• Mart Ayı Kahve Kulübü Toplu Alım Organizasyonu
    Sevgili Ziyaretçi Mart ayı Kahve Kulübü ortak alım firması sizlerin oyları ile Niji Coffee olarak seçildi. Bu konudan Mart ayı toplu alımı ile ilgili gelişmeleri öğrenebilirsin. Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Kanalına katılmayı, Instagram ve Twitter adreslerinden bizi takip etmeyi unutmayın.
  • Telefon numaranızı paylaşmadan Kahve Kulübü duyurularından, güncel indirim ve kampanyalardan haberdar olmak istiyorsanız Bu Linke tıklayarak Kahve Kulübü Whatsapp Kanalını takip edebilirsiniz.

Comandante C40 vs Timemore C1 C2 - Kullanıcı Deneyimi ve Tecrübeler

İsim
Levent
El değirmeni ararken karşınıza çıkan 2 değirmeni sorsam, cevap Comandante ve Timemore olur... Son zamanlarda da bir sürü soru geliyor. Umarım bir nebze cevap olur.

Comandante'nin ününden bahsetmeye gerek yok sanırım… Bir çok yarışmacı tarafından kullanılan, öğütme performası açısından EK43 gibi üst düzey değirmenler ile karşılaştırılan bir Alman tasarımı…

Peki Timemore bu yarışın neresinde kalıyor? Fiyat farkına değer mi? Hangi değirmen kime göre?

Bu yazımda Comandante C40 ile Timemore C1 'i karşılaştıracağım.

Not: 2 değirmeni de kendim satın aldım. :) Yakında Slim için de ekleme yapacağım :) Görüşler şahsi kullanıcı görüşlerim ve yoruma tamamen açık.

1594562327062.png
Görünüş ve Tasarım:
Her iki değirmen de son zamanlarda görmeye alıştığımız, çift rulman yataklı sabitleme sistemini kullanıyor. İki değirmende de yalpalama ya da merkezleme sorunu yok.

İki değirmen de kaliteli bir hissiyat veriyor. Bu kategoride Comandante özellikle kullanılan malzeme ve kişiselleştirme özellikleriyle ön plana çıkıyor. Comandantede farklı renk ve model topuz tasarımları mevcut. Ayrıca gövdedeki ahşap kaplama için de farklı renk ve modeller mevcut. Estetik olarak oyum Comandanteye.;)

!Comandante ile Timemore arasında 3 kat fiyat farkı olduğunu belirtmek lazım.!

Boyutlar:
Timemore daha küçük, ince ve hafif. Ele rahat oturuyor. Gövdedeki desenli tasarım, tutmayı kolaylaştırıyor.

Comandantenin gövde çapı ve ağırlığı daha fazla. Bunda öğütme kapasitesinin yüksek olmasının etkisi var. Eliniz küçükse sizi biraz zorlayabilir. 😊

20200712_154046-1-500x500.jpg

20200712_154216-2-500x500.jpg

Öğütme Kolu:
  • Timemore C1: Öğütme kolu gövdedeki milin üst kısmına geçmeli olarak sabitleniyor. Bazen gevşeme yapabiliyor ama öğütürken hiç çıktığı olmadı.
  • Comandante: Öğütme kolu gövdedeki milin üst kısmına bir
    mıknatıs yardımıyla geçmeli olarak sabitleniyor. Daha iyi bir kavrama sağlıyor.
İki değirmende de öğütme kollarının uzunluğu benzer. Timemore un yataydaki uzunlugu 1 cm kadar daha uzun. ki değirmen de ergonomik ve kolay bir öğütüm sunuyor.

20200712_154403-1-500x500.jpg

Comandantede milin etrafındaki boşluğa bazen çekirdek girebiliyor. Özellikle küçük olan Heirloom tarzı çekirdekler :) Bence iyilestirilmesi gereken ufak bir ayrinti.

