• Mart Ayı Kahve Kulübü Toplu Alım Organizasyonu
    Sevgili Ziyaretçi Mart ayı Kahve Kulübü ortak alım firması sizlerin oyları ile Niji Coffee olarak seçildi. Bu konudan Mart ayı toplu alımı ile ilgili gelişmeleri öğrenebilirsin. Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Kanalına katılmayı, Instagram ve Twitter adreslerinden bizi takip etmeyi unutmayın.
  • Telefon numaranızı paylaşmadan Kahve Kulübü duyurularından, güncel indirim ve kampanyalardan haberdar olmak istiyorsanız Bu Linke tıklayarak Kahve Kulübü Whatsapp Kanalını takip edebilirsiniz.

Muttley & Jack's'ten Bilgilendirme-Şeffaflık, Müşteri Menuniyeti vs.

• Konuyu başlatan mmm
  • Başlangıç tarihi
M

mmm

Guest
Merhaba

Muttley & Jack's'ten satın alım yapan arkadaşlarımızın aklında soru işareti kalmaması için, kendisine bir mail attık. Mailde sadece kahvelerin hasat yıllarını bizimle paylaşıp paylaşmayacağını sorduk. Hoş, kesine yakın bir bilgimiz vardı ama yine de direkt sahibinden bu bilgiyi istedik. Aşağıda Jack'in verdiği cevabı okuyabilirniz.

Not: Ekte kahvelerin fiyatlarını gösteren iki belge vardır.

İyi günler...

No worries Mustafa!

The Dhilghee Chelbesa is a 2020 lot sourced through Nordic Approach:

https://hub.cropster.com/store/listings/8416?messageTo=202

The Carlos Pola Aneroboc is also 2019/2020, sourced through Sucafina Specialty

https://sucafina.com/emea/offerings/carlos-pola-black-honey-anaerobic

And the Sonora Natural is also 2020 via Sucafina

https://sucafina.com/emea/offerings/hacienda-sonora-natural-caturra

I attached the invoices paid so you can see the dates of purchase / delivery. Hope this helps!

Even some photos of the Sonora and Carlos Pola sacks. (I don't have a photo of the Chelbesa sack as the coffee has been transferred to an airtight bucket (since it's the last few kg)).

Jack

IMG_3598.jpg

IMG_3597.jpg

Ekli dosyalar

• Invoice_11485_-_Monday_18_May_2020_1146_AM.pdf
    44.2 KB · Görüntüleme: 92
  • GFS-6580 MUTTLEY AND JACK.PDF
    81.5 KB · Görüntüleme: 51
Merhaba

Muttley & Jack's'ten satın alım yapan arkadaşlarımızın aklında soru işareti kalmaması için, kendisine bir mail attık. Mailde sadece kahvelerin hasat yıllarını bizimle paylaşıp paylaşmayacağını sorduk. Hoş, kesine yakın bir bilgimiz vardı ama yine de direkt sahibinden bu bilgiyi istedik. Aşağıda Jack'in verdiği cevabı okuyabilirniz.

Not: Ekte kahvelerin fiyatlarını gösteren iki belge vardır.

İyi günler...

No worries Mustafa!

The Dhilghee Chelbesa is a 2020 lot sourced through Nordic Approach:

https://hub.cropster.com/store/listings/8416?messageTo=202

The Carlos Pola Aneroboc is also 2019/2020, sourced through Sucafina Specialty

https://sucafina.com/emea/offerings/carlos-pola-black-honey-anaerobic

And the Sonora Natural is also 2020 via Sucafina

https://sucafina.com/emea/offerings/hacienda-sonora-natural-caturra

I attached the invoices paid so you can see the dates of purchase / delivery. Hope this helps!

Even some photos of the Sonora and Carlos Pola sacks. (I don't have a photo of the Chelbesa sack as the coffee has been transferred to an airtight bucket (since it's the last few kg)).

Jack

IMG_3598.jpg

IMG_3597.jpg
Tam derslik olmuş! Hep derim, bazı şeyler tesadüfen olmuyor... Demokrasiniz, gelişmişlik, refah düzeyiniz ne ise şeffaflık anlayışınız da o dur... Bizim henüz bu adamlarla bazı konularda boy ölçüşmemiz mümkün değil...

Tam derslik olmuş! Hep derim, bazı şeyler tesadüfen olmuyor... Demokrasiniz, gelişmişlik, refah düzeyiniz ne ise şeffaflık anlayışınız da o dur... Bizim henüz bu adamlarla bazı konularda boy ölçüşmemiz mümkün değil...
yazdıklarınıza malesef ekonomiyi de eklemek gerek. tüm bunların ekonomisinin iyi olan ülkelerde olması tesadüf değil.

