• Mart Ayı Kahve Kulübü Toplu Alım Organizasyonu
    Sevgili Ziyaretçi Mart ayı Kahve Kulübü ortak alım firması sizlerin oyları ile Niji Coffee olarak seçildi. Bu konudan Mart ayı toplu alımı ile ilgili gelişmeleri öğrenebilirsin. Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Kanalına katılmayı, Instagram ve Twitter adreslerinden bizi takip etmeyi unutmayın.
  • Telefon numaranızı paylaşmadan Kahve Kulübü duyurularından, güncel indirim ve kampanyalardan haberdar olmak istiyorsanız Bu Linke tıklayarak Kahve Kulübü Whatsapp Kanalını takip edebilirsiniz.

Espresso dan V60 Geçiş ve Önerileri

İsim
Suleyman
Daha fazla  
İsim
Suleyman
Espresso Makinesi
Breville Bes810
Değirmen
BCG820 and Timemore C2
Merhabalar,
Espresso demleme yönteminden V60 a geçmeye planlıyorum.
Bu amaçlı V60 seti alacağım.
Bazı sorularım var;
  1. Linkteki seti almayı planlıyorum, önerinizi almak istiyorum. https://kahhve.com/hario-kirmizi-plastik-coffee-server-set-kahve-demleme-ekipmanlari ( plastik de daha iyi diye duyduğumdan seçtim, ayrıca yazlığa taşırken kırılma şansı yok )
  2. BCG820 de 1 ve 2. kişilik için hangi ayarda çekiyorsunuz ( iç ve dış ayar )
  3. Baristocrat blendi kullanıyorum, reçete verme şansınız var mı?
  4. V60 için eğitim videosu öneriniz varsa sevinirim.
Şimdiden çok teşekkür ederim.

Bir de 02 ve 01 Hario filtreler de yazmaktadır, bu konuda da bilgim yok.
Not: Bunların hepsini internetten öğrenebilirim fakat amacım tecrübelerinizden yararlanmak ve başlangıç sürecinde doğru ve hızlı ilerlemektir.

naçizane tavsiyem, geçmeyin :)

Merhabalar, Hario'nun bahsettiğiniz modeli de Craft modeli de gayet güzel ve kaliteli, gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz. V01 filtreler tek kişilik V02 olanlar ise 2 kişilik. Eğer kırmızı V60 setini alacaksanız 02 olan filtreleri tercih etmelisiniz. V60 eğitimi konusunda bence @orkunustel arkadaşımızın Youtube videolarını izleyebilirsiniz.

Merhabalar, Hario'nun bahsettiğiniz modeli de Craft modeli de gayet güzel ve kaliteli, gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz. V01 filtreler tek kişilik V02 olanlar ise 2 kişilik. Eğer kırmızı V60 setini alacaksanız 02 olan filtreleri tercih etmelisiniz. V60 eğitimi konusunda bence @orkunustel arkadaşımızın Youtube videolarını izleyebilirsiniz.
Bunu alırsam sadece 2 kişilik mi yapabilirim

Merhabalar,

Merhabalar, merakımı mazur görün ancak espressodan filtre kahve demlemeye geçmenizin sebebini merak ettim. Tat, pratiklik gibi sebeplerden hangisi size daha ilgi çekici geliyor filtre konusunda?

( plastik de daha iyi diye duyduğumdan seçtim, ayrıca yazlığa taşırken kırılma şansı yok )

Plastikte daha iyi diye bir şey söz konusu değil. Hatta plastik aparatı ne kadar temizlerseniz temizleyin haftada 4-5 kahve demlemeniz durumunda yaklaşık olarak 1 senelik bir süreçte V60 üzerinde birtakım kullanım izleri, mat görünümde ince tabaka tutma problemleri olacaktır. Özellikle aparatın konik kısmının dip tarafında yoğun biçimde göze çarpacaktır zamanla. Ama hafif olması, kırılmaya daha duyarlı olması bakımından seramik olana nazaran bir avantajı var elbette.

BCG820 de 1 ve 2. kişilik için hangi ayarda çekiyorsunuz ( iç ve dış ayar )

Bcg820'yi uzun bir müddet kullandım ama seneler önce olduğu için şu an hatırlamıyorum. Ama tatmin edici sonuçlar alacağınızdan emin olabilirsiniz.

Baristocrat blendi kullanıyorum, reçete verme şansınız var mı?

V60 gibi manuel yöntemlerde mümkün mertebe single orijin kahveler tercih etmeniz daha anlamlı olacaktır. Çünkü bu gibi demleme yöntemlerinde amaç yöresel kahvelerin tüm yönlerini manuel, özenli işçilikle keşfedebilmek.

