• Mayıs Ayı Kahve Kulübü Toplu Alım Organizasyonu
    Sevgili Ziyaretçi Mayıs ayı Kahve Kulübü ortak alım firması sizlerin oyları ile Zümrüt Karaca olarak seçildi. Bu konudan Mart ayı toplu alımı ile ilgili gelişmeleri öğrenebilirsin. Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Kanalına katılmayı, Instagram ve Twitter adreslerinden bizi takip etmeyi unutmayın.
  • Telefon numaranızı paylaşmadan Kahve Kulübü duyurularından, güncel indirim ve kampanyalardan haberdar olmak istiyorsanız Bu Linke tıklayarak Kahve Kulübü Whatsapp Kanalını takip edebilirsiniz.

TIDAL Türkiye'de hizmetini sonlandırıyor.

Yıllardır Tidal dışında bir müzik sağlayıcısı kullanmadığımız için soğuk duş etkisi yarattı başta. Alternatif ararken Deezer hifi ile Apple music arasında bir seçim yapmak durumunda kaldım. Deezer hifi maksimum 16-Bit/44.1kHz sample rate sunarken Apple bunu alışık olmadığımız şekilde bir üst seviye üyelik gereksinimi olmadan 24-Bit/196kHz olarak sunuyor. Arşiv de gayet geniş. Yalnızca bazı albümlerde tahmin ediyorum ki bölgesel kısıtlamaya gidildiği için kilitli şarkılar bulunuyor. Telefon uygulaması olarak Deezer'ı daha efektif bulsam da masaüstü sistemim için Apple music geçişi yaptım. Aylığa vurunca bedavadan biraz pahalıya geliyor.
Bende Apple düşündüm ama player'ı o kadar rezaletti ki. Eğer bunu düzelttilerse onu da deneyebilirim. Bir test edin hatta görsel atarsanız sevinirim.

güncel edit: kullanıyım dedim. test ettim. Deezer da kendi play listimde ki şarkıları aratıp ses kalitelerine bakmak istedim ne kadar fark var.
karşıma çıkan ekran. şarkıların bazıları Türkiye de kullanılamıyor. İlla bölge değiştirmem gerekli. Böyle saçma şey mi olur? Ben bu hatayı aldığım şarkıyı ve şarkıları Deezer da ve Tidal da çalabiliyorum. Apple 72 milyon arşivim var diyor ama bunun kaçını efektif olarak sunabiliyor?

1634014240097.png

Deezer dan devam

Son düzenleme:
Tidal'ın özelikle desktop app oldukça kullanışlı. Ancak uzun zamandır Tidal'ın "mqa" zorlamasından dolayı Deezer'a geçmeyi planlıyordum. Bu kararları benim için isabet olmuş. MQA kayıpsız bir format degil ve daha da önemlisi Tidal "master" logosunu gördüğünüz her parçada cd formatını seçseniz dahi mqa formatında akış sağlamaya devam ediyor. İki app arasında A-B testinde özelikle baslarda Tidal'da daha fazla bozulma duyuyordum ancak tam emin değilim ciddi bir fark olduguna. En azından kullanıcılarına formatlar arasında seçim şansı vermeleri gerekirdi.
İlgilenenler için:

Çok doğru tespitler.

Bu video serisi benim için de ufuk açıcı oldu ve yıllardır kullandığım Tidal’den bir çırpıda vazgeçtim.

Olay sadece ses kalitesiyle de kalmıyor. Üreticiler MQA lisansı alabilmek için daha çok para ödüyorlar ve bu ürünleri satın alırken biz müzikseverlerin cebine yansıyor.

Üstelik istesek de o ürünün mqa olmayan versiyonunu da alamıyoruz.

Nereden tutsan tamamiyle elde kalan ‘kayıplı’ bir format.

Çok doğru tespitler.

Bu video serisi benim için de ufuk açıcı oldu ve yıllardır kullandığım Tidal’den bir çırpıda vazgeçtim.

