• Mart Ayı Kahve Kulübü Toplu Alım Organizasyonu
    Sevgili Ziyaretçi Mart ayı Kahve Kulübü ortak alım firması sizlerin oyları ile Niji Coffee olarak seçildi. Bu konudan Mart ayı toplu alımı ile ilgili gelişmeleri öğrenebilirsin. Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Kanalına katılmayı, Instagram ve Twitter adreslerinden bizi takip etmeyi unutmayın.
  • Telefon numaranızı paylaşmadan Kahve Kulübü duyurularından, güncel indirim ve kampanyalardan haberdar olmak istiyorsanız Bu Linke tıklayarak Kahve Kulübü Whatsapp Kanalını takip edebilirsiniz.

Tüketici Tercih Anketi

Kahve satın alım sürecinizde, aşağıdakilerden hangisi sizin için en önemlisidir ?

• Kahveyi kavuran firma

• Kahvenin tedarik edildiği firma

• Kahvenin fermantasyon/işleme yöntemi

• Kahvenin varyetesi

• Kahvenin homojen kavrulmuş olması

• Kahvenin üretici/kavurucu tarafından verilmiş tadım skoru

• Kahvenin fiyatı

• Bardaktaki sonuç

Sonuçlar yalnızca oylamadan sonra görülebilir.
Merhaba herkese,

Genellikle bunu son tüketicilerden ziyade, işletme sahipleri tarafında yapıyorum ancak, danışmanlık yaptığım firmalara ya da eğitimlerde gelen sorulara veya son kullanıcılardan gelen sorulara daha iyi cevap verebilmek ve belki de sizler için de bir nebze olsun farkındalık yaratabilmesi için bir anket düzenlemek istiyorum.

Sorunun tek bir cevabı olacak, sizin için en önemlisini seçmenizi rica ediyorum. Belki ileride her soru için 1 ile 5 arasında en az - an çok gibi daha kompleks bir anket yapabiliriz.

Ne kadar çok katılım olursa, o kadar verimli olur, o yüzden 1 dakikanızı ayırırsanız sevinirim :) Kulübün de sonraki adımlarında faydalı olabilir bu anket.

Seçenekler arasında çok gidip geldim ama gördüğüm kadarı ile bir ki seçenekte cevaplar toplanacak gibi.

@pacamara Kahve satin alim surecinde dediginiz icin sanki son şık bu soruya uygun olmuyor gibi dusundum ben sahsen. Cunku almadan demlemeden bardaktaki sonucu bilemeyiz, ben mi yanlis anliyorum soruyu acaba? Yok zaten bardaktaki sonucu biliyorsak da o zaman o şık epey onde olacaktir, haksiz rekabet var diger şıklarla :) Neticede nihai amacimiz iyi bir bardaga ulasmak.

Bence çok ilginç bir anket olacak, 20 oy kullanılmış ancak benim beklediğim cevaplardan bir tanesine kimse oy vermemiş mesela.
Geisha diyince herkesin ağzının suyu akar mesela ama varyete kısmında oy yok henüz :D
Kesinlikle haklısınız Nisan hocam ama belki de Türkiyede pek Geisha göremediğimizdendir:)Tabii ki en önemlisi fincan ama kendini kanıtlamış firmalardan etkilenmiyor degiliz.

Ben kahveyi kavuran firma dedim; bir kahve kavurucusunun işinin ehli ve dürüst kişilerce idare edildiğini düşünüyorsam, onlardan alacağım kahvenin niteliği konusunda kuşkum olmaz. Bana üç liralık kahveyi on üç liraya satmayacağını, bayat kahve sunmayacağını, çekirdeği "doğru" kavuracağını düşünürüm.

bardaktaki sonuc tatmin etmedikten sonra isterse dunya kavurma sapmniyonu kavursun ya da gesha olsun, ikinci sefer almam.

soruyu de bu acidan renk katmak belki daha kapsamli bir sonuc elde etmek acisindan anlamli olur.

ilk kez aliyorsam kavurucu da etkili, cekirdegin turu de ve baska bir cok etken ancak ikinci kez aliyorsam kesinlikle benim icin bardaktaki sonuctur.

@pacamara Kahve satin alim surecinde dediginiz icin sanki son şık bu soruya uygun olmuyor gibi dusundum ben sahsen. Cunku almadan demlemeden bardaktaki sonucu bilemeyiz, ben mi yanlis anliyorum soruyu acaba? Yok zaten bardaktaki sonucu biliyorsak da o zaman o şık epey onde olacaktir, haksiz rekabet var diger şıklarla :) Neticede nihai amacimiz iyi bir bardaga ulasmak.

O şıktaki amacım aslında şuydu, isimsiz bir paket geldi ama çok iyi. Ya da firmadan bir paket aldık iyi çıktı, diğer pakedin kötü çıkma ya da bizim sevmeme ihtimalimiz.

Aslında biraz dediğiniz gibi ama önceki şıklar önemsiz aldığım keyfe bakarım şıkkı son şık :)

bardaktaki sonuc tatmin etmedikten sonra isterse dunya kavurma sapmniyonu kavursun ya da gesha olsun, ikinci sefer almam.

soruyu de bu acidan renk katmak belki daha kapsamli bir sonuc elde etmek acisindan anlamli olur.

ilk kez aliyorsam kavurucu da etkili, cekirdegin turu de ve baska bir cok etken ancak ikinci kez aliyorsam kesinlikle benim icin bardaktaki sonuctur.

