• Mart Ayı Kahve Kulübü Toplu Alım Organizasyonu
    Sevgili Ziyaretçi Mart ayı Kahve Kulübü ortak alım firması sizlerin oyları ile Niji Coffee olarak seçildi. Bu konudan Mart ayı toplu alımı ile ilgili gelişmeleri öğrenebilirsin. Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Kanalına katılmayı, Instagram ve Twitter adreslerinden bizi takip etmeyi unutmayın.
  • Telefon numaranızı paylaşmadan Kahve Kulübü duyurularından, güncel indirim ve kampanyalardan haberdar olmak istiyorsanız Bu Linke tıklayarak Kahve Kulübü Whatsapp Kanalını takip edebilirsiniz.

Yeni(2020) hasat 'nitelikli' kahve fiyatları!

• Konuyu başlatan mimds
  • Başlangıç tarihi
M

mimds

Guest
Bu başlığı ne zamandır açmayı istiyorum. Malumunuz kahve ülkemizde yetişmiyor, yani tamamen ithal bir ürün. Dünyada da yetiştiği alanlar sınırlı. Nitelikli kahve olarak sınıflandırılan çekirdekler ise toplam kahve üretiminin yaklaşık %10'u kadar. Bu sınıfa giren kahvelerin bir çok özelliği bir arada taşıması gerekiyor, konunun teknik ayrıntılarına girmeyeceğim ancak üzerinde uzlaşılmış kriterlere göre 80 ve üstü puana sahip olmaları gerektiğini artık az çok hepimiz biliyoruz. Yapılan değerlendirmelerin objektif olup olmadıkları bir yana bu puanların çoğunlukla kahveleri satın aldığımız kavurucuların elinden çıkan, satın aldığımız son ürüne ait olmadığını, daha öncesinde verildiğini de bildiğimizi düşünüyorum.

Hal böyleyken yeşilken kavurucumuza gelen ve daha önceki aşamalarda yapılmış değerleme kriterlerine göre, örneğin 90 puana sahip olan bir kahvenin kavurucunun elinden çıktığında aynı değerde olup olmadığını bilmiyoruz, yani 90 puanlık bir kahve aldığımızı düşünsek de potansiyelinin altında bir kavurum işlemi sonucu 85, hatta daha da aşağıda puana düşmüş bir kahve satın almış da olabiliriz... O yüzden bu puan durumu çok tartışılır bir konu aslında...

Neyse, devam edelim... Gelmek istediğim asıl konu şu, nitelikli kahvelerin, yani +80, veya +85 puanlı kahvelerin, sonradan özel işlemler uygulanmış olanları hariç, kilo ya da çuval fiyatları, özellikle de yeni hasat yani şu an için 2019'un son çeyreği ve 2020 yılının mahsullerinin ithalat fiyatları hakkında bir fikrimiz var mı? Olmalı mı?

Tabii ki fiyatların ürünün hangi ülkeden, ya da bölgesinden geldiğine göre değiştiğini de biliyoruz. Ancak alt sınırların ne olduğu hakkında bir fikrimiz var mı?

Şunu da biliyoruz, satın alırken aldığımız bedeli belirleyen en önemli aşama kahvenin kavrulması aşaması. Artizan bir meslek haline geldiği kabul edilen nitelikli kahve kavurma işi son ürün maliyetini belirleyen en önemli aşama ve burada ürünün satış bedelinin bir anda yeşil ham madde halinin bir kaç katı üstüne çıktığını görebiliyoruz...

Burada üzerinde uzlaşılmış ya da piyasaca belirlenmiş bir ölçü var mıdır yok mudur bilemiyorum ancak, pazarlama stratejileri, paket tasarımı, marka değeri, alıcı kitle vs gibi sonucu etkileyen bir çok faktör daha devreye giriyor...

Teşbihte hata yoksa konuya çok basitçe 24 ayar altın/kuyumcu ilişkisi olarak da bakabiliriz... Tabii konunun çakma altın/vasat kuyumcu ya da 22 ayar altın/kötü kuyumcu gibi açılımları da var ancak biz yine de konuya tüm koşulların optimum olduğu kabulü ile yaklaşalım...

Kısacası burada bir alt limit var ya da olmalı...

Peki bu alt limit 2020 yılı için nedir? Örneğin 85 puanlı olarak x kavurucunun eline her şey dahil(ithalat vergisi, laboratuvar masrafları vs vs aklınıza gelen herşey) kilosu x tl'ye gelen x ülkesine ait bir ham yeşil çekirdeğin kavrulduktan ve paketlendikten sonraki satış bedeli ortalama nedir?

Ürün yeşil haliyle 2018 ya da daha önceki yıllara aitse, ki nitelikli kahve kategorisinin ruhuna, felsefesine, etik değerlerine, üzerinde en çok beylik sözler söylenen şeffaflık ilkesine tamamen aykırı olsa da bunu çoğu zaman biz tüketiciler hiç bilemiyoruz, bu durum son ürün maliyetini ne kadar etkiliyor?