20200712_1544033-348x500.jpg

Öğütme Haznesi:
  • Timemore C1: C1 modelinde içi plastik, dışı aluminyum olarak üretilen hazne, C2 modelinde tamamen alüminyum olarak güncellendi.
  • Comandante: Hazne 2 farklı renkte cam olarak geliyor. Saydam ve koyu kahverengi. Bu da daha az statik demek.
Ayar Vidası:
İki değirmende de ayar mekanizmasını kontrol eden vida plastikten yapılmış. Timemore C1 de statik kaynaklı yapışmalar bu bölgede oluyor. Comandante de ise böyle bir sorun oluşmuyor.
  • Timemore un vidasını çevirmek Comandante’ye göre daha kolay. 2 noktadan baglantu plakasini ustune oturuyor.
  • Comandante’nin klik ayarını yaparken çıkan ses de çok farklı bir hissiyat veriyor😊 3 noktadan dogrudan burr yuzeyi ustune oturuyor.
Kesici (Burr):
Her iki öğütücünün de kalbinde konik çelik kesici (burr) kullanılıyor. Kesici tasarımları birbirinden tamamen farklı.
  • Timemore da 38 mm çaplı çelik bir kesici kullanılıyor.
  • Burr ile ayar vidası arasında döküm bir sabitleme vidası var.
  • Comandante ise 39 mm çaplı, nitrojen alaşımlı patentli çelik bir kesici var.
  • Burr ile ayar vidası arasında ilave bir parça yok. Ayar vidası doğrudan burr üstünde dönüyor.
  • Comandantenin en iddaalı olduğu ve fark yarattığı kısım burası. Öğütüm kısmında değineceğim.
20200712_153023-500x500.jpg

Öğütüm Hızı:
Burada verdigim degerler cekirdek tipine ve kavruma bagli ve farklilik gosterebilir. Umarim bir fikir verecek kadar yardimi olur.

Timemore C1:
  • Çekirdekler hazneye çok kolay giriyor ve burr tasarımı sayesinde hızlıca öğütülüyor.
  • V60 için saniyede 0.7-0.8 grama kadar çekirdek öğütmeniz mümkün. Tur başına 2 çekirdek diyebiliriz.
  • 20 klikte (V60 ayarı) 15 gram çekirdeği,20- 25 saniye civarında öğütebilirsiniz.
Comandante :
  • Benzer bir V60 ayarı için, 15 gram çekirdeği öğütmek 35-40 saniye civarında sürüyor.
  • 0.4-0.5 gram/saniye civarı ya da tur başına 1 çekirdek civarı diyebiliriz.
Çok ince ayarlara indikçe, Timemore da süre 4-5 katına çıkarken, Comandante de bu süre sadece 2 katına çıkıyor. Timemore da belli bir klik altına inildiğinde ise, öğütme süreleri 4-5 dk yı bulabiliyor. Türk Kahvesi ve Espresso ayarlarını çok ince yapmak isterseniz, Timemore da biraz daha uzun sürecektir ama espresso ve TK öğütümü de yapabilirsiniz.

Ekleme...
Not:
Comandante de Red Clix adı verilen, öğütme aralığını daha sıkı kontrol etmeye yarayan bir eklenti var. Ayrıca satıcılıyor. Özellikle ince öğütümlerde hassasiyet sağlıyor. Normal 20 klik, Red Clix ile 40 klik oluyor.

Öğütüm Kalitesi:

Bu kısım biraz göreceli. Elimde test yapabileceğim pahalı ekipmanlar yok ama deneyimlerimi aktarmaya çalışacağım.

Benzer ayarlarda, aynı kahve ile, aynı V60 demlemesini yaptığımda, Timemore ile öğütülen kahveler ile demlemen fincanlar, Comandanteye göre daha fazla çözünmüş (over extracted) olabiliyor. Özellikle toz çıkarma eğilimi olan ve doğal işlenmiş çekirdeklerde bu fark daha görünür. Demleme sonlarında kahve yatağının üstündeki çamursu tabakadan, Timemore un daha çok toz ürettiğini ve bunun da over extraction a sebep olduğunu söyleyebilirim. Comandante öğütümleri kendi tecrübeme göre daha homojen . Comandante daha dengeli fincanlar sunuyor.

