• Mart Ayı Kahve Kulübü Toplu Alım Organizasyonu
    Sevgili Ziyaretçi Mart ayı Kahve Kulübü ortak alım firması sizlerin oyları ile Niji Coffee olarak seçildi. Bu konudan Mart ayı toplu alımı ile ilgili gelişmeleri öğrenebilirsin. Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Kanalına katılmayı, Instagram ve Twitter adreslerinden bizi takip etmeyi unutmayın.
  • Telefon numaranızı paylaşmadan Kahve Kulübü duyurularından, güncel indirim ve kampanyalardan haberdar olmak istiyorsanız Bu Linke tıklayarak Kahve Kulübü Whatsapp Kanalını takip edebilirsiniz.

En güncel modelleriyle Hangi Timemore ya da bir başkası

TimucinPusat

Yeni Üye
İsim
Mehmet
Daha fazla  
İsim
Mehmet
Değirmen
Sage (Breville) the Smart Grinder™ Pro
Ekipmanlar
Timemore Electric Kettle Thin Spout, Timemore Black Mirror Nano Scale, Hario V60 Ceramic Dripper 02 Set, Hario V60 Range Server - Bloom Series, Hario V60 Filter Paper, Koleksiyon Sufi Kupa Set Bone
Kahve Arkadaşlığı İstiyor musunuz?
Evet
Kahve Arkadaşlığı İl
Çanakkale
Kahve Arkadaşlığı İlçe 1
Merkez
Kahve Arkadaşlığı İlçe 2
herhangi
Evet forumda nette bilgiler var, ama bunun için vakit lazım. Baktım, bir kısmı da güncel değil.

Profil resmindeki makineyi almıştım. Nedeni dijital ürünleri, şık tasarımları, pratikliği, kolaylığı seviyor olmam. Kahve işine yeni başlıyorum. Bir arkadaşımın heveslendirmesiyle. Kendisi yıllardır zevkle kahve içer ama buna para ayırmaz, gereksiz bulur. El değirmeni ile öğütüyordu. Tabii ucuz şeylerle 100 200 liralık her neyse. Ben de tabii bilmiyorum, tüm el değirmenleri öyle olur sanıyordum. İşte cebelleşe cebelleşe kan ter içinde dakikalarca çevirerek iki fincanlık kahve öğütülür falan. Bu nedenle el değirmeni hiç düşünmedim. Sonra nette forumları falan okuyunca baktım daha çok el değirmeni tercih ediliyor ve sandığım gibi değilmiş; kaliteli olursa kolayca öğütülüyormuş. Uzatmayayım. Bu makineyi bugün geri göndereceğim. Yerine el değirmeni alayım diyorum. Nedeni, gerçekten el değirmenleri de pratikmiş, şıkmış. Ayrıca bu aldığım elektrikli makine koca bir şey. Küçücük avuç içi kadar el değirmeni alsam aynı işi görecek. Bu arada sadece v60 ile içeceğim kahveyi.

Uzattım. Sorum şu:

5 bin liraya kadar, değerse gerçekten, verebilirim değirmen için.
Şık olması, dayanıklı olması, pratik olması, kolay ve hızlı olması tercihimdir.

Timemore bir sürü modeli var. Bir de 1Zpresso diye bir marka da varmış. Bunlardan en güncel hangisini almalı, neden? Misal c3 ten bahsediliyor ama slim plus tan sonra silim buçuk plus yani silim 3 çıkarmış timemore. Bir sürü şey ortaya atmış. Şimdi aradaki fark ne? Hangisini almalı? Chestnut X var. Hadi tr de baya fiyatlı 6 bin üzeri, onu almayalım ama X lite var bir de. Bunu almaya değer mi gibi konuları aydınlatırsanız istifade ederiz.

4750 den 5250 ye kadar fiyat değişiyor. Sadece renkten kaynaklı mı? Herhangi bir markanın satıcısı mısınız yoksa sadece kullanıcı mı bilmiyorum ama bu

1Zpresso K-MAX Kahve Değirmeni ile dediğiniz comandante yi kıyaslayabilir misiniz?

