• Mart Ayı Kahve Kulübü Toplu Alım Organizasyonu
    Sevgili Ziyaretçi Mart ayı Kahve Kulübü ortak alım firması sizlerin oyları ile Niji Coffee olarak seçildi. Bu konudan Mart ayı toplu alımı ile ilgili gelişmeleri öğrenebilirsin. Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Kanalına katılmayı, Instagram ve Twitter adreslerinden bizi takip etmeyi unutmayın.
  • Telefon numaranızı paylaşmadan Kahve Kulübü duyurularından, güncel indirim ve kampanyalardan haberdar olmak istiyorsanız Bu Linke tıklayarak Kahve Kulübü Whatsapp Kanalını takip edebilirsiniz.

Yeni başlayan soruları

İsim
Burak
Daha fazla  
İsim
Burak
Değirmen
Comandante C40 Chocolate Fineline MK4, DF64 v4
Ekipmanlar
Aeropress, Chemex 3 cup, Clever dripper, dijital termometre, French Press, Hario v60 02, Kalita Wave 185, Origami Air S, Timemore Fish 800ml Isı Ayarlı Kettle
Kahve Arkadaşlığı İstiyor musunuz?
Evet
Kahve Arkadaşlığı İl
İstanbul
Kahve Arkadaşlığı İlçe 1
Ataşehir
Merhaba. Daha önceleri markette satılan hazır öğütülmüş filtre kahvelerle evde french press demlemeleri yapıyordum fakat tadı çok acı/sert geldiği ve aromatik tatlar alamadığım için birkaç hafta önce evde taze kahve öğütmeye başladım. Konuyla ilgili birçok araştırma yaptım fakat bazı sorularıma cevap bulamadım, o yüzden sizin yardım edebileceğinizi umuyorum.

Kullandığım ekipmanlar; Hario Mini Slim Plus ve french press. Genelde 12gr kahveyi, çekirdeğine göre 8 veya 10 click'te öğütüp, 30-45sn blooming sonrasında 250-300 ml'ye tamamlayarak 2dk, bazen de daha temiz içim için 4dk beklediğimde (suyun sıcaklığına bağlı olarak) tadım notlarındaki tatların bazılarını alabiliyorum. Daha coarse öğütümde çay gibi, daha fine öğütümde de sıfır aroma ve acı tat alıyorum.
  • Her yerde tariflerden bahsediliyor fakat Hario için bir tarif sitesi bulamadım. Tariflere nereden bakıyorsunuz?
  • Evde espresso bazlı kahveler yapmayı denemek istiyorum. Bunun için Aeropress mi yoksa Delter mı almak (veya başka) daha uygun olur?
  • Aeropress nesilleri arasında tada veya sağlamlığa etki eden bir değişiklik var mı, yoksa tek fark görsel mi?
  • Delter'ın Aero'dan farklı olduğu (percolation vs immersion) söyleniyor fakat Delter'da suyu alt bölmeye çektiğimizde Aero ile aynı demleme metodu olmuyor mu? Yoksa Delter'da basınç yapılmadığı sürece su ile kahve temas etmiyor mu?
  • Epinox ile orijinal Aeropress arasında sağlamlık ve işini yapma açısından bir fark var mı?
  • Farklı demlemeler yapabilmek için V60'ın yanında Aero veya Delter almayı düşünüyorum. Delter için V60'a yakın tat profili olduğu söyleniyor, bu durumda V60 yanına Delter almak çeşitlilik açısından mantıksız mıdır?
  • V60 için plastik, seramik ve cam arasında estetik hariç bir fark var mı? Isı soğurması en az olan hangisidir? Genelde 1, bazen de 2 kişilik demlemeler için boyutu 01 mi yoksa 02 mi almak doğru olur?
  • Hario ile 24gr kahveyi 8 click'te öğütmek 2-3dk alıyor ve yorucu oluyor. Timemore C2 alsam bu süre ne kadar değişir?

Teşekkürler.

- Her değirmen için var mı bilmiyorum ancak bazı firmalar farklı metotlar için referans klikleri paylaşıyorlar. Hario paylaşmış mı bilmiyorum. Tariflerde ince veya orta öğütümü kendi değirmeninizde deneye deneye bulmanız gerekebilir.