Not: Burada bahsettiğim farkı anlamak için, çok fazla kahve içmek, kahvenin kimyasını anlamak ve ekipmanların kahve ile etkileşimini iyi bilmek gerekiyor. Demlemeye yeni başlayan ya da orta seviyede bir kahvesever için, bunları ayırt etmek biraz zaman alabilir.

Hangi değirmen kime göre?
Timemore C1:
  • Nitelikli kahve dünyasına yeni adım atan ya da orta seviye bir kahve sever iseniz, Timemore gibi çelik burr kullanan bir değirmeni, özellikle filtre öğütümleri için önerebilirim.
  • Espresso ve Türk kahvesi de benim için önemli diyorsanız, biraz yorulmayı göze almanız lazım.
  • Bütçeniz kısıtlaysa, yine Timemore imdadınıza yetişebilir ve keyifle kahve içebilirsiniz.
  • Artık resmi bir distribütörü de mevcut.
Comandante:
  • İleri seviye bir kahve severseniz, detaylara önem veriyor ve mükemmel fincanları hedefliyorsanız, Comandante size göre.
  • Uzun süre kullanabileceğiniz ve memnun kalacağınız bir öğütücü, tabi karşılığında belli bir meblağ ödemeyi kabul etmeniz gerekiyor.
  • Çok iyi teknik destek sunuluyor.
Not: Hatalar varsa lütfen belirtin. Sürç-i lisan ettiysek de affola :)
20200624_093026-3-375x500.jpg

Comandante C40Timemore C
Çap (mm)6052
Yükseklik (mm)161147
Ağırlık (gr)630430
Kesici (Burr) Çapı (mm)3938
Burr Tipi ve MalzemesiKonik
Nitrojen alaşım yüksek dayanımlı çelik
Konik
Çelik
GövdeÇelik üstü ağaç kaplamaPlastik üstü desenli aluminyum
İç AksamÇelik ve plastikPlastik
HazneCam
(2 renk, saydam ve koyu kahverengi)
C1 Plastik üstü desenli aluminyum
C2 için tamamen aluminyum
Kapasite (gr)40-4525-30
Ayar VidasıPlastikPlastik
MilÇelikÇelik
YataklamaÇift rulmanlıÇift rulmanlı
Öğütme KoluÇelikÇelik
TopuzAhşap, mıktanıs ile mile sabitleniyor.Plastik, mile geçmeli bağlanıyor
Kapakİnce plastikKalın plastik
KişiselleştirmeGövde ve topuz için renk ve model seçenekleri varYok
StatikBurr etrafında belli berlirsizAyar vidası etrafında mevcut

@PepukKahve ile Kahve Masası 1. Bölümünde de detaylıca anlattık :)

Son düzenleme:
Çok güzel inceleme.
Tercih konusunda kendi yorumumu yapacağım.

Kahve sizin için yeni bir hobi ve başlangıç aşamasında fazla para harcamak istemiyorsanız Timemore alın.
Kahve sizin için bir tutku ve yıllar boyu bu tutkuyu sürdürecekseniz Comandante alın. (Tk ya da espresso için zaten direkt cmd alın, campos yazdığı için belirtme gereği bile yok aslında)

Ayrıca ikisinin de ikinci eli oldukça hareketli. Alınan fiyatın biraz altına hızlıca satabilirsiniz.

Eğer forumda paylaşılan tarifleri kullanacaksanız Comandante daha mantıklı. Timemore’da her değirmenin ayarı, kliki farklı olabiliyor.

