• Mart Ayı Kahve Kulübü Toplu Alım Organizasyonu
    Sevgili Ziyaretçi Mart ayı Kahve Kulübü ortak alım firması sizlerin oyları ile Niji Coffee olarak seçildi. Bu konudan Mart ayı toplu alımı ile ilgili gelişmeleri öğrenebilirsin. Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Kanalına katılmayı, Instagram ve Twitter adreslerinden bizi takip etmeyi unutmayın.
  • Telefon numaranızı paylaşmadan Kahve Kulübü duyurularından, güncel indirim ve kampanyalardan haberdar olmak istiyorsanız Bu Linke tıklayarak Kahve Kulübü Whatsapp Kanalını takip edebilirsiniz.

Severin Km 3873 Türkiyedeki Adıyla Tchibo Değirmeni :)

AltayOzger

Üye
İsim
Altay
Daha fazla  
İsim
Altay
Değirmen
Timemore Chestnut G1 ve Timemore Chestnut C1
Ekipmanlar
V60-V60 İmmersion-Aeropress-Kalita-Cafflano Kompresso-Beko 2170 Espresso Makinası
Kahve Arkadaşlığı İstiyor musunuz?
Evet
Kahve Arkadaşlığı İl
Denizli
Kahve Arkadaşlığı İlçe 1
Merkezefendi
Severin Km 3873 yani Tchibo değirmeni almak isteyenler veya kullananlar için Kılavuz ve Rehber Niteliğinde olması amacıyla açıyorum konuyu :)

Öncelikle bu değirmeni farklı değirmenlere geçiş süreçlerimde kullanıyorum ana değirmenim değil ama Pour Over için fiyatına göre oldukça başarılı bulduğumu söyleyebilirim zamanında 400 Tl ye almıştım ben sıfırını Tchibodan ama şuan sadece amazon üzerinden veya 2.El olarak bazen denk getirilebiliyor.
Ekran Alıntısı.PNG

Değirmen Espresso çekmek için değil öncelikle bunu belirtmeliyim evet belirli bir inceliğe kadar inebiliyor ama bu Espresso değil :)

Pour Over demleme yöntemi kullanımda V60 Kalita Origami Chemex vb ögütümlerde toz oranı gayet ideal ve az toz sorunu yok.
Frenchpress boyutuna yaklaştıgınızda ciddi anlamda toz ile karşılaşmaya başlıyorsunuz kısaca bu değirmen Pour Over demlemeler için French Press vb Kalın ögütümler içinde uygun değil :)

Kendi Kullanım Ayarlarım şu şekilde:

V60: Kahvesine göre 4-5 Aralığında
Chemex: 6-7 Aralığında kullanıyorum

Motor gücü boyutlarına göre çok iyi. Kaya gibi diyebilecegimiz sert çekirdeklerde ögüttüm yeri geldi 1 Kere dahi sıkışma sorunu ile karşılaşmadım.Bazı kendinden pahalı değirmenlerdeki gibi Yok önce değirmeni başlatayım sonra çekirdeği atayım gibi bir yöntemi kullanmaya zorlamıyor sizi.Motor konusunda kendinden pahalı rakiplerinden bile iyi olduğunu söyleyebilirim.Ürün gayet sağlam ve dayanıklı.

Yeni başlayan birisi ucuz elektrikli değirmen arıyorsa Tercih edeceği ilk değirmenlerden biri olabilir.Aynı fiyat bandındaki KG79 dan kat kat başarılı bir ürün ama işte tek sorun Türkiyede stoğunu bulamıyorsunuz o yüzden 2.Elini felan kovolamanız gerekiyor :)

Kısa bir sürede olsa kullanma fırsatı bulmuş biri olarak gerçekten muazzam bir makine. Bir kere çok stabil çalışıyor. Dediğiniz gibi bende hiç çekirdek sıkışmasıyla ilgili bir problemle karşılaşmadım. Pour over demleme yöntemlerinde gerçekten çok yetenekli. Yakın zamanda cmd ye geçmiş olmama rağmen gerçekten özlüyorum. Tek tuşla sorunsuz problemsiz bir öğütüm mis gibi 😊 Paylaşım için teşekkürler Severin bir çok kullanıcının kalbinde ayrı bir yere sahip :)

Ben de bu değirmeni yeni aldım sayılır. Kg79 dan sonra gerçekten çok iyi geldi. French press kalınlığında zaten öğütmedigini düşünüyorum en kalın ayarı bile biraz ince kalıyor. Ve evet toz miktarı artıyor.

