• Mart Ayı Kahve Kulübü Toplu Alım Organizasyonu
    Sevgili Ziyaretçi Mart ayı Kahve Kulübü ortak alım firması sizlerin oyları ile Niji Coffee olarak seçildi. Bu konudan Mart ayı toplu alımı ile ilgili gelişmeleri öğrenebilirsin. Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Kanalına katılmayı, Instagram ve Twitter adreslerinden bizi takip etmeyi unutmayın.
  • Telefon numaranızı paylaşmadan Kahve Kulübü duyurularından, güncel indirim ve kampanyalardan haberdar olmak istiyorsanız Bu Linke tıklayarak Kahve Kulübü Whatsapp Kanalını takip edebilirsiniz.

Giriş için değirmen yardımı

İsim
Gökhan
Daha fazla  
İsim
Gökhan
Değirmen
Comandante C40
Merhabalar,

Amatör seviyelerde evde kahve yapmak istemekteyim. Günde 1-2 kez arası tüketiyorum. Arada bir de işte bir misafirime falan yapıyorum. Aslında elektrikli bir makine alsam biraz daha kolay mı olur diyordum ama uygun fiyatlı ürünlerde tam verim alınamıyor galiba. Forumu okudukça kafam çorba gibi oldu. Düzgün ve beni yıllarca götürecek elektrikli bir öğütücü ne olabilir, onu da çok anladığımı söyleyemem. Her şeye rağmen el değirmenleri daha çok revaçta sanıyorum.

Evde V60 ve Moka Pot ile kahve yapmak istiyorum. Bu noktada tek bir değirmen ile bunu yapmaya kalksam ayarlamak vs. uzun sürer mi? Galiba Molenta dışında espresso kıvamlı kahve çekebilmek biraz eziyet gibi. Kol kasını hallederiz ama o kadar sabrım olmaz sanıyorum. Her şeye rağmen elektrikli bir öğütücü al der misiniz? Bu tip sorularım var aslında.

Bütçem karşılığında ne alacağıma bağlı olarak değişken. Comandante falan biraz pahalı duruyor, sanki molenta ve timemore da benzer işi görebilen öğütücüler gibi. Ama elektrikli bir cihazın uzun yıllar iyi performansla gideceğini bilsem bütçemi artırmaya çalışabilirdim. Özetle, kafam aşırı karışık. Ne yapmak istediğimi biliyorum ama nasıl yapacağımı pek bilmiyorum. Her türlü yardım için teşekkür ederim.

Eureka mignon için toplu alım organizasyonu var, ciddi bir indirim söz konusu olacak sanıyorum. 10 kişi kotası dolmadıysa katılın derim.

Ben forumda bulamadım ilgili bir alan, nerede oluyor bu toplu alım organizasyonu?

Bir de aslında aklımdaki soru devam etmekte; beni kurtaracak şey bir elektrikli makine midir yoksa el değirmeni midir?

Merhabalar,

Amatör seviyelerde evde kahve yapmak istemekteyim. Günde 1-2 kez arası tüketiyorum. Arada bir de işte bir misafirime falan yapıyorum. Aslında elektrikli bir makine alsam biraz daha kolay mı olur diyordum ama uygun fiyatlı ürünlerde tam verim alınamıyor galiba. Forumu okudukça kafam çorba gibi oldu. Düzgün ve beni yıllarca götürecek elektrikli bir öğütücü ne olabilir, onu da çok anladığımı söyleyemem. Her şeye rağmen el değirmenleri daha çok revaçta sanıyorum.

Evde V60 ve Moka Pot ile kahve yapmak istiyorum. Bu noktada tek bir değirmen ile bunu yapmaya kalksam ayarlamak vs. uzun sürer mi? Galiba Molenta dışında espresso kıvamlı kahve çekebilmek biraz eziyet gibi. Kol kasını hallederiz ama o kadar sabrım olmaz sanıyorum. Her şeye rağmen elektrikli bir öğütücü al der misiniz? Bu tip sorularım var aslında.

