Genel

Budapeşte Nitelikli Kahve Rehberi ve Tecrübelerim

Budapeşte’ye yolunuz düşerse, nitelikli kahveyi nerede içebilirim diye bir soru aklınıza mutlaka gelecektir. Aklınıza bu soru gelmiyorsa, kahve yolculuğunuzun başındasınız demektir ve ileride mutlaka bu soruyu soracaksınız. 🙂

Öncelikle Budapeşte’de nitelikli kahveye ulaşım çok kolay. Şehir merkezinde fazlaca sayıda nitelikli kahve dükkanı bulunmakta.

Ona yakın kahve dükkanı denedim ve aralarından özellikle üç tanesini yolu düşenlere öneririm.

Mantra Specialty Coffee Bar
Burada İtalyan Gardelli seçkilerinden istediğiniz kahveyi seçip, V60 ya da başka demleme metotları ile demletebilir, bilgisayarınızı açıp, arkanıza yaslanıp, keyif yapabilirsiniz.

Benim favorim Gardellinin hemen hemen üst sınıf ve normal kahvelerini tatma fırsatı veren bu mekan oldu. Fiyat olarak şaşırabilirsiniz ama Türkiye’den daha ucuz. Örnek vermem gerekirse 2 kişilik bir V60 Gardelli demlemesine 20 TL den az vereceksiniz. Tek kişilik demlemeler de ise 13-17 TL civarında. Buna Gardellinin siyah paket yarışma serileri de dahil.

Warm Cup Specialty Coffee
Ufak bir kahve dükkanı ve Avrupa’daki çeşitli kavuruculardan getirttikleri kahveleri demletip içme fırsatınız var. Barn ve Gardelli’den birer kahve denediğim keyifli bir mekan. Kahveleri Comandante el değirmeni ile öğütüyorlar.

Fiyat olarak evet burda da Türkiye’den ucuza kahve içebilirsiniz. V60 demleme 13-17TL civarı.

My Little Melbourne
Burası da güzel kahve içebileceğiniz başka bir kahve dükkanı. Avrupa’daki kavuruculardan seçkiler burada da bulma ihtimaliniz yüksek fakat yukarıdaki ilk iki mekandan denemeye başlamanızı tavsiye ederim.

Afiyet olsun!

Not: Beni en çok şaşırtan şey, kahvenin paket fiyatına oranla, demleme fiyatlarının uygun olması oldu. Maalesef Türkiye’de tam tersi bir politika var. Ticari kahvelerin V60 demleme fiyatlarına, bir Gardelli ya da Barn kahvesi içebiliyorsunuz….

2 Yorum

  • puspus

    2015’de Budapeşte’de benim gittiğim 3. Dalga kahveciler : FeKeTe, Espresso Embassy, Tamp and Pull. hepsinden memnun olarak ayrılmıştım. Tamp and Pull HasBean çekirdeklerini kullanıyordu.
    Yanlış hatırlamıyorsam Espresso Embassy de o zaman Budapeştenin şampiyonunun kafesiydi.

    • Levent

      Çok teşekkür ederim yorumlarınız için. Bunları da ekleyebilirim listeye. Benim yorumlarım daha çok Dünyadaki farklı ünlü kavurucularının kahvelerini satan yerlere yönelik olmuş. Malum, her zaman bulamıyoruz 🙂

Bir cevap yazın