• Mart Ayı Kahve Kulübü Toplu Alım Organizasyonu
    Sevgili Ziyaretçi Mart ayı Kahve Kulübü ortak alım firması sizlerin oyları ile Niji Coffee olarak seçildi. Bu konudan Mart ayı toplu alımı ile ilgili gelişmeleri öğrenebilirsin. Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Kanalına katılmayı, Instagram ve Twitter adreslerinden bizi takip etmeyi unutmayın.
  • Telefon numaranızı paylaşmadan Kahve Kulübü duyurularından, güncel indirim ve kampanyalardan haberdar olmak istiyorsanız Bu Linke tıklayarak Kahve Kulübü Whatsapp Kanalını takip edebilirsiniz.

Timemore ve comandante karşılaştırmalı ayar çizelgesi

restivemh

Yeni Üye
İsim
Murat
Merhabalar, bu bölüm altında forumun alaylıları ek43-commandante çizelgesine yer vermiş ve burda bir commandante-timemore çizelgesinin olmasından bahsetti. Bir çok tarifin commandante özelinde verildiğini varsayarsak, bizim gibi timemore kullananlar biraz göz kararı gidiyor. Bende web de uzunca araştırıp, bir bilgi bulmaya çalışıp paylaşmak istedim sizlerle fakat bu iki öğütücü ayar parametrelerine ait herhangi bir karşılaştırma bulamadım. Belki bilen, duyan olursa yazması ricasıyla bu başlığı açma gereği duydum.

Merhabalar, bu bölüm altında forumun alaylıları ek43-commandante çizelgesine yer vermiş ve burda bir commandante-timemore çizelgesinin olmasından bahsetti. Bir çok tarifin commandante özelinde verildiğini varsayarsak, bizim gibi timemore kullananlar biraz göz kararı gidiyor. Bende web de uzunca araştırıp, bir bilgi bulmaya çalışıp paylaşmak istedim sizlerle fakat bu iki öğütücü ayar parametrelerine ait herhangi bir karşılaştırma bulamadım. Belki bilen, duyan olursa yazması ricasıyla bu başlığı açma gereği duydum.

14 Nisan 2020 de yayınlanmış şöyle bir inceleme buldum comandante ve timemore değirmenleri karşılaştırılmış.
Bence güzel bir karşılaştırma olmuş. Timemore ile ilgili kafasında şüphe olanlar için de aydınlatıcı olacağını düşünüyorum.
Ayrıca bazı demleme yöntemleri için her iki değirmene göre ayar click sayılarını da vermiş. o sayıları da ayrıca resim olarak ekledim.

timemore click.png

14 Nisan 2020 de yayınlanmış şöyle bir inceleme buldum comandante ve timemore değirmenleri karşılaştırılmış.
Bence güzel bir karşılaştırma olmuş. Timemore ile ilgili kafasında şüphe olanlar için de aydınlatıcı olacağını düşünüyorum.
Ayrıca bazı demleme yöntemleri için her iki değirmene göre ayar click sayılarını da vermiş. o sayıları da ayrıca resim olarak ekledim.

Ekli dosyayı görüntüle 2206
benim tecrübeme göre TM için CMD de verilen referans değerin 2-3 click altına inmeniz lazım. Tabi bu benzer öğütüm kalınlığı için.

TM ile V60 için, 18-20 optimum aralıklar diyebilirim.

Güzel paylaşım, teşekkürler.

benim tecrübeme göre TM için CMD de verilen referans değerin 2-3 click altına inmeniz lazım. Tabi bu benzer öğütüm kalınlığı için.

rica ederim.
zaten blog yazarı da kendi tecrübelerini aktarmış.
comandante de bile aynı demleme türünde herkes aynı clickte öğütmüyor. kimisi 21-22 clickte öğütürken diğeri 24-25 de öğütüyor vs.
click sayısını etkileyen bir sürü faktör var. çekirdek türü, kavrum derecesi vs. ayrıca kişinin zevkleri ve kullanım tecrübesi de etkileyecektir. insanlar kullandıkça ve alıştıkça zamanla demleme yöntemine göre kendi sistemleri oturur.
ayrıca timemore a karşı hala önyargılı olanlar ve yeni kullananlar için referans olsun istedim.

