• Mart Ayı Kahve Kulübü Toplu Alım Organizasyonu
    Sevgili Ziyaretçi Mart ayı Kahve Kulübü ortak alım firması sizlerin oyları ile Niji Coffee olarak seçildi. Bu konudan Mart ayı toplu alımı ile ilgili gelişmeleri öğrenebilirsin. Kahve Kulübü toplu alımı ve kulüp ile ilgili gelişmelerden, özel indirimlerden, yayınlardan hızlı bir şekilde haberdar olmak için buradan Whatsapp Kanalına katılmayı, Instagram ve Twitter adreslerinden bizi takip etmeyi unutmayın.
  • Telefon numaranızı paylaşmadan Kahve Kulübü duyurularından, güncel indirim ve kampanyalardan haberdar olmak istiyorsanız Bu Linke tıklayarak Kahve Kulübü Whatsapp Kanalını takip edebilirsiniz.

Timemore C1 C2 El Değirmeni Detaylı İnceleme

İsim
Levent
Merhaba arkadaşlar, Timemore C1 el değirmeni deneyimlerimi paylaşmak ve detaylı bir incelemeyi bu konu başlığı altında yapmaya çalışacağım. Biraz uzun olacak, umarım sıkılmazsınız :) Fotoğraflar bana aittir:) Daha önceden de bu ürünle ilgili paylaşımlar yapmıştım ve deneyimlerime istinaden eklemeler ve güncellemeler yaptım. Sorularınız varsa sorabilirsiniz.

Başlangıç - Genel Tanıtım:
Değirmenimiz Timemore C1 modeli. Timemore 'un 4 adet el değirmeni bulunmakta. Bunlar Nano, Slim, C1/C2 ve G1 modelleri. Titanyum burr seçeneği olanlar hariç, değirmenler ortak çelik burr (55 HRC sertlik) ve çift rulman yataklama tasarımını kullanıyor. Bu da öğütüm kalitelerinin benzer olacağı anlamına geliyor.

C1/C2 modelinde maliyet azaltma amaçlı plastik parçalar kullanılmış fakat kaliteden ödün vermiyor. Özellikle dış kısmında kullanılan alüminyum kaplama üst sınıf bir değirmen hissiyatı veriyor. Öğütücü 430 gram civarında.

8_scale and grinder.jpg

Öğütme Deneyimlerim:
Öğütücünün üstündeki desenli yüzey kolay kavrama sağlıyor. Tek el ile rahat kavranıyor. Eli küçük olanlar için de sorunsuz kullanabilecek bir değirmen. Öğütme kolu değirmene geçmeli bir şekilde kolayca bağlanıyor ve öğütüm sırasında çıkmıyor. Bağlantılar metal olduğundan, ömür konusunda bir sorun olacağını düşünmüyorum.

Öğütme denemelerimi 10, 15, 20, 25 ve 30 klik için yaptım. Kullandığım kahve yıkanmış bir Etiyopya Sidamo çekirdeği. Her öğütüm için 10 adet kahve çekirdeği kullandım. (yabancı bir forumda görmüştüm)

15 klik altında ince (espresso, TK) öğütüm olduğundan, öğütme süresi 2 katına çıkıyor. 15 klikten sonraki kademelerde öğütüm gayet hızlı bir şekilde gerçekleşiyor.

Denediğim çekirdek için, 4-7 tam tur sonunda 10 adet kahve çekirdeği tamamen öğütülmüş oluyor. Tur başına 2 civarı çekirdek yani 0.25-0.30 gram öğütebiliyor. Filtre kahve demlemeleri (V60, filtre kahve makinesi, diğer dripperlar) için Timemore tarafından tavsiye edilen öğütüm ayarı 15-25 klik aralığı. 6 klik altında kullanılması üretici firma tarafından tavsiye edilmiyor.

Elimdeki başka bir doğal işlenmiş Etiyopya kahve çekirdeğinin 15 gramını 20 klikte 30 saniye civarında ,45 tur döndürerek öğüttüm. Siz turları saymazsanız 20-25 saniyede öğütebilirsiniz.
IMG-7167_s.jpg

Statik Var Mı?:
15 gram kahve öğüttüğümde, 0.2 gram civarı kahve tozu ve kabuk kısmı statik nedeniyle değirmene yapışıyor. Plastik kullanan öğütücülerde sıklıkla görülebilen bir durum fakat öğütme haznesinde plastik olmasına rağmen neredeyse statik yok... İçinde anti statik bir kaplama olabilir diye düşünüyorum.

IMG-7176_.jpg

Malzeme kalitesi ve dayanıklılık:
Ürün genel olarak kaliteli hissiyatı veriyor ve dış kısmının alüminyum alaşımı kaplı olması üst sınıf bir algı yaratıyor.