Son olarak comandanten’nin satış sonrası desteği muazzam. Timemore’u aliexpress’ten alırsanız bulacağınız muhattap diğer aliexpress ürünleri ile aynı seviyede. Yakında resmi distribütörlüğü geliyor sanırsam ama mevcut durum bu şekilde.

Not: Comandante çok daha şık :)

edit: Timemore Türkiye resmi distribütörü artık mevcut.

Son düzenleme:
Güzel ve detaylı bir karşılaştırma. Bunun için teşekkür ederim. Timemore çok iyi bir değirmen, kullanıcısı oldukça fazla.
Ben nitelikli kahve içmeye ilk başladığımdan beri, olmuşken iyisi olsun düşüncesini benimsediğimden Comandante almak istiyordum. Bu kararımda nitelikli kahve içmeye uzun yıllar devam etme isteğimin de etkisi var. Çabucak sıkılan, tabir-i caiz ise ayran gönüllü biri olsam alacağım değirmen çok yüksek ihtimalle, maddi sebeplerden dolayı Timemore olurdu. Neticede hem yeterince iyi, hem de ucuz. :) Özellikle artık Türkiye’den de alınabiliyor olması büyük avantaj. Bunun için @Globally ’e teşekkürler. :)

O kadar ayrıntılı bir inceleme olmuş ki, sayfanın sonu bile gelmedi. Büyük emek verildiği çok net!

Güzel İnceleme olmuş elinize sağlık Zamanında Aliekspress kargo yolları gözleyerek Aldığım Timemore gerçekten fiyatına göre çok başarılı bir ürün. Ama yeni başlayacak olanların ve İyi bir değirmene geçmek isteyenlerin artık Aliekspress yolu gözlemesine gerek kalmadığını belirtiyim @Globally Gelbura sayesinde artık resmi olarak ülkemizde satılıyor. Timemore değirmenimi Çok uzun zamandır kullanıyorum. Alacakların burr ve malzeme kalitesi konusunda şüphesi olmasın. Şimdiye kadar. 30 Kg çekirdek ögütmüşümdür burrlar hala ilk günkü kondisyonunda söküp elime aldığımda hala çok keskin olduğunu hissediyorum :)

İnceleme için teşekkürler. Konu dışı olacak ama, nedense benim comandante’de 22 23 click civarı bırakın 35 saniyeyi neredeyse 1dakika alıyor. Neden olabilir ? Ayda bir dişlileri temizliyorum tıkanan bir şey yok.

Konudışı olacak ama, nedense benim comandante’de 22 23 click civarı bırakın 35 saniyeyi neredeyse 1dakika alıyor. Neden olabilir ? Ayda bir tüm dişlileri temizliyorum tıkanan bir şey yok.
Performanslı çevirmiyorsanız ondan olabilir :) Yüksek Tempoda çevirmeyi deneyin :)

El değirmeni ararken karşınıza çıkan 2 değirmeni sorsam, cevap Comandante ve Timemore olur... Son zamanlarda da bir sürü soru geliyor. Umarım bir nebze cevap olur.

Comandante'nin ününden bahsetmeye gerek yok sanırım… Bir çok yarışmacı tarafından kullanılan, öğütme performası açısından EK43 gibi üst düzey değirmenler ile karşılaştırılan bir Alman tasarımı…

Peki Timemore bu yarışın neresinde kalıyor? Fiyat farkına değer mi? Hangi değirmen kime göre?

Not: 2 değirmeni de kendim satın aldım. :) Yakında Slim için de ekleme yapacağım :) Görüşler şahsi kullanıcı görüşlerim ve yoruma tamamen açık.

Ekli dosyayı görüntüle 3288
Görünüş ve Tasarım:
Her iki değirmen de son zamanlarda görmeye alıştığımız, çift rulman yataklı sabitleme sistemini kullanıyor. İki değirmende de yalpalama ya da merkezleme sorunu yok.