Karşılaştırma iyi gerçekten teşekkür ederim. Time more aldım ay oldu neredeyse yola çıktı ama durumda güncelleme bile yok pek. Gelirse deneyeceğim inşallah 🤦‍♂️

Benim merak ettigim sey ise el degirmenlerinin performans karsilastirmasi. Var mi hic bir challenge? Molen comandante timemore karsilastirmasi? Cikan ogutumun kruve uzerinden bir incelemesi vesaire?

Benim merak ettigim sey ise el degirmenlerinin performans karsilastirmasi. Var mi hic bir challenge? Molen comandante timemore karsilastirmasi? Cikan ogutumun kruve uzerinden bir incelemesi vesaire?

Şu yapılsa keşke, çok gerekli bir şey.

bu daha önce yapılmıştı. ama comandantecilerin tepki göstermesinden endişeliyim.
linç yemeyi göze alarak linki aşağıya bırakıyorum. :)
10 gr kahvenin 6 farklı değirmende benzer ayarlarda öğütüldükten sonra kruve de 1100μm and 600μm elek plakaları kullanılması sonucu çıkan sonuçlar hesaplanmış.
teste göre en kötüden en iyiye sıralaması yukarıdan aşağıya doğru şekilde ekran görüntüsünü de aşağıya bıraktım.
detayları linke tıklayarak okuyabilirsiniz.

değirmen.JPG

tam da benim demek istediğim ayar çizelgesi

teşekkür ederim araştırma için, bu makeleye bende de denk gelmiştim fakat bu kıyaslama da timemore un en üst düzey grinder ı ele alınmış ve bunun yapısının diğer timemore lara oranla daha üst düzey veya farklı olduğu söyleniyor. Genel olarak insanlarda sanıyorum c2 ve bende olduğu gibi silim var bu referans belki farklı olabilir bu saydıklarımda.

bu bahsettiğiniz referans slim ve diğer tm ler için de geçerli mi acaba, teşekkürler.
Edit : Tm tüm modeller

teşekkür ederim araştırma için, bu makeleye bende de denk gelmiştim fakat bu kıyaslama da timemore un en üst düzey grinder ı ele alınmış ve bunun yapısının diğer timemore lara oranla daha üst düzey veya farklı olduğu söyleniyor. Genel olarak insanlarda sanıyorum c2 ve bende olduğu gibi silim var bu referans belki farklı olabilir bu saydıklarımda.

yapısının diğer timemore lara oranla daha üst düzey derken dış görünüş, kalite ve dizayn olarak söylüyor.
timemore da zaten 2 farklı burr sistemi var. c1, c2, slim, nano hepsi aynı burr yapısını kullanırken bir de espresso öğütüm için daha iyi sonuç veren G1 modeli var. (bazı modellerde bu burr titanyum kaplamalı) bu incelemedeki model standart olan burr.

soldaki standart sağdaki espresso için burr modeli.

tm.png

yapısının diğer timemore lara oranla daha üst düzey derken dış görünüş, kalite ve dizayn olarak söylüyor.
timemore da zaten 2 farklı burr sistemi var. c1, c2, slim, nano hepsi aynı burr yapısını kullanırken bir de espresso öğütüm için daha iyi sonuç veren G1 modeli var. (bazı modellerde bu burr titanyum kaplamalı) bu incelemedeki model standart olan burr.

soldaki standart sağdaki espresso için burr modeli.

