• Mart Ayı Kahve Kulübü Toplu Alım Organizasyonu
    Sevgili Ziyaretçi Mart ayı Kahve Kulübü ortak alım firması sizlerin oyları ile Niji Coffee olarak seçildi. Bu konudan Mart ayı toplu alımı ile ilgili gelişmeleri öğrenebilirsin. Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Kanalına katılmayı, Instagram ve Twitter adreslerinden bizi takip etmeyi unutmayın.
  • Telefon numaranızı paylaşmadan Kahve Kulübü duyurularından, güncel indirim ve kampanyalardan haberdar olmak istiyorsanız Bu Linke tıklayarak Kahve Kulübü Whatsapp Kanalını takip edebilirsiniz.

CAFEC Flower Dripper İncelemesi

İsim
Tansel
Daha fazla  
İsim
Tansel
Espresso Makinesi
Wacaco Nanopresso, Mokapot
Değirmen
Hario MiniMill
Ekipmanlar
V60, Kalita Wave, Origami Dripper, Filterconne, Minipresso, Mokapot
Kahve Arkadaşlığı İstiyor musunuz?
Evet
Kahve Arkadaşlığı İl
Ankara
Kahve Arkadaşlığı İlçe 1
ÇANKAYA
Herkese merhaba.
Türkiye kahve pazarında Tin Coffee ve CleanCup Coffee sayesinde yeni bir dripper belirdi; Flower Dripper!
Japon CAFEC markasının ürettiği Flower Dripper'a ait ilk Türkçe inceleme videosu ile karşınızdayım.
200 yıllık ARITA seramik üretim tekniği ile üretilmiş olan göze hitap eden bu dripper, acaba elimizdeki kahve ekipmanları listesine dahil olabilecek kapasitede mi?
Yoksa bir Japon efsanesi V60'ın yerine geçebilir mi?
Tüm detaylar saat 12:30'da bu videoda.
İyi seyirler.

Güzel bir inceleme olmuş emeğinize sağlık
Gördüğüm kadarıyla origaminizde var süre konusunda acaba aralarında belirgin fark var mı ?

Güzel bir inceleme olmuş emeğinize sağlık
Gördüğüm kadarıyla origaminizde var süre konusunda acaba aralarında belirgin fark var mı ?
Merhabalar,
Aslında hem kanal yapısı hem de delik boyu nedeni ile Origami Dripper da zaten akış daha hızlı idi normalde. Bu nedenle ben genelde v60 dan daha kalın öğütüm yaparak demleme yapıyordum.
Fakat Origami ile Flower'ı karşılaştırmamıştım. Sizin için deneyip buraya yazayım. :)
İyi günler.

Ben anlamıyorum, dripper kanallarının şeklinin ne önemi var hepsine düz filtre koyduktan sonra? sonuçta tüm kahve filtreyle temas ediyor o da düz, farklı şekildeki dripperların çıkıntılarına tam girecek özel filtreler olsa neyse. Filtreler o çıkıntılara yapışmıyor da sadece boşluk kalıyor çıkıntıda, ha o boşluktaki hava akımı farkettiriyo diyorsanız ne kadar farkedebilir?

Bu soruları tamamen bilmediğim için ve anlama amaçlı soruyorum, kesinlikle bir eleştiri değildir.

Ben anlamıyorum, dripper kanallarının şeklinin ne önemi var hepsine düz filtre koyduktan sonra? sonuçta tüm kahve filtreyle temas ediyor o da düz, farklı şekildeki dripperların çıkıntılarına tam girecek özel filtreler olsa neyse. Filtreler o çıkıntılara yapışmıyor da sadece boşluk kalıyor çıkıntıda, ha o boşluktaki hava akımı farkettiriyo diyorsanız ne kadar farkedebilir?

Bu soruları tamamen bilmediğim için ve anlama amaçlı soruyorum, kesinlikle bir eleştiri değildir.
Merhabalar,
Bu kanallar suyun akışını, kahveyle suyun etkileşimini, hava sirkülasyonunu sağlamaya etkisi olan yapılar aslında.
Eğer cam dripper ınız varsa, örneğin cam v60, suyun nasıl aktığını görebilirsiniz :)

Ben de diyorum ki nasıl etkileyebilir? Sonuçta su hepsinde düz filtre kağıdına temas ediyor, filtreler de istediği kadar drippera yapışsın, o girintilere göre çok da eğilip bükülmüyor. Mesela flower dripperdaki girintilere göre şekilleniyor mu filtre? Hayır. yine düz filtre üstünde akıyo su. O yüzden anlamlandıramıyorum.