Dikkat!!! Haznenin iç kısmı plastik olduğundan, gövde bağlantı kısmına dikkat etmek gerekiyor. Gövde metal olduğundan, çok sıkılmamasını tavsiye ederim. Çok sıkılırsa, uzun vadede haznedeki dişlerde aşınma sorunu olabilir. Fotoğrafta görebilirsiniz.
11_c1 durability.jpgC1 Jar issue_.jpg

Ekleme Temmuz 2020:
Timemore firması, C1 ile aynı olan, sadece öğütme haznesinin tamamen alüminyum olarak kullanıldığı C2 modelini satışa sundu. 8 aylık süreçte, içi plastik olan haznede bir sorun yaşamadığımı belirteyim.
1595447982724.png

Son düzenleme:
Detaylı Temizlik ve Bakım:
Kahve ayar vidasını çıkararak parçaları teker teker sökmeye başlıyoruz. Sırasıyla, ayar vidası, sabitleme vidası, burr, yay, pul ve şaft çıkıyor. Slim ve diğer modellerinde şaft çubuğu ile beraber burr takımı bütün halde çıkabiliyor. Şaft çubuğu yerinde de kalabilir, kolay kolay kirlenecek bir parça değil.

Yanında gelen temizleme fırçası kaliteli ve iyi bir şekilde temizliyor. Bir süre sonra deforme olabileceğini unutmayın.
12_c1 maintenance7.jpgunname878.jpg

Değerlendirme:
Fiyatına kıyasla kesinlikle önereceğim bir değirmen. Comandante ile bir kıyas yapmadım :) Yaparsam bu konu bitmez :)

Ekleme Temmuz 2020:
Karşılaşılan Sorunlar:
Şu ana kadar 2 konuda şikayet duydum. Kendim yaşamadım ama aktarmak istiyorum.
  1. Yayın takılması... yay takılı kaldığında, değirmeni söküp, tekrar toplamak gerekiyor. bu konuda bir kaç şikayet duydum ama yay takılı kalsa da kullanıma engel değil ve öğütümü kötü etkilemiyor.
  2. Merkezleme/Kalibrasyon sorunu... her seri üretim olabildiği gibi, bazı ürünlerde sorunlar olabiliyor. Aliexpress üzerinden alınan ürünlerde maalesef garanti yok ve böyle bir risk her zaman var.
Yurt içinden alınan ürünler, markanın distribütörü @Globally tarafından 2 sene garantili.

Timemore Temizlik Videoları:
Timemore un kendi yüklediği temizlik nasıl yapılır video linklerini de paylaşıyorum. C1 ve Nano için izleyip kıyaslayabilirsiniz.

C1

Nano

@PepukKahve ile Kahve Masası 1. Bölümünde detaylıca anlattık :)

Son düzenleme:
Gerçekten çok hoş ve kullanışlı bir değirmen. Umarım forumdaki üstadların da katkılarıyla detaylı sağlıklı bir spektrum analizi çıkarılabilir. Bu konuda @Kahveciningalaksirehberi hocama başarılar diliyorum 😁

Detaylı Temizlik ve Bakım:
Kahve ayar vidasını çıkararak parçaları teker teker sökmeye başlıyoruz. Sırasıyla, ayar vidası, sabitleme vidası, burr, yay, pul ve şaft çıkıyor. Slim ve diğer modellerinde şaft çubuğu ile beraber burr takımı bütün halde çıkabiliyor. Şaft çubuğu yerinde de kalabilir, kolay kolay kirlenecek bir parça değil.

Yanında gelen temizleme fırçası kaliteli ve iyi bir şekilde temizliyor.
Ekli dosyayı görüntüle 29Ekli dosyayı görüntüle 41

Timemore Temizlik Videoları:
Timemore un kendi yüklediği temizlik nasıl yapılır video linklerini de paylaşıyorum. C1 ve Nano için izleyip kıyaslayabilirsiniz.

C1

Nano

Benim c1’imde statikleşme anlattığınızdan daha çok. Onun dışında herkese öneririm 2 aydır kullanıyorum çok seviyorum. Çok hızlı ve düzgün öğütüyor. Fiyatına göre inanılmaz güzel performans veriyor.

Elinize Sağlık Güzel inceleme En kısa zamanda bende kendisine kavuşacagım umarım :D :D

elinize saglik. bu segment de alinacak en iyi degirmenlerden biri.
almak isteyenler icin iyi bir inceleme olmus.

Ben bu değirmenin elektriklenmesinin iyi bir şey olduğunu düşünüyorum . Çünkü kahve kabukları ve az miktarda toz kahve tutuyor ve bu benim için iyi bir şey . Kahvenin içinde bunların olmasını sevmiyorum .Bu partiküllerde iki fırça darbesi ile temizleniyor .