Örneğin künyelerinde belirtilmemiş olsa da x ülkesinden, yöresinden gelmiş x adlı ürün 100 tl iken hemen her şeyi aynı olan bir ürün bir başka kavurucunun elinden 50tlye satışa konabilir mi? 1. mi işi bilmiyor, yoksa 2. kimsenin bilmediği ticari bir sırra mı sahip!? 1.den aldığımız üründen bir an için emin olalım, 2.nin sattığının 'aynı yılın' benzer 'nitelikli' puana sahip bir ürün olma ihtimali var mı?

Kıvranmadan soralım, ülkemizde 250gr.lık paketi 100tlye de 'nitelikli' kahve satılıyor, 50tl.ye de... Birinin uçtuğunu düşünsek de bunların aynı yıl mahsulü olma ihtimali , eğer öylelerse ikisinin de gerçek anlamda 'nitelikli' olma ihtimali sizce nedir?

Yoksa; bunlar beni hiç ilgilendirmiyor, en ucuz en iyidir 'hocammm', ya da fincandan aldığım keyfe bakarım 'hocammm', künye, hasat, puan, nitelik, ilkeler vs umurumda bile değil diyenlerden misiniz...

40 TL'ye ücretsiz kargo nitelikli kahve içilir mi?

1 kg fiyatı 5 USD olan yeşil çekirdek bulduk diyelim (80-82 puan, ucu ucuna nitelikli, dramatik örnek olsun diye seçtim)
Türkiye maliyeti 7.5 USD oldu
Güncel kur 7.46 ile 250 gram yeşil çekirdek maliyetimiz 14 TL

250 gram kavurma giderimiz 5 TL çok rahat vardır
Kavurma makinası amortismanı 5 TL desek
Kavurma giderlerimiz 10 TL

Valfsiz doypack 1 TL olsun
Kargo anlaşmalı 12 TL
Paketleme gideri 13 TL

Toplamda 37 TL (Kar falan koymadım, kavurucu aç kalcak :D

30-50 TL bandında içilen kahvelerin taze nitelikli olma şansı çok ama çok zor.

1 kg fiyatı 5 USD olan yeşil çekirdek bulduk diyelim (80-82 puan, ucu ucuna nitelikli, dramatik örnek olsun diye seçtim)

Kargo anlaşmalı 12 TL
Paketleme gideri 13 TL

Çok iyi bir özetleme olmuş.
Her iyi kahvecinin bunlara ilave olarak daha etiket - kutu vs gibi maliyetlerini de unutmamak lazım.

Kargo anlaşmalı 12 TL
Paketleme gideri 13 TL

Kargo Anlaşması biraz abartı olmuş sanki kargo anlaşmaları düşük desilerde 1Kg kadar olan genellikle Yurtiçi ve Aras Kargo bazında konuşursak 6-7 bilemedin 8 Tl. Zaten Sürat Mng ye hiç değinmiyorum çünkü onlar çok daha ucuz. 250 Gram Kavurma Gideri içinde 5 Tl fazla geldi açıkcası.

Bu başlığı açma nedenim zaman zaman 'çok pahalı', 'durduk yerde/döviz bir kıpırdadı yine zam yaptılar', açıkça söylenmese de 'kazıklanıyoruz/muyuz' acaba, gibi kısmen haklı/haksız, yerli/yersiz endişe ve sitemlere cevaben söylenebileceklere yer açmaktı... Ya da tüketici tarafı için eksikliği haklı olarak çokça dillendirilen ve kavuruculara karşı güven eksikliğine neden olan hasat yılı, künye bilgileri gibi bu işin ruhunda olan ancak piyasa ve rekabet koşulları da göz önüne alınarak olabildiğince gerçekçi hale getirilmiş şeffaf ticari ilkeleri masanın iki yanındaki insanlar olarak konuşmaktı...

Kargo Anlaşması biraz abartı olmuş sanki kargo anlaşmaları düşük desilerde 1Kg kadar olan genellikle Yurtiçi ve Aras Kargo bazında konuşursak 6-7 bilemedin 8 Tl. Zaten Sürat Mng ye hiç değinmiyorum çünkü onlar çok daha ucuz. 250 Gram Kavurma Gideri içinde 5 Tl fazla geldi açıkcası.
Maaleef bu söylediğiniz kargo fiyatları artık yok. Bugün 0-1 desi arası hepsiburada - trendyol anlaşmaları bile kdv dahil 8 TL'lerde.
Bu fiyatlarla taşıyan bir kargo firması varsa gerçekten bize yönlendirmenizi rica ederim 🙏

Maaleef bu söylediğiniz kargo fiyatları artık yok. Bugün 0-1 desi arası hepsiburada - trendyol anlaşmaları bile kdv dahil 8 TL'lerde.
Bu fiyatlarla taşıyan bir kargo firması varsa gerçekten bize yönlendirmenizi rica ederim 🙏
Aslında Anlaşma Koşulları araya adam sokmakla alakalı daha yeni bir kaç arkadaşım Yurt içi kargo ile 7-8 Tl fiyatlarından anlaştı 0-2 Desi için. Herkese farklı fiyat verebiliyor kargo şirketleri biraz darlamanız lazım.

