İncelemeler

2020 Türkiye Barista Şampiyonu’nun Kahvesi – Panama Finca Deborah Echo Gesha

Kahvemiz, 2017 Türkiye Kahve Kavurma, 2020 Türkiye Barista Şampiyonu ve Roast And Found kurucusu Serkan Sağsöz  tarafından kavrulan ve “Kahve Kulübü Akşam Sohbetleri”nde 3 arkadaşımıza hediye ettiği Gesha türü Panama Finca Deborah Echo…

 • Kahve             : Panama Finca Deborah Echo
 • Bölge               : Volcan – Chiriqui
 • Rakım             : 1900 mt
 • İşleme Yöntemi: Anaerobic Cascara Fermente Yıkanmış
 • Varyete           : Gesha (Geisha)
 • Üretici             : Jamison Savage

Not: Çekilişte şansım yaver gitmese de Ceren in forumda yazdığı paylaşma teklifine jet hızında yanıt vererek, deneme fırsatı buldum. Çok teşekkürler Ceren!

Uzun zaman sonra, özel bir kahve demleyeceğim için çok heyecanlandım. Bu kahve, beklentileri o kadar çok arttırdı ki, final haftasındaki bir öğrenci gibi çalıştım desem yanlış olmaz.

El değirmenimde 16-17-18 klik ile farklı kahveleri öğütüp, elimi Serkan Sağsöz’ün verdiği aşağıdaki reçeteye alıştırmaya alıştım. Aynı zamanda da notlar aldım 🙂 Elimdeki kahve tek demlemelik olduğundan başka bir şansım yoktu ve emin olana kadar 1-2 gün denemeler yaptım. 🙂 (Kahve insana bunu yaptırır mı? Evet, iyi kahve yaptırır.)

Serkan Sağsöz
 Demleme Parametreleri
Benim Demleme Parametrelerim
Öğütüm Kalınlığı600 mikronTimemore 17 klik
Su24ppm24 ppm (Buzdağı ve RO suyu karıştırarak 24 ppm elde ettim)
Su Sıcaklığı92 derece92 derece
Su kahve oranı15/240 (1:16)15/240 (1:16)
EkipmanV60-02, -01 Japon malı ters katlanmış filtre
Demleme süresi3 dakika2 dakika 55 saniye
Demleme Parametreleri
CBC727F5-715D-4744-9032-E6BF204DD497.jpeg
Gesha Kahve Çekirdekleri ve 24 ppm Su

Demleme metodu:

 • 40 gram su ile 30 sn bloom
 • 50 gram dairesel döküş (25sn bekle)
 • 50 gram merkeze döküş (25sn bekle)
 • 50 gram dairesel döküş (25sn bekle)
 • 50 gram merkeze döküş

Gelelim yaşadığım deneyimi aktarmaya… bu kadar detaylı bir yazı yazdığıma göre, sonucun güzel olduğunu anlamışsınızdır. 🙂

Kahve çekirdeklerini çıkardığınız anda etrafa yayılan parfümsü koku, öğüttükçe daha da keyifli bir hale geliyor…

Kahveyi demledikten sonra hemen terasa çıktım, biraz hava aldım ve sensörlerimi açtım.  🙂

Ardından bardağa burnumu uzattığımda, zihinde yer edecek bir narenciye  (Pepukkahve Youtube bloğunun sahibi İsmail’in deyimiyle portakal bahçesi gibi), bergamot ve bunlara eşlik eden çok hoş tatlı baharatımsı/çiçeksi kokular… kendinizi koklamaktan alıkoyamayacağınız bir kahve… Bardak bitene kadar kaç kere kokladığımı hatırlamıyorum…

Buradan sonra anlatacaklarıma, o kadar da değil diyebilirsiniz ama gerçekten daha önce böyle bir kahve deneyimi yaşamadım… Sıcak ve Ilık karakteri iki farklı mükemmel kahvenin birleşimi gibi…

Sıcakken portakal ve bergamot tatlarını rahatlıkla alabiliyorsunuz. Benim diyen Kenya kahvesinde göremeyeceğiniz yüksekşarabımsı ve içimi çok keyifli bir asiditesi var. Gövdesi de orta seviyede bir kahve. Ağızda kalıcılığı yüksek ve bana yaptığı çağrışım karamelimsi vanilyamsı bir tat oldu.

Kahve soğumaya başlayınca, tat profili benzer kalsa da gövdesi ve asiditesi bir anda değişti. Bambaşka bir karaktere büründü. Portakal tadı baskınlaştı. Şarabımsı asidite kendini kuvvetli ve canlı bir narenciye asiditesine bıraktı. Gövdesi ağız sulandırıcı hale geldi. Aynı kahveyi mi içiyorum diye düşündürdü.

028E7FC9-C979-46AD-853C-1709E26D7D3A.jpeg
Fincanda Durduğu gibi Durmayan Bir Gesha

Serkan Sağsöz ortaya çok dengeli ve kompleks bir kahve çıkarmış. Neden şampiyon kahve dendiğini daha iyi anlamış oldum. Yaşadığım en iyi kahve tecrübesiydi diyebilirim. Umarım böyle bir tecrübe yaşatacak kahvesini tekrar içebilirim. 🙂 Kendisine de teşekkür etmek için ulaştım ve 10 dakikadan fazla bu kahve hakkında konuştuk.

Kendini ödüllendirmek için Yunanistan’da bu yüksek fiyatlı kahveden içmemiş olsa, biz de mahrum kalacaktık. 🙂

Not: Bu kahve her gün üst üste 2-3 kere içilebilecek bir kahve değil. Aromalarıyla zihninizi ve yüksek adisitesi ile midenizi yoracağı aşikâr. Belki de bu yüzden bu kahveler çok az ve özel. Değişik tecrübe yaşatma amacına hizmet ediyor ve bunu da kesinlikle yapıyor.

Kahve ile daha detaylı bilgi edinmek isterseniz, aşağıdaki videoyu izlemenizi tavsiye ederim.

https://www.kahvekulubu.net/sosyal/threads/surpriz-kavrulduktan-4-saat-sonra-sampiyon-kahveyi-demledim.609/

Levent Öncü

Kahve Kulübü kurucu üyelerinden. 2010 yılında tanıştığı V60 ile nitelikli kahve serüvenine başlayan bir ev baristası. Yaptığı ekipman, kahve incelemeleri, sektör profesyonelleri röportajları ve blog yazıları ile kahve camiasına gönüllü olarak katkı sağlamaya çalışıyor. El değirmenleri ve pour over konusunda deneyimli.

Bir cevap yazın