Bütçem karşılığında ne alacağıma bağlı olarak değişken. Comandante falan biraz pahalı duruyor, sanki molenta ve timemore da benzer işi görebilen öğütücüler gibi. Ama elektrikli bir cihazın uzun yıllar iyi performansla gideceğini bilsem bütçemi artırmaya çalışabilirdim. Özetle, kafam aşırı karışık. Ne yapmak istediğimi biliyorum ama nasıl yapacağımı pek bilmiyorum. Her türlü yardım için teşekkür ederim.
Merhaba,
Bende ilk giriş için başka marka almıştım. Ama iş ilerledikçe daha çok öğrendikçe işin en büyük kısmının öğütüm olduğunu anladım.
Hem öğütüm önemli hem de reçete bulmak açısından önemli. Çoğu reçete, comandante clik 24 gibi veriliyor. Profesyonel bir öğütümü var toz vs gibisinden uzun yazmayacağım ama ömürlüktür.
Başka marka alıp, comandanteye geçmiş biri olarak nacizane tavsiyem, comandantedir. O ritüeli, öğütmesi o sesi 😀 günlük kullanımıza göre yeterli olacaktır.

Merhaba,
Bende ilk giriş için başka marka almıştım. Ama iş ilerledikçe daha çok öğrendikçe işin en büyük kısmının öğütüm olduğunu anladım.
Hem öğütüm önemli hem de reçete bulmak açısından önemli. Çoğu reçete, comandante clik 24 gibi veriliyor. Profesyonel bir öğütümü var toz vs gibisinden uzun yazmayacağım ama ömürlüktür.
Başka marka alıp, comandanteye geçmiş biri olarak nacizane tavsiyem, comandantedir. O ritüeli, öğütmesi o sesi 😀 günlük kullanımıza göre yeterli olacaktır.
Peki hem espresso hem de filtre için çekecek olsam, bu geçişleri yapmak kolay oluyor mu? Forumda da bayağı okudum ama clik olayı nedir tam anlamış değilim :)

Peki hem espresso hem de filtre için çekecek olsam, bu geçişleri yapmak kolay oluyor mu? Forumda da bayağı okudum ama clik olayı nedir tam anlamış değilim :)
Espressoyu denemedim, bilen arkadaşlar yardımcı olur. Espressosa öğütür sanırım. Hangi demleme seçeneğini kullanacaksanız comandanteyi altında o ayara getiriyorsunuz. V60, moka pot. Vs vs Büyüklüğü küçüklüğü ince öğütümünü ayarlayabiliyorsunuz. Klik de her klik bir ölçü büyüklük aslında. Çekirdeği öğüttükten sonra düşen kalınlık veya incelik.

kendi reklamımı yapayım yeri gelmişken.
ben espressoda kullandım, arada sırada da V60 ya da delter için kullandım. düşünürseniz işini fazlasıyla görecektir.

timemore ve molent kullanmadim ama kullanicilarin geri bildirimleri gayet olumlu ikisi icin de. uzun bir muddet degirmen yukseltme ihtiyaci hissetmezsiniz. kullanicilari yorumda bulunsa daha iyi olur ama molentte turk kahvesi kadar ince cekim yapmak da mumkun diye duydum.

comandante cok guzel, profesyonel, omurluk bir degirmen. hem kullanim yelpazesi cok genis hem de cok kaliteli ve dunya capinda kabul gormus bir urun. turkiye distributoru @raistlin de forumda aktif bulunuyor ve kendisi her konuda çok yardımcı. bir kez alıp arkanıza bakmazsınız :)

eger bastan buyuk bir harcama yapmak istemezseniz comandante seviyesinde degirmenler icin, timemore/molent gibi bir degirmenle baslayabilirsiniz (ki cogumuzun basladigi degirmenlerden kat ve kat yukaridir bunlar). guzel temiz kullanirsaniz ileride forumda satmaniz cok rahat olacaktir, uzerine para koyup baska degirmenlere de rahatlikla gecebilirsiniz.

Timemore ve Comandante konusunda sorularınız varsa yardımcı olurum.

@Bidoz Kafein de Molent konusunda epey tecrübeli.

Çok zor bir karar :) ama günün sonunda 2-3 soruya bakıyor. Kolay gelsin

1) değirmen hangi amaç için kullanılacak?
2) kaç gramlık öğütümler yapılacak?
3) bütçeniz nedir?

Timemore ve Comandante konusunda sorularınız varsa yardımcı olurum.

@Bidoz Kafein de Molent konusunda epey tecrübeli.

Çok zor bir karar :) ama günün sonunda 2-3 soruya bakıyor. Kolay gelsin

1) değirmen hangi amaç için kullanılacak?
2) kaç gramlık öğütümler yapılacak?
3) bütçeniz nedir?

