• Mart Ayı Kahve Kulübü Toplu Alım Organizasyonu
    Sevgili Ziyaretçi Mart ayı Kahve Kulübü ortak alım firması sizlerin oyları ile Niji Coffee olarak seçildi. Bu konudan Mart ayı toplu alımı ile ilgili gelişmeleri öğrenebilirsin. Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Kanalına katılmayı, Instagram ve Twitter adreslerinden bizi takip etmeyi unutmayın.
  • Telefon numaranızı paylaşmadan Kahve Kulübü duyurularından, güncel indirim ve kampanyalardan haberdar olmak istiyorsanız Bu Linke tıklayarak Kahve Kulübü Whatsapp Kanalını takip edebilirsiniz.

Yapay Kahve

Bir de bu tür ürünlerin üretiminde küçük ikiyüzlülükler var. Örneğin lab meat - artificial meat -synthetic meat dedikleri hücrelerden laboratuvarda üretilen etlerin oluşturulmasında besiyerine hücre çoğalması için büyüme faktörleri açısından "Fetal Bovine Serum" (FBS) mutlaka eklemeniz gerekli. Peki FBS nereden elde ediliyor? Evet yeni doğan buzağılar öldürülerek kan serumları çıkartılıyor (Hücre kültürlerinde olmazsa olmazıdır aktif olarak kullanmaktayız, yoksa büyük ölçekte hücre çoğalması sağlayamazsınız). Bu gerekli büyüme faktörlerinin yapay olarak ucuza sentezlenmesi belki 100 yıl daha alacak, o zamana kadar gerçek sentetik ürünler şu an için bir ütopyadır, çok üzgünüm.. Bu sadece küçük bir örnek..
"Slaughter free!" -tabi tabi öyle (!).

20210518_14001722.jpg

Bu konuda eğer gerçekten sürdürülebilirlik istiyorsanız yapay et hala en verimli çözüm değil. Ne yazık ki en verimlisi kırmızı etten daha yüksek proteine sahip çekirge ki bu konuda demek zorundayım ki arkadaşların dediği gibi zengin bifteğini yiyecek fakir çekirgesini. Daha sağlıklı mı derseniz çekirge daha sağlıklı ama yinede tercih eden etmeyen kim olur ekonomi ileride söz hakkı tanır mı bilemem.

Bir de bu tür ürünlerin üretiminde küçük ikiyüzlülükler var. Örneğin lab meat - artificial meat -synthetic meat dedikleri hücrelerden laboratuvarda üretilen etlerin oluşturulmasında besiyerine hücre çoğalması için büyüme faktörleri açısından "Fetal Bovine Serum" (FBS) mutlaka eklemeniz gerekli. Peki FBS nereden elde ediliyor? Evet yeni doğan buzağılar öldürülerek kan serumları çıkartılıyor (Hücre kültürlerinde olmazsa olmazıdır aktif olarak kullanmaktayız, yoksa büyük ölçekte hücre çoğalması sağlayamazsınız). Bu gerekli büyüme faktörlerinin yapay olarak ucuza sentezlenmesi belki 100 yıl daha alacak, o zamana kadar gerçek sentetik ürünler şu an için bir ütopyadır, çok üzgünüm.. Bu sadece küçük bir örnek..
"Slaughter free!" -tabi tabi öyle (!).

Ekli dosyayı görüntüle 12860
Anladığım kadarıyla bir tür kök hücre aktifleştirici üretilmesi zor ve genç bünyeden alınmak zorunda gerçekten üzücü.

Bu yapay gıda mevzuu çok derin. Çevrecilik adı altında çok korkunç tezgahlar kuruluyor. Allah'ın bize uygun gördüğünden başka tek kıblesi aklı olan cüretkar insan elinin karıştığı bir şeyi gıda diye tüketmem. Eğer bu konuda dayanağımız bilim ise tüm bu iddiaların tersini söyleyen bilim insanları da mevcut. Farklı sesleri de dinlemek lazım.

Dünyanın zenginliğinin neredeyse dörtte üçünü elinde tutan zenginlerin ve onların eli ile beslenen bilim insanlarının ve medyanın bize dayattığı bu yapay mevzuu, bu çevrecilik mevzuu bana çok şüpheli geliyor.

Konu yine farklı yerlere gitmiş, bu kadar tartışmaya gerek olduğunu düşünmüyorum. Bu mevzu bizim jenerasyonu ilgilendirmiyor bence, biz fırsatımız varken gerçek kahve ve eti tüketelim tercihe bağlı olmak kaydı ile. bundan 50-100 sene sonrasını da çocuklarımız düşünsün.