Günlük kaç kargo için? :) 50-100 paketten aşağı anlaşma yapan yok. Günlük 50 paket çıkartan kaç tane kavurucu var?

5 TL kavurma gideri. %18 yeşil çekirdek ağırlık kaybı desek bile 2.5 TL'si sırf bu tutuyor.

Son düzenleme:
Zaten Yüzde 90 Kavurucu 100-120 Tl altında alımlarda kargoyu ücretsiz yapmıyor bunuda hatırlatayım şu aralar Ücretsiz yapanda zaten kıyısından köşesinden fiyatlara ekliyor :) Ek olarak Şu pandemi döneminde ortaya çıkan bir durum bu kargo ücretsiz olayı zaten müşteriler olarak geçmiş yıllarda kargoyu hep biz ödüyorduk :)

12 dolara ithal edilen kavenin çeyrek kilosunun 100 liraya satıldığını görüyoruz. işletme giderleri masallarını yeteri kadar dinledim. anlatacak iseniz pamuk premses masalını felan anlatın. fahiş kar ile kahve satılıyor olay bundan ibaret.

Alternatif daha ucuz kavurucular muhakkak vardır. Satanın fiyat koyması özgürlüğü ve tüketicinin istediğini alma özgürlüğü.

Çok pahalı kahveyi sorguladığınız kadar çok ucuzuda sorgulamanız faydalı olacaktır. Sanırım @mimds Denizhan Bey'in değindiği nokta bu.

Alternatif daha ucuz kavurucular muhakkak vardır. Satanın fiyat koyması özgürlüğü ve tüketicinin istediğini alma özgürlüğü.

Çok pahalı kahveyi sorguladığınız kadar çok ucuzuda sorgulamanız faydalı olacaktır. Sanırım @mimds Denizhan Bey'in değindiği nokta bu.
Ucuza Satan Kalmadı ki Sorgulayalım :)

Evet tam da bunu söylüyorum aslında... Ve dahası var... Pahalı satanın ne kadar alıp ne kadara sattığını, nereden aldığını filan görebiliyoruz... Nedeni niçini, alıp almamak sonraki konular ancak bunu kolayca görebiliyoruz... Ancak ucuza satanın nereden aldığını, hangi yılın hasadını sattığını, hatta sattığının gerçekten nitelikli olup olmadığını hiç bilemiyoruz... Pahalı satanı sorgulamak kolay da asıl golü diğer taraftan yiyor olabilir miyiz!?

@Minyak ın verdiği bilgiler maalesef gerçeğe çok yakın.

Kargo maliyetleri 10 TL altı çok zor, bir de yeşil çekirdekteki kayıpları katmak gerekiyor. 15-20% kavurma kaynaklı kayıp, ayıklama, vs...

Fiyatları tabi ki de savunmuyorum ama şu an bu kurlarda yeni çekirdekler gelecekse, bu hesaplama gayet mantıklı.

Yurt dışı 10 USD/kg fiyatı olan bir mikrolotun 250 gram kargo dahil fiyatı sizce ne olmalı?

Yeni hasat nitelikli bir kahve ise ve şu anki kurdan alındıysa yine maalesef 50-60 TL arası gibi duruyor. Biraz da kavurucunun insafı ve yatırımını ne zaman yaptığına bağlı.

Kavurucular şunu yapabilir... Kapıdan almaya geldiğimizde, kargo maliyetini fiyattan düşmeniz gerekir. Mesele 60 TL ye kargo bedava sattığınız kahveyi, dükkandan aldığımızda 50-51 TL ye verebilirsiniz. Bu iki taraf için de avantajlı olabilir.

Bir de şu var.

Ayrı ayrı 4 adet kahve aldığımda, her birini ücretsiz kargo ile yolluyorsunuz. Yani 40 TL kargo ücreti oluyor. Aynı anda 4 paket aldığımda ise tek kargo ile yolluyorsunuz. Yani 15-18 TL gibi kargo maliyeti oluyor.

Aslında buradan da biraz indirim sağlanabilir :) Tabi ki de işletmeler her şeyi göz önüne alıp fiyatlandırma yapıyor. Kimse aç kalmasın ama ufak tefek iyileştirmeler yapılabilir diye düşünüyorum. Birbirimize destek olmamız lazım.

Son düzenleme:
Geri