Kaynaklar

Blooming (Çiçeklenme) Nedir? Neden Yapılır?

Merhabalar,

Özellikle Pour-over (üstten dökerek yapılan) demlemelerde önemli adımlardan birisi olan Blooming (çiçeklenme) hakkında kısaca bilgi vermek ve sizlerin nasıl bir yöntem kullandığını öğrenmek için bu yazıyı yazmak istedim.

BLOOMING (ÇİÇEKLENME) NEDİR?
Blooming, kahvenin sıcak suyla temas ettiğinde, kabarıp yükselmesi ve baloncuk çıkışı olarak gözlemlenmektedir.

İşin biraz tekniğine girersek, kahve çekirdeklerinde kavrulma sırasında hapsolan karbondioksit (CO2) gazlarının, sıcak su ile buluştuğunda hızlı bir şekilde baloncuklar oluşturarak çoğunlukla CO2 gazının salınımı olarak da tanımlanabilir.

Eğer blooming sırasında hiçbir şey olmuyorsa, kahveniz büyük ihtimalle taze olmayabilir ya da kötü koşullarda saklanmış olabilir.

Kahvenin CO2 salınımı (de-gassing) ve tazeliği ile ilgili detaylı bilgi için kahvekulubu.net forumumuzda açılan aşağıdaki konuyu okuyabilirsiniz.

Degassing Nedir? Bilgi ve Teknik Detaylar

BLOOMING NEDEN YAPILIR?

  1. Kahve çekirdeklerinde hapsolan CO2’in salınımı gerçekleşmezse bardağınızda ekşi/acı tatlar bulmanız muhtemel olacaktır.
  2. Benzer bir şekilde CO2’in salınımı için yeterli süre beklemezseniz, döktüğünüz su CO2 salınımı tamamlanmadığından, kahveyi çözemeden bardağınıza gidecektir.

BLOOMING NASIL YAPILIR?

  • Genel kabul, kahve miktarının 2-3 katı miktarda suyu döküp, 30-45 saniye beklemektir.
  • Demleme ustalarından bazıları, blooming sırasında kahvenin bir çubuk yardımıyla karıştırılmasını (bütün kahve yüzeyinin suyla teması için), bazıları ise hiç müdahale edilmemesi savunmaktadır.

BEN NASIL YAPIYORUM?

  • Kahveyi filtre kağıdına döküp, kahve yatağını düzleştirdikten sonra, ortasına küçük bir çukur açıyorum.
  • Ardından kahve miktarının 2-3 katı su döküp, cam bir çubuk ile karıştırıyorum.
  • Blooming için 30-45 saniye civarı bekliyorum.

Not: Blooming suyunu dökmüyorum.  Yapanlar var ama hiç tanık olmadım ya da görmedim desem yeridir .

SİZİN YÖNTEMİNİZ NEDİR?
Bilgilerimizi paylaşıp, öğrenebileceğimiz kısım burası….

Bu işin doğrusu, yanlışı yok… tek bir yöntem de yok! Yorumlarınızı ve yöntemlerinizi bekliyorum!

Levent Öncü

Kahve Kulübü kurucu üyelerinden. 2010 yılında tanıştığı V60 ile nitelikli kahve serüvenine başlayan bir ev baristası. Yaptığı ekipman, kahve incelemeleri, sektör profesyonelleri röportajları ve blog yazıları ile kahve camiasına gönüllü olarak katkı sağlamaya çalışıyor. El değirmenleri ve pour over konusunda deneyimli.

Bir cevap yazın