Son şık biraz üzerinde yazan tadım notları gibi düşünebiliriz. Yoksa tabi ki ilk defa gördüğümüz bir ürünse demlemeden bilemeyiz :)

Ya da bir kafeye girdik rastgele bir kahve içtik beğendik, önceki şıklar sizin için daha önemliyse paket kahve alır mısınız almaz mısınız ? Gibi.

Bardakta ki sonuç dedim; çünkü ne paketi ne de firmanın adı eğer fincanda pakette yazanları vermiyorsa bi önemi kalmıyor.

Tabi bizde fincanda güzel içilen kahvecileri tercih ediyoruz, iyi kahve içmeye alışkın bir ev baristası için alınan 250 gr paketin kusurlu kavrum,bayat ya da tadım notlarıyla eşleşmeyen bir kahve çıkması büyük hayal kırıklığı oluyor.

Düşünsene kolları sıvadın filtre kağıdını ıslattın hayal kuruyorsun, o müthiş extraction'ın hayalini,ufkunu açacak tatlar bekliyorsun sonra bayramda Eminönü'de açık satılan bayat kuru çikolata tadı alıyorsun.

Bak yazarken bile tüylerim diken diken oldu.

En canlı örneği hasbean'in 91 puanlık pacamarası. Hasbean-pacamara-91 puan. Ama gel gör ki fincanda beni memnun etti diyemiyorum.

Hasbean'den sonra tadım skoruna bakmaya korkuyorum :) Genelde firmaya bakıyorum. Mesela Petra-Kronotrop(Guatemala Vista Hermosa hariç) 1 senedir beni hiç mutsuz etmedi kahveler konusunda. Yeni firmaları denerken de tadım paketlerine öncelik veriyorum daha çok şey denemek için.(Henüz firma deneyimi konusunda sizlere göre çok yeni olduğumu belirtmeliyim)
15 günde ortalama 2 paket(500 gram) kahve tükettiğim için fiyatın da ikinci öncelik olduğunu söylemeliyim. Mesela bugün yeni bir deneyim için başka firmadan kahve alacakken 30 lira altına geldiği için yine Kronotrop'u tercih ettim :(

Bir oyla varyete vermek 🤜🏿

Bence çok ilginç bir anket olacak, 20 oy kullanılmış ancak benim beklediğim cevaplardan bir tanesine kimse oy vermemiş mesela.
Geisha diyince herkesin ağzının suyu akar mesela ama varyete kısmında oy yok henüz :D
Nisan bey biz ne mındar edilen çekirdekler gördük geyşayı mı mındar etmeyecekler diyip kavurmanın önemine değiniyorum. :D Ne kavurma faciaları gördük. O yüzden ne ben anlatayım ne siz sorun :D

Kahve alırken aslında tek bir şey değil bu anketteki en az 4 madde benim için çok önemli diyebilirim.
1. Kahve Varyetesi
2. Tedarikçi Firma
3. İşleme Yöntemi
4. Q grader lar tarafından verilen skor sayıları

Bu sonuçların dışında bardaktaki sonuç kişiden kişiye değişiklik göstereceği için bu maddeye pek kafamı takmam. Aynı şekilde cup skoru ve grade i yüksek ve rüştünü ispatlamış bir kavurucu tarafından kavrulan bir kahvede de homojenliğe çok kafamı takmam. Çünkü bazen kahveler tek varyeteden oluşmayabiliyor, doğal olarak renkleri tam olarak tutmayabilir.

Katılmakla beraber ne güzel kavrulan kahveleri mundar edenler gördü bu gözler diye de görüp arttırıyorum😬
Nisan bey biz ne mındar edilen çekirdekler gördük geyşayı mı mındar etmeyecekler diyip kavurmanın önemine değiniyorum. :D Ne kavurma faciaları gördük. O yüzden ne ben anlatayım ne siz sorun :D

Kahve alırken aslında tek bir şey değil bu anketteki en az 4 madde benim için çok önemli diyebilirim.
1. Kahve Varyetesi
2. Tedarikçi Firma
3. İşleme Yöntemi
4. Q grader lar tarafından verilen skor sayıları

Bu sonuçların dışında bardaktaki sonuç kişiden kişiye değişiklik göstereceği için bu maddeye pek kafamı takmam. Aynı şekilde cup skoru ve grade i yüksek ve rüştünü ispatlamış bir kavurucu tarafından kavrulan bir kahvede de homojenliğe çok kafamı takmam. Çünkü bazen kahveler tek varyeteden oluşmayabiliyor, doğal olarak renkleri tam olarak tutmayabilir.
Gözüm iki üç seçenek seçebilme aradı benimde diyebilirim.

Katılmakla beraber ne güzel kavrulan kahveleri mundar edenler gördü bu gözler diye de görüp arttırıyorum😬
Hoayda En kötü değirmenle Ögütüp üstüne sıcak su döksen öyle cupping olarak içsen yine murdar olmaz yahu iyi kavrulmuş bir kahve murdar etmek emek ister içine küp küp şeker atması lazım anca öyle :D

Geri