Fiyat değişikliği renk ve gövdenin dışında kullanılan malzemeden kaynaklanıyor. Öğütüm tarafında herhangi bir fark yok.
Kullanıcısıyım, ticari bağım yok.

1Zpresso kullanmadığım için kıyaslama yapamam ancak forum içerisinde arama yaparsanız mutlaka bu kıyaslamanın yapıldığı mesajlar bulabilirsiniz diye düşünüyorum.

teşekkürler efendim.

Hızlı ve lezzetli bir kahve için 1Zpresso
Üstün lezzetli bir kahve için Comandante

Hız farkı epey ciddi, videodaki arkadaş saniyesine kadar ölçüp paylaşmış. Bu videoyu zaman ayırıp izlemenizi öneririm çünkü nedenleriyle niçinleriyle anlatıyor.

Ben olsam 1Zpresso alırdım, herkes Comandante övüyor ama birisi çıkıp da K-Pro/K-Max vs Comandante kör test yapmamış ki. Videodaki arkadaş kör test yapıyor Comandante sandığı fincan (üstün lezzet aradığı) 1ZPRESSO çıkıyor, aslında çok şey söylüyor bu, ve ben arkadaşın tarafsızlığına da inanıyorum ama ne kadar çok insan tadıp fikrini söylese o kadar emin oluruz
Ne kadar data o kadar sağlam sonuç.

Bir başka detay da reçeteler de Comandante biriminden paylaşılıyor, uğraşmadan başkasının denediği reçeteye hemen lezzetli kahve içme şansı veriyor Comandante. Öte yandan da işte 1Zpresso tam bir jilet.

Hızlı ve lezzetli bir kahve için 1Zpresso
Üstün lezzetli bir kahve için Comandante

Hız farkı epey ciddi, videodaki arkadaş saniyesine kadar ölçüp paylaşmış. Bu videoyu zaman ayırıp izlemenizi öneririm çünkü nedenleriyle niçinleriyle anlatıyor.

Ben olsam 1Zpresso alırdım, herkes Comandante övüyor ama birisi çıkıp da K-Pro/K-Max vs Comandante kör test yapmamış ki. Videodaki arkadaş kör test yapıyor Comandante sandığı fincan (üstün lezzet aradığı) 1ZPRESSO çıkıyor, aslında çok şey söylüyor bu, ve ben arkadaşın tarafsızlığına da inanıyorum ama ne kadar çok insan tadıp fikrini söylese o kadar emin oluruz
Ne kadar data o kadar sağlam sonuç.

Bir başka detay da reçeteler de Comandante biriminden paylaşılıyor, uğraşmadan başkasının denediği reçeteye hemen lezzetli kahve içme şansı veriyor Comandante. Öte yandan da işte 1Zpresso tam bir jilet.

Reçete tat falan benim için hiç önemi yok. Hemen herkesin kabul gördüğü ölçülerde kahve öğütüp içeyim bu yeterli. Nedir o misal kahvenizi kendiniz öğütün hazır almayın deniyor. Eyvallah. Başka işte filtre kahve şu ayarda öğütülür, v60 şu şekilde yapılır, tartı alırsınız su şu kadar konur, kahve gramı şu kadar olur, 2 dk da demlenir vs. Bu kadarı benim için yeterli.

Bakalım. Henüz karar veremedim. Teşekkürler.

geçen hafta aldım. çok yakışıklı alet. öğütüm performansıda gayet iyi önerilir.
Arkadaşlar malzeme kalitesi yönünden 1zpresso'yu neden önde tuttuğunuzu anlamadım. Böyle metal sağlam gözüküyor falan diye mi? 1zpresso KPro haznesini yere düşürmemle birlikte yamuldu. Neden? Alüminyum. Pratikte bir sıkıntı olmadı çünkü vidalama bölgesine denk gelmedi. Ayrıca alüminyum çok da kolay çizilebilir. Çok da kaygan. Peki birkaç 1-2 ay önce hazne değişimi için distribütör'ün verdiği fiyat ne kadar? 500 TL. Alternatifi var mı, yok. Comandante haznesini çok daha ucuza temin edebiliyorsunuz ister polimer ister cam.