İki değirmen de kaliteli bir hissiyat veriyor. Bu kategoride Comandante özellikle kullanılan malzeme ve kişiselleştirme özellikleriyle ön plana çıkıyor. Comandantede farklı renk ve model topuz tasarımları mevcut. Ayrıca gövdedeki ahşap kaplama için de farklı renk ve modeller mevcut.

Boyutlar:
Timemore daha küçük, ince ve hafif. Ele rahat oturuyor. Gövdedeki desenli tasarım, tutmayı kolaylaştırıyor.

Comandantenin gövde çapı ve ağırlığı daha fazla. Bunda öğütme kapasitesinin yüksek olmasının etkisi var. Eliniz küçükse sizi biraz zorlayabilir. 😊

Öğütme Kolu:
  • Timemore C1: Öğütme kolu gövdedeki milin üst kısmına geçmeli olarak sabitleniyor. Bazen gevşeme yapabiliyor ama öğütürken hiç çıktığı olmadı.
İki değirmende de öğütme kollarının uzunluğu benzer. İki değirmen de ergonomik ve kolay bir öğütüm sunuyor.

Comandantede milin etrafındaki boşluğa bazen çekirdek girebiliyor. Özellikle küçük olan Heirloom tarzı çekirdekler :)

Öğütme Haznesi:
  • Timemore C1: C1 modelinde içi plastik, dışı aluminyum olarak üretilen hazne, C2 modelinde tamamen alüminyum olarak güncellendi.
  • Comandante: Hazne 2 farklı renkte cam olarak geliyor. Saydam ve koyu kahverengi. Bu da daha az statik demek.
Ayar Vidası:
İki değirmende de ayar mekanizmasını kontrol eden vida plastikten yapılmış. Timemore C1 de statik kaynaklı yapışmalar bu bölgede oluyor. Comandante de ise böyle bir sorun oluşmuyor.
  • Timemore un vidasını çevirmek Comandante’ye göre daha kolay.
  • Comandante’nin klik ayarını yaparken çıkan ses de çok farklı bir hissiyat veriyor😊
Kesici (Burr):
Her iki öğütücünün de kalbinde konik çelik kesici (burr) kullanılıyor. Kesici tasarımları birbirinden tamamen farklı.
  • Burr ile ayar vidası arasında ilave bir parça yok. Ayar vidası doğrudan burr üstünde dönüyor.
  • Comandantenin en iddaalı olduğu ve fark yarattığı kısım burası. Öğütüm kısmında değineceğim.

Öğütüm Hızı:
Timemore C1:
  • Çekirdekler hazneye çok kolay giriyor ve burr tasarımı sayesinde hızlıca öğütülüyor.
  • V60 için saniyede 0.7-0.8 grama kadar çekirdek öğütmeniz mümkün. Tur başına 2 çekirdek diyebiliriz.
  • 20 klikte (V60 ayarı) 15 gram çekirdeği,20- 25 saniye civarında öğütebilirsiniz.
Comandante :
  • Benzer bir V60 ayarı için, 15 gram çekirdeği öğütmek 35-40 saniye civarında sürüyor.
İnce ayarlara indikçe, Timemore da süre 4-5 katına çıkarken, Comandante de bu süre sadece 2 katına çıkıyor. Timemore da belli bir klik altına inildiğinde ise, öğütme süreleri 4-5 dk yı bulabiliyor. Hatta 10 klik altına inildiğinde, çekirdek hazneye alınamıyor ve süreler 8-10dk ya kadar çıkabiliyor. Türk Kahvesi ve Espresso ayarlarını çok ince yapmak isterseniz, Timemore da zorlanabilirsiniz.

Ekleme...
Not:
Comandante de Red Clix adı verilen, öğütme aralığını daha sıkı kontrol etmeye yarayan bir eklenti var. Ayrıca satıcılıyor. Özellikle ince öğütümlerde hassasiyet sağlıyor. Normal 20 klik, Red Clix ile 40 klik oluyor.

