• Mayıs Ayı Kahve Kulübü Toplu Alım Organizasyonu
    Sevgili Ziyaretçi Mayıs ayı Kahve Kulübü ortak alım firması sizlerin oyları ile Zümrüt Karaca olarak seçildi. Bu konudan Mart ayı toplu alımı ile ilgili gelişmeleri öğrenebilirsin. Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Kanalına katılmayı, Instagram ve Twitter adreslerinden bizi takip etmeyi unutmayın.
  • Telefon numaranızı paylaşmadan Kahve Kulübü duyurularından, güncel indirim ve kampanyalardan haberdar olmak istiyorsanız Bu Linke tıklayarak Kahve Kulübü Whatsapp Kanalını takip edebilirsiniz.

TIDAL Türkiye'de hizmetini sonlandırıyor.

jackjoker

Üye
Daha fazla  
Ekipmanlar
Delter Coffee Press, Aeropress, Comandante c40, V60, Konchero, Hario Tarti
Benim gibi bir çok odyofil hastalarının takip ettiği ve tercih ettiği TIDAL Türkiye den çekilme kararı almış. 14/10/2021 tarihinden itibaren TIDAL servislerine bağlanmanız mümkün olmayacak. Ayrıca aboneliği olanların geri ödemeleri de yapılacakmış. Bu tarihten sonra Türkiyeden gelecek kredi kartı istekleri de bloklanacakmış. Yani VPN üzerinden de abonelik başlatmanız mümkün değil.
Ben üzüldüm çünkü TIDAL için MQA DAC almıştım. Neyse yapacak bir şey yok. Deezer HiFi ye geçtim. Çok daha fazla müzik arşivi ve FLAC kalitesi sunduğu için için mutluyum.

Arşiv bakimindan eskiye göre çok daha iyiler ama bir Spotify değiller hala. Gitmeleri kötü olmuş.

MQA için çok hoş şeyler söylenmiyordu zaten. Kullanışlı bir uygulama da değil. Arama yapmak tam bir eziyet. Yine de gitmeseydi daha iyiydi tabi. Belki bir şekilde kullanmanın yolu bulunur.

Mail geldiğinden beri kara kara düşünüyorum, evet MQA için bir çok söylenti vardı , ayrıca iyi bir ses sistemi ile dinlerken çoğu kez elimdeki FLAC ve CD ler ile kıyasladığımda stream FLAC ler hep bir acaba dedirtiyordu ama Spotify bu haliyle hiç bir zaman bir alternatif olamadı benim sistemimde. Bakalım talebi karşılayacak ilk atak nereden gelecek?

Mail geldiğinden beri kara kara düşünüyorum, evet MQA için bir çok söylenti vardı , ayrıca iyi bir ses sistemi ile dinlerken çoğu kez elimdeki FLAC ve CD ler ile kıyasladığımda stream FLAC ler hep bir acaba dedirtiyordu ama Spotify bu haliyle hiç bir zaman bir alternatif olamadı benim sistemimde. Bakalım talebi karşılayacak ilk atak nereden gelecek?
Deezer HiFi var FLAC için. Ben üye oldum. Gayet memnunum.

Neden bu kadar agresif bir tavırla gitme kararı almışlar anlamadım daha tam doyamamıştım yeni keşfetmiştim

Neden bu kadar agresif bir tavırla gitme kararı almışlar anlamadım daha tam doyamamıştım yeni keşfetmiştim
çünkü dolandırıcılığın önüne geçilemiyordu da ondan.
şöyle ki bu konu uzun zamandır REDDIT gibi platformlarda gündemde.
örneğin Avrupa da ki ya da Amerika da ki bir vatandaş normalde TIDAL'e üyelik için örneğin 20 dolar yada Euro ödemesi gerekiyor. Ancak bu yabancılar Türkiye den bağlanıyormuş gibi VPN üzerinden TIDAL'e üye olarak Türk parası üzerinden abone oluyorlar. TIDAL de Türk vatandaşları abone olsun diye 20 Euro gibi rakamlardan değil de 20 küsür liralardan abonelik kullanıyor. Böylece yabancı vatandaş 20 lira ödeyerek kendi bankalarından 2,5Euro ya da Dolar harcayarak miss gibi beleş üyelik alabiliyor.
TIDAL bu hesapları banlasa da önüne geçilemiyordu.
Sonunda işletme mantığı ile bakarsak, karlılık ile risk yönetimi arasında kayda değer bir fark olmayınca biz Türkiyeyi komple yasaklayalım artık bu dert den kurtulalım demişler. Yani Türkiye deki üyelik rakamlarını 20 liradan 20 Euro yapsalardı kimse abone olmazdı ve abonelikleri ertelerlerdi. Komple kesip atmışlar.

Deezer HiFi var FLAC için. Ben üye oldum. Gayet memnunum.
Lumin U1 kullanıyorum Network Stream Player olarak , Tidal dan çok memnundum , çok pratik oluyordu aradığım hemen herşeye ulaşmak öncelikle Qobuz a üye olmaya çalışacağım , bakalım. Olmazsa Deezer da bir alternatif tabii. Spotify için de Hifi söylentileri var epeydir , belki bir gelişme olur.

