• Mart Ayı Kahve Kulübü Toplu Alım Organizasyonu
    Sevgili Ziyaretçi Mart ayı Kahve Kulübü ortak alım firması sizlerin oyları ile Niji Coffee olarak seçildi. Bu konudan Mart ayı toplu alımı ile ilgili gelişmeleri öğrenebilirsin. Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Kanalına katılmayı, Instagram ve Twitter adreslerinden bizi takip etmeyi unutmayın.
  • Telefon numaranızı paylaşmadan Kahve Kulübü duyurularından, güncel indirim ve kampanyalardan haberdar olmak istiyorsanız Bu Linke tıklayarak Kahve Kulübü Whatsapp Kanalını takip edebilirsiniz.

V60'ta Ön Demleme Oranlarının ve Stillerinin Etkileri - Sıkça Sorulan Sorular

orkunustel

Üye
İsim
Orkun Üstel
Daha fazla  
İsim
Orkun Üstel
Espresso Makinesi
La Marzocco Mini, Linea Classic, Linea PB, Strada EP, Modbar, Mavam, Steam
Değirmen
Mazzer Robur, Kony, Victoria Arduino Mythos 1, Anfim Scody 2, Mahlkönig EK43, K30, Peak, Comandante
Ekipmanlar
V60, Kalita, Clever, Acaia Tartı, Comandante Değirmen, Bonavita Kettle
Arkadaşlar herkese selamlar, son konuşmamda iki haftaya çıkar dediğim videoyu iş yoğunluğumuzdan dolayı bugüne çıkarabildik. 🙂

Ön demleme oranları ve stilleri forumdan sorulan en son sorulardı bana ve V60 konusuyla alakalı olup demleme reçetelerine de bu seride değindiğim için üçüncü videonun konusunu ön demleme olarak belirledim.

Videoda da belirtiyorum ancak yine izleyecek olanlara belirtmek isterim, ön demleme oranlarında hiç karıştırma vb ajitasyon müdahaleleri olmadan 1/1'den 1/4'e kadar oranlarda tds ekstraksiyon ve tat farklılıklarına baktım. Hedef şu iyidir şu kötüdür gibi bir yargılamaya varmak değil, fazladan ajitasyon müdahalesi bulunmadan 1/1'den 1/4'e kadar olan oranlarda özellikle çözünme farklarını gözlemlemek.

Videonun ikinci kısmında da kuşyuvası tekniği ile düzeltilmiş yataktaki ön demlemenin arasındaki çıkacak farklar sorulmuştu. Bu deneme benim için de sürpriz oldu diyebilirim çünkü daha önceden hiç kuş yuvası denilen tekniği denememiştim. 🙂

Keyifli seyirler herkese!

Eline saglik Orkun, guzel video olmus. Ben on demleme sirasinda karistiriyorum, acaba etkisi nasil oluyor, merak ettim :) Deneyecek cok sey var, gercekten faydali bir video olmus. Tesekkurler

Güzel bir video olmuş yine. Emeğine sağlık. Yarın sabah bir kuş yuvası deneyelim.

Her zamanki gibi yine çok şey öğrendim, teşekkürler. 🙏

Hakikaten çok guzel ve konu hakkındaki eksikliği gideren bir çekim olmuş. Özgün ve kafalardaki soru işaretlerini gidermeye yönelik videolariniza bir yenisi daha eklenmiş. Youtube kanalınızin kısa sürede hak ettiği değeri bulacağından hiç şüphem yok. Elinize sağlık.

Eline saglik Orkun, guzel video olmus. Ben on demleme sirasinda karistiriyorum, acaba etkisi nasil oluyor, merak ettim :) Deneyecek cok sey var, gercekten faydali bir video olmus. Tesekkurler
Çok teşekkürler Levent. 🙂

Ön demlemede 1/1, 1/2 oranlarındaki döküşlerde karıştırmak çok daha verimli bir sonuç çıkartacaktır bence de. Videoda göründüğü gibi fazladan bir müdahale olmadan 1/1, 1/2 ön demlemelerde yatak yeteri kadar ıslanmıyor ve çözünmüyor. Özellikle benim gibi 15 g kullanıyorsanız. 🙂

