• Aralık
    Sevgili Ziyaretçi Aralık ayı yaklaşması nedeni ile Kahve Kulübü kahve alım anketini başlattık. Sizlerin oyları ile belirlenen firmadan Aralık ayı toplu kahve alımı yapılacak.
    Aralık ayı Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Grubuna katılmayı unutmayın.

V60 Kanallanma Kâbusu

cemix

İyi Bilinen Üye
İsim
Cemil
Daha fazla  
İsim
Cemil
Değirmen
Lelit Fred
V60 Demlemelerinde hepimizin endişesidir kanallanma olması. Homojen bir çözünme için bir çok tekniğe başvuruyoruz bazen de acaba fazla mı abartıyoruz dediğimiz oluyor. Kanallanma efsane olabilir mi sorusundan hareketle basit bir gözlem yapmak istedim ve aşağıdaki tablolar oluştu. Tabi ki tek bir deneme yaptığım için bu deney sayılmaz ama farklı demleme teknikleriyle deney yapmak isteyen arkadaşlara örnek olabilir. İzlediğim yol şöyle oldu:
Doğal işlenmiş Etiyopya kahvemi (Çok toz üreten bir kahveydi.) kalın öğütüp olabildiğince düz bir demleme yapmaya çalıştım. Yani suyu ortadan dairesel hareketle yavaşça döküp karıştırma yapmadan demlemeyi bitirdim. Kendi halinde soğumaya bıraktım yatmadan da v60 ile birlikte buzluğa koydum. Sabah çıkarıp biraz çözünmesini bekleyip kağıttan ayırdım ve ikiye kestim. Yorumlarınız veya benzer deneylerinizi paylaşırsanız sevinirim :)
IMG_4148.JPG IMG_4139.JPG
IMG_4151.JPG

IMG_4154.JPG

teyyaredenkahve

İyi Bilinen Üye
Editör
İsim
Levent
Guzel bir paylasim olmus. Fikrinizi cok begendim :)

Kanallanmayi dikkatli ve ozenli bir blooming ile engelleyebilecegimizi dusunuyorum. Bence blooming demlemenin en onemli asamasi. Yanlis bir blooming demlemeyi mahvedebilir. Bu konuyu okudugunda, blooming icin ipuclarini merak edenleri asagidaki mesajlari okumaya davet ediyorum. :p

@Kahveciningalaksirehberi nin konu ile ilgili kisa bir videosu da burada.

AltayOzger

İyi Bilinen Üye
İsim
Altay
Daha fazla  
İsim
Altay
Değirmen
Timemore Chestnut C1 - Severin KM3873
Ekipmanlar
V60-V60 İmmersion-Aeropress-Kalita-Cafflano Kompresso-Beko 2170
Kahve Arkadaşlığı İstiyor musunuz?