Sorulara cevap vermek gerekirse;
1) V60 ağırlıklı, bir de Moka Pot alıp onu denemek istiyorum. Genelde V60 için diyebilirim ama. Tek yaşadığım için çoğu zaman da 1 kişilik demleme yaparım. Bazen işte misafirim falan olunca ancak 2-3 kişilik gerekiyor. Günde 2 kez falan kullanırım toplamda diye düşünüyorum.
2) 2'ye de ufaktan cevap vermiş olabilirim diye düşünüyorum.
3) Aslında minimumda tutmaya çalışıyorum. Daha V60, MokaPot ve gerekli aparatlarını da alacağım. Bir anda çok da yüklenmek istemiyorum günde 2 kez kahve içeceğim diye ahah.

Bütçenizi bilmiyorum ama bir yorumda bulunmak istiyorum:

Kahveyle hemhal olduktan beri aldığım onca ekipmana dönüp baktığımda, şimdiye kadar en yüksek parayı kendisine ödemiş olsam da, tam anlamıyla tatmin olduğum tek ekipmanım Comandante’dir. Zerre şüphe veya pişmanlık yaşatmadı

Kahveye yeni başlayacak olsam, hiç düşünmeden yapacağım ilk şey bir Comandante almak olurdu

selamlar...

Bütçenizi bilmiyorum ama bir yorumda bulunmak istiyorum:

Kahveyle hemhal olduktan beri aldığım onca ekipmana dönüp baktığımda, şimdiye kadar en yüksek parayı kendisine ödemiş olsam da, tam anlamıyla tatmin olduğum tek ekipmanım Comandante’dir. Zerre şüphe veya pişmanlık yaşatmadı

Kahveye yeni başlayacak olsam, hiç düşünmeden yapacağım ilk şey bir Comandante almak olurdu

selamlar...
Comandante'nin iyi olduğuna dair sıfır şüphem var :)

Kafamı kurcalayan ve anlamadığım kısım; G50 ve C2 ile olan yaklaşık 1400tl lik farka tam olarak neden değdiği? Ötekiler de nispeten memnun bırakıyor gibi çünkü.

Bir diğer konu da 2200 civarı bir parayı el değirmenine vermişken az daha verip elektrikli bir şey almanın daha iyi olup olmadığıyla ilgili? Profesyonel de olmadığım için, okuduğumda çok fazla konuşulan konseptleri anladığım söylenemez. O yüzden de kafam iyice karışıyor :)

Kafamı kurcalayan ve anlamadığım kısım; G50 ve C2 ile olan yaklaşık 1400tl lik farka tam olarak neden değdiği? Ötekiler de nispeten memnun bırakıyor gibi çünkü.

Bir diğer konu da 2200 civarı bir parayı el değirmenine vermişken az daha verip elektrikli bir şey almanın daha iyi olup olmadığıyla ilgili? Profesyonel de olmadığım için, okuduğumda çok fazla konuşulan konseptleri anladığım söylenemez. O yüzden de kafam iyice karışıyor :)
Hocam ben sözen tavsiye ederim hatta yerine gittiğiniz zaman daha uyguna denk geliyor masraf yapmayın bence de

Comandante’nin kıyaslandığı elektrikli değirmenler çok uçuk fiyatlarda. EK43 örneğin. 25 bin lira civarında fiyatı. Molent ve Timemore ile arasındaki 1400 liralık farkı verip vermemeyi tartışabilirsiniz ama aynı fiyata o segmentte elektrikli öğütücü almanız imkansız.

Birkaç ay sözen kullandım, bir haftadır molent g50 kullanıyorum. Tofaş'tan BMW'ye geçmiş gibiyim. El değirmenlerinin hepsi kol yoruyor bir şekilde ama hissederek çekmek güzel. Comandante çok pahalı Molent gayet güzel. Yatırım tavsiyesidir.

Bütçeniz 100-150 liraysa sözen alın. El kokutur, kol kası yapar, tozlu tozlu öğütür ama iyi kötü iş görür 🤷🏼‍♀️

