• Eylül Ayı Kahve Kulübü Toplu Alım Organizasyonu
    Sevgili Ziyaretçi Eylül ayı Kahve Kulübü ortak alım firması sizlerin oyları ile Sezy Coffee olarak seçildi. Bu konudan Eylül ayı toplu alımı ile ilgili gelişmeleri öğrenebilirsin. Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Grubuna katılmayı, Instagram ve Twitter adreslerinden bizi takip etmeyi unutmayın.

Türk Kahvesi İçin Kullandığım Fincanların Renklerinin Anlamı

kahvekolik.barista

İyi Bilinen Üye
Konum
istanbul/kadiköy
İsim
Koray ERDOĞDU
Daha fazla  
İsim
Koray ERDOĞDU
Espresso Makinesi
kees wan der westen
Değirmen
mahlkonig ,comandante
Ekipmanlar
cezve,cezve,cezve
8119b156-2ffb-4f1d-9df4-4298c42119dc.jpg
Osmanlı saray kültürü anlatan Mukbil sezen ve uğur atik her dönemde farklı renkler kullanılmıştır.Mısır çarşısında aktif olarak hala açık bulunan galeri set fincancılık ; 16-19.yy arasında Osmanlı saraylarında kullanılan bu fincanlar dönemin altın varaklı renk ve süslemelerine sadık kalınarak özel, el işçiliğiyle üretilmiştir.Ağzı dar dibi geniş fincanlar yapılış amacı içine konulan kahvenin soğumasını geciktirmektedir.Türk kahvesinin görsel şöleni olan kahve köpükleri( krema) bir bulut yumağı gibi toplanır.Hem sağ hem sol el için rahat tutulması sağlanmıştır. Her rengin bir anlamını olduğunu unutmamak gerekir.


MERCAN KIRMIZISI
Gücün simgesi olan mercan kırmızısı dünyada sadece 3 yerde kullanılmış,topkapı sarayı 2.murat ın has odası,piyale paşa cami,sultan ahmet cami,

TURKUAZ VE PEMBE
Saflıgın ve temizligin aşkın simgesi

LACİVERT
Kanunı sultan süleyman dönemi

YEŞİL
Yükseliş dönemi zirve dönemi allaha olan bagımlılıgını

SARI
Hüznün ayrılgın simgesi ,çöküş dönemi
fincanların ağız çapı 4,5 santimetre,dip çapı ise 6 santimetre
2aef223d-c628-4a35-a515-eedaea2504b2.jpg
 
Geri
Üst