Henüz denemedim fakat en ince ayarı mokapot için ideal olabilir.

Pour over performansı cidden çok iyi ama.

Merak ettiğim şey siz v60 için 4-5 kademe kullandığınızı yazmışniz. Kaç gr kahve için 4-5 kullanıyordunuz acaba.

Ben de bu değirmeni yeni aldım sayılır. Kg79 dan sonra gerçekten çok iyi geldi. French press kalınlığında zaten öğütmedigini düşünüyorum en kalın ayarı bile biraz ince kalıyor. Ve evet toz miktarı artıyor.

Henüz denemedim fakat en ince ayarı mokapot için ideal olabilir.

Pour over performansı cidden çok iyi ama.

Merak ettiğim şey siz v60 için 4-5 kademe kullandığınızı yazmışniz. Kaç gr kahve için 4-5 kullanıyordunuz acaba.
16 Gram Kahve için.

Teşekkür ederim 😊

Bu tür değirmenleri öğütme işini devir hızı ile yapıyor buda kahveyi fazla toz haline getiriyor. Bence en ideali el değirmeni.. Tabi ki şahsi görüşüm.

Bu tür değirmenleri öğütme işini devir hızı ile yapıyor buda kahveyi fazla toz haline getiriyor. Bence en ideali el değirmeni.. Tabi ki şahsi görüşüm.

Evet malesef devir hızı çok yüsek bu durum dediğiniz gibi öğütümde tozu arttırıyor. Ama ilk göz ağrım hala değerli benim için :) Comandantenin yanında duruyor uslu uslu...

Tabiki bi comandante olamaz. Ama tam bir fiyat/performans ürünü. Toz üretme olayının sadece devir hızı ile ilgili olduğunu düşünmüyorum sonuçta binlerce liralık elektrikli değirmenler de işini yüksek devirle yapıyor. Burr yapısının asıl önemli kısım olduğunu düşünüyorum. (değirmenlerle ilgi teknik detay verecek biri varsa severek okurum yazısını 😊)

Tadım notaları konusunda bir sorun yaşamadım şimdiye kadar. Kendi deneyimlerim, içtiğim kahvelerde vaad edilen fincanı kesinlikle sunduğu.

Ha mükemmel mi tabiki değil 😊

Ali bey bu konuda size katılmıyorum binlerce liralık makinelerde elbette burr iyi ama devir değil tork var. Comandante neden cok iyi bir değirmen nitro blade çelik keskin burr ve yapısı çok iyi tasarlanmış arge ürünü minimum toz homojen, öğütme ve tadım notaları asla aynı olamaz. Aynı olsa insanlar alır bir km 3873 bakar işine diye düşünüyorum.

Son düzenleme:
Ali bey bu konuda size katılmıyorum binlerce liralık makinelerde elbette burr iyi ama devir değil tork var. Comandante neden cok iyi bir değirmen nitro blade çelik keskin burr ve yapısı çok iyi tasarlanmış arge ürünü minimum toz homojen, öğütme ve tadım notaları asla aynı olamaz. Aynı olsa insanlar alır bir km 3873 bakar işine diye düşünüyorum.

Siz kesinlikle anlatmak istediğimi yanlış anlamışsınız.
Fiyat performans ürünü olduğunu ve comandayle kıyaslanamayacağından bahsettim zaten.
Sadece toz olayının sadece devir gibi tek bir değişkene bağlı olmayacağını anlatmak istedim. Kendiniz de comandantenin burr yapısından bahsetmişsiniz zaten.

Son düzenleme:
Tabikide ürün iyi bir el değirmeni ile karşılaştırılamaz. Timemore - Kinu M47 - Comandante gibi el değirmenleri gerçekten çok başarılı değirmenler. Bu ürün uygun fiyata pour over için elektrikli iş görebilecek bir değirmen arayanlar için nispeten fiyatına göre başarılı dediğimiz bir değirmen. Toz olayına gelirsek 10 larca etken var burr yapısı - tork - şaft - popcorn etkisi vb toz durumunu bir sürü şey etkiliyor tork tek başına etkili bir değişken değildir.

Geri