Ben bu değirmenin elektriklenmesinin iyi bir şey olduğunu düşünüyorum . Çünkü kahve kabukları ve az miktarda toz kahve tutuyor ve bu benim için iyi bir şey . Kahvenin içinde bunların olmasını sevmiyorum .Bu partiküllerde iki fırça darbesi ile temizleniyor .
Statiklenme nedeniyle küçük partiküller elektrikle yüklenip hazneye yapışıyorlar anlıyorum ama bu küçük partiküllerin bir kısmı da büyük partiküllerin yüzeyine yapışarak demlemeyi olumsuz etkilemiyor mu ?

Büyük bir statiklenme problemi yaşamıyorum. Haznede statiklenme zaten yok gibi. Ayar vidasının etrafında bir miktar toplanıyor. Bu da az miktarda çok ince partiküller.
Benim tecrübem bu şekilde.

Statiklenme nedeniyle küçük partiküller elektrikle yüklenip hazneye yapışıyorlar anlıyorum ama bu küçük partiküllerin bir kısmı da büyük partiküllerin yüzeyine yapışarak demlemeyi olumsuz etkilemiyor mu ?
O kadarını tecrübe edinemedim . Zaten metal aksamlarda bu elektriklenme normal bence . Çok fazla değil bana göre .

İnceleme için teşekkür ederim kendi adıma.

Fiyatından pek haberdar olmadığım için biraz bakınayım dedim, şu siteye denk geldim: https://www.lazybrews.com/collections/grind/products/timemore-c1-hand-grinder

30 dolar üzerine tüm dünyaya ücretsiz gönderim yapıyorlar. Yüzde 20 vergi eklersek 96 dolar ediyor ki bugünün kuruyla bu 570 liraya denk geliyor. Yani eğer sağ salim elimize geçecekse, çok iyi fiyat. Tabii site ne kadar güvenilirdir, onu bilemiyorum.

@cagrierdogan üstat plastik malzemeli olana o kadar vermene hiç gerek yok şuan aliexpresste iyi indirim var . i
Siz de hemen hemen bu fiyatlara alırsınız . Vergi de düşük yazar ise satıcı 24 TL ödersiniz .
#Aliexpress TRY 490.43 41%OFF | TIMEMORE ince kahve değirmeni minimalizm ayarlanabilir ayar konik çapak manuel değirmen slims değirmeni el damla espresso

Ekli dosyalar

• Screenshot_2020-01-25-20-16-33-364_com.alibaba.aliexpresshd.jpg
    Screenshot_2020-01-25-20-16-33-364_com.alibaba.aliexpresshd.jpg
    52.8 KB · Görüntüleme: 167
@cagrierdogan üstat plastik malzemeli olana o kadar vermene hiç gerek yok şuan aliexpresste iyi indirim var . i
Siz de hemen hemen bu fiyatlara alırsınız . Vergi de düşük yazar ise satıcı 24 TL ödersiniz .
#Aliexpress TRY 490.43 41%OFF | TIMEMORE ince kahve değirmeni minimalizm ayarlanabilir ayar konik çapak manuel değirmen slims değirmeni el damla espresso

Teşekkür ederim ama alacak olsam Türkiye'ye göndertmem, Almanya üzerinden kardeşim vasıtasıyla alırım. Şimdilik zaten en az birkaç ay erteliyorum :)

Bu arada sizin gönderdiğiniz Slim, biraz daha pahalı ama sanırım plastik malzemeli olmayanı.

@cagrierdogan evet hiç plastik aksam yok . Sizin attığınız model de indirimde . Belki işine yarayan olur ben yine de linki paylaşayım .
#Aliexpress TRY 353.68 55%OFF | TIMEMORE kestane C taşınabilir el kahve değirmeni yüksek kaliteli kahve değirmeni çay öğütme makinesi değirmen çift rulman konumlandırma

@cagrierdogan evet hiç plastik aksam yok . Sizin attığınız model de indirimde . Belki işine yarayan olur ben yine de linki paylaşayım .
#Aliexpress TRY 353.68 55%OFF | TIMEMORE kestane C taşınabilir el kahve değirmeni yüksek kaliteli kahve değirmeni çay öğütme makinesi değirmen çift rulman konumlandırma

Aratıp bulamamıştım, teşekkürler :) şu virüs ticarete de büyük darbe vurmuştur muhakkak, ondan dolayı indirim yaptılar belki de.

Değirmen alacak bir arkadaşıma Timemore'un ülkemizde resmi olarak satışa çıktığını haber verdim.
Konuyla ilgili linkleri/değerlendirmeleri ve bu başlığın adresini de gönderdim.
Soruma gelecek olursam;
İngiltere'den akrabası aracılığıyla sorunsuz şekilde Aergrind getirtme şansına sahip.
Sizce Timemore-C1 vs Aergrind kıyaslamasında kupayı hangisi kaldırır?

Not: Aslında gönül ister ki bu yarış potasına Molent G50 de girsin ancak ürün hakkında bilgi bulmak nedense çok zor.
Not-2: Benim fikrimi sorduğunda Comandante alıp bir daha arkasına bakmaması önerdim.

Geri