Aslında ekonomi bu anlamda sonuçtur, yazdıklarım olmayınca ekonominin iyi olması zaten beklenemez...
Diyeceklerim tartışma yaratmak için değil kesinlikle, ifade etmeden duramadım: Tam tersine ekonomi ilk sebeptir, Avrupa ve Batı özelinde baktığımızda ekonomi olmadan aydınlanma, sanayi devrimi, vs vs hiçbirinin imkanı da anlamı da yok ve haliyle mevzu derin, başka yerlere kaymasını istemem ama Batı adına her ne konuşuluyorsa asla sadece kendilerine mal edilmemeli, sebebini hepimiz biliyoruz :(

Müşteri için gerçekten güzel bir bilgi gerek hasat gerek ürün detayları konusunda. Bunun adı izlenebilirlik aslında. Türkiye'de ISO 22000 , IFS ve BRC belgeli firmalarda benzer bilgileri sistemlerine giriyorlar. Biz çok geri değiliz. Ama Türkiye'de kahve sektörü geri olabilir. Sektör sektör değerlendirmekte fayda var. Bana sorarsanız firmanın kendisine kalmış bir durum. Ticari açıdan herkesin kendi sırları olmasına saygı duymak lazım. Herkes kendi fırsatlarını değerlendirip bazı ürünleri uyguna almak ister. Bu normal bir durumdur. Ama bunu müşteriye açıklayamazsınız. O sebeple müşterilere ticari sır paylaşırken dikkat edilmeli. Her paylaşılan bilginin bir arka planı olabilir. Çünkü müşteri brüt kar bilmez, net kar hesaplamaz maliyetinizi bilemez. Müşteri piyasa fiyatına bakarak değerlendirmesi en doğru tercihtir.

Arz talep gibi doğal bir denge varken pek de böyle bilgilere gerek kalmıyor. Ekonomi aslında içinde bir ekolojik sistemi olan bir olgu. Yani Müşteri ürünün fazla fiyatlandırıldığını ve kalitesinin az olduğunu fark edince zaten almıyor ve alternatif ürünlere geçiyor. Hele ki e-ticaret gibi sistemlerde müşteri sadık hiç değil artık. Kesinlikle sürekli aldatan bir yapısı var. Bu da bir çok firmayı ürün kalitesi ve fiyat dengesi açısından dengeli yaklaşmayı zorunlu kılıyor. Kısacası ben arz talepe güveniyorum. Bunun kolay bozulmaz bir yapısı var. Türkiye'de bazı sektörlerde bu altyapı var bazılarında yok. Zaten sistem elektronikleştikçe daha çok güvenilir ve müşteri açısından karlı bir duruma geliyor.

Şunu da kabul etmek lazım, Türkiye'de müşterilerin % kaçı kaliteli ve dürüst ki tedarikçiler bu şekilde olsun ? Ticaret yapan ne yazık ki bu dediğimi rahatça anlayabilir. Hepsiburada.com'da 1 TL'den yanlışlıkla bilgisayar listelenince ve müşteri 100 tane alıp gönderilmeyince çirkeflik yapıp her yere şikayet edince bence nasıl bir ticari ortamda olduğumuzun göstergesi.

Diyeceklerim tartışma yaratmak için değil kesinlikle, ifade etmeden duramadım: Tam tersine ekonomi ilk sebeptir, Avrupa ve Batı özelinde baktığımızda ekonomi olmadan aydınlanma, sanayi devrimi, vs vs hiçbirinin imkanı da anlamı da yok ve haliyle mevzu derin, başka yerlere kaymasını istemem ama Batı adına her ne konuşuluyorsa asla sadece kendilerine mal edilmemeli, sebebini hepimiz biliyoruz :(
Sanıyorum şu kitapta bir kısmı anlatılan tarihe dikkat çekmek istediniz 😀

B5714DCE-671A-4C5E-A66A-475110C6594C.jpeg

Çok iyimiş ama ben tl ile maaş aldığımdan ekli dosyadakilerden bir şey anlamadım 😂😂

Şaka bir yana kargo problemi olmasa yurt dışı daha cazip..

O aldiginiz eğitim modeli ile alakalı bir yaklaşım, ekonomi tek başına hiç bir şeydir, onu yönetecek değerlere ve araçlara sahip değilseniz... ama evet derin bir konu, umarim bir gün karşılıklı konuşuruz...

@msacid

Koke ile ilgili hasat yılı bilgisine ulaşamadım. Benim mi gözümden kaçan bir şey var ?

