerde dolanıyorum. Red Clix Var ama açıkçası kullanmadım. Kullanmalı mıyım onu da bilmiyorum. Çünkü bildiklerimi karıştırmama neden olacak. Şu aşamada 9-12 klik arasında Ve 17 ile 18 gram kahve arasında gidiyorum. Ara ara karışım ara ara tek bölge kahve kullanıyorum. Anlattıklarınızın ekran görüntüsünü aldım ara ara bakıp fikir alacağım çok teşekkür ederim.
Rica ederim.Hala doğru reçete üzerinde çalışıyorum.Bence de 17 gram altına düşmeyin.Artık yeni nesil kahve işiyle beraber klasik espresso tarifi de değişti gibi.Gramlar falan :) Bazen bu nitelikli kahve işinde tutmayan shotlardan sıkılıp kavrum tarihi üzerinden fazla geçmemiş denk getirebilirsem Rioba,Lavazza çekirdek kullandığım da oluyor 🤭 Elinizde ziyan edecek kahve varsa ya da beğenmediğiniz Red Clix denerken kullanabilirsiniz.Ben kullanmadım hiç Red Clix.Ama espresso için faydalı olacağını düşünüyorum.Kullanan arkadaşlar Red Clix ve espresso ilişkisini açıklarsa iyi olur :)

Tekrar çok teşekkür ederim. Evet resim clix İle ilgili kullananların tecrübeleri bizim için çok faydalı olacak. Bu arada senin de tecrübelerinden yararlanmak ve espresso çekirdeklerini öğrenmek istiyorum. Güzel Çekirdek bulursan haber verirsen sevinirim. Özel reçete ve tarifleri nde bekliyorum

Tekrar çok teşekkür ederim. Evet resim clix İle ilgili kullananların tecrübeleri bizim için çok faydalı olacak. Bu arada senin de tecrübelerinden yararlanmak ve espresso çekirdeklerini öğrenmek istiyorum. Güzel Çekirdek bulursan haber verirsen sevinirim. Özel reçete ve tarifleri nde bekliyorum
Şu aralar makineden espressodan uzaktayım.Coffee Departmentten Pedra Azul sevdiğim çekirdeklerden biri olmuştu.Onun öncesinde Boxx Coffee espresso blendi denemiştim.Son zamanlarda deneyip beğenen arkadaşlar oldu.3 Core Roastery İkiga Espresso ucuz ve güzel bir alternatif.
Klasik espressodan şaşmam akışı kreması yerinde olacak arkadaş diyenlere Coffee Mamma Newyork Espresso blendi iyi bir seçenek.İly bulunabilirse o da zincir kahveler içinde iyi bir alternatif olabilir.Tabi bunlar bana göre sevdiğim çekirdekler.Ben biraz klasik tarzda kavrulmuş çekirdekleri ve harmanları seviyorum.Elimizdeki ekipmanlar ile açık kavrum çekirdeklerden düzgün espresso shot alınamıyor bence.Filtre kahve için 60 lira verdiğin bir çekirdeği keyifle içerken dur ya ben bundan bir espresso çekeyim diyorsun.Tabi ilk etapta olmuyor.18 gram boşuna çöpe gidiyor.Zaman zaman sıcalk değerleriyle oynayarak bir şeyler yapmaya çalışsak da genel itibariyle başarısız oluyorum.Omni roast kavrumlarda özellikle Probador Collectiva çekirdekleri başarılı oluyor espressoda bazen.O da Amerika çekirdeklerinde.Sanalbaharat.com El Salvador çekirdeği geçtiğimiz günlerde denediğim düşük asiditesi ve fazla acı olmamasıyla beni etkileyen bir çekirdek oldu.Tam bir deneme çekirdeği uygun fiyatıyla :)

Yine faydalı bilgiler için teşekkür. Kolay gelsin

Beko ve gaggia sepetler için 18 gr biraz fazla dozlama olmuyor mu? Kahve puckının shower screena değmemesi gerekiyor. Bunu shot sonrası puck üzerinde grup izini görüyorsanız düşünebilirsiniz.

Beko ve gaggia sepetler için 18 gr biraz fazla dozlama olmuyor mu? Kahve puckının shower screena değmemesi gerekiyor. Bunu shot sonrası puck üzerinde grup izini görüyorsanız düşünebilirsiniz.
Beko kullandığım dönemde görmedim de lelit kullanıyorum şimdi onda ara ara görüyorum.Hatta kahve bayatsa yapışıyor grup başlığına

Kendi standart sepet için bazı çekirdeklerde karşılaşıyor bu durumla ancak ben naked pf getirttim amazon.com dan.
sepet zaten 22 gr.için onunla çok daha verim alıyorum Gaggia New Classic de.

Kendi standart sepet için bazı çekirdeklerde karşılaşıyor bu durumla ancak ben naked pf getirttim amazon.com dan.

benimde esp makinesi kullananlar için en önemli tavsiyelerimden birtanesi sepet. Vst ims pullman bakılabilir. Benim bütün sepetlerim ims baristapro serisi

pek olmuyor. kahve bayatsa oldu bir kere.

Geri