• Mart Ayı Kahve Kulübü Toplu Alım Organizasyonu
    Sevgili Ziyaretçi Mart ayı Kahve Kulübü ortak alım firması sizlerin oyları ile Niji Coffee olarak seçildi. Bu konudan Mart ayı toplu alımı ile ilgili gelişmeleri öğrenebilirsin. Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Kanalına katılmayı, Instagram ve Twitter adreslerinden bizi takip etmeyi unutmayın.
  • Telefon numaranızı paylaşmadan Kahve Kulübü duyurularından, güncel indirim ve kampanyalardan haberdar olmak istiyorsanız Bu Linke tıklayarak Kahve Kulübü Whatsapp Kanalını takip edebilirsiniz.

Kahve firmalarına basit bir öneri ve çağrı

oguzhanata

Üye
İsim
Oğuzhan Ata
Daha fazla  
İsim
Oğuzhan Ata
Değirmen
Timemore Chestnut Nano, Comandante c40
Ekipmanlar
V60, Aeropress, Mokapot, Frech Press, Kalita
Kahve Arkadaşlığı İstiyor musunuz?
Evet
Kahve Arkadaşlığı İl
Ankara
Kahve Arkadaşlığı İlçe 1
Yenimahalle
Kahve Arkadaşlığı İlçe 2
Beytepe
Herkese merhaba,

Özellikle bu korona günlerinde kahve saklama/stoklama konusu epeyce gündemde kaldı ve güzel öneriler ve çözümler sunuldu. Bunlardan birisi hem saklamada hem de stoklamada herhalde en iyi sonucu veren vakumlama yöntemidir. Vakumlama yöntemi sayesinde tüketici hem olası karantina günleri içni stok yapabiliyor hem de çeşitli indirimleri kaçırmamış oluyor.
Bugün kahvelerini merak ettiğim bir firmanın internet sitesini gezerken kahvelerinde güzel bir indirim olduğunu fark ettim, ancak elimde halihazırda 1 kilo kahvem olduğu için içim gide gide siteden ayrılmak zorunda kaldım. Benim gibi evinde vakum aleti olmayan birçok kişi olduğunu düşünüyorum. İşte, tam burada firmalar açısından bir fırsatın yattığını seziyorum: Özellikle indirim zamanlarında valfli ambalaj yerine vakumlu poşetlerde gönderim seçeneği ekleyen firmanın satışlarında artış olacağını düşündüğüm için bu konuyu açmak istedim. Kısacası ortaya kazan-kazan durumu çıkacaktır. Tabi bu durum firma açısından iş yükü/maliyet anlamında nasıl bir durum yaratır bilemiyorum.
Sizler ne düşünüyorsunuz bu konuda?

Benimde uzun zamandir aklimda, paket seçeneklerinde vakumlu paket de olsa daha güzel olur diye, tek yönlü valflerin sıkıntıları daevcut.

Vakumlu paket oksijeni engelleyecektir, ama UV ışık gibi etkenlerden korumayacaktır. Açıkçası duyar kasmak gibi olmasın, çok fazla poşet kullanımı ve daha fazla masraf olur. (endüstriyel tip vakum makinesi alınmadığı sürece bir paket kahveyi vakumlamak 1 ila 3 tl arası tutabilir)

Dondurucuya atılmayan vakumun etkisinin de negatif olduğu yönde yazılar var. Vakumlu halde olduğu için daha hızlı degassing vs...

Edit: yeni gelen kahveleri dondurmadan vakumlu halde mi tutsam? Daha hızlı degassing olur... Ben bir deneyeyim bunu...

Kavrumdan bir gün sonra vakumlanamaz sanıyorum. Degassing süresini bekleyip, sonra vakum yapması gerekir. Bu da biraz stok yapması anlamına geliyor.
Güzel fikir ama pratikte nasıl yapılır acaba :)

Vakumlu paket oksijeni engelleyecektir, ama UV ışık gibi etkenlerden korumayacaktır. Açıkçası duyar kasmak gibi olmasın, çok fazla poşet kullanımı ve daha fazla masraf olur. (endüstriyel tip vakum makinesi alınmadığı sürece bir paket kahveyi vakumlamak 1 ila 3 tl arası tutabilir)

Dondurucuya atılmayan vakumun etkisinin de negatif olduğu yönde yazılar var. Vakumlu halde olduğu için daha hızlı degassing vs...

Edit: yeni gelen kahveleri dondurmadan vakumlu halde mi tutsam? Daha hızlı degassing olur... Ben bir deneyeyim bunu...

