İncelemeler

Timemore C1 El Değirmeni Detaylı İnceleme

Merhabalar, Çin menşeili Timemore firmasının, nitelikli kahve pazarı için ürettiği ekipmanlardan biri olan C1 el değirmeni deneyimlerimi paylaşmak ve detaylı bir incelemeyi sizinle paylaşmak istiyorum.

Bir çok nitelikli kahvesever için merak edilen ürünlerden birisi ve maalesef çok fazla inceleme yazısı ya da videosu bulunmamakta.

Başlangıç – Genel Tanıtım:
El değirmenimiz Timemore C1 modeli. Timemore ‘un 4 adet el değirmeni bulunmakta. Bunlar Nano, Slim, C1 ve G1 modelleri. Titanyum burr seçeneği olanlar hariç, değirmenler ortak çelik burr (55 HRC sertlik) ve çift yataklama tasarımını kullanıyor. Bu da öğütüm kalitelerinin benzer olacağı anlamına geliyor.

C1 modelinde maliyet azaltma amaçlı plastik parçalar kullanılmış fakat kaliteden ödün vermiyor. Özellikle dış kısmında kullanılan alüminyum kaplama üst sınıf bir değirmen hissiyatı veriyor. Öğütücünün ağırlığı ise 430 gram civarında.

Öğütme Deneyimlerim:
Öğütücünün üstündeki desenli yüzey kolay kavrama sağlıyor. Tek el ile rahat kavranıyor. Eli küçük olanlar için de sorunsuz kullanabilecek bir değirmen. Öğütme kolu değirmene geçmeli bir şekilde kolayca bağlanıyor ve öğütüm sırasında yalpalama yapmıyor. Bu bağlantı metal olduğundan, ömür konusunda bir sorun olacağını düşünmüyorum.

Öğütme denemelerimi 10, 15, 20, 25 ve 30 klik için yaptım. Kullandığım kahve yıkanmış bir Etiyopya Sidamo çekirdeği. Her öğütüm için 10 adet kahve çekirdeği kullandım. (yabancı bir forumda gördüğüm bir test yöntemi)

15 klik altında ince (espresso, TK) öğütüm olduğundan, öğütme süresi 2 katına çıkıyor. 15 klikten sonraki kademelerde öğütüm gayet hızlı bir şekilde gerçekleşiyor.

Denediğim çekirdek için, 4-7 tam tur sonunda 10 adet kahve çekirdeği tamamen öğütülmüş oluyor. Tur başına 2 civarı çekirdek, yani 0.25-0.30 gram öğütebiliyor. Filtre kahve demlemeleri (V60, filtre kahve makinesi, diğer dripperlar) için Timemore tarafından tavsiye edilen öğütüm ayarı 15-25 klik aralığı. 6 klik altında kullanılması üretici firma tarafından tavsiye edilmiyor.

Elimdeki başka bir doğal işlenmiş Etiyopya kahve çekirdeğinin 15 gramını 20 klikte 30 saniye civarında ,45 tur döndürerek öğüttüm. Siz benim yaptığım gibi turları saymaya kalkmazsanız, 20-25 saniyede öğütebilirsiniz. 🙂

Statik Var Mı?:
15 gram kahve öğüttüğümde, 0.2 gram civarı kahve tozu ve kabuk kısmı statik nedeniyle değirmene yapışıyor. Plastik kullanan öğütücülerde sıklıkla görülebilen bir durum fakat öğütme haznesinde plastik olmasına rağmen neredeyse statik yok… İçinde anti statik bir kaplama olabilir diye düşünüyorum.

Malzeme kalitesi ve dayanıklılık:
Ürün genel olarak kaliteli hissiyatı veriyor ve dış kısmının alüminyum alaşımı kaplı olması üst sınıf bir algı yaratıyor.

Dikkat!!! Haznenin iç kısmı plastik olduğundan, gövde bağlantı kısmına dikkat etmek gerekiyor. Gövde metal olduğundan, çok sıkılmamasını tavsiye ederim. Çok sıkılırsa, uzun vadede haznedeki dişlerde aşınma sorunu olabilir. Fotoğrafta görebilirsiniz.

Detaylı Temizlik ve Bakım:
Kahve ayar vidasını çıkararak parçaları teker teker sökmeye başlıyoruz. Sırasıyla, ayar vidası, sabitleme vidası, burr, yay, pul ve şaft çıkıyor. Slim ve diğer modellerinde şaft çubuğu ile beraber burr takımı bütün halde çıkabiliyor. Şaft çubuğu yerinde de kalabilir, kolay kolay kirlenecek bir parça değil.

Yanında gelen temizleme fırçası kaliteli ve iyi bir şekilde temizliyor.

Değerlendirme:
Fiyatına kıyasla kesinlikle önerebileceğim bir değirmen.

Timemore değirmenlerinin aynı çift yatak tasarımı ve çelik burr kullandığını düşünürsek, uzun ömürlülük dışında aralarında bir fark olacağını düşünmüyorum.

Öğütme tutarlılığı ve homojenliği de gayet tatmin edici diyebilirim. Socratic Coffee’nin Timemore Nano’yu Comandante ile karşılaştırdığı testin sonuçlarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.instagram.com/p/Bf4HjCADLgj/

Özet olarak fiyatına bakıldığında, üst seviye değirmenler ile rekabet edebilecek bir öğütüm kalitesi sunuyor. Burr ve değirmen ömrü, ya da uzun vadedeki tutarlığını değerlendirmek için, biraz daha beklememiz gerekiyor.

Comandante ile şahsi bir kıyas yapmadım. 🙂 Yapılırsa da bu konunun burada biteceğini düşünmüyorum 🙂

Timemore Temizlik Videoları:
Timemore un kendi yüklediği temizlik nasıl yapılır video linklerini de paylaşıyorum. C1 ve Nano için izleyip kıyaslayabilirsiniz.

Bir cevap yazın