• Mart Ayı Kahve Kulübü Toplu Alım Organizasyonu
    Sevgili Ziyaretçi Mart ayı Kahve Kulübü ortak alım firması sizlerin oyları ile Niji Coffee olarak seçildi. Bu konudan Mart ayı toplu alımı ile ilgili gelişmeleri öğrenebilirsin. Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Kanalına katılmayı, Instagram ve Twitter adreslerinden bizi takip etmeyi unutmayın.
  • Telefon numaranızı paylaşmadan Kahve Kulübü duyurularından, güncel indirim ve kampanyalardan haberdar olmak istiyorsanız Bu Linke tıklayarak Kahve Kulübü Whatsapp Kanalını takip edebilirsiniz.

Ucuz öğütücü artı elek mi yoksa pahalı ve kaliteli öğütücü mü?

eraycr

Yeni Üye
İsim
Eray
Daha fazla  
İsim
Eray
Merhabalar,
Sorum şu, kötü sayılabilecek bir öğütücümüz ve eleğimiz varsa daha iyi kahve elde etmek için daha kaliteli bir öğütücü almaya gerek yok diyebilir miyiz? Ya da şöyle, kaliteli öğütücüler ucuz öğütücülerden kahveyi sadece daha tutarlı boyutlarda öğütmesi ile mi ayrışıyor, partikül şekillerinin tutarlılığı gibi bir fark da varsa bunun etkisi ihmal edilebilir bir etki midir?

Farklı boyutlardaki kahveleri farklı amaçlar için kullanırsak olmaz sanki. Türk kahvesi, moka pot, v60 gibi.

Farklı boyutlardaki kahveleri farklı amaçlar için kullanırsak olmaz sanki. Türk kahvesi, moka pot, v60 gibi.
Değirmeniniz tutarlı öğütüm yapmıyorsa bir kerede ne kadar öğütüm yapıp her defasında ne kadar hangi boyuttan kahve elde edeceğinizi kestiremezsiniz. Çıkan farklı boyuttaki kahveleri toplayıp porsiyonlasanız bu sefer kahve bayatlar. Elek pek mantıklı değil gibi.

Forumda çokça konuşuldu, boyutuyla beraber nasıl kesildiği de önemli çekirdeğin. Başarısız bir değirmenin öğüttüğü çekirdeğin homojen parçalarını birlikte demleseniz bile kesimleri farklı olabileceği için yine dengesiz tatlar alabilirsiniz.
Tozları biriktirip Türk kahvesi yapayım deseniz bayat kahve içmiş olursunuz ki, değirmen kullanmanın bir anlamı kalmaz.
Kahve fiyatlarının alıp başını gittiği bir dönemde amaçladığınız demleme türüne uygun alabileceğiniz en iyi değirmeni almanızı tavsiye ederim.

Merhabalar,
Sorum şu, kötü sayılabilecek bir öğütücümüz ve eleğimiz varsa daha iyi kahve elde etmek için daha kaliteli bir öğütücü almaya gerek yok diyebilir miyiz? Ya da şöyle, kaliteli öğütücüler ucuz öğütücülerden kahveyi sadece daha tutarlı boyutlarda öğütmesi ile mi ayrışıyor, partikül şekillerinin tutarlılığı gibi bir fark da varsa bunun etkisi ihmal edilebilir bir etki midir?
Kesinlikle çok pahalı olmayan kaliteli bir öğütücü diyorum. Sorudan bütçe sınırsız değil diye anladım :)

Çelik kesicili bir öğütücü seçerseniz, eleksiz bir şekilde işinizi görecektir.

Elekle uğraşmak uzun vadede çoooook yorar ve sıkılırsın. Maddi kaybı da cabası.