Hocam bende hem comandante hem perfetto var. Perfettoyu önce almıştım, ev kullanıcısını tatmin edecek düzeyde doğru öğütüm yapan güzel bir değirmendir. Değirmen içinde kalan kahve azdır ve az kahve tozu üretir. 310 watt gücü vardır. Filtre Espresso Türk kahvesi geçişleri de diğer elektriklilere nazaran kolaydır.
Comandandeyi almamın sebebi, baz bir değirmen olarak nitelendirilmesi, yeni üretilen her şeyin comandante ile kıyaslanması, tariflerin de bu değirmene göre verilmesi, mükemmel satış sonrası desteği ve son olarak ev dışında da kaliteli kahve içme isteğimdir. Ayrıca espresso performansını da perfettomla karşılaştırmanın verdiği keyiftir.
Eğer öğütümleriniz sadece filtre olacaksa; comandante size yetecektir. Başka değirmen almanıza gerek yoktur. Comandante alır ve değirmen defterini kapatırsınız. Bu tartışmasız pazarlıksız böyledir.
Fakaaat, espresso da içeceğim; Türk kahvesi çekeceğim diyorsanız comandante sizi yorar. Geçişlerinde sorun olmaz, önceki demlemede kalan tozlar yeni demlemeye karışmaz belki ama, kollarınız hayata küsebilir. :) Bir tane de elektrikli alayım, olmadı motordante modlayayım filan demeye başlarsınız.
Benim kullanım alışkanlığım şu şekilde;
Perfettom espressoya ayarlıdır. Sabah evden çıkarken 5 dakika içinde kahvemi çeker alırım. Hanım bana latte yap der; birkaç saniyede kahvemi öğütür alırım. Büyük rahatlıktır ve espressoda tatmin de eder.
Red clixli comandantemle zamanım bolsa, özel bir çekirdek bulursam tarifli filan, espresso çekerim. Red clixte 11-14 arasında harika performans veriyor.
İki üç günde bir Türk kahvesi içmek isteriz, kliğini ayarlar silikon bir ellik kullanarak kaydırmadan çeker içerim. Filtre öğütümlerimi de comandanteyle yapıyorum çünkü perfettoya göre çok daha az toz üretiyor. İki üç demlemeye bir de hızlıca temizlerim.

Sonuç olarak ağırlıklı tüketiminiz espresso ve Türk kahvesi gibi ince olacaksa perfetto, ağırlıklı filtre ara sıra da Türk kahvesi olacaksa sadece comandante seçimi mantıklı olacaktır.

Son düzenleme:
Sorulara cevap vermek gerekirse;
1) V60 ağırlıklı, bir de Moka Pot alıp onu denemek istiyorum. Genelde V60 için diyebilirim ama. Tek yaşadığım için çoğu zaman da 1 kişilik demleme yaparım. Bazen işte misafirim falan olunca ancak 2-3 kişilik gerekiyor. Günde 2 kez falan kullanırım toplamda diye düşünüyorum.
2) 2'ye de ufaktan cevap vermiş olabilirim diye düşünüyorum.
3) Aslında minimumda tutmaya çalışıyorum. Daha V60, MokaPot ve gerekli aparatlarını da alacağım. Bir anda çok da yüklenmek istemiyorum günde 2 kez kahve içeceğim diye ahah.
Öncelikle günde 2 kez, tek kişilik demleme için el değirmeni mantıklı bir çözüm. Bütçeniz de sanırım en fazla 1000 TL, hatta daha az. Başlarken çok para vermemek istemenizi de anlıyorum. Kahve serüveniniz ne yöne gidecek bunu görmek istiyorsunuz. :)

Comandante:
Diğer arkadaşlarımızın bu değirmenle ilgili söylediklerine katılıyorum. Ben de Comandante ve Timemore kullanıcısıyım. Bütçeniz yetiyorsa uzun süreli, güzel bir yatırım. Moka pot için red clix e ihtiyacınız olduğunu düşünmüyorum. Espresso için ise olması gerekir.

Molent:
Molent kullanmadığım için yorum yapamıyorum ama sorunuz olursa, Molent başlığı altında arkadaşlar size detaylı bilgi verecektir.

Timemore:
Mokapot da kullanacağım dediğiniz için C2 yi önermem. Nanonun kapasitesi 15 gram. Slim 20-22 gram, G1 ise 25-28 gram. İnce öğütüm ağırlıklı alacaksanız espresso kesicili modellerine bakabilirsiniz. SlimS ya da G1S gibi. V60 ağırlıklı içiyorsanız, ince öğütüm ikinci planda ise çelik kesicili modellere bakabilirsiniz.

Elektrikli tarafta alternatifler var ancak, ucuz olan modeller çok fazla toz üretiyor ve sizin yerinizde olsam el değirmenini tercih ederim.

Son düzenleme:
1 aylık Molent g50 kullanıcısıyım önceden baratza encore kullanıyordum espressoya giriş yapacağım için molent yorumlarına güvenerek aldım.öğüyüm kalitesinden ve öğütüm sürelerinden çok memnunum 25 gr Türk kahvesini 1 dakikada çekiyor daha ne diyim , çok memnunum el değirmeni hissiyatı elektriklilerde yok :)

Geri