• Eylül Ayı Kahve Kulübü Toplu Alım Organizasyonu
    Sevgili Ziyaretçi Eylül ayı Kahve Kulübü ortak alım firması sizlerin oyları ile Sezy Coffee olarak seçildi. Bu konudan Eylül ayı toplu alımı ile ilgili gelişmeleri öğrenebilirsin. Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Grubuna katılmayı, Instagram ve Twitter adreslerinden bizi takip etmeyi unutmayın.

Yemenia Kahve Ailesi

mcciftci

Aktif Üye
İsim
MehmetCan
Daha fazla  
İsim
MehmetCan
Değirmen
comandante c40 mk3
Ekipmanlar
çelik hario V60-02, cezve, hario buono kettle, jocuu kettle
Kahve Arkadaşlığı İstiyor musunuz?
Evet
Kahve Arkadaşlığı İl
Kayseri, Sakarya, Milano
Merhaba dostlar,

Yakın zamanlarda kahve dünyasında yeni bir heyecan başladı. Bunun sebebi ise Yemen'de yapılan genetik araştırmalar neticesinde Yemenia adında, genetik çizgisi Typica'dan farklı olan, geniş bir Arabica ailesinin (mother population denmiş) keşfi.

Gesha'dan beri bu türde bir keşif olmadığından dolayı, küresel bir şaşkınlığın yanı sıra, konuyla ilgili farklı bakış açıları da şimdiden oluşmuş durumda. Kimileri (bu keşfe önayak olan Kima Coffee gibi) Yemenia'nın kendi içinde nice Gesha'lar barındırabilecek bir potansiyelde olduğunu düşünürken, kimileri ise bunun kısa süreli bir trend olacağı görüşünde.

Sizin konu ile ilgili bilgileriniz, fikirleriniz nelerdir?

Mother population'un Türkçe karşılığı nedir bilmiyorum, o yüzden aile dedim. Konu ile ilgili halihazırda bir başlık var ise lütfen söyleyin.

Sevgiler

Merhabalar,

Uzun süredir Yemen kahvelerini bulmakta zorlanıyoruz, umarım yakın zamanda ulaşması daha kolay hale gelir. Yemenia hakkında derinlemesine araştırma yapmadım ancak en önemli sorun yaratılan değerden kimin faydalandığı tam olarak ortaya konmuş değil. Sitelerinde elde edilen karın %10’unun Qima Foundation diye bir hayır kurumuna aktarıldığı söyleniliyor. Peki bu yeterli mi veya ne kadar anlamlı, bunun daha iyi aktarılması gerekiyor.

İkinci sorunumsa, bu kahvenin turuar’a (terroire) çok bel dayaması. Lucia Solis’in teruar konusundaki eleştirilerine de katılmakla beraber öne sürülen fikir, Yemen’de insanların zor durumda olduğunu, kahve ticaretiyle ile bir farklılık yaratılabileceği umudu yaratılabilecek olması. Ama ben bunu kahve posasıyla yapılmış kahve bardaklarındaki sığılıkta olduğunu düşünüyorum. Gerçekten ortada böyle bir söz yok, varsa da tam somutlaşmamış. Hem gerçekten insanlar bunun çözüm olacağını mı düşünüyor? Benim gördüğüm kadarıyla kahvenin gittiği hemen hemen her yer oldukça sefil durumda. Tabi Panama’da olduğu gibi zengin geçmişli beyazlar gibi istisnalar var ama bu yüzyıllar önce Bordeaux’daki Château’lar gibi, pek kar amacı gütmeden üretim yapanlar.

Üstüne, Yemenia konusunda teorik bir zeminin tam olarak oluşturulmadığını düşünüyorum, Yemenia hakkında daha fazla çalışma olması gerektiğine inanıyorum. April’ın bu konuda yaptığı bir videoda da cupping masalarında çok da öne çıkmadığını söylüyor.

Sonuç olarak çok anlamlı bulmuyorum, Hoffmann’ın “Better than Geishas?” başlığının da clickbait olduğunu düşünüyorum. Zaten geisha gibi olmadığını da siz de ifade etmişsiniz. Yine de almak isteyenler yarın Square Mile satacakmış, oradan alabilirler.

Sevgiler

hoffman ve qima ortaklığı bi taraflarından varyete uyduruyorlar. 400 (bak 40 değil) yıllık typica oldu yemenia, yersen :mad:

Ben yemenia dan umutluyum. Ve typica olduğunu düşünmüyorum. Şayet typica olsaydı cup of excellence bunun farkina varır puanlamazdı bile bu kahveyi. Genetik testleri yapılmıştır ki cup of excellence tabloyu paylaştı. Ki bana da mantıklı geliyor. Neden olamasın ki?
Screenshot_20201119-231847_Instagram.jpg

@UserName
Dediğiniz gibi, Yemen kahvelerine ulaşım oldukça zorlu. Belki bu keşif, zaman içerisinde ulaşılabilirliğin artmasına önayak olur, mutlu oluruz.

Gesha ile karşılaştırma çok adil olmasa da uzunca bir süre, ister istemez yapılacak gibi. Cuppinglerde öne çıkmamış bir kahve olduğu, şaşırtıcı tatların olduğu ya da clean olmadığı duyulan şeyler. Ama bunun temel sebebi bence düzgün ve tutarlı kahve işleme metotlarının Yemen'in geneline tesir edememiş olması. -Haraz Dağı'ndan gelen kaliteli ürünler ise Gardelli'nin menüsünde en üst sırada.-
Gesha ise keşfedildiğinde zaten çok usta bir çiftlikten çıkmış ve potansiyelini yansıtan bir pozisyonda markete giriş yapmıştı.

Kahve genetiği üzerine çok bilgili değilim. Genel biyoloji çerçevesinde bakarsak, tür içerisinde bu şekilde bir genetik dallanma pek çok yeni olasılık demektir. Bu olasılıkları sadece rafine tat çerçevesinde değil; CBD, leaf rust gibi hastalıklara ve susuzluğa karşı direnç olarak da değerlendirmek gerekir. Yemenia'nın potansiyeli çok şeye gebe, tat da dahil elbette.

Beni asıl heyecanlandırmayan kısmı ise Yemenia'nın potansiyeli olup olmaması değil.
Yemenia'nın içinde belki birçok Gesha var olabilir demiş Qima'nın yöneticisi.
Ama halihazırda Etiyopya'da keşfedilmemiş nice Yemenia'lar yok mu? Yemenia yeni bir güneş sistemi keşfetmeye benziyor ama Etiyopya'da kim bilir kaç galaksi var...

Güzel yazınız için teşekkürler :)

1 saat önce şöyle bir videoya denk geldim;

Linkteki video Kopenhag bazlı April Coffee roasterynin cupping videosu. Eleştiriler pek olumlu değil ayrıca WCR'nin henüz yeni bir varyete olduğunu onaylamadığı yönünde. Daha önce de yanlış hatırlamıyorsam James Hoffman konu ile ilgili bir video yayınlamıştı ama o videoda cupping ya da kalite konusu geçmiyordu.
Forumda yurt dışından kahve deneyimleyebilen bir çok üye var sanırım. Keşke deneseler de bizimle fikirlerini paylaşsalar.

Geri