Genel

Arabica ve Robusta Çekirdekleri Arasındaki Temel Farklar

Kahveye merak sarıp, araştırma yapmaya başladığınızda karşınıza farklı ülkelere ait kahve türleri çıkacak. Aslında kahve çekirdeklerinin 99%’u temelde Arabica ve Robusta olmak üzere iki ana türe ayrılmaktadır.

Dipnot: Kahve bir meyvedir.

Aralarındaki temel farklardan bahsedip, detaylara girmeden kaçacağım 

😊

Kafein: Robusta, Arabicaya göre 2 kat fazla kafein içerir. O yüzden, günlük kafein tüketiminizi kontrol ediyorsanız, dikkatli olmanız gerekir.

Yetiştirme Zorluğu: Robusta deniz seviyesinde, daha geniş bir sıcaklık aralığında yetiştirilebilir. İçeriğindeki yüksek miktardaki kafein, böcek gibi zararlılara karşı koruma görevi görmektedir. Bunun aksine Arabica, daha yükseklerde, daha zorlu koşullarda üretilir ve birim alandaki hasat daha düşüktür. Ne kadar emek, o kadar ekmek

😊

Şekil: Robusta genel olarak daha küçük ve yuvarlak, Arabica ise daha büyük ve ovaldir. Orta hat çizgisi Robustada düz, Arabica da ise S şeklindedir.

Tat Profili: Arabica çekirdekleri daha yumuşak içimli, meyvemsi ve çiçeksi aromalara sabit, asidite yönünden zengin, dengeli tatlar vermektedir. Bunun sebeplerinden bir tanesi içeriğindeki şekerlerin ve yağların Robustaya kıyasla daha yüksek miktarda olmasıdır. Bu bileşenler kavrulma sırasında parçalanarak, fincanlarımızdaki güzel tatları vermektedir.

Bunun yanında Robustanın tadı daha sert ve topraksıdır. Asidite açısından cansızdır. Çözünebilir kahve ve blendlerde karşımıza çokça Robusta çıkmaktadır. Bu yüzdendir ki, Robusta ağırlıklı kahvelere denk geldiğimde, ya bardağı bitiremem, ya da nezaketen bitirip, ikinciyi içemem .

😊

Dipnot: Kaliteli, pahalı Robusta çekirdekleri de vardır, fakat şu ana kadar hiçbir kavurucuda satıldığını görmedim.

Fiyat: Robusta fiyatları Arabicaya göre daha ucuzdur. Robusta tek başına tüketmek için uygun olmadığından, genellikle espresso karışımlarında ve çözünebilir kahvelerde kullanılmaktadır. Espressoda daha çok gövde ve kremayı arttırmak için kullanılır. Genellikle İtalyan karışımlarında karşımıza çıkmaktadır.

RobustaArabica
Dünya kahve üretimi35%​65%​
Kafein Oranı++++++​+++​
Fiyat+++​++++++​
Yetiştirme Kolaylığı++++++​+++​
Yağ Oranı++++​++++++​
Şeker Oranı+++​++++++​
TatSert, topraksı, asidite zengin değil​Meyvemsi, tatlı, çiçeksi, zengin asidite, dengeli​

Bir cevap yazın