İncelemeler

Timemore Black Basic Scale Tartı İncelemesi

Sizlere Çin menşeli kahve ekipmanları üreticisi Timemore’un 2000 gram kapasiteli, dahili kronometreli ve 0.1 gram ölçüm hassasiyetli “Timemore Black Basic Scale” tartısı ile ilgili son bir aydaki deneyimlerimi aktarmaya ve ürünü tanıtmaya çalışacağım.

Kendileri forumda ilgi gören ve şıklığı ile beğeni kazanan bir ekipman. “Kaan tartı” diye adlandırılan, kahve severin bütçe dostu tartının tahtını sallayabilir mi göreceğiz. 🙂 Şaka bir yana, pazardaki büyük oyuncular için çok ciddi bir rakip!

:)

Tartı nitelikli kahve severlerin ihtiyacı olan 2 temel özelliği başarılı bir şekilde yerine getiriyor. Hassas, tutarlı ve hızlı tepki veren bir ölçüm ve dahili kronometre.

Ürün iki renk seçeneği ile satılıyor… Siyah ve Beyaz…

KUTU İÇERİĞİ
Basic Scale Tartı, USB-C şarj kablosu, silikon koruma pedi, kullanma kılavuzu

TASARIM:
Gövde: 
Gövde tasarımı meşhur Acaia’yı andırıyor ve ilk anda sizi kendini çekiyor. Malzeme kalitesi ve hissiyatı üst seviyede.
Su Geçirmezlik: Üst panel su geçirmez özellikli fakat üretici, yandaki şarj bağlantı yerinin su geçirmez olmadığını belirtmiş. Kısacası, ürün suya dayanıklı, fakat suda yüzdürmemek ya da suya sokmamak lazım!

Foksiyonlar: Tartıda dokunmatik tuşlar kullanılmış. Hafif dokunuşlar ile çalıştırmak, tara almak ve kronometreyi başlatıp/durdurmak için yeterli. Kullanılan beyaz LED göstergeler genellikle daha pahalı modellerde görmeye alışık olduğumuz bir tasarım ve gayet şık duruyor. Tartıda kendinden kapanma özelliği mevcut. 3 dakika boyunca kullanılmadan durursa, kendi kendine kapanıyor.

AKSESUAR:
Ürün silikon bir koruma pedi ile beraber geliyor. Kullanıldığında -20deg C ila 100deg C arası sıcaklıklara dayanacağı yazıyor. Bu silikon ped kullanılmazsa -10deg C ila 60deg C arası sıcaklıklar ile temas etmesi öneriliyor.

Ürünün yanında bir kalibrasyon ağırlığı gönderilmesini beklerdim.

PİL:
Üründe 1600 mAh kapasiteli bir lityum iyon pil kullanılmış. Pil USB-C kablosu kullanılarak şarj ediliyor. Kutu içeriğinde kablo çıkıyor, fakat adaptör çıkmıyor. elinizdeki USB girişli bir adaptörle kullanabilirsiniz. Kullanma süresi 10 saat civarı olarak verilmiş.

Şahsi tecrübem bir şarj ile 1 aya yakın kullanım sunuyor. Günde 2-3 kere kahve demliyorum.

SES:
Tuşlara bastığınızda bir “dıt” sesi duyduğunuz dahili bir zile sahip. Ne yüksek ne düşük bir ses.

Üretilen tartıların bazılarında ses ikonu var ve kronometre tuşuna uzun basarsanız bu sesi kapatabiliyorsunuz. Bazılarında ise bu işlev yok. Sanırım Timemore kullanıcıları dinlemiş ve ufak bir değişiklik yapmış.

NEREDEN ALINIR? FİYATI NEDİR?
Ürün şu anda Aliexpress üstünden satın alınabiliyor. Fiyatı ise 42$ dan başlamıştı fakat şu aralar 50$’ın altında bulmak mümkün değil. İndirimleri takip etmek gerekiyor.

KABLOSUZ BAĞLANTI:
Üründe bluetooth desteği bulunmuyor. Uygulaması yok. Fiyatın uygun olma sebebi de bu.

SONUÇ:
Özelliklerine baktığımızda bu ürün tam bir fiyat/performans canavarı diyebiliriz. Özellikle Acaia tarzı şık bir tasarımı ve LED ışıkların estetiğini sevenler, fakat fiyatını yüksek bulanlar için bulunmaz bir fırsat.

Şahsi fikrim Hario, Brewista gibi tartıların yerine, Timemore Basic Scale tercih edilmesi yönünde olacaktır.

Bir cevap yazın