• Mart Ayı Kahve Kulübü Toplu Alım Organizasyonu
    Sevgili Ziyaretçi Mart ayı Kahve Kulübü ortak alım firması sizlerin oyları ile Niji Coffee olarak seçildi. Bu konudan Mart ayı toplu alımı ile ilgili gelişmeleri öğrenebilirsin. Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Kanalına katılmayı, Instagram ve Twitter adreslerinden bizi takip etmeyi unutmayın.
  • Telefon numaranızı paylaşmadan Kahve Kulübü duyurularından, güncel indirim ve kampanyalardan haberdar olmak istiyorsanız Bu Linke tıklayarak Kahve Kulübü Whatsapp Kanalını takip edebilirsiniz.

Scott Rao, Güncellenmiş Pour-Over Tekniği Videosu

Kahve çekirdeğine, öğütme boyutuna, kullandığınız filtreye göre değişkenler mevcut. Sağlıklı olan sizin deneyimlemeniz.
Siz hangi durumda deneyip fark aldınız merak ettim. Deneyip fark aldığınız demleme parametrelerini paylaşır mısınız? Herşey sabit iken (kahve, su, filtre, öğütüm vs) sürede yüzdesel olarak nasıl bir fark oldu?

Siz hangi durumda deneyip fark aldınız merak ettim. Deneyip fark aldığınız demleme parametrelerini paylaşır mısınız? Herşey sabit iken (kahve, su, filtre, öğütüm vs) sürede yüzdesel olarak nasıl bir fark oldu?
Farkı görmek adına blooming ten sonra tek seferde kahvenizi demleyin. Yaptığım demlemelerde 20 saniye civarı fark ettiğini gözlemlemiştim. Saat yönünün tersine su döküşü yapmıyorum ve deneyimlemek için denediğim bir şey. Dolayısıyla o anki şartlar neydi hatırlamıyorum.

Ben denedim, ama döküş stilim zaten spiral oluşmamasını sağladığı için ne saat yönü, ne tersi, ne de zikzak bir şey değiştirmedi😬
Geçenlerde okumuştum. Bir kaç döküşte demlediğini tahmin ediyorum. Onun yerine tabureye çıkıp dökmüyorsun umarım :ROFLMAO:

Farkı görmek adına blooming ten sonra tek seferde kahvenizi demleyin. Yaptığım demlemelerde 20 saniye civarı fark ettiğini gözlemlemiştim. Saat yönünün tersine su döküşü yapmıyorum ve deneyimlemek için denediğim bir şey. Dolayısıyla o anki şartlar neydi hatırlamıyorum.
Ben defalarca denedim ama bir fark almadığım için hangi şartlar altında fark oluyor anlamaya çalışıyorum. Su, filtre, öğütüm, çekirdek, sıcaklık, döküş sayısı vs her türlü kombinasyonda deniyorum.
Bir daha denerseniz parametrelerinizi not alır mısınız? Veya denemek için belki peşpeşe bir saat yönü bir de tersine dökerek demleyip sonuçları paylaşırsınız.
Fark belirli bir döküş tarzı ile mi ortaya çıkıyor acaba anlamaya çalışıyorum.

Ben defalarca denedim ama bir fark almadığım için hangi şartlar altında fark oluyor anlamaya çalışıyorum. Su, filtre, öğütüm, çekirdek, sıcaklık, döküş sayısı vs her türlü kombinasyonda deniyorum.
Bir daha denerseniz parametrelerinizi not alır mısınız? Veya denemek için belki peşpeşe bir saat yönü bir de tersine dökerek demleyip sonuçları paylaşırsınız.
Fark belirli bir döküş tarzı ile mi ortaya çıkıyor acaba anlamaya çalışıyorum.
Evet döküş tarzı ile ortaya çıkıyor. Kahve yatağında türbülans yaratmanın bir yolunu bulmalısınız. Kahvenizi daha ince öğütmeyi deneyin. (Kalın öğütümlerde ciddi farklar oluşmuyor.) Israrla sizin denemeniz gerektiğini vurgulamamın sebebi aynı değirmene sahip olmayışımız. Tüm parametreleri sizle paylaşsam bile kahveyi hangi boyutta öğüttüğümün siz de bir karşılığı olmayacak. Diğer taraftan suyu döken siz olduğunuz için aynı sonuca varamayacağız :)

Evet döküş tarzı ile ortaya çıkıyor. Kahve yatağında türbülans yaratmanın bir yolunu bulmalısınız. Kahvenizi daha ince öğütmeyi deneyin. (Kalın öğütümlerde ciddi farklar oluşmuyor.) Israrla sizin denemeniz gerektiğini vurgulamamın sebebi aynı değirmene sahip olmayışımız. Tüm parametreleri sizle paylaşsam bile kahveyi hangi boyutta öğüttüğümün siz de bir karşılığı olmayacak. Diğer taraftan suyu döken siz olduğunuz için aynı sonuca varamayacağız :)
Demleme sürelerini çok uzatacak şekilde de denedim. Sizin öğütüm kalınlığınız bende niye karşılık bulmasın aynı kahve ile aynı şekilde demler aşağı yukarı aynı süreyi yakaladığımız yeri belirleriz. Degirmeniniz nedir?
Bu arada eğer söylediğiniz şey gerceklesiyorsa öğütüm kalinligindan bağımsız olarak olmalı, kalınlık ile süre değişebilir ama farkli kalınlık da olsa hepsinde tutarlı şekilde fark görmemiz lazım.
Siz bunu bir kere mi denediniz ve 20sn fark aldınız? Yoksa tekrar edilebilir şekilde sürekli saat yönü lehine bir süre avantajı mı oluyor.