Öğütüm Kalitesi:

Bu kısım biraz göreceli. Elimde test yapabileceğim pahalı ekipmanlar yok ama deneyimlerimi aktarmaya çalışacağım.

Benzer ayarlarda, aynı kahve ile, aynı V60 demlemesini yaptığımda, Timemore ile öğütülen kahveler ile demlemen fincanlar, Comandanteye göre daha fazla çözünmüş (over extracted) olabiliyor. Özellikle toz çıkarma eğilimi olan ve doğal işlenmiş çekirdeklerde bu fark daha görünür. Demleme sonlarında kahve yatağının üstündeki çamursu tabakadan, Timemore un daha çok toz ürettiğini ve bunun da over extraction a sebep olduğunu söyleyebilirim. Comandante öğütümleri kendi tecrübeme göre daha homojen. Comandante daha dengeli fincanlar sunuyor.

Not: Burada bahsettiğim farkı anlamak için, çok fazla kahve içmek, kahvenin kimyasını anlamak ve ekipmanların kahve ile etkileşimini iyi bilmek gerekiyor. Demlemeye yeni başlayan ya da orta seviyede bir kahve sever için, bunları ayırt etmek biraz zaman alabilir.

Timemore:
  • Nitelikli kahve dünyasına yeni adım atan ya da orta seviye bir kahve sever iseniz, Timemore gibi çelik burr kullanan bir değirmeni, özellikle filtre öğütümleri için rahatlıkla önerebilirim.
  • Espresso ve Türk kahvesi de benim için önemli diyorsanız, biraz yorulmayı göze almanız lazım.
  • Bütçeniz kısıtlaysa, yine Timemore imdadınıza yetişebilir ve keyifle kahve içebilirsiniz.
Comandante:
  • İleri seviye bir kahve severseniz, detaylara önem veriyor ve mükemmel fincanları hedefliyorsanız, Comandante size göre.
  • Uzun süre kullanabileceğiniz ve memnun kalacağınız bir öğütücü, tabi karşılığında belli bir meblağ ödemeyi kabul etmeniz gerekiyor.
Not: Hatalar varsa lütfen belirtin. Sürç-i lisan ettiysek de affola :) @raistlin @Globally

Comandante C40Timemore C
Çap (mm)6052
Yükseklik (mm)161147
Ağırlık (gr)630430
Konik
Çelik
HazneCam
Kapasite (gr)40-4525-30
MilÇelikÇelik
Öğütme KoluÇelikÇelik
Emeklerine sağlık Levent! Güzel ve keyifli bir inceleme olmuş. ✌️✌️

Ekli dosyayı görüntüle 3288
Görünüş ve Tasarım:

İki değirmen de kaliteli bir hissiyat veriyor. Bu kategoride Comandante özellikle kullanılan malzeme ve kişiselleştirme özellikleriyle ön plana çıkıyor. Comandantede farklı renk ve model topuz tasarımları mevcut. Ayrıca gövdedeki ahşap kaplama için de farklı renk ve modeller mevcut.

Boyutlar:

Öğütme Kolu:
İki değirmende de öğütme kollarının uzunluğu benzer. İki değirmen de ergonomik ve kolay bir öğütüm sunuyor.

Comandantede milin etrafındaki boşluğa bazen çekirdek girebiliyor. Özellikle küçük olan Heirloom tarzı çekirdekler :)

Öğütme Haznesi:
Ayar Vidası:
  • Timemore un vidasını çevirmek Comandante’ye göre daha kolay.
  • Comandante’nin klik ayarını yaparken çıkan ses de çok farklı bir hissiyat veriyor😊
Kesici (Burr):

Öğütüm Hızı:
Timemore C1:
Comandante :
İnce ayarlara indikçe, Timemore da süre 4-5 katına çıkarken, Comandante de bu süre sadece 2 katına çıkıyor. Timemore da belli bir klik altına inildiğinde ise, öğütme süreleri 4-5 dk yı bulabiliyor. Hatta 10 klik altına inildiğinde, çekirdek hazneye alınamıyor ve süreler 8-10dk ya kadar çıkabiliyor. Türk Kahvesi ve Espresso ayarlarını çok ince yapmak isterseniz, Timemore da zorlanabilirsiniz.