Ben de diyorum ki nasıl etkileyebilir? Sonuçta su hepsinde düz filtre kağıdına temas ediyor, filtreler de istediği kadar drippera yapışsın, o girintilere göre çok da eğilip bükülmüyor. Mesela flower dripperdaki girintilere göre şekilleniyor mu filtre? Hayır. yine düz filtre üstünde akıyo su. O yüzden anlamlandıramıyorum.
Aslına bakarsanız o kanallar kahve ile suyun etkileşimine etki ediyor. Ama daha önemli olanı etkileşim oranını artırıp azaltmak-yani suyun akışını ayarlayarak olabildiğince çok partiküle suyun değmesini sağlamak. Filtre burada aslında sizin hem süzme işleminizi hem de çözünme konusunda neleri geçirip geçirmeme kararı vermenizi sağlamakla yükümlü.

Açıkçası bu yivlerin etkisi benim de pek aklıma yatmıyor, belki yivlerin daha derin olması - origami- kahvenin disina yanlardan taşan suya daha fazla imkan verip hem akışı hızlandırıp hem de asiditeyi artırıyor olabilir, baska da bir mantık bulamadım.

Açıkçası bu yivlerin etkisi benim de pek aklıma yatmıyor, belki yivlerin daha derin olması - origami- kahvenin disina yanlardan taşan suya daha fazla imkan verip hem akışı hızlandırıp hem de asiditeyi artırıyor olabilir, baska da bir mantık bulamadım.
Merhabalar,
Öncelikle aslında Flower'ın verevleri-yani kanalları derin aslında. Burada aslında videoda da anlattım CAFEC'in amacı, hava sirkülasyonunu artırmak. Mesela genel dripper ların server a konumalanlarında bir delik olur. Origaminin server a konum aparatı ayrı ve geçmeli değil düz yuvarlak bu da hava akışını sağlıyor. Flower da ise bu verev şekil ve yüzeyini artırarak sağlanmış. Tıpkı Kalita da verev olmaması-yatay olması, sebebi ile filtrenin girintili çıkıntılı olarak hem çömzünmeyi artorması he de hava sirkülasyon ortamı sağlaması gibi.

Flower dripperin şekli çok hoş. Origami gibi sırf şekli için almak istiyorum

Merhabalar,
Öncelikle aslında Flower'ın verevleri-yani kanalları derin aslında. Burada aslında videoda da anlattım CAFEC'in amacı, hava sirkülasyonunu artırmak. Mesela genel dripper ların server a konumalanlarında bir delik olur. Origaminin server a konum aparatı ayrı ve geçmeli değil düz yuvarlak bu da hava akışını sağlıyor. Flower da ise bu verev şekil ve yüzeyini artırarak sağlanmış. Tıpkı Kalita da verev olmaması-yatay olması, sebebi ile filtrenin girintili çıkıntılı olarak hem çömzünmeyi artorması he de hava sirkülasyon ortamı sağlaması gibi.
Merhabalar, videonuzdaki demleme üzerinden konuşuyorum. Gerçekten kanallar vasıtası ile hava sirkülasyonu olduğunu düşünüyor musunuz?
Zira ben kağıdı tamamen drippera yapışmış olarak görüyorum. Bunu origami için söylemiş olsaydınız sorgulamazdım ancak burada öyle bir şey göremediğim için soruyorum.

Merhabalar, videonuzdaki demleme üzerinden konuşuyorum. Gerçekten kanallar vasıtası ile hava sirkülasyonu olduğunu düşünüyor musunuz?
Zira ben kağıdı tamamen drippera yapışmış olarak görüyorum. Bunu origami için söylemiş olsaydınız sorgulamazdım ancak burada öyle bir şey göremediğim için soruyorum.
Merhabalar,
Aslına bakarsanız tam yapışmıyor ben biraz düzeltmeye de çalışıyorum :)
Genelde düz olmayan dripper lara tamamen yapışmaz filtreler.
Bu verevler derinleşerek içeri girip sonra derinliği azalıyor. Sanki eğilmiş yaprak gibi düşünebilirsiniz. Bu da havanın akışına fayda sağlıyor :)

Merhabalar,
Aslına bakarsanız tam yapışmıyor ben biraz düzeltmeye de çalışıyorum :)
Genelde düz olmayan dripper lara tamamen yapışmaz filtreler.
Bu verevler derinleşerek içeri girip sonra derinliği azalıyor. Sanki eğilmiş yaprak gibi düşünebilirsiniz. Bu da havanın akışına fayda sağlıyor :)
Merhabalar,
Biraz önce demleme yaparken fotoğraf çektim görebilmeniz adına. Demleme öncesi ve demleme sonrası filtrenin dripper a yapışma şekli ekteki fotoğraflarda görünmekte.

Ekli dosyalar

• IMG_20210302_111402.jpg
    IMG_20210302_111402.jpg
    103.6 KB · Görüntüleme: 88
  • WhatsApp Image 2021-03-02 at 11.44.16.jpeg
    WhatsApp Image 2021-03-02 at 11.44.16.jpeg
    66 KB · Görüntüleme: 88
Sorunuz mantıklı ancak eğer hiçbir etkisi olmasaydı bugün kasuya adında bir dripper olmazdı sanıyorum. Aynı şekilde o da bir v60 ancak içindeki kanallar suyun süzülmesinde büyük rol oynuyor. İnceleme: Kurasu.Kyoto

Geri