Kaynaklar

V60 İçin Demleme Süresi

Bu konuya önceden bir açıklama yapmak isterim. Evet, demleme süresi önemli, ama sizin için önemli. Ben şahsen demleme süresini elimden geldiğince yakın tutmaya çalışıyorum, ama beğendiğim tarif için. Bir tarifi tutturduktan sonra aynı kahveyle tekrar demlediğinizde süreyi baz almak mantıklı olabilir. Ama 3:00 dakikayı aştığı an sanki bütün kahve rezil olacakmış gibi hızlı bir hareketle v60’ı çöpe atmamız gerektiği yönünde bir düşünce hakim.

Bambaşka bir diyarda J. Gagne’nin (astrofizikçi, ama kahveyle kafayı bozmuş) demleme süreleri hakkında yazdığı bir yazıyı elimden geldiğince çevirmiştim. Tekrar paylaşmak istedim.

Eğer espresso shot ile haşır neşirseniz, aldığınız kahvenin doğru öğütüldüğünü anlamak için demleme süresini baz almak kullandığınız bir yöntem olabilir. Pour over demlemeler için de bunun güzel bir yöntem olduğuna ikna olabilirsiniz, örneğin tercih ettiğiniz öğütüm aralığı.

Şahsi görüşüm durum tam olarak öyle değil, birkaç sebepten bahsetmek istiyorum.

Pour over demlemeler için demleme süresinin referans alınabilecek bir değer olmadığını düşünmemin sebebi: süreyi etkileyen çok fazla değişken var, bu değişkenlerden bazıları hiç ölçülmüyor bile, ve bazılarını da her zaman tam olarak ölçmek oldukça zor.

Pour over için en mühim olanı ise geçirgenlik, etkileyen değişkenler ise şunlar:

Bir cevap yazın