Costa Rica Sonara 1 KG yeşili 10.69 Euro. 250 Gramı 2.67 Euro
Web satış fiyatı 13.90 Euro
5.2 katı

Hak eder hak etmez muhabbetine hiç girmiyorum. Farklı bir bakış açısı olarak dikkat çekmek istedim sadece. Benzer bir fiyatlandırma Türkiye'de yapılsa 120 TL'den aşağı kahve içileceğini sanmıyorum...

Avrupa Birliği'ne girsek, o çekirdeklere o fiyatlara bizde ulaşabilsek, Avrupa'ya rahatça bizde kahve satsak...

Yine konu tamamen yanlış anlaşılmış. Yeşil çekirdeğin fiyatı anlaşılmasın diye cart curt isim koyanlar mı dersin, direct trade yapıyoruz diyip nordic’e sorduğumuzda foyaları ortaya çıkıp bana saldıranlar mı dersin, iki üç destekçi bulunca diğer kavurucuları yerenler mi dersin...

Bir arkadaş meclisinde muazzam bir mesaj gelmişti. Yerli kavurucularımızın çoğu (3-4 taneden başka kavurucu yok bence ülkemizde) yurtdışında olsa biz onlardan almak için özel paket hazırlamaya çalışır mıydık? Her kavurucunun kendisine sorması gereken bir soru. “Ben İsveç’te olsam Türkiye’deki tüketiciler benden alır mıydı?” Muhtemelen hayır.

Bizim kavurucularımız neden böyle acaba, 3-4 yıllık ne idüğü belirsiz, nasıl saklandığı şüpheli kahveleri nitelikli diye satıyorsunuz. Halen sürekli bir söylenme hali, yok efendim tüketiciler değer vermiyormuş falan filan. Yahu lütfen gidin istediğiniz fiyattan satın.

Bunun yanında bana birisi Coffee Collective nasıl Türkiye'de çalışanına asgari maaş ödeyip, olmadık makinelerle kahve kavuran adamlarla aynı fiyata sattığını söylesin. Ayrıca web satış fiyatı 13,90 euro denmiş ama bize farkındaysanız kargo dahil 10 euro'ya geliyor.

Costa Rica Sonara 1 KG yeşili 10.69 Euro. 250 Gramı 2.67 Euro
Web satış fiyatı 13.90 Euro
5.2 katı

Hak eder hak etmez muhabbetine hiç girmiyorum. Farklı bir bakış açısı olarak dikkat çekmek istedim sadece. Benzer bir fiyatlandırma Türkiye'de yapılsa 120 TL'den aşağı kahve içileceğini sanmıyorum...

Avrupa Birliği'ne girsek, o çekirdeklere o fiyatlara bizde ulaşabilsek, Avrupa'ya rahatça bizde kahve satsak...

Fiyat olayına ben de katılıyorum açıkçası. Forumda da tartışıp bir türlü anlaşamadığımız kısım bu. Bir tüketici olarak benim açımdan da üzücü bir şey alım gücünün bu kadar düşük olması ama aynı çekirdeği Türk bir kavurucu 125 liraya satsa gerçekten yerin dibine sokulur diye düşünüyorum.

Yine konu tamamen yanlış anlaşılmış. Yeşil çekirdeğin fiyatı anlaşılmasın diye cart curt isim koyanlar mı dersin, direct trade yapıyoruz diyip nordic’e sorduğumuzda foyaları ortaya çıkıp bana saldıranlar mı dersin, iki üç destekçi bulunca diğer kavurucuları yerenler mi dersin...

Bir arkadaş meclisinde muazzam bir mesaj gelmişti. Yerli kavurucularımızın çoğu (3-4 taneden başka kavurucu yok bence ülkemizde) yurtdışında olsa biz onlardan almak için özel paket hazırlamaya çalışır mıydık? Her kavurucunun kendisine sorması gereken bir soru. “Ben İsveç’te olsam Türkiye’deki tüketiciler benden alır mıydı?” Muhtemelen hayır.

Olaya kavurucu açısından bakacak olursak İsveç'te olsa aynı kavurucu muhtemelen daha kaliteli çekirdeğe daha ucuza ve kolay ulaşacak üstüne de 13-14 euro'ya satabilecekti. Bu durumda herhalde almak isterdik diye düşünüyorum.

Bence burada soru bire bir aynı çekirdeği iki kavurucuya da versek yurtdışında yer alan kavurucu yerli kavurucudan çok daha iyi mi kavurur? Bunun cevabı evetse ancak kalite farkından bahsedilir bence. Diğeri imkan kısıtına giriyor. (Burada varsaydığım dürüst ve işini severek yapan bir kavurucu)

Ek not: İlk paragrafa karşı değil bu yorum yanlış anlaşılmasın lütfen.

Geri