Hakikaten çok guzel ve konu hakkındaki eksikliği gideren bir çekim olmuş. Özgün ve kafalardaki soru işaretlerini gidermeye yönelik videolariniza bir yenisi daha eklenmiş. Youtube kanalınızin kısa sürede hak ettiği değeri bulacağından hiç şüphem yok. Elinize sağlık.
Güzel düşünceleriniz için çok teşekkür ediyorum. Faydası olmasına çok seviniyorum, mümkün mertebe tarafsız ve verili denemelerle temiz ve ulaşılabilir bir birikim sunmak amacım. Umuyorum dediğiniz gibi de daha çok kahveye ilgili kitlelere ulaşır paylaşımlarım. 🙏🙂

Kuş yuvasının extraction yield ve tds daha düşük çıkması gerçekten ilginç birşey. Kuş yuvası ile daha iyi bir ıslanma ve buna bağlı daha yüksek tds ve extraction yield bekleriz ama tam tersi olmuş. Burdan da anlıyoruz ki kahve her geçen gün bizleri şaşırtmaya devam ediyor :) Teşekkürler @orkunustel hocam muazzam bir deneyim kazandırdınız bize.

Kuş yuvasının extraction yield ve tds daha düşük çıkması gerçekten ilginç birşey. Kuş yuvası ile daha iyi bir ıslanma ve buna bağlı daha yüksek tds ve extraction yield bekleriz ama tam tersi olmuş. Burdan da anlıyoruz ki kahve her geçen gün bizleri şaşırtmaya devam ediyor :) Teşekkürler @orkunustel hocam muazzam bir deneyim kazandırdınız bize.
Burada bir tahmin yürüttüm bununla ilgili ama tam olarak geçerliliği var mıdır, yatağın her yerini kamera tarzı birşey ile gözlemleyemediğimiz sürece ya da laboratuvarda inceletmediğimiz sürece tam olarak emin olabileceğimiz birşey değil, tahminim şu: kuş yuvasında ilk döküş esnasında ilk çıkan çözelti gramajı az olan yerden geliyor. Bu noktada bir nevi kanallama gibi sayabilir miyiz emin değilim, bir yandan bilinçli yapılan birşey ama ilk dökülen su ortadan ve ilk çözülen kısımda hızlıca o noktadan aktığı için ekstraksiyonun düşmesi bundan dolayı olabilir.

Güzel yorumun için çok teşekkürler.

Nitelikli kahve demlemeye yeni başlayan benim gibi amatörler için bu ve diğer paylaştığınız videolar gerçekten çok değerli. İlgiyle takip ediyor ve faydalanacağımızı düşünüyorum. Emekleriniz için çok teşekkürler. @orkunustel 👏

Nitelikli kahve demlemeye yeni başlayan benim gibi amatörler için bu ve diğer paylaştığınız videolar gerçekten çok değerli. İlgiyle takip ediyor ve faydalanacağımızı düşünüyorum. Emekleriniz için çok teşekkürler. @orkunustel 👏
Ben teşekkür ederim yorumunuz için. Sadece demleme için değil kahveyi anlamak adına da çeşitli profesyonellerle gerçekleştirdiğim söyleşiler olsun, Kolombiya Vlog'ları olsun benzeri içeriklerle öğrenmeye ve paylaşmaya devam ediyorum. =)

Videolarınızdan çokça faydalanan kişilerden biri de benim; kayıtların devam etmesini diliyorum. Teşekkürler.

Incommon'dan deneme paketi gelmiş sanırım bu arada :) Salado'yu beğendiniz mi bu arada, alıp içeceğiniz bir kahve mi? Ya da paketten hangi kahveyi beğendiniz?

Videolarınızdan çokça faydalanan kişilerden biri de benim; kayıtların devam etmesini diliyorum. Teşekkürler.

Incommon'dan deneme paketi gelmiş sanırım bu arada :) Salado'yu beğendiniz mi bu arada, alıp içeceğiniz bir kahve mi? Ya da paketten hangi kahveyi beğendiniz?
Selamlar, beğeniniz için yorumlarınız için teşekkür ediyorum. :)

Kolombiya Salado'yu da Ruanda Nyabumera'yı da beğendim şahsen.

Geri