• Mart Ayı Kahve Kulübü Toplu Alım Organizasyonu
    Sevgili Ziyaretçi Mart ayı Kahve Kulübü ortak alım firması sizlerin oyları ile Niji Coffee olarak seçildi. Bu konudan Mart ayı toplu alımı ile ilgili gelişmeleri öğrenebilirsin. Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Kanalına katılmayı, Instagram ve Twitter adreslerinden bizi takip etmeyi unutmayın.
  • Telefon numaranızı paylaşmadan Kahve Kulübü duyurularından, güncel indirim ve kampanyalardan haberdar olmak istiyorsanız Bu Linke tıklayarak Kahve Kulübü Whatsapp Kanalını takip edebilirsiniz.

Kahveden gelen odunsu tatlar

Corvo

Üye
Merhaba, boxx coffeden oldukça övülen ana sora çekirdeği siparişi vermiştim ve ilk 1-2 deneme oldukça güzel kompleks olmasına rağmen sonraki yaptığım her deneme parametreleri de değiştirmeme rağmen de o buruk, bayatımsı tadı aldım. Paketin valfini bantlayıp saklıyorum ama kahve hava mı aldı yoksa başka bir sorun mu anlamadım. Kahve müthiş kokmasına rağmen aroma neredeyse alamıyorum ve bu bunu ilk yaşadığım kahve de değil. Kavrum tarihi yanılmıyorsam 19.06
Neyi yanlış yapıyorum

Evet bırakın bantlamayı arada muhakkak ağzı kapalıyken paketi sıkıp içinde biriken gazı dışarı atmadını sağlamalısınız, yanılmıyorsam düzeltirler umarım, ben hep bu şekilde saklıyorum 1 aya kadarda dayanıyor

onlar tek yönlü valf. o tam tersine kahvenin gazdan kurtulmasını sağlıyor. kahveniz acılaştı ve odunsulaşmıştır kısa sürede.

Evet bırakın bantlamayı arada muhakkak ağzı kapalıyken paketi sıkıp içinde biriken gazı dışarı atmadını sağlamalısınız, yanılmıyorsam düzeltirler umarım, ben hep bu şekilde saklıyorum 1 aya kadarda dayanıyor
Bantlayalım mı yoksa sadece havasını mı alalım anlayamadım

Bantlayalım mı yoksa sadece havasını mı alalım anlayamadım
Bantlamayın onlar tek yönlü valv içeri hava almaz içerde biriken karbondioksiti dışarı atar. Dolayısıyla paketin ağzını kapatın (muhtemelen kilitli poşettir) sonra arada paketi sıkıp içindeki gazı boşaltın. Zaten dikkat edin paket durduğu yerde şişer hava dolar bu içine hava girdiğinden değil kahve solunum yaptığından olur

Onunla alakali oldugunu sanmiyorum.Zaten zipler sifira sifir kapanmiyor.Valfler de hava geçirir bantlasaniz bile geçirir.Parametrelerinizle oynayin bana da oluyor bazen.Baska ekipman varsa onda deneyin.
Anasora dediginiz adado mu acaba?
Ben demleyemedigim kahveleri bir iki tur makineye atiyorum.En azindan icilecek bir sey veriyorsa hata bende diyip baska sekilde denemeye çalişiyorum

Adado çekirdeğinden bahsediyoruz sanırım.Ben de aldım aynı çekirdekten 1 kg.İlk demlemelerimde harika sonuçlar almıştım daha sonra birkaç gün boyunca demlediğim kahvelerde aynı sorunu yaşadım.Sanırım parametrelerle alakalı bir durum bu,şu anda gayet leziz kahveler içebiliyorum.Benim asıl sorunum filtrenin aşırı tıkanması ile ilgiliydi ve süre çok uzuyordu.Daha sonra döküş hızımı artırıp döküşün bitişini erkene çektim ve 2.30 civarında çok güzel sonuçlar alıyorum.
Tm 23klik 93 derecede
60 ml 30 sn
daha sonra 150 ml ye 15 sn de tamamlıyorum
55-1.30 arasında da 300 e tamamlıyorum. toplam 2.30 demleme bitiyor.
Çeşme suyu ve 100 lü japon filtre kullanıyorum. Deneyebilirsiniz isterseniz.

Anlaşılan saçma bir hata yapmışım, neyse sorunu bulmuş olduk en azından
Bir yanlış yaptığınız yok diyebilirim.

Şu ana kadar özellikle yurt içindeki tek yönlü valflere güvenim yok. Kendiniz de deneyebilirsiniz. Çoğu hava almaya başlıyor bir süre sonra. Bazı kavurucuların paketleri, haliyle valfleri daha kaliteli.

Degassing süresinden sonra ben de valfi bantlayıp saklıyorum. Ara ara kullanmak için açtığımda sorun yaşamıyorum. 2 aya kadar çoğu çekirdekte sorun yaşamadım.

Bir yanlış yaptığınız yok diyebilirim.

Şu ana kadar özellikle yurt içindeki tek yönlü valflere güvenim yok. Kendiniz de deneyebilirsiniz. Çoğu hava almaya başlıyor bir süre sonra. Bazı kavurucuların paketleri, haliyle valfleri daha kaliteli.

Degassing süresinden sonra ben de valfi bantlayıp saklıyorum. Ara ara kullanmak için açtığımda sorun yaşamıyorum. 2 aya kadar çoğu çekirdekte sorun yaşamadım.
Çok ilginç hiç bu şekilde saklama denemedim gerçi bana 2 ay giden çekirdek yok çok tüketiyorum, o zaman bu mantıkla degassing süresini bitiren çekirdeği hava ve ışık geçirmez bir kavanozda da saklayabiliriz

Kahveyi Vacu vinle saklamayı deneyin kendim kullanıyorum degassing bitince direk vakum yapıyorum şişelere paketle valfle uğraşma derdi yok 👍 @Corvo stok değil saklama İçin öneririm

Geri