• Mart Ayı Kahve Kulübü Toplu Alım Organizasyonu
    Sevgili Ziyaretçi Mart ayı Kahve Kulübü ortak alım firması sizlerin oyları ile Niji Coffee olarak seçildi. Bu konudan Mart ayı toplu alımı ile ilgili gelişmeleri öğrenebilirsin. Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Kanalına katılmayı, Instagram ve Twitter adreslerinden bizi takip etmeyi unutmayın.
  • Telefon numaranızı paylaşmadan Kahve Kulübü duyurularından, güncel indirim ve kampanyalardan haberdar olmak istiyorsanız Bu Linke tıklayarak Kahve Kulübü Whatsapp Kanalını takip edebilirsiniz.

Türkiye'de ki çekirdek kahve cupping skorları

selamet

Üye
Editör
İsim
Gökhan Selamet
Daha fazla  
İsim
Gökhan Selamet
Merhaba,

Türkiye'de ki nitelikli kahve online satış sitelerinden cupping puanına sahip kahveleri bir listede kendim için derledim. Başkalarının da belki ilgisini çeker, fayda olması adına paylaşıyorum.

89
89
88
88
88
88
87
87
87
87
87
87
86
86
86
86
86
85.5
85.25
85.25
85.25
85
85
85
85
85
84.5
84.5
84
84
84
83
83
83
82.75
82
82
82
82
80
80
80
80
80
80

Kısa Kısa Dipnot:
*
Bakmadığım görmediğim eksik site yada kahve olabilir varsa gözünüze takılın bildirin veya konuya ekleyin.
* Sadece kahvenin bulunduğu sitede ki puan bilgisi alınmıştır. Cupping Skor bilgisi paylaşılmamış kahveler için herhangi bir künye araştırması yada skor tespiti neticesinde yazılan değer yoktur.
* Bazı sitelerde skor bilgisi 82-84 arası, 80+ gibi tabirler vardı. Bu tarz durumlarda minimum olan değer alındı.

Arkadaşlar bunlar kavurulduktan sonra, sizin satın aldığınız ürüne dair puanlar değil, kavurum öncesi tedarikçi tarafından iletilmiş puanlar, ki bir çoğunun tedarikçisinin hangi firma olduğu, puanın hangi hasat yılının ürününe dair olduğu vs hiç bir bilgi belirtilmiyor, bu bilgilerin hiç biri şeffaf değil...

Öyle ki puanlar tedarikçiden tedarikçiye, hasat yılına vs göre çok değişiyor... kısacası, maalesef özellikle de bizde bu puan işi nitelik belirtmekten çok tribünlere mesaj göndermeye ve haksız ticari avantaj sağmaya yarıyor daha çok... ne zaman şeffaf olurlar, o zaman inandırıcı hale gelebilirler...

Moderatörün son düzenlenenleri:
@mimds Zaten, yakın sürede bu verileri toparlama sebebim zaten sizin öncüsü olduğunuz şeffaflık konusu oldu. SCA skoru konusunda durum nasıl görmek istedim. Hala okumamış olanlar için konu linki:

Şöyle bir mevzu daha var. Aynı kahvenin cupping skoru bekledikçe düşebiliyor. Mesela 2018 yılında 88 puan almış bir kahve, 2019 da ki re-cuppingde 84.5 puana düşüyor. Hatta bu kahvenin cupping score'u ile birlikte fiyatı da 10.05$ dan 4.95$ dolara düşüyor aynı zaman diliminde. Örnek: https://hub.cropster.com/store/listings/4621

Nitelikli kahve tanımı SCA'nın cupping score değerine göre yapılırken (>80), bu değerin hiç paylaşılmamasından daha mutsuzum açıkçası. Bu olay kuyumcudan altın alıp, kaç ayar altın aldığınızı bilmemeniz gibi geliyor bana. SCA skorlaması yerine farklı bir skorlama ile yapılan bir değer paylaşılmasını da doğru bulmuyorum. Bu skorlar yanıltıcı nitelikte olanlar. Bu konu sadece Türkiyede ki kavurucular için değil, global anlamda bir çok kavurucuda benzer davranışlar var. Mesela Gardelli'nin puanlandırması.

Şu noktayı da atlamamak gerekiyor bence. SCA puanı, yeşil çekirdek için verilmiş bir puan. Saklama, kavrulma ve demleme üzerindeki hatalar ile bu puan düşerek gidecek. Yani 90 puanlık bir kahveden siz 90 puanlık bir fincan içeceksiniz garantisi yok. Bu durumun tam tersi mümkün mü peki? SCA puanı 80 olan bir kahveden, çok iyi kavurup, süper demleyip SCA 90 puanlık bir fincan çıkabilir mi?

Yada asıl soru şu, SCA puanı bireysel olarak fincandan aldığımız zevkin ve kalitenin bir ölçüsü mü? Yani her şey ideal olsa: bütün künye şeffaf olsa, ideal kavrulsa, ideal demlense 90 puanlık kahveden aldığımız zevk, her zaman 80'den daha iyi mi olacak? Yada bireysel tat tercihleri ve damak zevkler vs gibi etmenler 80 puanlık kahveyi 90 puanlık kahveyi içmeye tercih ettirebilir mi?

Son paragraftaki konular tamamen subjektif ve kişisel tabii, hiç bir şey hiç birşeyin garantisi değil... Bu bilmem kaç bin dolarlık çok özel bir şarap, viski ya da bilmem kaç Mişlen yıldızlı bir restoranda yenen yemek için de geçerli... Şahsen Adana'da tezgahta yiyeceğim bir kebap dürümün yerini tutmayabilir o sonuncu :))

Ancak üstteki konular nitelikli kahvenin olmazsa olmaz etik ilke ve kuralları ile ilgili... Önce bu işi yapanlar kendi üzerlerine düşeni yapsınlar da varsın biz hatalı demleyelim, beğenelim ya da mundar edelim...

Geri