Ekli dosyayı görüntüle 2213
Konu Timemore olunca, bildigim kadariyla ilave yapmak istedim. Bedava temsilcileri gibi oldum :)

Oncelikle butun Timemore modellerinin (C1,C2, Slim, Nano, G1) standart olarak kullandiklari burr ayni.
  • Martenzitik celik 55-58 HRC.
G1 S, NANO S, SLIM S modellerinde, espressoya ozel ,tasarimi farkli ve ince ogutum icin ayri bir burr var.
  • Italyan mali karbon celik burr ve bu burr takimina titanyum nitrit kaplama yapiliyor. Yanlis hatirlamiyorsam sertligi de 65 HRC civari
Bir de sanirim gecen sene G1 icin cikardiklari, standart burr a alternatif olarak urettikleri, ayni tasarim farkli malzeme bir burr var.
  • Cin mali karbon celiginin ustune titanyum kaplama.

bu daha önce yapılmıştı. ama comandantecilerin tepki göstermesinden endişeliyim.
10 gr kahvenin 6 farklı değirmende benzer ayarlarda öğütüldükten sonra kruve de 1100μm and 600μm elek plakaları kullanılması sonucu çıkan sonuçlar hesaplanmış.
teste göre en kötüden en iyiye sıralaması yukarıdan aşağıya doğru şekilde ekran görüntüsünü de aşağıya bıraktım.

Ekli dosyayı görüntüle 2212

Hadi timemore nanoyu geçtim, hareö skerton pro bile comandate'den iyiymiş öyle mi :D. Bulabilirsem bunun daha profesyonel hali var, onu atacağım.

Ekli dosyayı görüntüle 2212

karanlık ve dar ara sokaklara girme, yürürken arkanı kolla, kesin linç gelicek 😂 😂

Konu Timemore olunca, bildigim kadariyla ilave yapmak istedim. Bedava temsilcileri gibi oldum :)

Oncelikle butun Timemore modellerinin (C1,C2, Slim, Nano, G1) standart olarak kullandiklari burr ayni.
  • Martenzitik celik 55-58 HRC.
G1 S, NANO S, SLIM S modellerinde, espressoya ozel ,tasarimi farkli ve ince ogutum icin ayri bir burr var.
  • Italyan mali karbon celik burr ve bu burr takimina titanyum nitrit kaplama yapiliyor. Yanlis hatirlamiyorsam sertligi de 65 HRC civari
Bir de sanirim gecen sene G1 icin cikardiklari, standart burr a alternatif olarak urettikleri, ayni tasarim farkli malzeme bir burr var.
  • Cin mali karbon celiginin ustune titanyum kaplama.

gene yaptılar yapacaklarını, italyadan satın ala ala titanyum kaplama işini iyi kötü öğrendiler, hemen italyan yapımını bırakıp kendi ürünlerini çıkardılar. çin malı titanyum kaplamanın italyan işine nazaran daha kalitesiz olacağına ilişkin yoğun şüphelerim var maalesef.

gene yaptılar yapacaklarını, italyadan satın ala ala titanyum kaplama işini iyi kötü öğrendiler, hemen italyan yapımını bırakıp kendi ürünlerini çıkardılar. çin malı titanyum kaplamanın italyan işine nazaran daha kalitesiz olacağına ilişkin yoğun şüphelerim var maalesef.

Timemore ile konustugumda Italya'dan bir suredir ithalat yapamadiklarini soylemislerdi. Ustune Corona sureci de eklenince, daha da zor olmustur.

Espresso icin ozel burr tasarimlari vardi ve ana malzemesi de Italyan mali karbon celik. Ustune de titanyum nitrit kaplama atiliyormus. Kaplama Italya'da mi Cin' de mi atiliyor bilemiyorum. (Belki bilmeme de gerek yok :))

Satistaki G1S modelinde titanyum kaplama Cin mali karbon celik var ve tasarimi standart burrun aynisi. Demek ki, espresso icin olan burr'u kendileri uretemiyorlar. Onu da uretirlerse, o zaman kopyalama sureci tamamlanmis diyebiliriz. Ne dersin :)

Geri