Son düzenleme:
onceki arkadaslarin yazdiklarina katiliyorum. ayrica dediginiz islem kaliteli birkac farkli aralikta elek gerektirecektir. cikan cok ince partikulleri turk kahvesi icin biriktireceksiniz diyelim. bu zaman alacak, ogutulen kahve bayatlayacak, bir turk kahvesi demlemesinde hem yeni hem eski ogutum partikuller bir arada olacak. eleklerin masrafi, eleme isine ayrilan zaman da dusunuldugunde bu ne zaman ne masraf ne de lezzet acisindan iyi bir cozum.
belli bir kalite degirmen almadiginiz surece, degirmen her zaman alinacaklar listenizde en tepedeki urun olmaya devam edecek. sahsen su ana kadar baslarda aldigim 2-3 seramik degirmeni hic almayip dogrudan kaliteli bir degirmen alsam cok daha hesapli olurdu.

Fakir signature (Delonghi K79 muadili) elektrikli öğütücü söylediğiniz bu kategoriye giriyor mu acaba? Tavsiye eder misiniz? @teyyaredenkahve
Hangi amaç için öğütücü düşünüyorsunuz? Filtre, pour over mu? Espresso vs mi?

KG79 çok toz üreten bir öğütücü ve ince öğütümlerde başarılı değil.

Onun yerine el değirmeni daha mantıklı olabilir öğütüm miktarları çok değilse ve el değirmeni seviyorsanız.

@teyyaredenkahve V60 ile demleme yapacağım. Yeni başlangıç yapacağım için bir anda El değirmenlerine yüksek meblağ harcama yapmayayım demiştim. Fakir signature düşünmüştüm ama şimdi daha da çıkmaza girdim. Yeni nesil kahvecilerden 250 gr v60'a göre öğüttürüp yollatmistim ama böyle de taze kalmıyormus galiba. Çok kararsız kaldım. Kaz boyunlu kettle, termometre,japon filtre kağıdı, tartı hepsini aldım ama bir öğütücü kaldı

@teyyaredenkahve V60 ile demleme yapacağım. Yeni başlangıç yapacağım için bir anda El değirmenlerine yüksek meblağ harcama yapmayayım demiştim. Fakir signature düşünmüştüm ama şimdi daha da çıkmaza girdim. Yeni nesil kahvecilerden 250 gr v60'a göre öğüttürüp yollatmistim ama böyle de taze kalmıyormus galiba. Çok kararsız kaldım. Kaz boyunlu kettle, termometre,japon filtre kağıdı, tartı hepsini aldım ama bir öğütücü kaldı
Forumda da bazen güzel fırsatlar çıkıyor. Takip ederseniz denk gelebilirsiniz. Uygun fiyatlara çıkabiliyor.

Maalesef ekipmanlar pahalı ama kahve demlemede en önemli iki şeyden biri öğütüm, diğeri de kahve 😔

Youtube ve forumda el değirmenleri incelemelerim mevcut. Size bir fikir verebilir. Sorunuz olursa da yardımcı olmaya çalışırım.

Son düzenleme:
Forumda veya dünyada çok tercih edilen değirmenlerden birini alırsanız daha iyi olacaktır. Bunlar da şu an timemore, molent ve comandante diyebiliriz. En ucuz seçenek Timemore c2. Forumda ikinci el ilanlar 500 ün altına satılıyor. Neden çok kullanılan diyorum? Çünkü hem bir sorun olduğunda yardımcı olabilen daha çok kişi çıkar, istediğiniz kadar soru sorabilirsiniz. Hem de Comandante'de 22 ise, nükleer timemore'da bunu 17 kabul ediyorsa porlex'te kaç olur acaba diye düşünüp durmazsınız. Tarif uydurma açısından en iyisi comandante ama elbette. V60'a göre öğüttürmek çok mantıklı değil. Çünkü aralık geniş. Boxx ince öğütüm gönderirken A Roasting Lab daha orta bir öğütüm gönderiyordu mesela. Standart bi tarifiniz vardır yeni kavurucu denersiniz e bu kahve olmadı diye her seferinde ona uygun tarif ararsınız öğütülmüş alırsanız. Öğütücünüz var ise de bir iki tarifiniz olur kahveye göre öğütüm boyutu değiştirirsiniz.

Geri