• Mayıs Ayı Kahve Kulübü Toplu Alım Organizasyonu
    Sevgili Ziyaretçi Mayıs ayı Kahve Kulübü ortak alım firması sizlerin oyları ile Spada Coffee Roastery olarak seçildi. Bu konudan Mayıs ayı toplu alımı ile ilgili gelişmeleri öğrenebilirsin. Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Grubuna katılmayı, Instagram ve Twitter adreslerinden bizi takip etmeyi unutmayın.

V60 Kanallanma Kâbusu

cemix

İyi Bilinen Üye
Konum
Şanlıurfa
İsim
Cemil
Daha fazla  
İsim
Cemil
Değirmen
Lelit Fred, Molent Pocket
V60 Demlemelerinde hepimizin endişesidir kanallanma olması. Homojen bir çözünme için bir çok tekniğe başvuruyoruz bazen de acaba fazla mı abartıyoruz dediğimiz oluyor. Kanallanma efsane olabilir mi sorusundan hareketle basit bir gözlem yapmak istedim ve aşağıdaki tablolar oluştu. Tabi ki tek bir deneme yaptığım için bu deney sayılmaz ama farklı demleme teknikleriyle deney yapmak isteyen arkadaşlara örnek olabilir. İzlediğim yol şöyle oldu:
Doğal işlenmiş Etiyopya kahvemi (Çok toz üreten bir kahveydi.) kalın öğütüp olabildiğince düz bir demleme yapmaya çalıştım. Yani suyu ortadan dairesel hareketle yavaşça döküp karıştırma yapmadan demlemeyi bitirdim. Kendi halinde soğumaya bıraktım yatmadan da v60 ile birlikte buzluğa koydum. Sabah çıkarıp biraz çözünmesini bekleyip kağıttan ayırdım ve ikiye kestim. Yorumlarınız veya benzer deneylerinizi paylaşırsanız sevinirim :)
IMG_4148.JPG IMG_4139.JPG
IMG_4151.JPG

IMG_4154.JPG
 

teyyaredenkahve

İyi Bilinen Üye
Konum
İstanbul
İsim
Levent
Guzel bir paylasim olmus. Fikrinizi cok begendim :)

Kanallanmayi dikkatli ve ozenli bir blooming ile engelleyebilecegimizi dusunuyorum. Bence blooming demlemenin en onemli asamasi. Yanlis bir blooming demlemeyi mahvedebilir. Bu konuyu okudugunda, blooming icin ipuclarini merak edenleri asagidaki mesajlari okumaya davet ediyorum. :p


@Kahveciningalaksirehberi nin konu ile ilgili kisa bir videosu da burada.
 

AltayOzger

İyi Bilinen Üye
İsim
Altay
Daha fazla  
İsim
Altay
Değirmen
Timemore Chestnut G1 ve Timemore Chestnut C1
Ekipmanlar
V60-V60 İmmersion-Aeropress-Kalita-Cafflano Kompresso-Beko 2170 Espresso Makinası
Kahve Arkadaşlığı İstiyor musunuz?
Evet
Kahve Arkadaşlığı İl
Denizli
Kahve Arkadaşlığı İlçe 1
Merkezefendi
Güzel Fikir :)
 
Üst