Normalde demlediğiniz temel rutininizi zahmet olmaz ise yazar mısınız? Nasıl sürelerde ve hızlarda su döküyorsunuz anlamaya calisayim.

Son düzenleme:
Demleme sürelerini çok uzatacak şekilde de denedim. Sizin öğütüm kalınlığını bende niye karşılık bulmasın aynı kahve ile aynı şekilde demler aşağı yukarı aynı süreyi yakaladığımız yeri belirleriz. Degirmeniniz nedir?
Bu arada eğer söylediğiniz şey gerceklesiyorsa öğütüm kalinligindan bağımsız olarak olmalı, kalınlık ile süre değişebilir ama farkli kalınlık da olsa hepsinde tutarlı şekilde fark görmemiz lazım.
Siz bunu bir kere mi denediniz ve 20sn fark aldınız? Yoksa tekrar edilebilir şekilde sürekli saat yönü lehine bir süre avantajı mı oluyor.

Normalde demlediğiniz temel rutininizi zahmet olmaz ise yazar mısınız? Nasıl sürelerde ve hızlarda su döküyorsunuz anlamaya calisayim.
Kahve yatağının üzerinde fazlaca su bulunması gerekiyor ancak türbülansı bu şekilde yaratabilirsiniz bununla birlikte akış ne kadar hızlı ise kahve yatağında türbülans yaratmanız o kadar güçleşir. Dolayısıyla öğütme boyutu önem teşkil ediyor! Her öğütme boyutunda tutarlı bir reaksiyon göremeyecek olmanızın sebebi budur. Söylediklerimi ve uyguladıklarınızı tekrar gözden geçirmek yerine bir karara varmış ve ona göre hareket ediyorsunuz. Halbuki yardımcı olmaya çalışıyorum. Daha fazla yardımcı olmak istemiyorum. Lütfen beni kahve cahili olarak görün ve söylediklerimin hiç bir dayanağı olmadığını farz edin. Anlayışınız için teşekkürler.

Kahve yatağının üzerinde fazlaca su bulunması gerekiyor ancak türbülansı bu şekilde yaratabilirsiniz bununla birlikte akış ne kadar hızlı ise kahve yatağında türbülans yaratmanız o kadar güçleşir. Dolayısıyla öğütme boyutu önem teşkil ediyor! Her öğütme boyutunda tutarlı bir reaksiyon göremeyecek olmanızın sebebi budur. Söylediklerimi ve uyguladıklarınızı tekrar gözden geçirmek yerine bir karara varmış ve ona göre hareket ediyorsunuz. Halbuki yardımcı olmaya çalışıyorum. Daha fazla yardımcı olmak istemiyorum. Lütfen beni kahve cahili olarak görün ve söylediklerimin hiç bir dayanağı olmadığını farz edin. Anlayışınız için teşekkürler.
Sizi neden kahve cahili olarak göreyim, sizi de kendim gibi ilgili bir kahvesever olarak görüyorum ve söylediğiniz şeyi öğrenmek için soru soruyorum. Bir kanıya varsam zaten öğrenmek için sormam. Kendi denemelerimde bir fark gözlemlemedim ve fark gözlemleyen bı kahveseverden hangi şartlar altında bu farkı aldığını anlamaya çalışıyorum. Anlarsam ben de aynı şekilde deneyerek tekrarlayabilirmiyim diye merak ediyorum.
Ancak sizin neden ben ince öğütüm ile deneme yapmamışım gibi bir ön yargı ile cevap verdiğinizi anlamadım. Genelde çift kişilik demliyorum ve 30-32/500 oranı ile comandante 18-28 click arası, japon40-hollanda100 lü filtre ile, 88-98c 30-125ppm su ile, tek/çift döküş, spinli/spinsiz birçok deneme yaptım ve tekrarlanabilir şekilde saat yönü ve tersi arasında belirgin bir fark almadım. Almadığım için de fark aldığını söyleyen bir kahveseverden tarif rica ettim, nasıl bir zamanlamada, nasıl bir debi ile, kaç döküş vs yapıyor kısmını anlamak için.
Temel bir tarifi paylaşmak neden bu kadar zor geldi anlamamakla beraber paylaşmak istemezseniz pek tabi anlayış ile karşılarım.

Son düzenleme:
Geri