Lumin U1 kullanıyorum Network Stream Player olarak , Tidal dan çok memnundum , çok pratik oluyordu aradığım hemen herşeye ulaşmak öncelikle Qobuz a üye olmaya çalışacağım , bakalım. Olmazsa Deezer da bir alternatif tabii. Spotify için de Hifi söylentileri var epeydir , belki bir gelişme olur.
Qobuz en iyisi de aralarında en pahalı olan da o. Daha ülkemizde hizmet vermeye başlamadılar. Gelirlerse aşırı pahalı olur. Deezer içlerinde en iyisi diyebilirim. Spotify HiFi için çok uzun zamandır söylenti var. Ama ellerinde ki arşivi kayıpsız ses formatına dönüştürmeleri ciddi şekilde maliyet gerektiriyor. Geldiğinde muhtemelen onlarda ciddi zam yaparlar.

Deezer önceleri kullanmıştım ama hiç beğenmedim tidal iyiydi ya kaliteli müzik dinlemek iyiydi

Tidal gerçekten kaliteli bir hizmet sunuyordu, üzüldüm tr'den çıkmalarına. Şu halde spotify hi-fi çıkana dek @jackjoker hocam gibi deezer hi-fi kullanacağım ben de.

VPN ile bağlanıp, yurt dışı sanal kart sağlayan bir çok firma üzerinden ödeme yapabilirsiniz. paypal alternatifi olarak, payoneer transferwise gibi kurumlar sanal kart sağlıyorlar. bunlar ile ödeme yapmaya devam edebilirsiniz. Yeter ki engelleri aşmak isteyin.

VPN ile bağlanıp, yurt dışı sanal kart sağlayan bir çok firma üzerinden ödeme yapabilirsiniz. paypal alternatifi olarak, payoneer transferwise gibi kurumlar sanal kart sağlıyorlar. bunlar ile ödeme yapmaya devam edebilirsiniz. Yeter ki engelleri aşmak isteyin.
Yurtdışı sanal kart sağlayan firmalara birkaç örnek?

TIDAL Türkiye den gelen bağlantıları banlayacak. Dolayısıyla buradan TIDAL servislerine erişmek mümkün olmayacak. VPN ile gidebilirsiniz evet ama HiFi stream ederek VPN ile ne kadar verim alabileceksiniz?

TIDAL Türkiye den gelen bağlantıları banlayacak. Dolayısıyla buradan TIDAL servislerine erişmek mümkün olmayacak. VPN ile gidebilirsiniz evet ama HiFi stream ederek VPN ile ne kadar verim alabileceksiniz?
Ünlü bir VPN sağlayıcısını kullanıyorum. Genelde düşük ping yüksek hız sağlıyor. Denemek lazım. Tek sıkıntısı uğraştırıcı olur müzik dinlemek için VPN açmak...

Ünlü bir VPN sağlayıcısını kullanıyorum. Genelde düşük ping yüksek hız sağlıyor. Denemek lazım. Tek sıkıntısı uğraştırıcı olur müzik dinlemek için VPN açmak...
ben kendi VPN sunucumu kullanıyorum. Ubuntu üzerinden. Sunucumda Hollanda da. Sadece ben kullandığım için hız konusunda sorunum yok. yerel ağ kadar hızlı. Ancak yinede VPN ile verim alınmaz diye düşünüyorum. Bir de TIDAL tespit ettiğinde banlıyor bu hesapları. Reddit de tonla kişi var ban yiyen.

Destek sağlayan modem / router cihazlar ile VPN bağlantısı sağlayarak, tüm ağınızı VPN üzerinden çıkış yapabilirsiniz. Tek bir cihaz gibi düşünmeyin.

değerli arkadaşlar,
streaming yerine kaliteli kayıtlarından oluşan flac,wav albüm arşivlerinizi nas veya music server üzerinden dac ile çalmanız hifi sisteminizde gece ve gündüz gibi fark yaratacağını düşünüyorum. siz ne dersiniz?

Yıllardır Tidal dışında bir müzik sağlayıcısı kullanmadığımız için soğuk duş etkisi yarattı başta. Alternatif ararken Deezer hifi ile Apple music arasında bir seçim yapmak durumunda kaldım. Deezer hifi maksimum 16-Bit/44.1kHz sample rate sunarken Apple bunu alışık olmadığımız şekilde bir üst seviye üyelik gereksinimi olmadan 24-Bit/196kHz olarak sunuyor. Arşiv de gayet geniş. Yalnızca bazı albümlerde tahmin ediyorum ki bölgesel kısıtlamaya gidildiği için kilitli şarkılar bulunuyor. Telefon uygulaması olarak Deezer'ı daha efektif bulsam da masaüstü sistemim için Apple music geçişi yaptım. Aylığa vurunca bedavadan biraz pahalıya geliyor.

Tidal'ın özelikle desktop app oldukça kullanışlı. Ancak uzun zamandır Tidal'ın "mqa" zorlamasından dolayı Deezer'a geçmeyi planlıyordum. Bu kararları benim için isabet olmuş. MQA kayıpsız bir format degil ve daha da önemlisi Tidal "master" logosunu gördüğünüz her parçada cd formatını seçseniz dahi mqa formatında akış sağlamaya devam ediyor. İki app arasında A-B testinde özelikle baslarda Tidal'da daha fazla bozulma duyuyordum ancak tam emin değilim ciddi bir fark olduguna. En azından kullanıcılarına formatlar arasında seçim şansı vermeleri gerekirdi.
İlgilenenler için:

Geri