Olay sadece ses kalitesiyle de kalmıyor. Üreticiler MQA lisansı alabilmek için daha çok para ödüyorlar ve bu ürünleri satın alırken biz müzikseverlerin cebine yansıyor.

Üstelik istesek de o ürünün mqa olmayan versiyonunu da alamıyoruz.

Nereden tutsan tamamiyle elde kalan ‘kayıplı’ bir format.
Haklısınız. Beni asıl irite eden dürüst olmamaları. Eğer mqa ve diğer formatlar arasında bir tercih sağlasalardı tidalda kalmaya çalışırdım. Tidal'ın desktop programı çok daha başarılı ve özellikle konser video kayıtlarını rahatça bulabilmek keyifliydi. Spotify belirli bir zaman içinde "hifi" seçenegi sunacak ancak bizim memlekette bu servisi sağlarlar mı bilmiyorum.

Son düzenleme:
Tidal Arjantin'den VPN ile devam ediyorum. Tidal Kavimler göçü Arjantin'e doğru başladı :D
Evet, duydum onu. Bayağı da ekonomik oluyormuş fiyatı.

Amaç gerçek kayıpsız ve stüdyodan çıkan master’a en yakın halini dinlemekse Qobuz gibi alternatifleri bir deneyin derim mutlaka. Gerçekten Tidal diğer kayıpsız alternatiflerine göre aynı albümde MQA de daha farklı bir ses veriyor. Amaç aslına sadakat ise bu iyi yönde bir fark değil ama.

Tabiki öznel beğenilere saygım sonsuz, sesini seviyorsanız diyecek hiçbir sözüm kalmıyor.

@eyes-on-you Qobuz 24 bit native desteği ile bir üst seviye. Fakat fiyatları aile üyeliği ile Amerika üzerinden ortak hesap ile alınsa bile çok pahalı oluyor. Spotify vs kalite açısindan şu anda oldukca kayıplı. Alternatif deezer var. Audirvana, Roon desteği düşünuldüğünde Qobuz ve Tidal kalıyor. Ben arşivim üzerinden dinlemeyi(NAS uzerinde) tercih ediyorum. Tidal ve Spotify'ı yeni müzikleri kesfetmek için daha cok kullanıyorum. Arabada vs daha az bandwith kullandıgı için spotify daha iyi oluyor. Yani amacına göre her birinin yeri var aslında.

Son düzenleme:
@eyes-on-you Qobuz 24 bit native desteği ile bir üst seviye. Fakat fiyatları aile üyeliği ile Amerika üzerinden ortak hesap ile alınsa bile çok pahalı oluyor. Spotify vs kalite açısindan şu anda oldukca kayıplı. Alternatif deezer var. Audirvana, Roon desteği düşünuldüğünde Qobuz ve Tidal kalıyor. Ben arşivim üzerinden dinlemeyi(NAS uzerinde) tercih ediyorum. Tidal ve Spotify'ı yeni müzikleri kesfetmek için daha cok kullanıyorum. Arabada vs daha az bandwith kullandıgı için spotify daha iyi oluyor. Yani amacına göre her birinin yeri var aslında.

Apple Music loseless'a geçtiğinden beir kullanıyorum ses kalitelsi gerçekten çok iyi özellikle apple digital remasterlar farkını belli ediyor ancak stream edemiyoruz sanırım apple music'i Tidal ve qobuz'da olduğu gibi ? , Tidal'in çekilmesi beni de çok üzdü , Direk Flac olarak indirebiliryordum albümler PC'ye arşivi bayağı genişletmiştim bu sayede

VPN ile Arjantinden üyelik başlattım. Sorunsuzca kullanıyorum. VPN'i sadece üye olmak için kullandım. Dinlerken VPN kullanmanıza gerek yok.

Plus mı ? Fiyat ve kalite nasıl ?

Plus mı ? Fiyat ve kalite nasıl ?
ben zaten kullanıyordum TIDAL. evet Plus. MQA Dac var elimde. gayet memnunum. Deezer da var. Ama TIDAL kullanırken Deezer aramıyorum. Ne zaman adamlar uyanır da banlarsa o zaman Deezer devam.

Geri