Olaylar nasıl komplo teorilerine kaymış, çok ilginç. Tamamen insan aklı ve çabası ile üretilmiş modern tıp ürünlerine, biyolojik ilaçlara, aşılara da aynı şekilde yaklaşmıyorsunuz umarım, kendi sağlığınız için.
Bilimin her zaman temelinde sorgulama vardır tabi ben sorgulamanın yine bilimsel olanını tercih etsemde başka türlüsüde mevcut ama tabiki bence olması olmamasından iyidir.

Konuşma biraz off-topic oldu farkındayım ama maksat fikir alışverişi :) .

@nuclearmoonrise yapay su ve hava demişsiniz, buyrun gelsin yapılabiliyorsa, hava kirliliğinden her yıl 4.5 milyon insan ölüyor, yapayına okayim ben, su sıkıntısı da dünyanın her yerinde artıyor, aynı şekilde, yapılabiliyorsa buyrun yapsınlar. Alternatif tıbba bağlanmış konu, @blackfalcon lütfen ciddi kaynaklar gösterebilir misiniz alternatif tıbbın çalıştığıyla ilgili.
her türlü genetiği değiştirilmiş veya kimyasallarla üretilmiş madde yemek niyetine vücuduna girdiği andan itibaren uzun vadede etkisini gosterecektir. şu gençlik yıllarında veya 10-20 senede ortaya çıkmayan hastalık belirtileri teker teker orraya çıkınca o zaman iş işten geçmiş olucak.
Aynı varsayımla her şeye gidebiliriz, diyebilirim ki, sebze yemek insan yaşamını 100 yıl kısaltıyordur, ihtimalli olur mu peki, hayır. Bilim şu anda bunu gösteriyor mu yine hayır. Bu nedenle mantıklı olmaz bu tip bir varsayımla ilerlemek. Aklıma telefonların radyasyon yayması ve insanlara zarar vermesi muhabbeti geliyor, sokağa çıksan sorsan %70 doğru olduğunu söyler, bunu kanıtlayan bir tane bile bilimsel araştırma yok, bir de üstüne kullanılmaya başlandığından beri kanser vakalarında herhangi bir artış yok.
Zararı olduğuyla ilgili kanıtlar olmadıyla ilgili kanıtları aşana kadar ben her gelişimi destekliyorum.
Yapay etten konuşulmuş, yakın zamanda et endüstrisini araştırdım ve buna hiçbir bahanne bulunamıyor, et endüstrisi doğayı yok ediyor ve ilk alternatifte o yöne gidilmeli. Farkını anlayamıyorsanız ne fark vardır ki?
En son olarak da komplo teorilerinin yapısından bahsedeyim, konu gitgide oraya kayıyor çünkü. Komplo teorileri genel olarak insanların toplumdan daha çok bilme ve herkesten daha üstte olma isteğinden çıkıyor. Siz anlamıyorsunuz, biz anlıyoruz mantığıyla. Ben düz dünyacılıkla modern tıbba komplo teorileri kurmak arasında fark göremiyorum, çıkış noktası zaten çok benzer.
Bir kaynak veya iki kaynak bulunması argümanın diğer tarafındaki yüzlerce kaynağı hiçbir zaman sıfırlamaz ayrıca, komplo teorilerinde bu yolda gidiliyor genellikle. Neredeyse var olan her şeye kötü bir kılıf uydurup kullanılmaması gerektiğini söyleyebiliriz, basit bir örnek, ben ampülün ve yapay ışığın insanların uyku düzenlerini bozduğunu ve bu nedenle insanlığa zararlı olduğunu ve kullanılmaması gerektiğini tartışabilirim, peki bu bütün iyi yanlarını sıfırlar mı? Hayır. Yeni çıkan şeylerden korkmayın arkadaşlar, tarihte ileriye dönük her şeyden korkulmuş, ve bu korkular hiçbir zaman iyi yöne gitmemiş.

Kapitalizm acımasızdır. Basar reklamı, basar reklamı sahte kahveyede basar lezzeti, basar lezzeti. Sonra gerçek kahveden daha pahalıya bile satabilir. Muhtemelen bizde aylık alım için görüşmeler yaparız. Forumdan 10 15 kişiyi satın alıp dünyanın en lezzetli kahvesi olduğunu anlatırlar...
Bi dönem doktorlar sigara çok yararlı çocuklarınız bile içebilir diyormuş. Bunu diyip bütün dünyaya sigara satan adamlar bu kahveyi bize mi satamayacak. Bunun için savaş çıkarmak gerekse onu bile yaparlar. Sonra askerde kumanya içinde gelir.....

Geri