Comandante'yi sökmesi, toplaması, temizlemesi daha kolay. 1zpresso'nun daha orasını burasını sıkıştırıp bir daha açamayanları görüyoruz.

ALINTI.

Comandante ve K-max öğütüm süreleri farklı Comandante daha yavaş ikisininde yapılış ve malzeme kalitesi yüksek. Comandanteyi tek bir demleme metodu için kullanıp sürekli klik ayarı yapmayacksanız tavsiye ederim. Bence halen en iyi çıktıyı Comandante veriyor ama hem uzun sürüyor hem de dediğim gibi filtre sonra Türk Kahvesi bir de Aeropress demliyim derseniz sıkıcı olur. K-max daha pratik. Bu arada ben ayar mekanizmasını sevmediğim ve espresso yoğun demleme yaptığım 1Zpresso j-max aldım 1,5 sene oldu ve şu an bileğim ağrıyor elektrikli değirmen almayı planlıyorum.

B
Comandante ve K-max öğütüm süreleri farklı Comandante daha yavaş ikisininde yapılış ve malzeme kalitesi yüksek. Comandanteyi tek bir demleme metodu için kullanıp sürekli klik ayarı yapmayacksanız tavsiye ederim. Bence halen en iyi çıktıyı Comandante veriyor ama hem uzun sürüyor hem de dediğim gibi filtre sonra Türk Kahvesi bir de Aeropress demliyim derseniz sıkıcı olur. K-max daha pratik. Bu arada ben ayar mekanizmasını sevmediğim ve espresso yoğun demleme yaptığım 1Zpresso j-max aldım 1,5 sene oldu ve şu an bileğim ağrıyor elektrikli değirmen almayı planlıyorum.
Ben de profildeki sage elektrikli değirmeni şimdi kargoya götürüyorum geri iade için.
Comandante alsam, günde en fazla 2 defa v60 ile tek kişilik filtre kahve yapmak için kullansam, herhalde yormaz o kadar.

Sonra pişman olnayalım.

B

Ben de profildeki sage elektrikli değirmeni şimdi kargoya götürüyorum geri iade için.
Comandante alsam, günde en fazla 2 defa v60 ile tek kişilik filtre kahve yapmak için kullansam, herhalde yormaz o kadar.

Sonra pişman olnayalım.
20 saniye olsun size 30 saniye. Eğer bu süreler yoracağını düşünüyorsanız direkt filtre için fellow ode'de düşünebilirsiniz

Arkadaşlar malzeme kalitesi yönünden 1zpresso'yu neden önde tuttuğunuzu anlamadım. Böyle metal sağlam gözüküyor falan diye mi? 1zpresso KPro haznesini yere düşürmemle birlikte yamuldu. Neden? Alüminyum. Pratikte bir sıkıntı olmadı çünkü vidalama bölgesine denk gelmedi. Ayrıca alüminyum çok da kolay çizilebilir. Çok da kaygan. Peki birkaç 1-2 ay önce hazne değişimi için distribütör'ün verdiği fiyat ne kadar? 500 TL. Alternatifi var mı, yok. Comandante haznesini çok daha ucuza temin edebiliyorsunuz ister polimer ister cam.

Comandante'yi sökmesi, toplaması, temizlemesi daha kolay. 1zpresso'nun daha orasını burasını sıkıştırıp bir daha açamayanları görüyoruz.

ALINTI.

aparatlarının ucuz olması konusunda arkadaş haklı. comandante yıllardır piyasada. bir sürü farklı aparat bulabilmek ve yine o parçalara ait muadil bulabilmek mümkün. 1zpresso o kadar eski bir marka değil (sanırım 2020 kuruluş), parçalarına ulaşımı sınırlı ve pahalı olması çok doğal. Fakat bu kadar kısa sürede kahveseverlerin gönlüne işlemek de yine çok zor bir iş. bunu başaran nadir markalardan. her markanın bir alıcısı oluyor. artısı eksisi kendisi içinde var. hepside gayet güzel aletler.