- Espresso bazlı kahveler için en iyi yol espresso makineleridir. Fakat bütçe yoksa minipresso gibi manuel aletler iş görebilir. Delter çok yumuşak kahve çıkarır onun alakası yok. Aeropressle gövdeli ve yoğun kahveler elde edilebilir. Manuel espresso makinelerine nazaran daha az performanslı olur espresso bazlı içeceklerde ancak iş görebilir, idarelik.

- Aeropress modelleri arasındaki fark sadece görüntü. Bizzat mail atıp sordum.

- Aeropress'te su kahveyle direkt temas eder. Delter'da ise siz basmadıkça suyla temas olmaz.

-Aeropress biliyorum ki pahalı bir alet. Epinox hakkında bilgim olmasa da benim tavsiyem orjinalini almanız. Eğer sorun yaşarsanız acaba orjinalini alsam sorun yaşamaz mıydım diye ikilemde kalırsınız. Orjinalini alır beğenmezseniz az bir zararla satabilirsiniz.

- Delter denemedim ancak bir kez kafede içtim. Çok yumuşak bir kahveydi. Profesyonel olana V60 en iyi kahveyi çıkartıyor bana göre. Ancak yeni başlayan için V60 çok zorlayıcı ve az eforla daha iyi demleme yapabilen delter öneriliyor.

- V60 için çoğu kişi plastik kullanıyor. Isıyı iyi muhafaza ediyor. Ön ısıtmaya neredeyse ihtiyaç duymuyor. 02 boyunu almanızı tavsiye ederim. Yaygın olan bu ve çoğunlukla tek kişilik olan demlemelerde kullanılıyor. 2 kişi için de uygun elbette.

-Hario'da 8 klik kalın bir öğütüm müdür ince midir bilmiyorum. Ancak timemore c2 öğütüm açısından hızlı bir değirmen ve hario'dan daha tutarlı sonuç vereceği kesin.

Merhaba. Daha önceleri markette satılan hazır öğütülmüş filtre kahvelerle evde french press demlemeleri yapıyordum fakat tadı çok acı/sert geldiği ve aromatik tatlar alamadığım için birkaç hafta önce evde taze kahve öğütmeye başladım. Konuyla ilgili birçok araştırma yaptım fakat bazı sorularıma cevap bulamadım, o yüzden sizin yardım edebileceğinizi umuyorum.

Kullandığım ekipmanlar; Hario Mini Slim Plus ve french press. Genelde 12gr kahveyi, çekirdeğine göre 8 veya 10 click'te öğütüp, 30-45sn blooming sonrasında 250-300 ml'ye tamamlayarak 2dk, bazen de daha temiz içim için 4dk beklediğimde (suyun sıcaklığına bağlı olarak) tadım notlarındaki tatların bazılarını alabiliyorum. Daha coarse öğütümde çay gibi, daha fine öğütümde de sıfır aroma ve acı tat alıyorum.
  • Her yerde tariflerden bahsediliyor fakat Hario için bir tarif sitesi bulamadım. Tariflere nereden bakıyorsunuz?
  • Evde espresso bazlı kahveler yapmayı denemek istiyorum. Bunun için Aeropress mi yoksa Delter mı almak (veya başka) daha uygun olur?
  • Aeropress nesilleri arasında tada veya sağlamlığa etki eden bir değişiklik var mı, yoksa tek fark görsel mi?
  • Delter'ın Aero'dan farklı olduğu (percolation vs immersion) söyleniyor fakat Delter'da suyu alt bölmeye çektiğimizde Aero ile aynı demleme metodu olmuyor mu? Yoksa Delter'da basınç yapılmadığı sürece su ile kahve temas etmiyor mu?
  • Epinox ile orijinal Aeropress arasında sağlamlık ve işini yapma açısından bir fark var mı?
  • Farklı demlemeler yapabilmek için V60'ın yanında Aero veya Delter almayı düşünüyorum. Delter için V60'a yakın tat profili olduğu söyleniyor, bu durumda V60 yanına Delter almak çeşitlilik açısından mantıksız mıdır?
  • V60 için plastik, seramik ve cam arasında estetik hariç bir fark var mı? Isı soğurması en az olan hangisidir? Genelde 1, bazen de 2 kişilik demlemeler için boyutu 01 mi yoksa 02 mi almak doğru olur?
  • Hario ile 24gr kahveyi 8 click'te öğütmek 2-3dk alıyor ve yorucu oluyor. Timemore C2 alsam bu süre ne kadar değişir?