Valfli paketin maliyeti ve plastik miktarı ile vakum paketini karşılaştırmak lazım bu konuda. Ama sanıyorum ikincisi daha maliyetsiz olabilir. Kendi açımdan vakumlu şekilde sipariş ettiğim kahve elime geldiği anda dondurucuya atmayı planlıyorum, bu durumda faydası olmaz mı?

Kavrumdan bir gün sonra vakumlanamaz sanıyorum. Degassing süresini bekleyip, sonra vakum yapması gerekir. Bu da biraz stok yapması anlamına geliyor.
Güzel fikir ama pratikte nasıl yapılır acaba :)

Doğru, ama gördüğüm kadarıyla çoğu firma kavrum yapar yapmaz göndermiyor en azından 1 hafta bekliyor. Hatta bazılarında yeni kavrum eski kavrum seçeneği bile olabiliyor, tabi pratiği nasıl olur bilemiyorum, sadece bunu yapacak firma 1 müşteri kazandı bile :)

Valfli paketin maliyeti ve plastik miktarı ile vakum paketini karşılaştırmak lazım bu konuda. Ama sanıyorum ikincisi daha maliyetsiz olabilir. Kendi açımdan vakumlu şekilde sipariş ettiğim kahve elime geldiği anda dondurucuya atmayı planlıyorum, bu durumda faydası olmaz mı?

Porsiyon porsiyon vakumlamazsa, vakum poşetini açtıktan sonra bir yere aktarmanız gerekecek. Valfli pakete ben şahsen yargılıyım, çalışmadığına inanıyorum.

Bence olur, uzun vadeli düşünülürse vacuum chamber cihazlar çok mantıklı, ama “keşke valfli pakette gelseydi” diye şikayet gelme ihtimaline karşın herhangi bir kavurucu girişir mi, bilmiyorum 😁

esasen güzel fikir, kahveyi en üst seviyesine ulaştığında vakumlamak elbet de mantıklı olacağından, kavrum sonrası ilk degassing süresini doldurduktan sonra dahi vakumlamak bu anlamda mantıklı mı bilemedim? bu soruya cevap verebilmek için şunu bilmek lazım: vakumlanan kahve (buzlukta bekledikten sonra) tekrar çözüldüğünde hayatına kaldığı yerden mi devam ediyor?

esasen güzel fikir, kahveyi en üst seviyesine ulaştığında vakumlamak elbet de mantıklı olacağından, kavrum sonrası ilk degassing süresini doldurduktan sonra dahi vakumlamak bu anlamda mantıklı mı bilemedim? bu soruya cevap verebilmek için şunu bilmek lazım: vakumlanan kahve (buzlukta bekledikten sonra) tekrar çözüldüğünde hayatına kaldığı yerden mi devam ediyor?

@pacamara Nisan Bey'in dün dediği şekilde, buzlukta bekleyen 1 aylık kahve, 2-3 gün normal paketinde geçirmiş gibi oluyormuş.

Dondur-çöz'de sıkıntı olmuyor diye biliyorum, hücre yapısında çok da bozulma olmuyordur, ama dondur-çöz-dondur-çöz, dondur-çöz-dondur-çöz-do... Son kısımlar sıkıntılı olabilir...

Porsiyon porsiyon vakumlamazsa, vakum poşetini açtıktan sonra bir yere aktarmanız gerekecek. Valfli pakete ben şahsen yargılıyım, çalışmadığına inanıyorum.

Bence olur, uzun vadeli düşünülürse vacuum chamber cihazlar çok mantıklı, ama “keşke valfli pakette gelseydi” diye şikayet gelme ihtimaline karşın herhangi bir kavurucu girişir mi, bilmiyorum 😁

Mesela elinde halihazırda birikmiş stoğu tükettikten sonra buzluktan çıkarıp tüketime başlamak bana mantıklı geliyor. Dondur çözden ziyade ağzı slikonlu bir kavanoza aktarıp karanlık bir yerde muhafaza edildiğinde de o valfli paketten daha kötü olacağını sanmıyorum. Keşke valfli gelseydi diyecek olan da bi zahmet vakumlu poşet seçeneğini seçmesin 😀

Mesela elinde halihazırda birikmiş stoğu tükettikten sonra buzluktan çıkarıp tüketime başlamak bana mantıklı geliyor. Dondur çözden ziyade ağzı slikonlu bir kavanoza aktarıp karanlık bir yerde muhafaza edildiğinde de o valfli paketten daha kötü olacağını sanmıyorum. Keşke valfli gelseydi diyecek olan da bi zahmet vakumlu poşet seçeneğini seçmesin 😀

Açıkçası ben de evde uğraşmamış olurum 😁

'Vakum paketleme giderleri' loading...

Geri