B

Sonra pişman olnayalım.
Çok kişisel bir konu bende 1,5 sene önce öyle dedim şimdi farklı bakıyorum.

Bende konuya şöyle giriş yapayım; madem reçetelerde çok fazla oynama yapmadan sabit reçetelerle kahve yapacaksınız (ki bu reçeteler her zaman sizin damak zevkinize uygun olmayacaktır, bu yüzden mecburi olarak kendi reçetenizi oluşturmanız lazım), madem genelde v60 demleme yapacaksınız ve sizi de tatmin edecek bir değirmen olsun istiyorsunuz; yeni başlayan biri olarak, hem başka bir değirmen de tecrübe etmek maksadıyla, bu işe bence Timemore ile başlamanız güzel olur. Başlangıç için bence her zaman tercih edilebilir bir değirmen.
Tabi şunu da belirtmek lazım, Timemore değirmenlerini Comandante veya 1zpresso ile kıyaslamak sağlıklı olmayacaktır (Timemore X hariç). Timemore'un çoğunlukla orta segment değirmenleri olup, fiyat performans ürünlerinde ön plana çıkan değirmenleri mevcut. Comandante ile kıyaslanamaz tekrar söylüyorum ama mesela şunları diyebilirim ki, Timemore daha hızlı öğütüyor, lâkin Comandante kadar homojen değil. Timemore'un tutuşu daha rahat, kullanımı daha kolay, lâkin Comandante kadar kaliteli olmayabilir, gibi gibi farklar var kesinlikle aralarında. Timemore benim gözümde klasik filtre kahve içenler için ideal bi değirmen. Yanınızda taşıması, boyutu, ebatı, kullanımı bir çok noktada gerçekten fiyat performans ürünü olduğunu düşünüyorum.
Bu kanaate nereden vardım derseniz, daha önceden kullandığım iki adet Timemore ve şu anda kullanmakta olduğum Comandante'ye dayanarak edindiğim tecrübelerden yola çıktım.
Comandante üst segment bir değirmen kesinlikle, türk kahvesinden french presse kadar mükemmel öğütüm aralıkları var. Çünkü başlı başına mükemmel tasarlanmış bir dişlisi var. Türk kahvesi diyorum çünkü, Türk kahvesinin öğütümü olan pudra kıvamına gelecek kadar bir öğütüm sağlıyor. (Endüstiriyel türk kahvesi öğütümü için kullanılan değirmenler kadar iyi)
Bakıldığında bir çok artışı var Comandantenin, sağlamlık, dayanıklılık vs gerçekten bir çok konuda bana göre kendi klasmanının en iyisi. Ama dediğim gibi, burada birşeyler de tecrübe edinmek, yeni şeyler öğrenmek ve bunları üst üste koyarak ilerlemek size daha çok haz verecektir. Ki zaten bu işe girdiyseniz her zaman daha fazlasını arayacaksınız, daha farklı şeyler görmek, tatmak, duymak, öğrenmek isteyeceksiniz. Bu da işin en güzel yanlarından biri bence. Her zaman yeni şeyler öğreniyor olmak ve daha fazlasını istemek bu işin raconu haline geldi. 😁
Ever haklısınız, dedikleriniz son derece mantıklı. Ama ben kaliteyi seviyorum. Bunları gördükten sonra aşağısını almak istemiyorum.

Bu nedenle ya cmd ya dazpresso k-max.

Peki timemore chestnut x hakkında ne dersiniz özellikle bu iki marka modele kıyasla?

Keşke iyi bir elektrikli değirmen alsaydım fiyatlar uygunken diye bakıyorum. Sage bence de sıkıntılı bir tercih özellikle filtre için.

Geri