Kaynaklar

Yeni Başlayanlar İçin V60 Demleme Tekniği 101

Giriş:

Basit bir demleme nasıl yapılır bunun üstünden gideceğiz. Detaylara ve yardımcı demleme ekipmanlarına (melodrip, lilydrip, vs…) girmeyeceğiz.

Kahve çekirdeği ve damak tadınıza göre aşağıdaki parametreler ile ufak oynamalar yapabilirsiniz.

Birçok V60 tarifi olduğundan bu sadece bir öneri ve V60’a yeni başlayanlar için bir kılavuz olabilir. V60 da doğru ya da yanlış, siyah beyaz gibi değil. 

😊

 Güzelliği de bence burada.

Not: Hatalar ya da eklenmesi gereken bir detay varsa yorumlarınız doğrultusunda güncellenecektir.

Gerekli Olanlar:

  • V60 demleyici ve filtre kağıdı
  • İyi bir kahve değirmeni (burr tipi)
  • Tartı ve kronometre
  • Kuğuboyun kettle
  • Servis sürahisi ya da kupa bardak
  • İyi bir su (kahvenin 99% u su olduğundan, kaliteli su önemli!

Kahve/Su Oranı:

Kabul edilen kahve su oranı 1:15-1:17 arasındadır. Bu da demek oluyor ki, her 1 gram kahve çekirdeği için, 15 ile 17 gram su kullanmamız gerekiyor.

Sıcak Su:

91C – 95C arası sıcak su kullanılması tavsiye ediliyor. Açık kavrumlar için aralığın üst tarafına yakın daha sıcak su tercih ediliyor.

Isı kontrollü bir su ısıtıcınız varsa, daha kolay olur. Suyu kaynatıp, ardından soğutmak pek tavsiye edilmese de büyük bir fark yaratacağını şahsen düşünmüyorum. Bunun için suyu kaynatıp, 30-40 saniye civarı beklemeniz yeterli.

Kahve-Öğütücü-Öğütüm Kalınlığı:

Demlemeden hemen önce öğüttüğünüz güzel bir kahve çekirdeği gerekiyor. Öğütme demlemedeki en kritik parametrelerden birisi. Önceden öğütülmüş bir kahvede maalesef aromaların çoğu kaybedilmiş oluyor.

Öğütüm kalınlığı ve homojenliği, demleme sürenize doğrudan etki edeceğinden kaliteli bir öğütücü edinmenizi tavsiye ederim.

Tipik bir V60 demlemesi için bize orta-ince bir öğütüm gerekiyor. Comandante için 20-25, Timemore için 18-22 arası iyi bir başlangıç olabilir. İnce öğütüm demleme süresini uzatacağından acı tatlara sebep olacaktır. Benzer şekilde kalın öğütümler de demleme süresini azaltıp ekşi tatlara sebep olacaktır.

Ayrıca demleyeceğimiz çekirdeğin de tercihen açık ya da açık-orta kavrum olmasını tavsiye ederim. Orta kavrumun üstüne çıkıldıkça, acı tatlar baskınlaşacaktır.

Demleme Parametrelerimiz:

  • 233 gram istediğimiz sıcaklıkta su (94C)
  • 14 gram ince-orta öğütüm güzel bir doğal işlenmiş kahve (Timemore 20 klik)
  • Kahve/Su = 1:16.7
  • Hedef süre: 2:45 (süre hedeften uzun kalırsa öğütümü kalınlaştıracağız, kısa kalırsa incelteceğiz)

Nasıl Demledim:

Görsellerde geçecek terimler:
Blooming: Kahvedeki hapsolan karbondioksit (CO2) gazlarının sıcak su ile buluştuğunda baloncuklar oluşturarak salınımı. Faydaları: 1) CO2 ekşi/acı tatlar verir. 2) demleme sırasında su kahveye daha iyi temas eder.

Blooming ile ilgili yazacağım detaylı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.


Rao SpinDemlemenin bir aşamasında, V60 ekipmanını hafifçe dairesel döndürerek bütün kahvelerin ıslandığından emin olmak ve kanallanmanın önüne geçmek için yapılan bir hareket. Düz bir kahve yatağı elde edilir. Opsiyoneldir. Bazı tariflerde görebilirsiniz. Gövdeyi biraz arttırıyor.

…ve keyif zamanı…… verdiğim örnekte bu kahveyi demlemedim ama severek içtiğim bir V60 demlemesi olduğundan paylaşmak istedim 🙂

Bir cevap yazın