Teşekkürler.
hario çok kullanılan bir değirmen değil, özellike bu sitede nadir denk gelirsiniz.
sanırsam herkes, bütçeniz uygunsa değirmeni upgrade etmenizi tavsiye edecektir. timemore c2 demişsiniz, iyi bir değirmen. birçok kişi tarafından kullanılıyor tercih edebilirsiniz.

sırayla cevaplıyorum.

1'inciyi zaten cevapladım.

2. espresso bazlı kahveyi aeropress'te de delterpress'te de (delter zaten imkansız) çıkarmanız çok çok zor. en iyisi espresoo makinesi, tabi bu çok maliyetli. manuel espresso makineleri bakabilirsiniz, kompresso minipresso gibi. çok hakim değilim ama birçok marka farklı türde ürün yapıyor. youtube'dan kahve masası, kahvetrip gibi kanallarde incelemeleri mevcut. bunlarla işe yarar sonuçlar alınıyor(muş).

3. zaten @nuclearmoonrise cevaplamış.

4. siz cevaplamışsınız. delter'da press yoksa temas yok.

5. epinox derken herhalde aeropress tarzı (çakması?) bir ürünü var. her zaman orijinalini tercih etmenizi öneririm. her üründe geçerli, dripper'ından aeropress'ine kadar. (filtreler hariç)

6. delter'ım var. seyahatlerde kullanıyorum. tatlılığı ön planda, gövdesi geri planda kahveler çıkarıyor. güzel bir ekipman, ben seviyorum ama evde kullanımım oldukça nadir. v60'ın ritüelleri hoşuma gidiyor. v60 ile beceremezsem (nadir oluyor bu durum) delter ile deniyorum ve genelde de iyi sonuç çıkıyor. mantıksız olmaz yani ama daha çok hangi tat profilini sevdiğinizle alakalı.

7. v60 plastik bence en iyisi. kırılması çok zor ve ısıyı soğurmuyor.

8. Timemore kullananlardan yardım beklemekle birlikte v60 öğütme ayarlarında 1 dakika civarında öğüteceğini tahmin ediyorum.

boşuna yazmışım ya @nuclearmoonrise cevaplamış her şeyi.

-Hario'da 8 klik kalın bir öğütüm müdür ince midir bilmiyorum. Ancak timemore c2 öğütüm açısından hızlı bir değirmen ve hario'dan daha tutarlı sonuç vereceği kesin.

iş yerim de Hario Slim Plus kullanıyorum; 8 klik V60 için kalın bir öğütüm aralığı, ben kahvesine göre 5-6 klik te öğütüp demliyorum, hem daha tutarlı bir öğütüm yapıyorum, hem de içimi keyifli temiz fincanlar alabiliyorum

Son düzenleme:
Son sorunuza cevap vereyim 24 gram kahveyi yaklaşık 45 sn de öğütebilirsiniz ve ayrıca çok güç uygulamanıza gerek olmuyor. (Filtre ayarları için söylüyorum). Türk kahvesi ve espresso için önermiyorum elinizdeki değirmenden daha uzun sürüyor.
Espressodan kastım bahsettiğiniz delter press, aeropress gibi ekipmanlar değiller. Aeropress, delter press gibi ekipmanlarda sıkıntı yaşamazsınız ancak kompresso, minipresso almayı düşünüyorsanız timemore'un sizi memnun edeceğini sanmıyorum

Son zamanların en popüler demleme ürünü sanırım Hario V60 Immersion Dripper. Bu ekipmanı tercih ederseniz daha kolay ve tutarlı bir demleme yapma şansınız olur. Ayrıca V60 pour over için kullanabileceğiniz için başlangıç sürecinde alıştırma yapma şansınız da olabilir.

Geri