Ekleme...
Not:

Öğütüm Kalitesi:

Benzer ayarlarda, aynı kahve ile, aynı V60 demlemesini yaptığımda, Timemore ile öğütülen kahveler ile demlemen fincanlar, Comandanteye göre daha fazla çözünmüş (over extracted) olabiliyor. Özellikle toz çıkarma eğilimi olan ve doğal işlenmiş çekirdeklerde bu fark daha görünür. Demleme sonlarında kahve yatağının üstündeki çamursu tabakadan, Timemore un daha çok toz ürettiğini ve bunun da over extraction a sebep olduğunu söyleyebilirim. Comandante öğütümleri kendi tecrübeme göre daha homojen. Comandante daha dengeli fincanlar sunuyor.

Not: Burada bahsettiğim farkı anlamak için, çok fazla kahve içmek, kahvenin kimyasını anlamak ve ekipmanların kahve ile etkileşimini iyi bilmek gerekiyor. Demlemeye yeni başlayan ya da orta seviyede bir kahve sever için, bunları ayırt etmek biraz zaman alabilir.

Timemore:
  • Nitelikli kahve dünyasına yeni adım atan ya da orta seviye bir kahve sever iseniz, Timemore gibi çelik burr kullanan bir değirmeni, özellikle filtre öğütümleri için rahatlıkla önerebilirim.
Comandante:
Not: Hatalar varsa lütfen belirtin. Sürç-i lisan ettiysek de affola :) @raistlin @Globally

Comandante C40Timemore C
Çap (mm)6052
Yükseklik (mm)161147
Ağırlık (gr)630430
Konik
Çelik
HazneCam
Kapasite (gr)40-4525-30
MilÇelikÇelik
Öğütme KoluÇelikÇelik

Büyük emek vermişsiniz, ellerinize sağlık. Fazlasıyla detaylı, muazzam bir inceleme-karşılaştırma olmuş.

Ben de bu değerli paylaşım için teşekkür ediyorum. Emeğe saygı. 🙏🧿😍

Sıfır noktanız doğru mu?

Sıfır noktası için birşey soracağım mesela ayar yaparken illa her defasında sonuna kadar sıkıp ayar mekanizması artık ileri gitme eğilimi göstermediği yer sıfır noktası mi oluyor bunu her defasında yapmak mı gerekir yoksa çevirme kolu boşa düşmediği zaman sıfır noktası diyebilirmiyiz

Sıfır noktası için birşey soracağım mesela ayar yaparken illa her defasında sonuna kadar sıkıp ayar mekanizması artık ileri gitme eğilimi göstermediği yer sıfır noktası mi oluyor bunu her defasında yapmak mı gerekir yoksa çevirme kolu boşa düşmediği zaman sıfır noktası diyebilirmiyiz
Güzelce Temizleyin fırçasıyla her ögütümden sonra arada kahve kalmasın çünkü yanıltıcı oluyor arada kahve kalınca sıfır noktasını bulmada. kolun yatay tutgunuzda düşmeden kaldığı nokta 0 ilk düşüş noktası 1 dir.

Belki bunu yapmak çok zor ama birde Comandante de şu kadar klik timemore da şu kadarına denk geliyor süper olurdu 😊

Sona kadar sıkmamamız lazım, sona doğru yaklaştığınızda bir click inceltip değirmeni yatay tuttuğunuzda kolun kendi ağırlığını taşıdığı ilk nokta 0 oluyor. Ancak @AltayOzger dediği gibi arada kahve kaldı ise bazen tam olmasa da kol ağırlığını kaldırıyor gibi geliyor bunu aşmak içinde birkaç defa sallamanız yeterli.

Geri