V60 için eğitim videosu öneriniz varsa sevinirim.

Stumptown Coffee'nin demleme videoları hoşuma gidiyor. Ama eğitim videosu olarak değil de, eğlenceli bir video tadında izliyorum.

Ama hafif olması, kırılmaya daha duyarlı olması bakımından seramik olana nazaran bir avantajı var elbette.

Ve ısıyı tutması açısından.

Plastiğin insan sağlığı açısından sorunlu bir ürün olması kaynaklı ekstra bir hassasiyetiniz yoksa (ki hayatımızın her alanı plastikle çevrili) seramik ya da cam dripper'ın hiçbir pozitif yanı yok sanırım plastiğe göre.

Merhabalar,
Bu amaçlı V60 seti alacağım.
Bazı sorularım var;
  1. Linkteki seti almayı planlıyorum, önerinizi almak istiyorum. https://kahhve.com/hario-kirmizi-plastik-coffee-server-set-kahve-demleme-ekipmanlari ( plastik de daha iyi diye duyduğumdan seçtim, ayrıca yazlığa taşırken kırılma şansı yok )
  2. BCG820 de 1 ve 2. kişilik için hangi ayarda çekiyorsunuz ( iç ve dış ayar )
  3. Baristocrat blendi kullanıyorum, reçete verme şansınız var mı?
  4. V60 için eğitim videosu öneriniz varsa sevinirim.
Şimdiden çok teşekkür ederim.

@Bigvocate koş koşş bcg820 ile demleme yapıyorlar ;)

Ve ısıyı tutması açısından.

Plastiğin insan sağlığı açısından sorunlu bir ürün olması kaynaklı ekstra bir hassasiyetiniz yoksa (ki hayatımızın her alanı plastikle çevrili) seramik ya da cam dripper'ın hiçbir pozitif yanı yok sanırım plastiğe göre.

Temizlik açısından seramik olan tercihim. Zira sırlı yapısı sayesinde zaten kir, yağ tabakası vs gibi unsurları tutmuyor. Yüksek sıcaklıklarda yıkanması durumunda tertemiz oluyor.
Dükkanda bir zamanlar Hario Decanter kullandık. Plastik demleme aparatlarından uzak durmam bu deneyime bağlı. Aeropress'i bile bundan dolayı ayda yılda bir kullanıyorum evde/atölyede. Zaten dışarıda kahve içiyorsam Aeropress veya plastik aparat içeren metotları tercih etmiyorum.

Temizlik açısından seramik olan tercihim. Zira sırlı yapısı sayesinde zaten kir, yağ tabakası vs gibi unsurları tutmuyor. Yüksek sıcaklıklarda yıkanması durumunda tertemiz oluyor.
Dükkanda bir zamanlar Hario Decanter kullandık. Plastik demleme aparatlarından uzak durmam bu deneyime bağlı. Aeropress'i bile bundan dolayı ayda yılda bir kullanıyorum evde/atölyede. Zaten dışarıda kahve içiyorsam Aeropress veya plastik aparat içeren metotları tercih etmiyorum.

Decanter'ın temizliği ayrı bir paragraf gerektiriyor cidden. Tam bir facia.

Kırılınca içiniz gitmeyecekse ve aradaki bir miktar fiyat farkı da çok önemli değilse, bir de ısıtmak için 50-100 ml daha fazla su harcamayı göze alıyorsanız cam alın. Ben öyle yapardım. Öğrenci olduğumdan plastik daha cazip geliyor. Bu yüzden hario plastik ve aeropress sahibiyim. Ve yine bu yüzden huskee cup almayı düşünüyorum. Umarım kanser olmam. (BPA muhabbeti yapmayın plastik cama göre daha az sağlıklı sonuçta :))

Kırılınca içiniz gitmeyecekse ve aradaki bir miktar fiyat farkı da çok önemli değilse, bir de ısıtmak için 50-100 ml daha fazla su harcamayı göze alıyorsanız cam alın. Ben öyle yapardım. Öğrenci olduğumdan plastik daha cazip geliyor. Bu yüzden hario plastik ve aeropress sahibiyim. Ve yine bu yüzden huskee cup almayı düşünüyorum. Umarım kanser olmam. (BPA muhabbeti yapmayın plastik cama göre daha az sağlıklı sonuçta :))
+1

Hario seramik dripper ve immersion kullanıcısıyım. Düşürüp kırılma ihtimali dışında gayet memnunum. Bugün 2 metreden parkenin üzerine düşen immersion um neyseki hafif sıyrıklarla atlattı, işin şakası beklediğimden sağlammış 🙂

Geri